Zdjęcie Agaty Dudy zrobione podczas jej wizyty w szkole mniejszości żydowskiej, na którym ani ona, ani dzieci nie mają maseczek, oburzyło internatów. Komentarz do fotografii informuje, że było to w marcu tego roku. Nie jest to prawda.
Internautka zamieściła na Facebooku 31 marca zdjęcie z wizyty małżonki prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy w szkole mniejszości żydowskiej w Warszawie. Według opisu fotografia pochodzi z 8 marca tego roku, a nikt: ani pierwsza dama, ani dzieci nie mają maseczek. Nikt też nie przestrzega dystansu społecznego.
Tymczasem 8 marca stwierdzono ponad 6 tys. nowych zakażeń koronawirusem i 32 zgony. Internauci komentowali fotografię, wyrażając często oburzenie. W ciągu trzech dni post ten udostępniło ponad 7 tys. użytkowników.
fałsz
"Co wolno Wojewodzie..."
Fotografia przedstawia scenę, gdy małżonka prezydenta zapala świece podczas wizyty w szkole mniejszości żydowskiej. Komentarz do zdjęcia brzmiał: "8 marca 2021. Pierwsza Damesa wizytuje szkołę Lauder Morasha School w Warszawie. No proszę, jedne szkoły działają jakby się nic nie stało - bez szmat na twarzy, bez dystansu, pełen luzik i spontanik, a większość w ogóle nie działa" (pisownia wszystkich postów oryginalna).
Internauci, którzy udostępnili post, komentowali: "A co z naszymi dziećmi"; "Co wolno Wojewodzie ...". Jeden oburzał się: "Polskie dwa swiaty -jedni (tzw wybrańcy - jak mówił Kaczyński PANY, LEPSZY SORT) mogą... A reszta.... Za mordy... Zastraszyć, spacyfikowac... Zamknąć...".
Wizyta w szkole - tak, ale w 2016 roku
W rzeczywistości fotografia z Agatą Kornhauser-Dudą powstała nie w 2021 roku, tylko blisko pięć lat wcześniej. Małżonka prezydenta odwiedziła Zespół Szkół Lauder-Morasha w Warszawie 26 lutego 2016 roku.
Jak ustalić, gdzie fotografię opublikowano po raz pierwszy? Można spróbować poprzez wyszukiwarki obrazów w Google, Yandeksie czy TinEye. Nam udało się to zrobić prościej. W Google wpisaliśmy frazy: "Agata Duda" "Lauder Morasha School". Fotografię zobaczyliśmy już w pierwszym wyniku wyszukiwania w sekcji Grafika.
prawda
Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej Fundacji Ronalda Laudera. Wpis na stronie fundacji potwierdza, że fotografię wykonano 26 lutego 2016 roku. Artykuł opublikowano 8 marca 2016 roku, lecz na stronie widać tę datę bez roku. Prawdopodobnie zmyliło to autora fake newsa zamieszczonego na Facebooku.
Na stronie Kancelarii Prezydenta RP jest relacja z wizyty Agaty Dudy w Zespole Szkół Lauder-Morasha. "Małżonka Prezydenta RP w obecności uczniów i nauczycieli oraz dyrektora naczelnego Zespołu Szkół Lauder-Morasha rabina Macieja Pawlaka zapaliła szabatowe świece i wysłuchała piosenek wykonanych przez młodzież: Lecha dodi, Szalom alejchem i Hine ma tov" - czytamy w notce na stronie prezydent.pl.
Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Radek Pietruszka/PAP/Facebook