Manekin na łóżku w szpitalu covidowym, którego pokazano w programie niemieckiej telewizji, stał się powodem rozsyłania przekazu o "spektaklu medialnym" na temat pandemii COVID-19. Nie po raz pierwszy sceptycy pandemii wykorzystują takie zdjęcia do siania dezinformacji.

W ostatnich dniach internauci rozsyłają w mediach społecznościowych kadry z programu niemieckiej telewizji, na których widać leżącego na łóżku manekina podpiętego do aparatury medycznej i stojącego obok mężczyznę w granatowym ubraniu ochronnym. "Z niemieckiej telewizji - manekin w szpitalu covidowym" - napisał internauta, który 4 lipca zamieścił te zdjęcia w jednej z zamkniętych grup na Facebooku.

Post odsyłał do popularnego wpisu w języku czeskim z 29 czerwca, który informował, że pandemia COVID-19 "to ściema". Czeski internauta pisał, że zdjęcie pochodzi z czasów, gdy "ludzie byli straszeni, że szpitale są zapełnione". Tamten wpis udostępniło ok. 2,2 tys. internautów.

Internauci rozsyłają kadry z programu niemieckiej telewizji
Internauci rozsyłają kadry z programu niemieckiej telewizji Foto: facebook

"Oni już nawet nie zachowują pozorów"

Kadry z niemieckiej telewizji krążą w polskojęzycznym internecie od co najmniej kilkunastu dni. 21 czerwca na Twitterze pojawił się post: "Niemcy Na potrzeby spektaklu medialnego pod respiratory kładzie się manekiny..." (pisownia oryginalna). Wpis zebrał ponad 350 polubień, ponad 150 razy podano go dalej. Internauci sugerowali, że zdjęcia z niemieckiej telewizji zdradzają jakąś wcześniej skrywaną tajemnicę: "Oni juz nawet nie zachowują pozorów"; "Czyżby nikt u nich nie chciał się już zaciągnąć do tej roboty?" - pisali.

Czy w szczepionce są metale, które powodują przeczepienie się magnesu do ramienia? Konkret24 o koronawirusowym micie

Rozsyłane kadry pochodzą z programu niemieckiej telewizji Welt. Wideo z fragmentem programu zamieszczono 14 listopada 2020 roku na profilu telewizji w serwisie YouTube. Nagranie, na którym widać manekiny, posłużyło jako materiał ilustracyjny do rozmowy z epidemiologiem prof. Timo Ulrichsem. Wykorzystano jednak również inne nagrania - z prawdziwymi pacjentami leczonymi w szpitalach. Rozmowa dotyczyła m.in. wysokiej liczby zakażeń COVID-19 stwierdzanych w Niemczech i tam stosowanych obostrzeń.

Materiał niemieckiej telewizji Welt dostępny na YouTube
Materiał niemieckiej telewizji Welt dostępny na YouTube Foto: Youtube

Ani prowadząca program, ani prof. Ulrichs nie odnieśli się podczas rozmowy do fragmentu filmu, na którym widać manekina. Korzystając z wyszukiwarek obrazów Google i Yandex, ustaliliśmy wcześniejsze przykłady użycia tych zdjęć.

Szkolenia w klinice uniwersyteckiej w Niemczech

Te same ujęcia z manekinem wykorzystano w materiale z 4 listopada 2020 roku niemieckiej telewizji Sat.1. Zdjęcia opisano jako archiwalne. Ilustrowały materiał o dostępności łóżek na intensywnej terapii dla pacjentów z COVID-19 w Szlezwiku-Holsztynie. Gdy pokazano zdjęcia manekinów, lektor mówił o dostępności łóżek w Klinice Uniwersyteckiej Szlezwik-Holsztyn.

Najwcześniejszy przykład użycia tych samych ujęć, na który trafiliśmy, to materiał Sat.1 zamieszczony na stronie internetowej stacji 19 sierpnia 2020 roku. Zdjęcia ilustrowały materiał o wizycie niemieckiego ministra zdrowia Jensa Spahna w Klinice Uniwersyteckiej Szlezwik-Holsztyn. Dziennikarze informowali, że delegacja ministra miała w planach wizytę na nowym oddziale intensywnej terapii wyposażonym w specjalistyczny sprzęt. Ujęciom manekinów - tym samym, które widzimy na Facebooku - w filmie nie towarzyszyło wyjaśnienie. Prawdopodobnie używano ich do szkolenia, co można wnioskować z dalszej części filmu: przy ujęciach, na których widać innego manekina, lektor wyjaśniał, że lekarze demonstrują za jego pomocą, jak obchodzić się z pacjentami chorymi na COVID-19 niezdolnymi do samodzielnego oddychania. Lekarz wypowiadający się w materiale mówił również o przeprowadzonych w klinice wielu szkoleniach dotyczących pracy z pacjentami covidowymi.

O rozsyłanych przez internautów manipulujących postach ze zdjęciami manekina w szpitalu informował również serwis FakeHunter.

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Shutterstock/Twitter

Pozostałe

Józef Ratzinger i gest "zamawiania piwa"? To nie jest całe zdjęcie

W internecie rozsyłane jest zdjęcie młodego Józefa Ratzingera - czyli późniejszego papieża Benedykta XVI - na którym ma być widać, jak wykonuje on gest "Heil Hitler". Towarzyszą temu dyskusje o jego rzekomej nazistowskiej przeszłości. Jak jednak sprawdziliśmy, fotografia została przycięta.

Francuska policja "bije za brak paszportu covidowego"? Sprawdzamy

Ponad sześć milionów wyświetleń ma krążące w internecie nagranie, na którym widać interwencję policji w paryskim centrum handlowym. Według internautów funkcjonariusze biją kobietę za to, że nie miała paszportu covidowego. Policja opublikowała wyjaśnienie.