"Mój ukochany myśli, że Bill Gates zaczipuje ludzkość". Jak z nim rozmawiać?

"Mój ukochany myśli, że Bill Gates zaczipuje ludzkość". Jak z nim rozmawiać?PAP

Niezależnie od wykształcenia ludzie mogą mieć uzasadnione obawy wobec szczepionek. Jak rozmawiać z kimś, kto jest nam bliski, ale wierzy w teorie spiskowe? Na przykład w tę, że Bill Gates chce użyć szczepionek na COVID-19, by wszczepić ludziom mikroczipy? Polecamy wskazówki opracowane przez zespół EUvsDisinfo.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Wybuch pandemii na początku marca 2020 roku spowodował, że internet zalały fałszywe, niezweryfikowane tezy o szczepionkach i szczepieniach. Przyczyniają się nie tylko do rozwoju zjawiska infodemii, ale powodują też chaos i pogłębiają kryzys zdrowotny spowodowany COVID-19. W Konkret24 wielokrotnie wyjaśnialiśmy już nieprawdziwe twierdzenia związane z teoriami spiskowymi - wśród nich te o rzekomym związku pandemii z byłym prezesem Microsoftu Billem Gatesem.

Zwolennicy tych teorii szerzą m.in. tezę, że Bill Gates użyje szczepionek, by wszczepić ludziom mikroczipy. Takie twierdzenia chętnie podchwytują i rozpowszechniają prokremlowskie ośrodki dezinformacji. Dostrzegł to zespół portalu EUvsDisinfo zajmującego się identyfikacją dezinformacji prowadzonej poza granicami Unii Europejskiej.

Bill Gates komentuje teorie spiskowe na swój temat (materiał z 2021 roku)
Bill Gates komentuje teorie spiskowe na swój temat (materiał z 2021 roku)tvn24

Wpisy w mediach społecznościowych przestrzegające, że mikroczipy mogą rzeczywiście być szczepionkach, wiele osób uważa za absurdalne. Lecz co z tymi, którzy w nie wierzą? EUvsDisinfo opracował porady, jak rozmawiać z kimś, kto wierzy w antyszczepionkowe teorie spiskowe.

1. Zachowaj spokój

Jeśli natkniesz się w mediach społecznościowych na dezinformację lub teorie spiskowe na temat szczepionek, dobrą praktyką jest zgłaszanie takich postów serwisom. Te treści prawdopodobnie są sprzeczne z ich polityką. Angażowanie się w komentowanie takich treści - nawet zostawienie negatywnego komentarza - tylko pomoże w ich dalszym rozprzestrzenianiu się. Co jednak zrobić, kiedy to bliska ci osoba - przyjaciel, krewny, partnerka lub partner - wierzy i dzieli się z innymi fałszywymi tezami i teoriami spiskowymi?

Po pierwsze, musisz zachować spokój. Niezależnie od wykształcenia ludzie mogą mieć uzasadnione obawy wobec szczepionek. Kluczem do przeprowadzenia rzeczowej rozmowy na ten temat jest potraktowanie drugiej osoby z szacunkiem i gotowość wysłuchania jej. Wyśmiewanie, zawstydzanie lub gniewanie się na kogoś, kto wierzy, że pandemia została zaplanowana przez Billa Gatesa i że jego celem jest przejęcie kontroli nad ludzkością poprzez globalne szczepienie preparatami, w których znajdują się czipy, może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

2. Zrozum powody

Opublikowany w 2016 roku raport Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) pokazuje, że opinie na temat szczepionek wyrabiamy sobie nie tylko na podstawie faktów naukowych czy wiedzy medycznej. Dużą rolę ogrywają czynniki społeczne, kulturowe, ekonomiczne i polityczne, a także nasze osobiste doświadczenia i moralność.

Dezinformatorzy doskonale wiedzą, jak nadużywać i wykorzystywać te czynniki. Popularne, lecz niepoparte dowodami twierdzenia o tym, że szczepionki modyfikują ludzkie DNA, odwołują się bardziej do naszych emocji niż do faktów. Wykorzystują nasze przekonania o potrzebie ochrony nas samych i naszych dzieci przed tym, co "nienaturalne", "brudne", "niebezpieczne". Jako takie przedstawiane są właśnie szczepionki. Twierdzenia, że szczepionki przeciw COVID-19 są pretekstem do zaczipowania ludzkości w celu jej kontrolowania, uderzają w nasze przywiązanie do wolności i indywidualnej autonomii.

Tak, manipulacja może dotyczyć naszych przekonań moralnych. Zrozumienie tego może być trudne i nieprzyjemne. Spróbuj zachęcić swojego rozmówcę do krytycznej autorefleksji. Zapytaj o jego obawy i lęki związane ze szczepionkami. Przygotuj się do wysłuchania ich - bez oceniania.

Profesor Jemielniak: musimy być krytyczni w dobrym rozumieniu tego słowa
Profesor Jemielniak: musimy być krytyczni w dobrym rozumieniu tego słowaTVN

3. Nawiąż więź

Ludzie, którzy mają wątpliwości co do szczepionek, prawdopodobnie nie chcą celowo zaszkodzić sobie lub bliskim. Jak zwięźle ujął to jeden z rodziców podczas wykładu TEDx: jeśli chodzi o szczepionki, większość rodziców jest kompletnie przerażona, że zrobi coś złego.

Szczepionki są ofiarą własnego sukcesu. To dzięki nim o chorobach takich jak ospa czytamy w podręcznikach do historii, a nie w gazetach i w portalach informacyjnych. Owszem, istnieje ryzyko - choćby najmniejsze - potencjalnych skutków ubocznych szczepionki. Bliska osoba może się ich obawiać bardziej niż samej choroby tylko dlatego, że ta ostatnia wydaje się odleglejszym zagrożeniem. Część dezinformacji wokół szczepionek celuje właśnie w te obawy.

Unikaj wygłaszania serii ripost, które mogą stworzyć wzajemną niechęć z powodu różnicy poglądów i prowadzić do gniewu. Postaraj się podejść do sytuacji od strony emocjonalnej i osobistej. Opowiedzenie własnej historii o tym, dlaczego jesteś przekonany do szczepionek, może być bardziej przekonujące niż naukowe argumenty, które tej drugiej osobie wydają się abstrakcyjne.

4. Pokaż wiarygodne źródła

Argumenty antyszczepionkowców w sieci rzadko ograniczają się tylko do szczepionek - pokazały badania amerykańskiego think tanku Atlantic Council. Poruszają szersze tematy związane z naszym zdrowiem i ogólnym dobrostanem. To bardziej rozległe sieci niż typowe opowieści o szczepionkach skupione na naukowych danych i komunikatach rządowych instytucji.

Przykładem zapuszczania takich sieci jest facebookowa strona poświęcona "medycynie alternatywnej" skierowana do użytkowników internetu na Ukrainie. Publikowane tam treści łączą szczepionki przeciwko COVID-19 z "niebezpiecznymi" nanocząsteczkami i technologią 5G. Jednoczenie ta sama strona promuje "cuda medycyny ajurwedyjskiej" i korzyści płynące z picia kawy dla chorych na raka.

Jeśli twój bliski znajduje się w podobnej alternatywnej bańce, zachęć go do śledzenia stron i osób dzielących się interesującymi, wiarygodnymi i opartymi na faktach treściami. Dobrym sposobem na zbudowanie odporności na dezinformację w sieci, w tym na temat szczepionek, jest obserwowanie w sieci wiarygodnych naukowców, lekarzy, akademików, niezależnych mediów i fact-checkerów zajmujących się weryfikacją informacji.

5. Zachęć do krytycznego myślenia

Zwolennicy teorii spiskowych często uważają się za krytycznie myślących. Twierdzą, że "zrobili własny research". Problem w tym, że ich research polega na oglądaniu osobliwych filmów na YouTube, śledzeniu podejrzanych osób na Facebooku i zbieraniu dowodów z tendencyjnych kont na Twitterze - zauważa Marianna Spring, dziennikarka BBC News opisująca dezinformacje i teorie spiskowe.

Teorie spiskowe próbują przedstawiać złożoną rzeczywistość w ogólnych i szerokich ujęciach, wyjaśniając "wszystko" i dając odpowiedzi na wszystkie możliwe pytania naraz. Jak twierdzi socjolog John Gagnon, różnica między teorią naukową a teorią spiskową polega na tym, że teoria naukowa ma luki.

Zapytaj więc bliską osobę, która wierzy teoriom spiskowym, czyjej opinii na temat zdrowia i szczepionek ufa i dlaczego. Zachęć ją do zastanowienia się nad tym, jak poszukuje i sprawdza informacje oraz jakie motywy kierują tymi, którzy rozpowszechniają antyszczepionkowe treści.

6. Wiedz, kiedy przestać

Jeśli zastosujesz powyższe rady, masz szansę na konstruktywną rozmowę i wyprowadzenie swojego bliskiego z króliczej nory teorii spiskowych. Lecz nie oczekuj szybkich rezultatów - ostrzega EUvsDisinfo. Nasze poglądy na temat zdrowia są złożone i raczej nie zmienią się w ciągu dnia w wyniku jednej rozmowy.

Nowe dowody czynią nasze poglądy niespójnymi, a to może powodować emocjonalny dyskomfort, wyjaśnia na łamach The Conversation Mark Lorch, profesor komunikacji i chemii na Uniwersytecie w Hull w Wielkiej Brytanii. Zbyt mocne naciskanie na rozmówcę, zasypywanie go dowodami podważającymi jego poglądy może sprawić, że będzie ich równie mocno bronił. W efekcie tylko umocni się w swoim dotychczasowym przekonaniu. "Zjawisko to znane jest jako 'efekt bumerangu' i stanowi ogromny problem przy próbach nakłaniania ludzi do lepszych postaw" - stwierdza prof. Lorch.

Okazując drugiej osobie empatię, nawet jeśli stanowczo sprzeciwiasz się teoriom spiskowym, możesz coś zmienić w skomplikowanej i pełnej niepokoju atmosferze, której sprzyja globalna pandemia.

Polecamy też opublikowane w Konkret24 10 zasad prowadzenia rozmowy ze zwolennikami teorii spiskowych opracowanych zespół MIT Technology Review.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24, EUvsDisinfo; zdjęcie: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Masz swoje hipotezy, dobierasz do nich pasujące ci zdarzenia, podkręcasz emocje - i teoria gotowa. To nic, że nieprawdziwa, byle znalazła zwolenników. Tak się właśnie stało z blackoutem w Hiszpanii i Portugalii. Przeciwnicy zielonej energii obarczyli winą Europejski Zielony Ład, a politycy stali się pasem transmisyjnym tej nowej teorii spiskowej. Zadział efekt potwierdzenia.

Blackout w Hiszpanii a Zielony Ład. Jak działa "efekt potwierdzenia"

Blackout w Hiszpanii a Zielony Ład. Jak działa "efekt potwierdzenia"

Źródło:
Konkret24

Podczas ostatniej telewizyjnej debaty prezydenckiej marszałek Sejmu Szymon Hołownia oznajmił, że w Sejmie nie ma projektu ustawy o asystencji osobistej. W sieci oburzyli się politycy PiS, twierdząc, że projekt jest już od dawna, tylko został zamrożony. Wyjaśniamy, o co chodzi.

Hołownia asystencji osób z niepełnosprawnościami: projektu nie mamy w Sejmie. Opozycja: jest. Tłumaczymy

Hołownia asystencji osób z niepełnosprawnościami: projektu nie mamy w Sejmie. Opozycja: jest. Tłumaczymy

Źródło:
Konkret24

Rafał Trzaskowski w kampanii prezydenckiej wielokrotnie odwoływał się do swoich doświadczeń i sukcesów jako prezydenta Warszawy. Chwalił się 14 tysiącami mieszkań - raz były "wybudowane", raz "oddane", a innym razem "nowe". Kandydat ze swoich wypowiedzi tłumaczy się brakiem precyzji. Wyjaśniamy, ile mieszkań komunalnych powstało w Warszawie za kadencji polityka KO.

Trzaskowski i 14 tysięcy mieszkań w Warszawie. O jakie lokale chodzi

Trzaskowski i 14 tysięcy mieszkań w Warszawie. O jakie lokale chodzi

Źródło:
Konkret24

Do tegorocznej parady w Dzień Zwycięstwa w Moskwie rosyjskie wojsko miało się przygotowywać, ćwicząc na czołgach "wypożyczonych w Kazachstanie" - twierdzą internauci, pokazując jako "dowód" pewnie nagranie. To, co na nim widać, przeczy jednak ich tezie.

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki "zachęcił wszystkich kontrkandydatów" w wyborach prezydenckich do opublikowania oświadczeń majątkowych. Tylko że większość z nich to zrobiła, są publicznie dostępne. Jeden z kandydatów nie deklaruje własności żadnego mieszkania czy domu, inni mają po kilka mieszkań. Co jeszcze wiemy?

Po kilka mieszkań, działki, akcje, obrazy. Oświadczenia majątkowe kandydatów na prezydenta

Po kilka mieszkań, działki, akcje, obrazy. Oświadczenia majątkowe kandydatów na prezydenta

Źródło:
Konkret24

Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka broni Andrzeja Dudy jako strażnika konstytucji. Według niej "nie było żadnego wyborów sędziów dublerów". Przypominamy więc, jak w 2015 roku wybrano sędziów do Trybunału Konstytucyjnego.

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Źródło:
Konkret24

Kilka godzin po tragedii na Uniwersytecie Warszawskim w mediach społecznościowych zaczęła krążyć informacja, jakoby sprawcą ataku był Ukrainiec. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem takich pogłosek, nie są prawdziwe.

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Źródło:
Konkret24

Niedługo po ataku Indii na Pakistan zaczęto rozpowszechniać w sieci nagrania mające przedstawiać moment ataku. Jak często bywa w przypadku konfliktów zbrojnych, nie wszystkie publikowane teraz nagrania są aktualne. Przestrzegamy.

Indie bombardują Pakistan? To inne zdarzenie

Indie bombardują Pakistan? To inne zdarzenie

Źródło:
Konkret24

Jedni straszą hordami migrantów; drudzy twierdzą, że Polska jest wyłączona z lokowania migrantów. Jedni alarmują, że pakt migracyjny już działa; drudzy uspokajają, że nie wejdzie w życie. Wyborca może odnieść wrażenie, że Unia Europejska właśnie decyduje w sprawie paktu migracyjnego - nic bardziej mylnego. To kampanijna gra. Ekspert tłumaczy, dlaczego się opłaca.

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Źródło:
TVN24+

Spór o referendum w sprawie prawa aborcyjnego był jednym z gorętszych momentów debaty Szymona Hołowni i Magdaleny Biejat. Marszałek Sejmu przekonywał, że w obecnej sytuacji "optymalne będzie referendum". Wyjaśniamy, dlaczego samo referendum nie przesądzi o zmianie prawa. 

Hołownia o prawie do aborcji: niech "naród zdecyduje". To tak nie działa

Hołownia o prawie do aborcji: niech "naród zdecyduje". To tak nie działa

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w sieci generuje nagranie z fragmentem przemówienia Donalda Tuska w Holandii. Na jego podstawie internauci twierdzą, że polski premier o wybuch drugiej wojny światowej obwinił... Polskę. Lecz Tusk powiedział coś innego.

Tusk o "polskim ataku na Westerplatte"? Skąd taka wersja

Tusk o "polskim ataku na Westerplatte"? Skąd taka wersja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy masowo ruszyli po polskie obywatelstwo" - ogłosił na nagraniu europoseł Konfederacji Marcin Sypniewski. Według niego w 2024 roku 40 tysięcy z nich dostało polski paszport. Nieprawda, o wiele mniej.

40 tysięcy Ukraińców z polskim paszportem w ciągu roku? Polityk Konfederacji zmyśla

40 tysięcy Ukraińców z polskim paszportem w ciągu roku? Polityk Konfederacji zmyśla

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki, odpowiadając na pytania dotyczące swoich mieszkań, zapewnił, że "nie ma nic do ukrycia". Mówił, że opublikuje swoje oświadczenie majątkowe, jeśli tylko będzie taka możliwość prawna. Tylko że zdaniem ekspertów już może to zrobić. Oto dlaczego zależy to od samego prezesa IPN.

Nawrocki o ujawnieniu oświadczenia majątkowego: "jeśli będzie możliwość prawna". Przecież jest

Nawrocki o ujawnieniu oświadczenia majątkowego: "jeśli będzie możliwość prawna". Przecież jest

Źródło:
Konkret24

Czy premier kiedykolwiek zapowiadał, że będzie obchodził polskie prawo? Tak w kontekście dyskusji o przestrzeganiu konstytucji twierdzą posłowie PiS Zbigniew Bogucki i Michał Wójcik. Tylko że manipulują głośną już wypowiedzią Donalda Tuska.

Politycy PiS: Tusk zapowiadał "łamanie prawa". Manipulują cytatem

Politycy PiS: Tusk zapowiadał "łamanie prawa". Manipulują cytatem

Źródło:
Konkret24

Pożar kościoła, do którego doszło w Walii, wywołał kolejną falę antyimigranckich komentarzy - także w polskiej sieci. Powodem jest stworzony na bazie tego wydarzenia fake news, jakoby ogień podłożyło dwoje Pakistańczyków. Policja jednak zaprzecza.

Pożar kościoła w Walii. Internauci winią migrantów, policja dementuje 

Pożar kościoła w Walii. Internauci winią migrantów, policja dementuje 

Źródło:
Konkret24

W sieci krążą dwa niemal identyczne zdjęcia z uroczystości w ogrodzie Białego Domu. Na jednym z nich wśród gości widać Karola Nawrockiego, na drugim - w tym samym miejscu stoi zupełnie inny, nieznany mężczyzna. Sprawdziliśmy, które z tych zdjęć jest autentyczne, a które jest przeróbką.

Nawrocki w Białym Domu. "Które zdjęcie jest prawdziwe"?

Nawrocki w Białym Domu. "Które zdjęcie jest prawdziwe"?

Źródło:
Konkret24

Pismo jednego z polskich dowódców wojskowych ma być dowodem, że Polska wyśle "korpus interwencyjny" na Ukrainę - tak twierdzą posłowie Roman Fritz i Konrad Berkowicz. Dowództwo operacyjne zaprzecza tym informacjom i pisze o "pożywce dla rosyjskich ośrodków propagandowych".

Posłowie dezinformują o polskich żołnierzach na Ukrainie. Wyjaśniamy

Posłowie dezinformują o polskich żołnierzach na Ukrainie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Temat bykowego, czyli podatku dla osób bezdzietnych, wrócił w publicznej debacie za sprawą petycji, która trafiła do Sejmu. Ten pomysł forsuje również kandydujący na prezydenta Marek Jakubiak. Jako wzór wskazuje Niemcy. Porównanie jest niewłaściwe, a ekspert tłumaczy, dlaczego bykowe kłóci się z konstytucją.

Bykowe: Jakubiak nawołuje, petycja w Sejmie. Czy to w ogóle możliwe?

Bykowe: Jakubiak nawołuje, petycja w Sejmie. Czy to w ogóle możliwe?

Źródło:
TVN24+

"Niesamowite, Polska się budzi!" - ogłosił europoseł PiS Waldemar Buda, publikując zdjęcie dwóch plakatów na jakimś ogrodzeniu. Wynika z niego, że na jednym banerze ktoś "przeprasza za baner" obok z wizerunkiem Rafała Trzaskowskiego. Śmieszne? Przede wszystkim nieprawdziwe. Bazowe dla tej przeróbki zdjęcie istnieje i już wcześniej intrygowało internautów.

"Przepraszam za baner". Wyborcza wojna na plakaty i... fejki

"Przepraszam za baner". Wyborcza wojna na plakaty i... fejki

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen twierdzi, że Ukraińcy przebywający w Polsce w świadczeniach socjalnych dostają więcej, niż wpłacają do budżetu państwa w podatkach. Dostępne opracowania pokazują jednak coś odwrotnego.

Mentzen o tym, ile wydajemy na Ukraińców, a ile zyskujemy. Nie ma racji

Mentzen o tym, ile wydajemy na Ukraińców, a ile zyskujemy. Nie ma racji

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się informacja, jakoby Polska była "rekordzistą" pod względem złożonych wniosków azylowych w tym roku. Przekaz ten podają dalej między innymi działacze Konfederacji i PiS. Jednak autor posta, który stał się źródłem tych doniesień, manipulacyjnie dobrał dane. I o czymś nie wspomniał.

Rekord wniosków o azyl w Polsce? Podwójna manipulacja

Rekord wniosków o azyl w Polsce? Podwójna manipulacja

Źródło:
Konkret24

Prezydent Andrzej Duda wykorzystał zaproszenie na konwencję Karola Nawrockiego w Łodzi, żeby chwalić osiągnięcia rządów Zjednoczonej Prawicy i skrytykować działania gabinetu Donalda Tuska. W niektórych kwestiach mijał się jednak z prawdą, wprowadzając opinię publiczną w błąd.

Duda na konwencji Nawrockiego. Cztery nieprawdy

Duda na konwencji Nawrockiego. Cztery nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Michał Wawer straszy "polskimi emeryturami dla Hindusów", czyli że ZUS będzie hojnie dopłacał do "skromnych indyjskich emerytur". Mechanizm tej manipulacji jest podobny, jak w fałszywej narracji o uprawnieniach emerytalnych dla Ukraińców. Chodzi o umowy o zabezpieczeniu społecznym, które Polska standardowo zawiera z wieloma krajami.

"Polskie emerytury dla Hindusów"? Co zakłada ta umowa

"Polskie emerytury dla Hindusów"? Co zakłada ta umowa

Źródło:
Konkret24

Wojna prezydenta Donalda Trumpa z Uniwersytetem Harvarda trwa. Według rozsyłanego w sieci przekazu w odwecie za zabranie uczelni funduszy jej władze odrzuciły aplikację najmłodszego syna Trumpa - Barrona. Jednak żadnych dowodów na tę teorię nie ma.

Harvard nie przyjął na studia syna Trumpa? Skąd taka plotka

Harvard nie przyjął na studia syna Trumpa? Skąd taka plotka

Źródło:
Konkret24

Teksty z trzynastu polskich serwisów informacyjnych wykorzystano w kolejnej fazie operacji wpływu prowadzonej przez rosyjski ośrodek dezinformacji. W specjalnie tworzonych postach linkowano do artykułów, które zawierały treści przydatne Kremlowi. A potem w ruch szły boty.

Operacja Doppelganger. Cel: polskie wybory

Operacja Doppelganger. Cel: polskie wybory

Źródło:
Konkret24

"Jakaś masakra", "ekologia to fikcja" - komentują internauci film, który notuje miliony wyświetleń w sieci. Ma przedstawiać cmentarz elektrycznych skuterów. Co o nim wiemy?

"Cmentarz elektrycznych skuterów"? Niezupełnie

"Cmentarz elektrycznych skuterów"? Niezupełnie

Źródło:
Konkret24