Oglądając w sieci film z młodymi ludźmi tańczącymi walca, internauci krytykowali ich zachowanie i "upadek społeczeństwa". Jedni sugerowali, że to studniówka w Polsce, inni - że konkurs tańca. Ani jedno, ani drugie i wcale nie w Polsce. To kurs tańca w Czechach. Dotarliśmy do jego uczestniczki.

Elegancko ubrani młodzi ludzie w maseczkach ochronnych tańczą walca - ale nie tradycyjnie, tylko plecami do siebie. Taki film zamieściła jedna z użytkowniczek Facebooka. "To przechodzi ludzkie pojecia. A Tak na Serio, to Jak szybko mozna zrobic z ludzi debili! przykry widok" (pisownia oryginalna) - skomentowała, nawiązując do trwającej epidemii. Post ten polubiło ponad 500 internautów, a ponad 2 tys. go udostępniło.

Internautka krytykuje tańczącą młodzież
Internautka krytykuje tańczącą młodzież Foto: facebook

"O co tu chodzi? Nie wierzę, że to na poważnie? To jakiś chory konkurs? Covidiańska zabawa"? - dopytywał jeden z komentujących. "To jest studniowka" - odpowiedziała autorka posta.

Internauci, którzy udostępnili jej wpis, sugerowali, że film nagrano w Polsce. "Takie rzeczy tylko w Polsce xd"; "Morawiecki Morawiecki..." - pisali. Inni skoncentrowali się na krytyce zachowania młodzieży: "Tosz to najsmutniejszy widok jaki w życiu widziałem"; "Czy to się dzieje??"; "Upadek społeczeństwa" - pisali (pisownia wpisów oryginalna).

"Bez urazy, ale trochę jest to manipulacja"

Film trafił także na Twittera. Internauta, który go zamieścił, oznaczył wpis hasztagami: #studniówka2020, #paranoja, #COVIDIOTS, #covid19, #koronawiruspolska.

Film z tańczącą młodzieżą na Twitterze
Film z tańczącą młodzieżą na Twitterze Foto: Twitter

W tym przypadku internauci byli bardziej dociekliwi. "Gdzie to znalazłeś? Facet gadający przez mikrofon nie brzmi jak by mówił po polsku" - zapytał jeden z internautów. Autor wpisu wskazał popularny post na Facebooku. "Nie wiem, czy to Polska, hashtag dodałem żeby trafić z materiałem do polskich odbiorców" - odpowiedział. "Nie twórz fejków"; "Bez urazy, ale trochę jest to manipulacja" - pisali inni internauci.

Na Instagramie Kennedy'ego

Wideo jest popularne nie tyko w polskiej sieci - powielanie przez internautów z Wielkiej Brytanii czy Australii stało się już wiralem udostępnianym po kilka, kilkanaście tysięcy razy. Często zamieszczano je wraz z komentarzami krytykującymi obostrzenia wprowadzane w związku z epidemią w krajach pochodzenia internautów.

Nagranie jest popularne także wśród angielskojęzycznych internautów
Nagranie jest popularne także wśród angielskojęzycznych internautów Foto: Twitter

Nagranie opublikował także na Instagramie Robert F. Kennedy, siostrzeniec byłego prezydenta USA. Na jego profilu wyświetlono je już ponad 100 tys. razy.

Nie Polska, tylko Czechy. Nie studniówka, tylko kurs tańca

Wielu internautów zwróciło uwagę na czeski język, który słychać na filmie. Słychać mężczyznę mówiącego do mikrofonu: "Widać, że są tu pary, które tańczą nawet lepiej niż normalnie" (cze. Je vidět, že jsou tady páry, které tančí i líp než normálně) oraz: "A co najważniejsze, wreszcie stoicie blisko siebie" (cze. A co hlavně, konečně stojíte těsně u sebe).

Przeglądając komentarze pod filmami udostępnianymi na anglojęzycznych profilach na Twitterze, trafiliśmy na wpis osoby, która twierdziła, że była obecna na sali. "To nie jest taniec na balu szkolnym. To nie jest z USA. Skoro dosłownie byłam tam, to muszę skomentować ten nonsens. Wideo zostało nakręcone w Czechach na jednej z tradycyjnych lekcji tańca, które odbywają się dla uczniów w wieku 15-16 lat" - napisała Johana Komarkova.

Internautka przekazała Konkret24, że kurs odbywał się w mieście Mladá Boleslav, a wideo nakręcono 25 września tego roku podczas jednych z ostatnich zajęć przed wprowadzeniem w Czechach stanu wyjątkowego 5 października.

Osobliwy taniec, czego nie słychać na nagraniu, został zapowiedziany jako "Taniec Prymuli" (Roman Prymula to czeski minister zdrowia), co miało być nawiązaniem do zapowiedzianych lada dzień restrykcji. "Miał to być żart, satyra, która miała wprowadzić wesołość. Przesłanie było takie: my, Czesi, poradzimy sobie ze wszystkim" - wyjaśniła Konkret24 Johana Komarkova. "Resztę lekcji i każdą wcześniejszą lekcję tańczyliśmy normalnie, twarzą w twarz z maskami" - dodała.

12.10.2020 | Zakażonych szybko przybywa w całej Europie. Zła sytuacja w Czechach i na Słowacji

"Wideo jest nagraniem z naszych kursów tańca" - potwierdził w wiadomości przesłanej Konkret24 organizator zajęć Ladislav Fišer. "Nietypowa i dziwna postawa taneczna dzieci podczas jednego wieczoru była formą żartu i wyolbrzymienia w związku z obecną sytuacją wokół Covid19" - napisał Fišer, precyzując, że chodzi o rozporządzenia nakazujące zachowywanie dystansu społecznego i stosowanie środków higieny. Dodał, że sprawę żartobliwie komentowano jako możliwy scenariusz tańczenia w parach w najbliższych latach.

Podobne kursy są bardzo popularne wśród czeskiej młodzieży. Często na zajęcia kończące kurs zapraszani są rodzice i dziadkowie młodych ludzi. "To jest czeska tradycja, w pierwszej klasie liceum wszyscy zazwyczaj chodzą na takie zajęcia, aby nauczyć się tańczyć i zachować na parkiecie" - wyjaśnił Konkret24 Lukáš Pelc, który również próbował wytłumaczyć internautom okoliczności powstania filmu. Na zajęcia nagrane na wideo chodziła jego siostra. Lukáš Pelc potwierdził nam, że nagranie powstało 25 września.

Autor:  Krzysztof Jabłonowski, Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Twitter

Pozostałe

Nie, to nie jest stadion przekształcony w szpital podczas pandemii

"Tak nie wygląda kraj, który nad czymś panuje"; "Boję się, że czekają nas Włochy bis" - komentowali internauci zdjęcie stadionu, na którego płycie stoją dziesiątki łóżek. Wbrew sugestiom, nie jest to stadion przekształcony w szpital dla zakażonych koronawirusem.

Koronawirus w Europie: coraz więcej zakażeń i coraz więcej obostrzeń

Stan wyjątkowy na Słowacji i w Czechach; godziny policyjne we Francji i Belgii; w Wielkiej Brytanii pięciostopniowy system zagrożenia koronawirusem. W kilku krajach zamknięto już bary i restauracje, mogą oferować jedzenie tylko na wynos. W Holandii zakazano sprzedaży alkoholu po godzinie 20. W Irlandii nie można się odwiedzać w domach. W kolejnych krajach europejskich przybywa restrykcji związanych z pandemią.

Nie, motocykliści nie modlili się o zdrowie prezydenta Trumpa

Klęczący motocykliści modlą się o zdrowie prezydenta USA i jego małżonki - film z takim komentarzem pojawił sią w internecie, m.in. na koncie syna Donalda Trumpa i sztabowca prezydenta. Miał ponad 1 mln odsłon. Lecz nagranie powstało na innym kontynencie, z innej okazji.

Burmistrz Londynu oszukał, że zaszczepił się przeciwko grypie? Nie, to zdjęcie tego nie udowadnia

"Teatrzyk dla naiwnych", "Robione na pokaz" - tak internauci komentowali zdjęcie szczepiącego się przeciwko grypie burmistrza Londynu Sadiqa Khana. Zwracali uwagę na widoczne na fotografii plastikowe zabezpieczenie na strzykawce. Jak wyjaśniły służby prasowe burmistrza, Sadiq Khan na pewno zaszczepił się na grypę. Zdjęcie wykonano nie w trakcie szczepienia, ale tuż przed jego wykonaniem.

Ubój rytualny: z ogłuszeniem czy bez? Stan prawny w krajach Europy

Jeśli nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt zostanie przyjęta, Polska dołączy do trzech państw w Europie, w których ubój rytualny jest dozwolony tylko na potrzeby krajowych wspólnot wyznaniowych. W wielu państwach obowiązują natomiast przepisy mające na względzie dobrostan zwierząt podczas uboju rytualnego.

Milion zgonów na COVID-19 na świecie. Co mówią liczby?

30 września Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że raportowana liczba zgonów na COVID-19 na świecie przekroczyła milion. Ponad połowę zmarłych z powodu koronawirusa stanowili mieszkańcy Ameryki Północnej i Południowej.