Tekst o celebrytach, którzy mieli w Malibu ułożyć na wodzie ze swoich luksusowych jachtów hasło "Jesteśmy w tym razem" zyskał ogromną popularność w sieci. W mediach społecznościowych informacja dotarła do ponad 10 mln internautów. Jednak zarówno tekst, jak i fotografia nie prezentują prawdy.

Od kwietnia w internecie krąży zdjęcie luksusowych jachtów, które na wodzie ułożyły napis po angielsku: "Jesteśmy w tym razem". Czas publikacji wpisów może sugerować, że chodzi o pandemię COVID-19. Zdjęciu towarzyszy informacja, że taką akcję zrobili celebryci i że "jest to inspirujące".

Fotografię podawali sobie także polscy internauci. Niektórzy kpili z postawy celebrytów. "Ciekawe, ile funduszy przeznaczyli na walkę z Covid?"; "Wzruszenie odebrało mnie mowę"; "Lżej mi na duszy, kiedy pomyślę, że mój los leży im na sercu. Wypożyczę kajak w niedzielę..."; "Nie mogę powstrzymać łez. Jakie to piękne"; "Tacy współczujący, aż serce ściska" - brzmiały komentarze.

Zdjęcie stało się też popularne w polskich serwisach z memami.

"Jesteśmy tacy jak wy"

Źródłem fotografii jest portal The Babylon Bee. To tam 27 kwietnia pojawił się tekst zatytułowany "Inspirujące. Celebryci ułożyli ze swoich jachtów napis 'Jesteśmy w tym razem'".

Strona informuje, że stało się to w Malibu właśnie 27 kwietnia: "Wielu opisało scenę jako zapierającą dech w piersiach lub budzącą podziw. Inni byli tak wzruszeni, że nie mogli znaleźć słów, by wyrazić swoje uczucia. Większość po prostu płakała" - pisze autor.

Sukces akcji #koncertdlabohaterów

Opisuje, że celebryci zebrali w jednym miejscu swoje warte miliony dolarów jachty i ułożyli z nich napis. "Wszyscy się zgodzili, że ta scena to jest to, czego Ameryka potrzebuje, żeby przetrwać pandemię" - stwierdza serwis. Cytuje też rzekome słowa celebrytów, którzy mieli wziąć udział w tej akcji.

"Jesteśmy tacy jak wy" - miała skomentować na Instagramie Ellen DeGeneres, aktorka, producentka, prowadząca popularny w telewizji amerykańskiej USA program.

"Zostańcie w domach. Chrońcie swoje życie" - miał powiedzieć amerykański komik Patton Oswalt. "Słuchajcie biedni ludzie, nie warto ryzykować swojego życia tylko z powodu wyjścia do Fuddruckers (sieć restauracji - przyp. red.) albo do pracy, albo do czegokolwiek, co wy wieśniacy robicie cały dzień" - miał stwierdzić. Strona donosi, że Oswalt po zakończeniu akcji miał odjechać do domu swoją limuzyną z wanną z hydromasażem.

"Cała ludzkość walczy razem i jesteśmy wszyscy jednością" - miała z kolei powiedzieć piosenkarka Lady Gaga. "Ale nie próbuj się dostać na mój jacht. Moi ochroniarze po prostu Cię zastrzelą. Nie żartuję" - miała zagrozić piosenkarka.

Źródłem portal satyryczny

Tekst o celebrytach i ich jachtach zdobył ogromną popularność w sieci. Według danych z CrowdTangle dotarł na Facebooku do ponad 8 mln użytkowników, na amerykańskim forum Redddit - do ponad 2 mln, a na Twitterze - do prawie 1 mln.

Jednak opisane wydarzenie się nie odbyło. Zdjęcie jest montażem. Portal The Babylon Bee w zakładce "o nas" określa się "jako najlepsza strona satyryczna na świecie, całkowicie bezbłędna we wszystkich przedstawianych informacjach". "Strona The Babylon Bee została stworzona w ósmym dniu tygodnia stworzenia, dokładnie 6000 lat temu. Jesteśmy najważniejszym źródłem wiadomości na każdym ważnym wydarzeniu światowym, od wieży Babel i exodusu do reformacji i wojny z 1812 roku. Jeśli chcesz narzekać na coś na naszej stronie, skontaktuj się z Bogiem" - podaje.

Amerykańskie gwiazdy pomagają

W połowie kwietnia Ellen DeGeneres poinformowała, że wraz ze swoją żoną przekazała milion dolarów inicjatywie All-In Challenge. "Zazwyczaj nie informuję o swojej działalności charytatywnej. Zachowuję to dla siebie. Ale mam nadzieję, że to zainspiruje innych, którzy są zdolni pomóc, ponieważ jest bardzo dużo potrzebujących" - przekazała DeGeneres w nagraniu wideo.

Celem inicjatywy jest zebranie 100 mln dolarów dla organizacji non-profit, które zapewniają żywność mieszkańcom Ameryki w czasie pandemii. Do tej pory zebrano ponad 30 mln. Akcję wsparły także inne gwiazdy, m.in. Leonardo di Caprio, Robert de Niro, Jessica Alba, Gwyneth Paltrow, David Beckham, Drake, Justin Bieber, Shawn Mendes, Mariah Carey, Madonna.

Miliony dolarów dla służby zdrowia

Piosenkarka Lady Gaga współpracuje z organizacją charytatywną Global Citizen. Z jej inicjatywy w połowie kwietnia odbył się sześciogodzinny koncert największych gwiazd światowej muzyki, by wesprzeć w walce z koronawirusem pracowników służb medycznych. Po zakończeniu koncertu poinformowano, że dzięki niemu udało się zebrać ponad 127 mln dolarów. Zostaną przeznaczone na specjalny fundusz wspomagający pracowników służby zdrowia w walce z koronawirusem.

Lady Gaga zebrała także dla Światowej Organizacji Zdrowia, z którą współpracuje, 35 mln dolarów. Za te pieniądze zostanie kupiony m.in. sprzęt ochrony osobistej dla lekarzy. Wspomogą też prace nad lekami i szczepionką.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: The Babylon Bee

Pozostałe

"Kreskówka wczesnego ostrzegania"? To nie jest przedwojenny film

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma rzekomo przedwojenna animacja Disneya, w której jakoby ostrzegano, że możni tego świata mają plan przejęcia władzy i wykorzystają do tego pandemię oraz masową akcję szczepień. Sceptycy pandemii COVID-19 chętnie rozpowszechniają filmik - ale eksperci ocenili, że to współczesny montaż.