Czy w trzecim sezonie serialu "Sex Education" zagra australijska aktorka Margot Robbie? Tak sugeruje rozpowszechniania w mediach społecznościowych ilustracja - ale zdjęcie w niej wykorzystane jest manipulacją.

Popularna na Twitterze i na Facebooku ilustracja, która ma rzekomo zapowiadać kolejny, trzeci sezon serialu "Sex Education", sugeruje, że zagra w nim australijska aktorka Margot Robbie. Na zdjęciu widać dwie aktorki: Margot Robbie (z lewej) i znaną z dwóch pierwszych sezonów "Sex Education" Emmę Mackey grająca Mave, jedną z głównych bohaterek serialu.

Materiał opatrzony jest nazwą serialu i logiem Netfliksa, producenta serialu i platformy streamingowej, na której ten jest dostępny.

Magdalena Cielecka opowiada o roli w "Chyłka - Rewizja"

"omg, tyle na to czekałam"

"Sex Education. Sezon 3. Luty 2021. Starsza siostra już tutaj jest" (tłum. red.) - głosi wpis na Twitterze opublikowany w sobotę 10 października. Szybko zareagowało na niego dziesiątki tysięcy internautów. Dwa dni później, w poniedziałek 12 października, tweet miał ponad 63 tys. podań i ponad 230 tys. polubień.

Tweet o serialu "Sex Education"
Tweet o serialu "Sex Education" Foto: tvn24 / Twitter

Równie popularne stały się dwa wpisy na Facebooku z tą samą ilustracją. 10 października opublikowała ją strona Netflix Journals. Na post zareagowało ponad 90 tys. użytkowników serwisu. 180 tys. podało wpis dalej. Pod grafiką zostawili 65 tys. komentarzy. Popularny wpis podała dalej także strona Netflix Diaries. Ten wpis uzyskał ponad 18 tys. reakcji i prawie 2 tys. komentarzy. Udostępniło go ponad 5,8 tys. użytkowników Facebooka.

Wpisy na Facebooku z grafiką o serialu "Sex Education"
Wpisy na Facebooku z grafiką o serialu "Sex Education" Foto: tvn24 / facebook

Wpisy z grafiką pojawiły się także na polskojęzycznych kontach na Twitterze i na Facebooku. Niektórzy internauci nie wątpili, że kadr jest prawdziwy: "Czy wy słyszycie mój krzyk?"; "omg, tyle na to czekałam"; "to by było coś"; "Jeżeli oni serio zaangażują w to Margot to będę pod wrażeniem" (pisownia oryginalna) - komentowali.

Ale nie wszyscy wierzyli. "Szkoda, że fake" - stwierdziła jedna z użytkowniczek Twittera, podając post dalej. "Byłoby zbyt pięknie"; "myślałam że to prawdziwe"; "zostałam oszukana" - pisali inni twitterowicze, także szerując grafikę.

Kadr serialu i kadr z filmu

Grafika nie jest jednak oficjalną zapowiedzią nowego sezonu serialu Netfliksa. W środę 7 października opublikował ją jeden z użytkowników serwisu Reddit, gdzie została oznaczona jako "fan art", czyli materiał inspirowany twórczością innych autorów, np. filmów i seriali.

W anglojęzycznych komentarzach pod popularnym wpisie na Twitterze część internautów zauważała, że zdjęcie Robbie wykorzystane w przeróbce pochodzi z filmu "Gorący temat" (ang. "Bombshell") z 2019 roku. "Jakim cudem ludzie myślą, że to jest prawdziwe" - skomentował jeden z nich, udostępniając zrzut ekranu fragmentu oryginalnego kadru z australijską aktorką.

W omawianej grafice wykorzystano lustrzane odbicie fragmentu kadru filmu "Gorący temat" przedstawiającego Margot Robbie. Oryginalny można zobaczyć m.in. w serwisie Filmweb. Film opiera się na relacjach kobiet pracujących w amerykańskiej stacji informacyjnej Fox News, które pozwały o molestowanie seksualne jej szefa Rogera Ailesa. Film miał światową premierę w grudniu 2019 roku. Australijska aktorka zagrała w nim rolę Kayli Pospisil.

Pozostała część popularnej ilustracji to kadr z serialu "Sex Education" (odcinek 3, sezon 1), który miał premierę 11 stycznia 2019 roku. W oryginalnej scenie obok Emmy Mackey zagrał Kedar Williams-Stirling wcielający się w jednego z głównych bohaterów, Jacksona Marchetti'ego. Do materiału dotarliśmy dzięki odwróconemu wyszukiwaniu Google. Oryginalny kadr pojawia się w wielu publikacjach prasowych poświęconych serialowi. Jest także dostępny w Filmwebie.

Odwrócone wyszukiwanie obrazem pozwala wyszukać strony z oryginalnym kadrem z serialu
Odwrócone wyszukiwanie obrazem pozwala wyszukać strony z oryginalnym kadrem z serialu Foto: tvn24 / google.com
Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: TVN24/Twitter

Pozostałe

Nie, kameleon nie zmieniał barwy w miarę wspinania się po kolorowych kredkach

Miliony wyświetleń na samym TikToku ma popularne w sieci wideo, na którym kameleon zmienia barwę w miarę wspinania się po różnokolorowych kredkach. "Gdyby to było możliwe, chciałabym mieć kameleona i tylko różowe dekoracje w terrarium" - skomentowała jedna internautka. Ale to nie jest możliwe: kameleon nie zmienia barwy w zależności od tła, a wideo jest przerobione.

Nie, Tom Hanks nie nosi elektronicznej bransolety

Amerykański aktor Tom Hanks wcale nie był w Australii w kwarantannie z powodu zakażenia koronawirusem, tylko został tam aresztowany za pedofilię - głoszą wpisy w mediach społecznościowych. To nieprawda.

Szkielet syreny w muzealnej gablocie? Wyjaśniamy

Internauci zastanawiają się nad autentycznością widocznego na popularnym zdjęciu szkieletu syreny. Jak sprawdziliśmy, to artystyczny projekt jednej z duńskich artystek. Wyjaśniła nam, co praca przedstawia, i czym się inspirowała.

Czy "ostry cień mgły" ogranicza widoczność w Gdańsku?

"To jest autentyk?", "To prawdziwe jest?" - dopytują internauci o krążące w sieci zdjęcie z Gdańska. Stojąca przy drodze elektroniczna tablica informuje o ograniczonej widoczności z powodu "ostrego cienia mgły". Taki napis się tam nie wyświetlał. Znaleźliśmy oryginalną fotografię.