Nakaz zakrywania ust i nosa "nie został wznowiony"? To fake news

ShutterstockNakaz zakrywania ust i nosa nie został wznowiony? Został, to fake news

Wielu internautów uwierzyło w informację rozsyłaną na Facebooku, że ponieważ w rządowym rozporządzeniu z 22 stycznia nie przedłużono nakazu zakrywania ust i nosa, to przestał on obowiązywać. To nieprawda - nakaz przedłużono w kolejnej zmianie rozporządzenia.

Kochani, zrobiłam dzisiaj odkrycie i jeśli się mylę, niech mnie ktoś poprawi" - napisała 31 stycznia użytkowniczka Facebooka, dowodząc, że w Polsce nie obowiązuje już nakaz zakrywania ust i nosa.

Tłumaczyła to tak: "Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21.12.2020 mówi w &27 o obowiązku zakrywania ust i nosa do dnia 17.01.2021" (pisownia oryginalna). Załączyła linki do rozporządzenia Rady Ministrów z 21 grudnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz do rozporządzenia z 22 stycznia tego roku zmieniającego grudniowe rozporządzenie.

"Po 17 stycznia, 22 stycznia - zostało wydane kolejne rozporządzenie zmieniające to wcześniejsze, jednak nie ma w nim zmiany dotyczącej &27, co oznacza, że nakaz zakrywania ust i nosa skończył się dnia 17 stycznia i NIE ZOSTAŁ WZNOWIONY!" - przekonywała internautka, a jej wpis podało ponad 630 użytkowników Facebooka (pisownia postu oryginalna).

fałsz

Internautka przekonuje, że nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązywał tylko do 17 styczniatvn24 | facebook

"Rząd zapomniał?"; "Sprawdziłam, potwierdzam"

"Nasz nierząd jest mistrzem od tworzenia bubli na kolanie, poza tym wszystko to jest niezgodne z prawem"; "Brawo" - komentowali wpis internauci. "Wcale bym się nie zdziwiła gdyby tak rzeczywiście było..."; "Rząd zapomniał?"; "Sprawdziłam, potwierdzam, ale nie jestem prawnikiem; jeśli PiS 'przeoczył' ten punkt to być może świadczy, że są tylko ludźmi; uzbroić się, zebrać grupę 5 osób (socjotechnika tak podpowiada) i do dzieła! Marsz po wszystkich dostępnych miejscach, ja widzę w tym ogromną szansę na odczarowanie ludzi!" - pisali internauci udostępniający omawiany post.

Jednak radość internautów nie ma podstaw. Nakaz zasłaniania ust i nosa wprowadzono artykułem 27 rozporządzenia Rady Ministrów z 21 grudnia 2020 roku. Natomiast rozporządzenie z 22 stycznia, na które zwróciła uwagę internautka, nie odnosi się do terminu obowiązywania tego nakazu.

Profesor Flisiak: jeżeli nie zakładasz maseczki, gdy jesteś wśród ludzi, jest to po prostu przejaw chamstwa
Profesor Flisiak: jeżeli nie zakładasz maseczki, gdy jesteś wśród ludzi, jest to po prostu przejaw chamstwatvn24

Nakaz przedłużony do 14 lutego

Od wejścia w życie rozporządzenia z 21 grudnia opublikowano już sześć rozporządzeń zmieniających jego treść. Jak sprawdziliśmy, w dwóch z nich zmieniano datę obowiązywania nakazu noszenia maseczki. Zgodnie z najnowszą zmianą nakaz został utrzymany do 14 lutego.

By sprawdzić zmiany w rozporządzeniu z 21 grudnia 2020 roku trzeba znaleźć akt w systemie ISAP. Wybierając "Akty zmieniające", zobaczymy pełną listę rozporządzeń wprowadzających zmiany w tymże rozporządzeniu wraz z odnośnikami do ich treści. Do tej pory wydano sześć aktów zmieniających rozporządzenie z 21 grudnia 2020 roku (stan na 3 lutego):

27 grudnia 2020 roku

30 grudnia 2020 roku

4 stycznia 2021 roku

14 stycznia 2021 roku

22 stycznia 2021 roku

29 stycznia 2021 roku.

Tylko w dwóch aktach - z 14 i 29 stycznia - przedłużano termin obowiązywania nakazu zakrywania ust i nosa. W tym z 14 stycznia - z 17 do 31 stycznia, a w tym z 29 stycznia - do 14 lutego.

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20200002316/O/D20202316.pdf

Autor: Gabriela Sieczkowska, współpraca: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości