FAŁSZ

Biden wyszedł z konferencji, gdy Zełenski jeszcze przemawiał? To przerobione nagranie

Źródło:
Konkret24
Marcin Wrona o wizycie Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie
Marcin Wrona o wizycie Wołodymyra Zełenskiego w WaszyngtonieTVN24
wideo 2/6
Marcin Wrona o wizycie Wołodymyra Zełenskiego w WaszyngtonieTVN24

Prezydent Stanów Zjednoczonych stał się ofiarą żartów, gdy do sieci trafiło nagranie, na którym wychodzi ze wspólnej konferencji prasowej z Wołodymyrem Zełenskim, gdy ten jeszcze mówi. Zmanipulowany filmik pochodzi z kanału z rosyjską propagandą.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Joe Biden jak gdyby nigdy nic wychodzi z sali, w czasie gdy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jeszcze mówi? Taką scenę ze wspólnej konferencji prasowej w Białym Domu z 21 grudnia ma pokazywać krążące w mediach społecznościowych krótkie nagranie. Widać na nim, jak po opuszczeniu sali przez prezydenta Stanów Zjednoczonych dziennikarze wstają i zbierają się do wyjścia. Wideo kończy się ujęciem, na którym widać przemawiającego prezydenta Ukrainy, ale jakby do pustego pomieszczenia. Przy pulpicie obok nie ma już nikogo. Osamotnienie Zełenskiego ma wzmocnić dodany dźwięk cykającego świerszcza.

FAŁSZ

Część internautów uznała nagranie za autentyczne. W niewybrednych komentarzach na Twitterze odnosili się do wieku prezydenta Bidena, który skończył w listopadzie 80 lat. "Ten se gada, ten wychodzi, Ci wstają i nie wiedzą jak się zachować... Co tam się kurła dzieje w tych JuEsEj ???" - zapytał 26 grudnia jeden z polskich użytkowników Twittera, dodał emotikonę oznaczającą tarzanie się ze śmiechu (pisownia wszystkich wpisów oryginalna). Jego tweet został wyświetlony ponad 7 tys. razy. Inni internauci również złośliwie komentowali: "Jaki to jest cyrk to głowa mała"; "Mają wesoło z tym starym klamotem"; "Buahaha dziadyga sobie poszedl".

Wideo nie jest prawdziwe - zostało komputerowo przerobione.

Źródłem rosyjski kanał z propagandą

Polski internauta skomentował wideo z prezydentami, które zostało umieszczone dwa dni wcześniej na Twitterze przez rosyjskojęzyczne anonimowe konto, które - jak można wnosić po jego nazwie i zdjęciu profilowym - ma prowadzić młoda Rosjanka. Pełno tam treści politycznych sławiących Rosję, popierających inwazję na Ukrainę i negatywnie odnoszących się do tego kraju.

Innym rosyjskim śladem jest znak wodny "tg.Z_memes" umieszczony na środku ekranu. To niezbyt popularny (25 tys. subskrybentów) satyryczny rosyjski kanał na Telegramie. W rzeczywistości sławi rosyjską armię, popiera wojnę, próbuje ośmieszyć Ukrainę i jej władze. Logotypem kanału jest litera "Z" w kolorach rosyjskiej flagi. "Z" to jeden z symboli inwazji. Filmik z wychodzącym z konferencji prasowej Bidenem został tam opublikowany 23 grudnia z kpiącym komentarzem: "Dziękuję, dobrze było cię usłyszeć, p****ol się". Można zatem domniemywać, że ten kanał jest źródłem wideo.

Jak stworzono fejka

W środę, 21 grudnia, prezydent Zełenski w swojej pierwszej podróży zagranicznej po rosyjskiej inwazji odwiedził stolicę Stanów Zjednoczonych. W Waszyngtonie spotkał się z prezydentem Joe Bidenem. Przywódcy rozmawiali około dwóch godzin, a następnie spotkali się w Białym Domu z dziennikarzami na konferencji prasowej. Potem Zełenski przemawiał w Kongresie USA, na wspólnym posiedzeniem Izby Reprezentantów i Senatu.

Konferencja prasowa Bidena i Zełenskiego była transmitowana przez stacje telewizyjne na całym świecie, w tym przez TVN24. Atmosfera między prezydentami była dobra, wręcz przyjacielska. Pokazała to choćby reakcja obu przywódców na ostatnie pytanie, zadane przez jedną z ukraińskich dziennikarek: "Może jestem naiwna, ale czy możemy tę sprawę skrócić i wyposażyć Ukrainę we wszelką broń, jaka jest jej potrzebna, żeby wyzwolić terytoria szybciej?". Joe Biden wskazał w stronę prezydenta Ukrainy i powiedział: "Jego odpowiedź to "tak". Zełenski szeroko się uśmiechnął, a potem wręcz zaczął się śmiać. Pokiwał głową i patrząc na dziennikarkę, odpowiedział: "Zgadzam się".

Podczas konferencji nie doszło do sytuacji pokazanej na krążącym w sieci filmiku - Biden wcale nie wyszedł, gdy Zełenski jeszcze mówił. Obaj przywódcy stoją obok siebie, przy pulpitach, a Joe Biden wychodzi, ale już po zakończeniu konferencji. Zełenski nie zostaje osamotniony przy swojej mównicy, tylko rusza za Bidenem. W przerobionym nagraniu dokonano zbliżenia na Bidena, tak aby jego ukraiński odpowiednik pozostał niewidoczny.

Podczas konferencji przywódcy cały czas stali obok siebieTVN24/Twitter

Autorzy tej przeróbki podzielili ekran na pół i połączyli ze sobą dwa klipy wideo. Z lewej strony widać przemawiającego Zełenskiego w czasie trwania konferencji, a z prawej odchodzącego Bidena po jej zakończeniu. Co więcej, słowa prezydenta Ukrainy, jakie słychać na nagraniu, nie pochodzą z konferencji. "Chcę bardzo wam podziękować za pakiety finansowe, a także te, które możecie chcieć przyjąć. Wasze pieniądze to nie dobroczynność, to inwestycja w globalne bezpieczeństwo i demokrację" - to słowa Zełenskiego z przemówienia w Kongresie.

Autorka/Autor:Jan Kunert

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24

Były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł wypomniał obecnie rządzącym, że chcą oskładkować umowy o dzieło. Tymczasem oskładkowanie umów śmieciowych pojawiło się w Krajowym Planie Odbudowy przyjętym przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Źródło:
Konkret24

Były prezes TVP Jacek Kurski wykorzystał wywiad w Radiu Zet, by przedstawić swoją wizję telewizji publicznej za jego czasów. Mówił więc, że "była obiektywna", "pokazywała prawdę" i "spełniała najwyższe standardy dziennikarskiej rzetelności". Wyjaśniamy, dlaczego te frazy należy włożyć w cudzysłów. I jakie jeszcze nieprawdy wygłosił Kurski.

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS i były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, przy okazji krytyki premiera Donalda Tuska, określił Leszka Moczulskiego jako agenta SB. Trwający niemal 20 lat proces lidera Konfederacji Polski Niepodległej nie rozstrzygnął się na jego niekorzyść, zatem polityk opozycji szerzy nieprawdę.

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Co miał na myśli?", "co to za wojska?", "to chyba kamikadze" - zastanawiają się internauci, komentując w mediach społecznościowych wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Siedlcach. Porównał tam kandydujących do Parlamentu Europejskiego polityków Adama Bielana i Jacka Kurskiego do "żołnierzy wojsk jednorazowego przeznaczenia". Sprawdziliśmy, co to znaczy. Wyjaśnienia są różne, jedno dotyczy "źle zaplanowanej przez dowodzącego operacji".

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Źródło:
Konkret24

Była premier Beata Szydło oświadczyła w nagranym wystąpieniu, że premier Donald Tusk "nie wie, co nadzoruje" i "opowiada głupoty o likwidacji oddziałów zamiejscowych ABW". Tylko że Tusk nie mówił o oddziałach zamiejscowych, a struktury ABW uszczupliła rzeczywiście Szydło, gdy kierowała rządem.

Szydło do Tuska: "opowiadasz pan głupoty". Wcale nie

Źródło:
Konkret24

"Dziękujemy panie premierze Donaldzie Tusku za najdroższy prąd w Europie!" - piszą internauci w mediach społecznościowych. Reagują w ten sposób na opublikowaną mapę z hurtowymi cenami prądu. Widać na niej, że Polska ma najwyższą cenę energii elektrycznej. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy wykorzystywać tej mapy w przekazach o cenach prądu i na czym polega manipulacja z nią związana.

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Źródło:
Konkret24

Na Białorusi zachowywane są swobody obywatelskie. Łukaszenka działa na rzecz pokoju w Europie. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pchają teraz Polskę do wojny - takie tezy wygłasza publicznie były polski sędzia Tomasz Szmydt, który poprosił o azyl na Białorusi. Tłumaczymy, jak te jego wystąpienia są zbieżne z prokremlowską propagandą i jaki jest ich cel.

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński tłumaczył na spotkaniu z sympatykami PiS, że krytykowanie byłego zarządu Orlenu za stratę 1,6 miliarda złotych przez szwajcarską spółkę koncernu "to zarzut po prostu bzdurny". Tłumaczymy, dlaczego nie ma racji.

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Źródło:
Konkret24

"Zrezygnowali z członkostwa?" - pytają zdumieni internauci, komentując popularne w sieci nagranie, na którym widać, jak ambasador Izraela przy ONZ niszczy jakieś dokumenty. Zdaniem komentujących ambasador włożył do niszczarki swój identyfikator i kartę do głosowania na forum ONZ. Ale to nieprawda.

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

Źródło:
Konkret24

Pokryci tatuażami, prawie nadzy, z włosami w nieładzie i mocnym makijażem pozują na ściance z logo Eurowizji - takie zdjęcie rzekomych uczestników tegorocznego konkursu rozpowszechniają internauci. Piszą o "zatraceniu człowieczeństwa w UE" i "antykulturze". Fotografię jako prawdziwą pokazali też kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego. Tylko że to fake news.

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

Źródło:
Konkret24

Najwyższe łączne dochody w ubiegłym roku wśród nowych wojewodów wykazał wojewoda lubelski, a największe oszczędności - wojewoda opolska. Co jeszcze zapisali w oświadczeniach majątkowych? Sprawdzamy.

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Źródło:
Konkret24

Trzej aktorzy, gwiazdy Hollywood, rzekomo wystąpili z aktorskiego związku zawodowego i założyli nową, konserwatywną organizację - informują internauci w mediach społecznościowych, także polskich. Brzmi ciekawie, lecz nie jest to prawda.

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Powietrze w paczkach chipsów zostało zakazane przez Unię Europejską - ogłosili internauci w mediach społecznościowych. Rzekomym źródłem ma być unijne rozporządzenie, w którym nie znajdziemy takiego zakazu. Wyjaśniamy.

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

Źródło:
Konkret24

Pytania internautów, w tym posłanki PiS, wzbudził widok radiowozu polsko-niemieckiego patrolu policji. Niektórzy łączyli jego obecność z piątkowym protestem rolników. To nie był patrol - wyjaśnia policja i tłumaczy, dlaczego pojazd znalazł się w Warszawie.

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Źródło:
Konkret24

Rozwija się spór kompetencyjny między rządem a prezydentem. Stronnicy Andrzeja Dudy, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, utrzymują, że jeśli prezydent chce jechać z premierem na szczyt Unii Europejskiej, to zawsze on przewodniczy polskiej delegacji. Tylko że trybunał orzekł akurat odwrotnie.

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Źródło:
Konkret24

Rosyjska propaganda używa wiralowego nagrania, by pokazać rzekomą niechęć francuskich pilotów do udziału Francji w wojnie w Ukrainie. Materiał skomentowała nawet rzeczniczka rosyjskiego MSZ. To manipulacja. Chodzi o odpowiednią... perspektywę.

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Co jest powodem likwidacji tych studiów?", "likwidatura działa", "Rosja już tu jest" - falę oburzenia w sieci spowodowała informacja o likwidacji Katedry Służb Specjalnych na Akademii Sztuki Wojennej. Powtarzają się pytania o powody zamknięcia jednostki. Wyjaśniamy, na czym polegają zmiany na tej jednej z największych uczelni wojskowych w Polsce.

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

Źródło:
Konkret24

Część polityków obozu rządzącego uważa, że wybory do Parlamentu Europejskiego "stały się szalupą ratunkową" dla niektórych kandydatów. Czy rzeczywiście "można się schować" za immunitetem europosła? Do czasu.

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Źródło:
Konkret24

Po tym, jak sędzia Tomasz Szmydt - znany między innymi z afery hejterskiej - poprosił o azyl polityczny na Białorusi, politycy PiS nagłaśniają przekaz, że Szmydta na sędziego powołał prezydent Bronisław Komorowski. Prawda jest inna: Szmydta awansowało kolejnych trzech prezydentów, a za czasów ministra Zbigniewa Ziobry trafił do biura neo-KRS.

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej, ale swój przekaz w kampanii do europarlamentu buduje na negatywnych obrazach wspólnoty. Przedstawiamy główne fałszywe narracje PiS o UE. Eksperci wyjaśniają, na czym polega ta strategia mobilizowania elektoratu "do walki o suwerenność" zamiast "przepisami dotyczącymi krzywizny banana".

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Źródło:
Konkret24