"Krówka po wizycie u fryzjera"? Wyjaśniamy, co widać na popularnych zdjęciach

"Krówka po wizycie u fryzjera"? Co widać na popularnych fotografiachShutterstock

To jakiś photoshop - nie dowierzają niektórzy internauci, komentując krążące na Twitterze zdjęcia bydła z puchatą sierścią. Inni tłumaczą, że zwierzęta zostały wykąpane i wyszczotkowane. Sprawdziliśmy, kto ma rację.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Specjalnie dla was wymyte i wysuszone bydło" - post tej treści pojawił się na Twitterze 4 listopada i szybko zyskał popularność. Zawierał trzy zdjęcia. Zwierzęta są bardzo zadbane i rzeczywiście wyglądają, jakby były wykąpane i wyszczotkowane. "Piękne"; "Tuliłabym"; "Pomyśleć, jak to się musi elektryzować!" - pisali internauci w komentarzach. Post ma prawie 8 tys. polubień, niemal 900 razy go udostępniono.

"Specjalnie dla was wymyte i wysuszone bydło"- napisała na Twitterze internautka
Post internautki na Twitterze, który szybko stał się popularny"Specjalnie dla was wymyte i wysuszone bydło"- napisała na Twitterze internautkaTwitter

W komentarzach pojawiają się słowa "krowy", "krówki", czyli określenia dorosłej samicy bydła domowego. Nikt z nie pisał o samcach, czyli bykach. Niektórzy za to rozważali, czy na zdjęciach widać zwierzęta konkretnej rasy. "Kiedyś myślałam, że to taka puchata rasa bydła! Dopiero później doczytałam, że to po prostu krówki po kąpieli!" - napisała jedna z twitterowiczek.

Inną grupę komentarzy tworzyły te, których autorzy kwestionowali prawdziwość zdjęć. "To jakiś foto shop" - stwierdził jeden z twitterowiczów. "I to nie fotomontaż?" - zapytała inna internautka.

Krowy z polskiej hodowli
Krowy z polskiej hodowlitvn24

Korzystając z internetowych wyszukiwarek obrazów, znaleźliśmy inne popularne posty, w których wykorzystano te same zdjęcia. "Kiedy tak wyglądasz, żadna jałówka ci nie odmówi" - brzmiał komentarz do zdjęcia jednego ze zwierząt opublikowany we wrześniu w serwisie Demotywatory. "Krówka po wizycie u fryzjera (mycie szamponem, szczotkowanie, suszenie)" - napisał również we wrześniu jeden z użytkowników portalu Wykop.

Czy zdjęcia są prawdziwe? Czy zwierzęta naprawdę zostały wykąpane i wyszczotkowane? Poszukaliśmy odpowiedzi.

"Puchate krowy"

Wprowadzając fotografie z tweeta do wyszukiwarek obrazów, trafiamy na tysiące przykładów ich użycia w angielskojęzycznym internecie. Dyskusje są podobne do tych z polskich postów: internauci dopytują, czy zwierzęta zostały wykąpane i wyszczotkowane, gdzie można je zobaczyć. Wpisując w wyszukiwarkę często używane w postach określenie "fluffy cow" (puchata krowa), można znaleźć artykuły z 2013 roku, które wyjaśniają, co widać na viralowych teraz zdjęciach. Bo właśnie w owym roku robiły furorę w amerykańskim internecie.

Fotografie z polskiego posta są prawdziwe. Wbrew komentarzom internautów, co najmniej dwa z trzech zdjęć przedstawiają jednak byki. Zdjęcia te można znaleźć na stronach hodowców, m.in. amerykańskiej farmy w Adel w stanie Iowa. Jej właściciele hodują byki reproduktory i pomagają innym hodowcom w rozwoju stada.

Na stronie jednego z hodowców z Adel jest zdjęcie czarno-białego byka widocznego na pierwszej fotografii. To Beast Mode urodzony w lutym 2019 roku. Jasnobrązowe zwierzę z drugiej fotografii znaleźliśmy w poście ze stycznia 2018 roku na instagramowym koncie amerykańskiej fotografki Morgan Leigh Meisenheimer. W poście nie ma informacji o płci zwierzęcia. Według opisu zdjęcie zrobiono na wyprzedaży u jednego z hodowców.

Beżowo-biały byk to z kolei Texas Tornado. Jak w 2013 roku opisywał "USA Today", fotografia właśnie tego byka jako pierwsza w 2013 roku zaczęła wirusowo krążyć w amerykańskim internecie. Kiedy właściciel byka Matt Lautner zauważył, że zdjęcia jego zwierząt budziły w sieci takie zainteresowanie, założył na Facebooku fan page Fluffy Cows. Dziś lubi go ponad 52 tys. internautów.

Spraye do włosów, olejki, maszynki do strzyżenia

W artykule opublikowanym w październiku 2013 roku na stronach Iowa Farm Bureau - organizacji rolniczej stanu Iowa - wyjaśniono, dlaczego zwierzęta mają taką puchową sierść. Przed pokazami konkursowymi lub przed prezentacją dla klientów wystawcy myją, czeszą i suszą zwierzęta czasami dwa razy dziennie. "Przed wystawą zwierzęta mają dzień w 'salonie', używane są spraye do włosów, olejki i maszynki do strzyżenia, układania i puszenia włosów" - opowiadała cytowana w artykule Stephanie Steck z Lautner Farms. Wyjaśniła, że popularne w sieci zdjęcia byków wykonano zimą, kiedy miały najgęstszą sierść. Z informacji nie wynika, czy były to zwierzęta różnych ras.

Steck wyjaśniała, że odpowiednie przygotowanie krów ma przykuć uwagę sędziów wystaw i konkursów. I nie chodzi tylko o piękno sierści, ale też np. o podkreślenie tuszy zwierząt rynkowych lub określonych cech hodowlanych u jałówek i buhajów. Czy jednak każda krowa czy byk mogłyby tak wyglądać? Autorka artykułu nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Podkreśla, że wiele zależy od uwarunkowań genetycznych zwierzęcia. Efektowny wygląd to jednak zawsze rezultat ciężkiej pracy hodowców.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, zdjęcie: Shutterstock/Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Za pomocą treści reklamowych, lecz nieoznaczonych jako płatne, prorosyjska sieć propagandowa rozsyła wśród internautów w Europie treści zniechęcające do pomocy Ukrainie i podważające politykę Unii Europejskiej. W ciągu ostatniego pół roku te przekazy dotarły do co najmniej 38 milionów użytkowników internetu we Francji i Niemczech. 

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński, motywując członków Prawa i Sprawiedliwości do pracy przed drugą turą wyborów samorządowych, przekonywał ich, że partia ma teraz więcej kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast niż w 2018 roku. Nie ma jednak racji.

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes

Poseł PiS Sebastian Kaleta straszy, że według projektu nowelizacji Kodeksu karnego, jeśli publicznie "sprzeciwisz się tęczowym piątkom w szkole twojego dziecka", to "może się tobą z urzędu zająć prokurator". Podobnie ma rzekomo być wówczas, gdy ktoś powie, że "są tylko dwie płcie". Prawnicy tłumaczą, na czym polega manipulacja posła PiS.

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Źródło:
Konkret24

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk rzekomo trafił do czołówki rankingu najbogatszych Polaków - tak wynika z krążącego w mediach społecznościowych zrzutu ekranu. Oburzeni internauci pytają, skąd premier ma tyle pieniędzy. Jednak to fake news.

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Ponad połowa Polaków wie, że celem fake newsów i teorii spiskowych jest manipulowanie opinią publiczną i realizowanie politycznych interesów. Mimo to ulegają tym manipulacjom. Jak wynika z najnowszego raportu "Dezinformacja oczami Polaków", co trzeci Polak wierzy, że zaplanowano już kolejną pandemię. Niemal co trzeci - że w Smoleńsku doszło do zamachu. Jedna piąta uważa, że skoro pada śnieg, to żadnego ocieplenia klimatu nie ma.

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Źródło:
Konkret24

Nie sądzę, żeby prokuratura mogła tak bezczelnie kłamać - to reakcja Antoniego Macierewicza na informacje, że prokuratura nie znalazła dowodów na wybuch w polskim samolocie, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Bo na rzekomym wybuchu, do którego miało dojść w tupolewie, Macierewicz i PiS budowali przez lata swoje kłamstwo smoleńskie. Oto jego główne założenia.

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

Źródło:
Konkret24, "Czarno na białym" TVN24

Kobiety czekają na zmianę prawa, a koalicja rządząca dyskutuje zarówno o terminie procedowania czterech projektów ustaw w sprawie aborcji, jak też jego formie. Wyjaśniamy, o jakich projektach mowa, co w nich zaproponowano, jaka musi być ścieżka legislacyjna i dlaczego różna.

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

Źródło:
Konkret24