Czy prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział papieżowi Franciszkowi, że jest sławnym graczem baseballowym? Taka informacja krąży w mediach społecznościowych. Sprawdziliśmy.

Papież Franciszek przyjął 29 października prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Rozmowa trwała godzinę i piętnaście minut, a po niej odbyła się druga część audiencji, już w szerszym gronie, z udziałem delegacji. Uwagę dziennikarzy i obserwatorów przykuły zarówno oficjalne wypowiedzi Joe Bidena po spotkaniu, jak i nieformalne rozmowy uchwycone przez reporterów.

29.10.2021 | Prezydent USA Joe Biden spotkał się z papieżem Franciszkiem w Watykanie

30 października na profilu twitterowym prawnika i byłego posła Przemysława Wiplera pojawiła się taka informacja: "'Jesteś sławnym afroamerykańskim graczem baseballowym w Ameryce.' - Biden do Papieża. Ameryka jest w świetnych rękach, demokracja działa, będzie dobrze…" - napisał Wipler (pisownia oryginalna). Polityk podał dalej film innego internauty, na którym słychać papieża mówiącego po angielsku: "Dziękuję za to". Chwilę później Biden mówi coś o afroamerykańskim graczu bejsbolu, lecz nie słychać dokładnie początku tej wypowiedzi.

Wpis Przemysława Wiplera na Twitterze
Wpis Przemysława Wiplera na Twitterze Foto: Twitter

Ten sam film podawali na swoich profilach również inni użytkownicy Twittera, także pisząc, że Joe Biden miał mówić do papieża, iż ten jest bejsbolistą. Posty tej treści publikowano też na Facebooku. Autor jednego napisał: "Tymczasem Joe 'demencja' Biden do papieża Franciszka: jesteś znanym Afroamerykańskim bejzbolistą w Ameryce" (pisownia oryginalna).

Przesłuchanie całego nagrania z tego spotkania pozwala stwierdzić, że prezydent Stanów Zjednoczonych rzeczywiście opowiadał Franciszkowi o bejsboliście - ale nie o papieża chodziło.

O kim mówił Joe Biden?

Fałszywa narracja o przebiegu spotkania trafiła najpierw na angielskojęzyczne profile w mediach społecznościowych - o czym informowały już Reuters i Associated Press.

"Joe Biden po 75 min spotkania z papieżem 'Jesteś słynnym afroamerykańskim graczem baseballowym w Ameryce'" - napisał 29 października anglojęzyczny twitterowicz. Jego post ma już blisko 11 tys. polubień i ponad 7 tys. podań dalej. AP informuje, że post ten krążył również na Instagramie.

Zmanipulowane informacje o spotkaniu papieża z prezydentem Bidenem krążyły wcześniej w anglojęzycznej sieci
Zmanipulowane informacje o spotkaniu papieża z prezydentem Bidenem krążyły wcześniej w anglojęzycznej sieci Foto: Twitter

Nagrania fragmentu rozmowy papieża Franciszka z Joe Bidenem można wysłuchać w materiale telewizyjnym opublikowanym przez amerykańskie telewizje, np. CNN. Początek wypowiedzi Bidena jest niewyraźny, co prawdopodobnie zmyliło internautów. Dalej słychać jednak bardzo dobrze, jak prezydent opowiada Franciszkowi o słynnym graczu bejsbolu Satchelu Page'u.

Biden nawiązał w ten sposób do zaawansowanego wieku - własnego (78 lat) i Franciszka (84 lata). Satchel Page odnosił sukcesy sportowe w dojrzałym wieku. Jedno ze zwycięstw odniósł w dniu 47. urodzin. Według relacji Bidena Page miał wówczas przekonywać dziennikarzy, że nie powinno się zwracać uwagi na wiek. "Ile miałbyś lat, gdybyś nie wiedział, ile masz lat?" - miał pytać przedstawicieli prasy.

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Twitter

Pozostałe

Które kraje UE są najbardziej uzależnione od ropy i gazu z Rosji? Sprawdzamy

W 11 krajach Unii Europejskiej udział importu gazu z Rosji jest wyższy niż średnia unijna. Natomiast w 10 państwach udział importu rosyjskiej ropy jest większy niż średni dla UE. Europa szuka alternatywnych źródeł dostaw surowców energetycznych na wypadek inwazji Rosji na Ukrainę – my sprawdzamy, które kraje UE są najbardziej uzależnione od rosyjskiej ropy i gazu.

"Aktywny front" Kremla: siedem fałszywych narracji o Ukrainie

Ukraina jest agresorem wobec Rosji, Zachód pcha Ukrainę do konfliktu, NATO unika dyplomacji - takie między innymi fałszywe kremlowskie narracje wyszczególnił Departament Stanu USA, obserwując rosyjskie działania informacyjne. Bo ekosystem informacji to jeden z "aktywnych frontów" w konflikcie rosyjsko-ukraińskim.

Wirus "zaraża głównie osoby zaszczepione"? Jak zmanipulowano wypowiedź ekspertki

Włoska ekspertka do spraw zdrowia miała powiedzieć w telewizji, że jest tak wiele zakażeń koronawirusem, bo jeden z wariantów "zaraża głównie osoby zaszczepione, a zwłaszcza osoby zaszczepione trzecią dawką". Taki przekaz rozpowszechniają użytkownicy mediów społecznościowych. Jednak wypowiedź ekspertki zmanipulowano.