FAŁSZ

Nie, Roksana Węgiel nie trafiła do szpitala z powodu koronawirusa


Według jednej ze stron internetowych piosenkarka Roksana Węgiel trafiła do szpitala z podejrzeniem koronawirusa. To nieprawda, a link w tekście kierował do portalu z ankietami. Właściciel strony zarabiał na wypełnianiu ich przez internautów. Po interwencji Konkret24 łącze przestało być aktywne. Sprawą zajął się również dział prawny managementu artystki.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Na początku marca jedna ze stron internetowych poinformowała, że polska piosenkarka Roksana Węgiel została zabrana karetką z podejrzeniem koronawirusa "ze swojego domu w miejscowości Jasło do pobliskiego szpitala". Miało się to stać 1 marca.

Roksana Węgiel w listopadzie 2018 roku wygrała - jako pierwsza Polka - 16. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci, śpiewając "Anyone I Want to Be". Wcześniej była zwyciężczynią programu "The Voice Kids Poland" w TVP 2.

"Jej mama zawiadomiła szpital, ponieważ podejrzewała u dziecka koronawirusa. Roksana miała bardzo wysoką gorączkę oraz duszności. Cała rodzina została zamknięta w izolatce. Rodzina niechętnie udziela informacji o aktualnym stanie Roksany" - można przeczytać na wspomnianej stronie.

25.12.2018 | Putin grał polski hymn? Fake newsy zalewają internet
25.12.2018 | Putin grał polski hymn? Fake newsy zalewają internetFakty TVN

Internauci komentują: "No niestety. Życie."

Według statystyk CrowdTangle na link do tej strony na Facebooku zareagowano niemal 17 tys. razy. Informację skomentowało prawie 3 tys. internautów.

"No niestety. Życie"; "Masakra. Biedne maleństwo już też pewnie chore (w lutym na świat miał przyjść drugi brat piosenkarki - red.). Dziewucha jest nieodpowiedzialna i jej odbiło od pieniędzy" - komentowali. Jeden z nich na Twitterze napisał: "weźcie mnie, ale nie ją" - linkując do strony z doniesieniami o nastolatce i koronawirusie. Jego wpis zanotował niemal 1 tys. polubień. Ponad 100 internautów podało go dalej. Część z nich zakwestionowała jednak autentyczność sensacyjnych doniesień.

fałsz

Wpis jednego z internautów Twitter

Nie marzec i Jasło, tylko luty i Sochaczew

Strona, na której można przeczytać o Roksanie Węgiel i koronawirusie, istnieje od co najmniej pięciu lat. Wskazuje na to data najstarszego wpisu. Nie wiadomo, kto ją prowadzi. Nie ma tam danych kontaktowych. O właścicielu strony nie informuje baza who.is. Na witrynie przeważają internetowe quizy ze zdjęciami kotów i psów.

Od dwóch miesięcy publikowane są tam jednak doniesienia z sensacyjnymi tytułami, np.: "Wypadek Lamborghini Huracan przy 315 km/h! TRAGEDIA!" (pisownia oryginalna - red.); "Zmarła nago w tańcu przez KoronaWirusa". Trzy razy pojawiły się doniesienia o rzekomym wycieku nagich zdjęć Roksany Węgiel.

Do tekstu o piosenkarce i koronawirusie, który stał się popularny w sieci, rzekomo dodano link do wideo. Fragmentem filmu ma być stopklatka, na której widać karetkę pogotowia stojącą na jednej z ulic. W środku jest człowiek w białym ubraniu ochronnym. Nie wiadomo, co to za miasto. "Jeden z mieszkańców Jasła nagrał film z momentu, gdy ratownicy w białych kombinezonach zabierali Roksanę do karetki" - można przeczytać w tekście na stronie.

Za pomocą odwróconego wyszukiwania obrazem w Google można zdjęcie z tekstu znaleźć w sieci. Jest dostępne na stronie lokalnego portalu Tu Sochaczew. Nie dokumentuje marcowej interwencji lekarzy z Jasła - pochodzi z lutego, zostało zrobione w Sochaczewie (na innym zdjęciu na tym portalu widać tabliczkę z ulicą), gdy u jednego z mieszkańców podejrzewano koronawirusa. Został odwieziony do szpitala. Badania wykluczyły chorobę.

Chcesz obejrzeć wideo? Zarejestruj się

Na opisywanej stronie jest informacja, że do obejrzenia wideo konieczna jest rejestracja na jednym z portali, na którym wypełnia się ankiety. By tam przejść, trzeba kliknąć widoczny na stronie baner. Jak ustaliliśmy, kieruje on do portalu z ankietami firmy badawczej. Po koniecznej rejestracji można tam wypełniać ankiety, za które dostaje się wymieniane na nagrody punkty.

Na stronie widać też inne reklamy, automatycznie wyświetlane przez Google. - Roksana Węgiel i koronawirus to gwarancja tysięcy odsłon - ocenia ten sposób zarabiania Adam Haertle z portalu Zaufana Trzecia Strona poświęconego bezpieczeństwu w sieci.

Jak ustaliliśmy, właściciel strony zarabiał na tym, że internauci, chcąc obejrzeć wideo z piosenkarką, rejestrowali się w panelu firmy badawczej. Zarabiała też firma pośrednicząca między nimi.

- Odnośniki do stron rekrutacyjnych do naszego panelu badawczego pojawiły się na stronie, na której nie powinny się pojawić - zapewnia Konkret24 przedstawiciel firmy badawczej, do której portalu kieruje baner z opisywanej witryny. Wyjaśnia, że jedną z metod stosowanych przez jego firmę na poszerzanie panelu "jest wykupowanie reklam na różnych stronach i portalach internetowych oferujących kontakt z użytkownikami". Zapewnia, że "każdy z członków takiego panelu badawczego jest skrupulatnie weryfikowany wielokrotnie w trakcie współpracy pod kątem jego profilu demograficznego, socjoekonomicznego, tożsamości, lokalizacji geograficznej".

"Procedura została uruchomiona"

Przedstawiciel firmy badawczej podkreśla, że jego firma nie ma nic wspólnego z witryną, na której pojawiły się doniesienia o Roksanie Węgiel. Informuje, że firma rozpoczęła procedurę zakończenia współpracy z pośrednikiem i usuwania z bazy danych osób zrekrutowanych do panelu z jego udziałem.

- Pozyskiwanie ludzi do panelu badań to pewnego rodzaju wysiłek. Często odbywa się poza kontrolą firm badawczych - komentuje w rozmowie z Konkret24 Mateusz Galica, prezes Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii.

"Dominikański Vibe"

Próbowaliśmy się skontaktować z Roksaną Wegiel, ale nie odpowiedziała na nasze wiadomości. Jednak w dniu, w którym miała zostać odtransportowana do szpitala, na jej oficjalnym koncie na Instagramie pojawiło się jej zdjęcie z dominikańskiej plaży. "Przesyłam Wam pozytywny, dominikański Vibe. Miłego dnia. Buziaczkiii" - napisała piosenkarka. Wpis zanotował ponad 190 tys. polubień.

W kolejnych dniach umieściła zdjęcia, na których widać, jak odpoczywa i dobrze się bawi na jednej z dominikańskich wysp.

- Opisana przez stronę sytuacja nigdy nie miała miejsca. Artystka jest zdrowa. W momencie publikacji przebywała w podróży zagranicznej z jedną z polskich rozgłośni radiowych w ramach ich corocznej kampanii promocyjnej - informuje Konkret24 Max Laskowski z managementu artystki. - Nasz dział prawny już się tym zajmuje. Wierzę, że niedługo te informacje znikną z sieci. Nie wiem, dlaczego coś takiego powstało. To smutne, że ktoś poświęca czas na tworzenie w sieci takich głupot - dodaje.

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: TVP/PAP/Natasza Młudzik

Pozostałe wiadomości

Ujęcie z kamery, na którym widać Rafała Trzaskowskiego na tle pustych krzeseł, posłużyło politykom PiS do stworzenia fake newsa. Przekonywali, że uczestnicy konwencji kandydata PO na prezydenta "nie wytrzymali" jego przemówienia i "zaraz po jego wystąpieniu dali w długą". Otóż nie.

"Zwrócił się do pustych krzeseł". Manipulacja PiS o konwencji Trzaskowskiego

"Zwrócił się do pustych krzeseł". Manipulacja PiS o konwencji Trzaskowskiego

Źródło:
Konkret24

Wołodymyr Zełenski rzekomo został zignorowany przez innych przywódców podczas niedawnej wizyty w Paryżu i "musiał sam ze smutną miną wejść do Pałacu Elizejskiego". Umniejszanie ukraińskiego prezydenta to częste zagranie rosyjskiej propagandy. Pokazujemy, jak było naprawdę.

"Macron objął Trumpa", a Zełenskiego nie? Wyjaśniamy manipulację

"Macron objął Trumpa", a Zełenskiego nie? Wyjaśniamy manipulację

Źródło:
Konkret24

"Po co oni tam", "jeśli interwencja, to bardzo dobrze" - komentowali internauci publikowane w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać wojskowe pojazdy z polską flagą jadące ulicami jakiegoś miasta. W postach zastanawiano się, czy polskie wojsko już "wkroczyło do Rumunii", by uspokoić sytuację po wyborach. Wielu tak bowiem odczytało ten film. Zarejestrowana scena nie ma jednak nic wspólnego z obecnymi wydarzeniami w Rumunii.

"Nasi wkroczyli do Rumunii"? Co pokazuje nagranie

"Nasi wkroczyli do Rumunii"? Co pokazuje nagranie

Źródło:
Konkret24

Jeśli ktoś sądził, że teoria spiskowa z czasów pandemii o ciężarówkach wywożących nocą trumny z Bergamo odeszła w zapomnienie - to się mylił. Temat wrócił jako przekaz, że "śledztwo komisji parlamentu włoskiego ustaliło", iż ciężarówki stanowiły część "operacji psychologicznej". Tak to jedna teoria spiskowa żywi się drugą.

"Ciężarówki z Bergamo" wróciły. Z nowym spiskiem w tle

"Ciężarówki z Bergamo" wróciły. Z nowym spiskiem w tle

Źródło:
Konkret24

"Wegańskie granaty", "zrównoważone czołgi" i "zasilane elektrycznie myśliwce" - takie pomysły zaprezentowała rzekomo Greta Thunberg w telewizji BBC. Krążące w sieci wideo notuje miliony wyświetleń, jest już polska wersja. Naprawdę aktywistka mówiła o czymś innym, a popularne teraz nagranie zostało spreparowane.

Greta Thunberg proponuje "zrównoważone czołgi"? Nie wszystkich to śmieszy

Greta Thunberg proponuje "zrównoważone czołgi"? Nie wszystkich to śmieszy

Źródło:
Konkret24

Samochód napędzany silnikiem na wodę - taką rewolucję na rynku motoryzacyjnym rzekomo ogłosił Elon Musk. Informacja rozchodzi się w mediach społecznościowych i jest szeroko komentowana, lecz te doniesienia nie mają potwierdzenia.

Elon Musk i "silnik wodny". Jak miliarder padł ofiarą sztucznej inteligencji

Elon Musk i "silnik wodny". Jak miliarder padł ofiarą sztucznej inteligencji

Źródło:
Konkret24

Na profilach znanych z szerzenia prokremlowskiej dezinformacji rozchodzi się przekaz, jakoby Wołodymyr Zełenski "ogłosił właśnie sankcje na Gruzje za niedemokratyczne rozpraszanie protestów". Chodzi o ostatnie wystąpienie prezydenta Ukrainy. Owszem, zapowiedział sankcje, lecz przekaz o nich jest zmanipulowany.

Zełenski "ogłosił sankcje na Gruzję". A naprawdę na kogo?

Zełenski "ogłosił sankcje na Gruzję". A naprawdę na kogo?

Źródło:
Konkret24

"Zdaje się nie grzeszy pan pilnością w wykonywaniu obowiązków posła" - zwracają uwagę internauci Sławomirowi Mentzenowi. Poseł Konfederacji narzekał bowiem, że jego konkurenci w wyborach prezydenckich prowadzą prekampanię, a on "jak ten frajer wykonuje swoje obowiązki". Przeanalizowaliśmy więc jego poselską aktywność.

Mentzen: "ja, jak ten frajer, do Sejmu". Jak poseł pracuje?

Mentzen: "ja, jak ten frajer, do Sejmu". Jak poseł pracuje?

Źródło:
Konkret24

Były wiceminister finansów w rządzie Zjednoczonej Prawicy stwierdził, że pieniądze dla Polski wciąż "nie wpłynęły w tej wysokości", o jakiej mówił rząd. W sieci jest też rozpowszechniany przekaz, że "pieniądze z KPO jeszcze nie dotarły". W odpowiedzi na pytania Konkret24 ministerstwo funduszy wyjaśnia, ile pieniędzy wpłynęło i na jakie konta.

"Nie wpłynęły środki, jakie podał rząd"? Ministerstwo tłumaczy

"Nie wpłynęły środki, jakie podał rząd"? Ministerstwo tłumaczy

Źródło:
Konkret24

Nagranie wygląda jak materiał informacyjny jakiejś telewizji i ma dowodzić, że prezydent Ukrainy kupił luksusowy hotel w Alpach. To kolejny fake news spreparowany od początku do końca przez ośrodek rosyjskiej dezinformacji. Przestrzegamy, na czym polega ten schemat.

Zełenski, hotel w Alpach i 88 milionów euro. Nic się nie zgadza

Zełenski, hotel w Alpach i 88 milionów euro. Nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Betonowe klocki nazwali Tarczą Wschód", "falochron w środku lasu", "powstrzyma tylko bardzo grubych inżynierów z Afryki" - komentują internauci zdjęcia zapór przeciwczołgowych przy polsko-rosyjskiej granicy. Tylko że ani nie jest to jeszcze Tarcza Wschód, ani nie o zatrzymanie migrantów tu chodzi. Wyjaśniamy.

Tarcza Wschód. "Małe betonowe klocki mają hamować napływ migrantów"? Nie

Tarcza Wschód. "Małe betonowe klocki mają hamować napływ migrantów"? Nie

Źródło:
Konkret24

Ułaskawienie przez Andrzeja Dudę osoby skazanej za przestępstwo narkotykowe wywołało sporo komentarzy, a informacja o tym na stronie kancelarii prezydenta - falę fake newsów. Ich źródłem stało się stwierdzenie, że to "Prokurator Generalny wystąpił z wnioskiem".

Prezydent ułaskawił przestępcę "na wniosek Adama Bodnara"? Nie, innego prokuratora

Prezydent ułaskawił przestępcę "na wniosek Adama Bodnara"? Nie, innego prokuratora

Źródło:
Konkret24

Politycy partii rządzącej krytykują Andrzeja Dudę za to, że niedawno ułaskawił osobę skazaną za przestępstwo narkotykowe. To już trzeci taki skazany, który doznał łaski ze strony prezydenta Dudy. Sprawdziliśmy, jak często stosował on to prawo w porównaniu z poprzednimi prezydentami. Oto aktualny ranking ułaskawień.

"Duda ułaskawił handlarza narkotyków". Kogo jeszcze i ile razy?

"Duda ułaskawił handlarza narkotyków". Kogo jeszcze i ile razy?

Źródło:
Konkret24

"Szkoda Polski", "same fakty" - komentują internauci obszerny post Ewy Zajączkowskiej-Hernik na temat działań rządu. Lecz wśród krytycznych ocen europosłanka Konfederacji przekazuje istotne przekłamania. Niektóre z nich to fałszywe narracje wcześniej rozpowszechniane przez polityków PiS.

"Nie wypłacili", "nie złożyli wniosku", "będzie więcej cenzury". Trzy manipulacje Zajączkowskiej-Hernik

"Nie wypłacili", "nie złożyli wniosku", "będzie więcej cenzury". Trzy manipulacje Zajączkowskiej-Hernik

Źródło:
Konkret24

Zdejmowanie krzyży w warszawskich urzędach stało się tematem w prekampanii. Rafał Trzaskowski na spotkaniach z sympatykami tłumaczy się z wydanego przez siebie zarządzenia i powtarza: "nie został zdjęty żaden krzyż". Jednak był przypadek, gdy krzyż w miejskim urzędzie na krótko zdjęto.

Trzaskowski: "nie został zdjęty żaden krzyż". Został, ale wrócił

Trzaskowski: "nie został zdjęty żaden krzyż". Został, ale wrócił

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie poparło kandydaturę Karola Nawrockiego w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W sieci wciąż są zamieszczane zdjęcia, które rzekomo pokazują, jak w przeszłości prezes Instytutu Pamięci Narodowej hajlował. IPN zaprzeczył tym informacjom, jednak te zdjęcia wciąż krążą w mediach społecznościowych. Wyjaśniamy, kto naprawdę jest na fotografiach.

"Pojawiają się zdjęcia fejkowe". To nie Karol Nawrocki

"Pojawiają się zdjęcia fejkowe". To nie Karol Nawrocki

Źródło:
Konkret24

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu poseł PiS Janusz Kowalski oskarżał koalicję rządzącą, że chce zamykać elektrownie - w tym zakład w Trzebini. Tylko że decyzje dotyczące Elektrowni Siersza zapadały dużo wcześniej. Wyjaśniamy.

Kowalski do rządu: "Elektrownię Siersza zamykacie!". Decyzja zapadła za czasów PiS

Kowalski do rządu: "Elektrownię Siersza zamykacie!". Decyzja zapadła za czasów PiS

Źródło:
Konkret24

"Jeszcze nie ma kampanii, a oni już jeżdżą po Polsce", "promocja na pełnej" - komentują internauci widoczną już aktywność kandydatów na prezydenta. Pytają, czy to zgodne z prawem i czy grożą za to jakieś sankcje. Problem w tym, że prekampania to skutek pewnej luki prawnej, którą - według ekspertów - kandydaci po prostu powinni wykorzystać. Wyjaśniamy.

"Nie ma kampanii, a już jeżdżą po Polsce". Oto dlaczego mogą

"Nie ma kampanii, a już jeżdżą po Polsce". Oto dlaczego mogą

Źródło:
Konkret24

Były premier Mateusz Morawiecki alarmuje w mediach społecznościowych, że "ofiarą polityki" rządu Donalda Tuska będzie program 800 plus, który ma "zostać ograniczony lub wręcz zamrożony". A jako dowód przytacza zalecenia Rady Unii Europejskiej. Tylko że w tym dokumencie nic takiego nie napisano.

Morawiecki: program 800 plus "zostanie ograniczony". Wprowadza w błąd

Morawiecki: program 800 plus "zostanie ograniczony". Wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Internauci są poruszeni tą opowieścią: znany hiszpański torreador zakończył swoją karierę rzekomo po tym, jak w tracie walki z bykiem uświadomił sobie okrucieństwo tego sportu. I sam zaczął walczyć o zakaz organizowania korridy. W całej tej historii zgadza się tylko jeden fakt.

"Spojrzał w oczy byka" i przestał walczyć? Ładna historia, lecz było inaczej 

"Spojrzał w oczy byka" i przestał walczyć? Ładna historia, lecz było inaczej 

Źródło:
Konkret24

Wolnej Wigilii w tym roku nie będzie, ale ma być od 2025 roku. Kolejny dzień ustawowo wolny od pracy znowu wzbudził dyskusję o tym, czy Polacy mają takich dni więcej czy mniej niż obywatele innych krajów Europy. Jak sprawdziliśmy, do czołówki nam niedaleko, a wolna Wigilia zbliży do podium.

Wolna Wigilia. Polska a kraje Europy: gdzie mają najwięcej wolnych dni?

Wolna Wigilia. Polska a kraje Europy: gdzie mają najwięcej wolnych dni?

Źródło:
Konkret24

"Ogłaszają wojnę na nie swojej ziemi", "niech walczą u siebie, jak miła im wojna" - komentują internauci doniesienia o tym, że brytyjski generał miał oświadczyć: "jesteśmy gotowi walczyć z Putinem w Europie Wschodniej". Wielu zrozumiało to jako gotowość do rozpoczęcia wojny w tej części Europy. Wyjaśniamy prawdziwy kontekst wypowiedzi brytyjskiego wojskowego.

Brytyjczycy "gotowi do walki z Putinem w Europie Wschodniej"? Co powiedział generał

Brytyjczycy "gotowi do walki z Putinem w Europie Wschodniej"? Co powiedział generał

Źródło:
Konkret24

Przekaz o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi po raz kolejny wraca do sieci. Internauci twierdzą, że "Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi" i uchodźcy mogą liczyć na przywileje niedostępne dla "milionów Polaków". Przypominamy, dlaczego to twierdzenie jest nieprawdziwe.

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24