FAŁSZ

"Brytyjska policja pozwala muzułmanom atakować Brytyjczyka"? Fejk posła Berkowicza

Źródło:
Konkret24
Starcia z policją po ataku nożownika w Southport. Zamieszki w Wielkiej Brytanii (materiał z sierpnia 2024)
Starcia z policją po ataku nożownika w Southport. Zamieszki w Wielkiej Brytanii (materiał z sierpnia 2024)Maciej Woroch/Fakty TVN
wideo 2/3
Starcia z policją po ataku nożownika w Southport. Do zamieszek doszło też przy Downing StreetMaciej Woroch/Fakty TVN

Polscy politycy opozycji chętnie rozpowszechniają w mediach społecznościowych nagrania z Wielkiej Brytanii dokumentujące społeczne niepokoje po tragedii w Southport. Podkreślają przy tym antymigranckie nastroje na Wyspach. I tak poseł Konfederacji Konrad Berkowicz opublikował film, który rzekomo pokazuje, jak brytyjska policja "w ramach ubogacenia kulturowego pozwala muzułmanom" atakować Brytyjczyka. Ale to fake news.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Podczas gdy przez Wielką Brytanię przechodzi fala zamieszek po zabójstwie trzech dziewczynek w Southport, sieć zalewają nagrania pokazujące wydarzenia na ulicach brytyjskich miast. Rozpowszechniają je chętnie internauci przeciwni migrantom, grupy antymigracyjne, a także politycy - w tym polscy.

Przypomnijmy: 29 lipca w angielskim Southport, obok Liverpoolu, uzbrojony w nóż sprawca zaatakował grupę dzieci podczas zajęć tanecznych. Ranił 13 osób - dwoje dorosłych i 11 dzieci. Zginęły trzy dziewczynki. Jak ustaliła policja, napastnik od 2013 roku mieszkał w Banks nieopodal Southport, jego rodzice pochodzą z Rwandy, ale on urodził się w Cardiff w Walii. Postawiono mu zarzut morderstwa i próby morderstwa. Ponieważ jest niepełnoletni, zgodnie z prawem jego tożsamość mogła zostać ujawniona dopiero po postawieniu mu zarzutów. A do tego czasu, już zaraz po ataku, w internecie zaczęły krążyć fałszywe informacje o rzekomej narodowości sprawcy: że miał się nazywać Ali Al-Shakati i być muzułmańskim azylantem, który przypłynął do Wielkiej Brytanii na łodzi w 2023 roku. Doniesienia o rzekomym pochodzeniu i religii napastnika szybko rozprzestrzeniły się w mediach społecznościowych, posty z tym przekazem osiągały miliony wyświetleń - co podsycało w społeczeństwie antymigracyjne nastroje. "Części z tych postów towarzyszyła islamofobiczna i rasistowska nienawiść" - opisywała w analizie dla BBC News Marianna Spring, dziennikarka BBC i ekspertka ds. dezinformacji.

Pierwsze zamieszki w Southport wybuchły dzień po ataku, w okolicy lokalnego meczetu. 53 policjantów zostało rannych. Demonstracje rozlały się na inne części kraju. Ludzie wyszli na ulice Liverpoolu, Bristolu, Nottingham, Leeds, Blackpool, Hull, Stoke-on-Trent, Manchesteru, Belfastu. Nagrania z tych wydarzeń trafiały do sieci. Lecz w mediach społecznościowych rozpowszechniane są też - w celu zwiększenia antymigranckich i antymuzułmańskich nastrojów - filmy stare, niezwiązane z bieżącymi wydarzeniami, czasami nawet nie pochodzące z Wysp. Jak np. weryfikowany w Konkret24 materiał o tym, że "muzułmańscy imigranci pokazują swoją broń na ulicy".

CZYTAJ WIĘCEJ W KONKRET24: "Muzułmańskie tańce z nożami w Birmingham". Co to za film

Z kolei 11 sierpnia poseł Konfederacji Konrad Berkowicz, wiceprezes Nowej Nadziei, opublikował w serwisie X nagranie, na którym widać, jak policja próbuje doprowadzić do radiowozu jakiegoś mężczyznę, lecz atakuje ich grupa mężczyzn, w tym także o ciemniejszej karnacji twarzy, niektórzy są w kominiarkach. Policjant nie radzi sobie z tymi atakami, zostaje uderzony, a mężczyzna, którego prowadził, jest bity, a potem kopany. Poseł Berkowicz skomentował ten film: "Piękna postawa brytyjskiej policji, która w ramach ubogacenia kulturowego trzyma Brytyjczyka za ramiona i pozwala muzułmanom go atakować". 12 sierpnia wpis ten miał ponad 200 tys. wyświetleń, 13 sierpnia - już ponad 335 tys.

FAŁSZ
Post posła Konrada Berkowicza z fałszywym komentarzem do starego nagrania miał po trzech dniach ponad 330 tys. wyświetleń x.com

W komentarzach pod postem wpisywali się polscy internauci nie kryjący niechęci do migrantów. "Ciekawe kiedy otworzą oczy"; "Bo to jest Islamska policja Kalifatu Brytyjskiego. Nie ma już Wielkiej Brytanii"; "Dzicz pontonowa kontra zniewieściała, lewacka pseudopolicja"; "niedługo u nas to samo" - komentowali (pisownia postów oryginalna).

Jednak wielu zwracało uwagę Berkowiczowi, że powiela fake newsa. "Trochę wstyd, że poseł powiela fejk. Jak mamy wierzyć, że umie Pan sprawdzić ustawy, skoro nie potrafi sprawdzić źródła nagrania" - zauważył jeden z nich. Inny napisał: "Puszczasz fejki. Nagranie pochodzi z 2022 roku i przedstawia demonstrację w Londynie przeciwko sytuacji w Iranie". Odezwał się też Jakup Krupa, polski dziennikarz pracujący na Wyspach: "Kłamstwo. To stare nagranie z 2022 roku, nagrane w zupełnie innym kontekście protestów dot. sytuacji w Iranie".

Bo rzeczywiście poseł Konfederacji opublikował fake newsa.

To Londyn, ale w 2022 roku

Pokazane przez Berkowicza nagranie było już rozpowszechniane jako fake news wcześniej, w 2023 roku - ale wtedy jako rzekomo pokazujące sceny przemocy na propalestyńskim wiecu w Londynie. Jak wyjaśniał w listopadzie ubiegłego roku dziennikarz sekcji BBC Verify Shayan Sardarizadeh, film pochodzi z września 2022 roku i powstał podczas starć przeciwników irańskiego reżimu na proteście w Londynie.

FAŁSZ
To samo nagranie pokazywano już w 2023 roku - również z fałszywym opisemx.com

26 września 2022 roku Al Jazeera za AFP informowała, że w Paryżu i Londynie policja starła się z demonstrantami próbującymi dotrzeć do ambasad Iranu w tych miastach. Zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazywały protestujących próbujących przebić się przez policyjne bariery bezpieczeństwa przed ambasadą Iranu. W Londynie policja podała, że dokonała 12 aresztowań, a pięciu funkcjonariuszy zostało poważnie rannych. Serwis Independent opisywał, że tłum skandował "Śmierć Islamskiej Republice" i wymachiwał flagą narodową Iranu sprzed rewolucji w 1979 roku. Ambasada została oblana czerwoną farbą.

Protesty te były wyrazem sprzeciwu wobec polityki władz Iranu. We wrześniu 2022 roku Mahsa Amini, 22-letnia irańska Kurdyjka, została aresztowana przez irańską policję ds. moralności za rzekome nieprzestrzeganie zgodnego z islamskim kodeksem ubioru. Trzy dni później Amini zmarła w areszcie. Irańscy urzędnicy zaprzeczali, że została pobita przez policję i twierdzili, że zmarła z przyczyn naturalnych. Jednak jej śmierć wywołała powszechne protesty w całym kraju, które trwały przez ponad 100 dni. Właśnie w geście solidarności z protestującymi w Iranie organizowano demonstracje przed irańskimi ambasadami w miastach europejskich.

PRAWDA
Tekst australijskiego serwisu z września 2022 roku - pokazano tam kadry z nagrania, które w sierpniu 2024 roku jest błędnie przedstawiane jako aktualnenews.com.au

28 września 2022 roku australijski serwis news.com.au opublikował tekst zatytułowany: "Paskudne nagranie pokazujące, jak protest w sprawie Mahsy Amini wymyka się spod kontroli w Londynie" - zilustrowano go kadrami z wideo opublikowanego teraz przez posła Berkowicza. Zdjęcia podpisano: "Mężczyzna został wciągnięty do policyjnej furgonetki z zakrwawioną twarzą po tym, jak został obrzucony przedmiotami. Wizja lokalna wykazała, że incydent miał miejsce w pobliżu dzielnicy Kilburn w północno-zachodnim Londynie". W tekście podano, że źródłem tych kadrów są "nagrania zarejestrowane przez osoby postronne", które "pokazały protestujących z irańskimi flagami, którzy starli się z funkcjonariuszami policji terytorialnej przed ambasadą".

Filmów z tego wydarzenia jest w sieci wiele. Były nagrywane z różnych perspektyw przez świadków i masowo zamieszczane w mediach społecznościowych we wrześniu 2022 roku. Najwcześniejszy, jaki udało nam się znaleźć, pojawił się na Facebooku 25 września 2022 roku: jest nagrany z innej perspektywy niż wersja opublikowana przez posła Berkowicza, ale widać na nim tego samego mężczyznę w bluzie klubu Boston Celtics i policyjny radiowóz. "Zwolennik Islamskiej Republiki (Iranu - red.) został pobity przez protestujących w londyńskim centrum muzułmańskim" - opisał nagranie autor, który dodał hasztag #MahsaAmini.

PRAWDA
Nagranie pokazujące wydarzenie w Londynie opublikowano na Facebooku już 25 września 2022 rokuFacebook

W polskiej sieci nagranie z tego wydarzenia rok temu opublikowano m.in. na blogu jbzd.com - ale także z błędnym opisem, że to niby zamieszki w Londynie przed meczem Anglia-Iran. Zarówno ta informacja, jak i treść wpisu posła Berkowicza są fałszywe.

OGLĄDAJ W TVN24 GO: Największe zamieszki od ponad dekady w Wielkiej Brytanii. "Jest to bardzo trudna sytuacja"

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: ANDY RAIN/PAP/x.com

Pozostałe wiadomości

Zbigniew Ziobro ani razu nie stawił się jeszcze na przesłuchanie przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. A według europosła Patryka Jakiego dotychczas to właśnie jego kolega z partii "był najczęściej przesłuchiwanym politykiem w trzeciej RP". Czy rzeczywiście?

"Ziobro najczęściej przesłuchiwanym politykiem"? Lider jest inny

"Ziobro najczęściej przesłuchiwanym politykiem"? Lider jest inny

Źródło:
Konkret24

Przekaz o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi po raz kolejny wraca do sieci. Internauci twierdzą, że "Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi" i uchodźcy mogą liczyć na przywileje niedostępne dla "milionów Polaków". Przypominamy, dlaczego to twierdzenie jest nieprawdziwe.

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24

"Niech idą sobie", "brawo Turcja" - komentują polscy internauci przekaz o tym, jakoby Turcja wychodziła z NATO. Brak jakichkolwiek potwierdzeń takich doniesień, a zasięg tej narracji wzmacniają w sieci konta szerzące rosyjską dezinformację. Sprawdziliśmy, co może być jej źródłem.

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Źródło:
Konkret24

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Na oskarżenia polityków Prawa i Sprawiedliwości o "bezprawnym odebraniu pieniędzy" przez rząd w wyniku decyzji PKW minister finansów odpowiada: w 2016 roku była "dokładnie analogiczna sytuacja". Chodzi o wstrzymanie wypłaty subwencji dla Nowoczesnej. Porównaliśmy więc oba przypadki.

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Źródło:
Konkret24

Profesor Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP - podkreślając zasługi Andrzeja Dudy - utrzymuje, że przed jego prezydenturą "nie stacjonowały w Polsce amerykańskie wojska", a tarcza w Redzikowie jest pierwszą stałą bazą wojsk USA w naszym kraju. Nie umniejszając dorobku obecnego prezydenta, wyjaśniamy, dlaczego przypisywanie mu tych wszystkich zasług nie jest jednak uprawnione.

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Źródło:
Konkret24

Czy rzeczywiście w tym roku do Polski "wjechało już więcej Rosjan" niż za poprzednich rządów? Tak twierdzi posłanka PiS Anna Gembicka. Przedstawiamy więc dane.

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Źródło:
Konkret24

Opieszałość w wypłatach rządowej pomocy dla powodzian wzmocniła krytykę opozycji wobec działań ministra Marcina Kierwińskiego. Politycy PiS zarzucają, że "obsługa pełnomocnika" ma kosztować budżet 25 milionów złotych. Sprawdziliśmy, o jakie pieniądze chodzi i na co rzeczywiście mogą zostać przeznaczone.

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

Źródło:
Konkret24

Analitycy NATO sprawdzili, w których serwisach społecznościowych najłatwiej i najtaniej można kupić fałszywe zaangażowanie - polubienia, wyświetlenia, udostępnienia, komentarze. Te mogą być używane do wzmacniania treści politycznych i operacji wywierania wpływu. Badacze ocenili też, jak radzą sobie z tym platformy. Wnioski nie są zachęcające.

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych rozchodzi się nagranie prezentujące budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zniszczony przez grafficiarzy. Nie jest to autentyczne wideo.

"Ogłoszono im zarzut zniszczenia mienia". Uwaga na ten film

"Ogłoszono im zarzut zniszczenia mienia". Uwaga na ten film

Źródło:
Konkret24

Po zatrzymaniu 14 listopada 2024 roku przez Centralne Biuro Antykorupcyjne prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka pojawiło się pytanie, czy politycy mogą pracować w spółkach Skarbu Państwa i w spółkach samorządowych. Wątek ten wzbudził wiele wątpliwości wśród posłów. Wyjaśniamy, co stanowią przepisy.

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Źródło:
Konkret24

Posłanka rządzącej koalicji mówi o "obstrukcji prac rządu" ze strony Andrzeja Dudy, a prezydencki minister utrzymuje, że to rządzący "żadnych ustaw nie kierują na biurko prezydenta". Kto ma rację? Sprawdziliśmy, ile ustaw Andrzej Duda dostał do podpisu i jaki był ich los.

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

Źródło:
Konkret24

Miliony odsłon w mediach społecznościowych generują wpisy z nagraniem, na którym Władimir Putin ma rzekomo mówić, że Rosja użyje broni jądrowej w przypadku masowego ataku rakietowego na jej terytorium. Nieprzypadkowo wideo to - z błędnym opisem - jest teraz rozpowszechniane przez prorosyjskie konta. Tłumaczymy, kiedy i co mówił rosyjski prezydent.

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Źródło:
Konkret24

Substancje chemiczne w wodzie powodują u dzieci homoseksualizm, fluor obniża inteligencję, wirus HIV nie jest przyczyną AIDS, a szczepionki powodują autyzm - z takich fałszywych tez słynie Robert F. Kennedy Jr. Ten wyznawca spiskowych teorii ma wkrótce zadbać o zdrowie Amerykanów. Moment ogłoszenia tej decyzji określono już "strasznym dniem dla zdrowia publicznego".

"Uczynić Amerykę znowu zdrową". Robert F. Kennedy Jr. i jego chore teorie

"Uczynić Amerykę znowu zdrową". Robert F. Kennedy Jr. i jego chore teorie

Źródło:
Konkret24

Czy wiceministra klimatu Urszula Zielińska mówiła o "kapsułach napędzanych energią kosmiczną" i "szlakach dla sterowców z bambusa"? Według rozpowszechnianego w sieci nagrania proponowała takie technologie jako ekologiczne rozwiązania transportowe. Brzmi niewiarygodnie - bo film nie jest wiarygodny. To przykład, jak wykorzystano sztuczną inteligencję do stworzenia fałszywki.

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

Źródło:
Konkret24

Poseł Paweł Jabłoński ma nadzieję, że Donald Trump po ponownym objęciu urzędu prezydenta USA będzie naciskał, by Niemcy przeznaczały więcej na obronność. Tylko że podane przez posła PiS dane nie są już aktualne.

Jabłoński: "Niemcy do dzisiaj nie płacą 2 procent PKB na obronność". Sprawdziliśmy

Jabłoński: "Niemcy do dzisiaj nie płacą 2 procent PKB na obronność". Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Rafał Trzaskowski "w Dzień Niepodległości pojechał po rogale do Poznania" - twierdzi poseł PiS Jacek Sasin. Gdy ogłosił to na swoim profilu, wielu zaprzeczało, na co on opublikował rzekomy "dowód". Co naprawdę 11 listopada robił prezydent Warszawy?

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Nagranie z tłumami muzułmanów modlących się na ulicach dużego miasta wzbudza dyskusję w mediach społecznościowych. Rozchodzi się z przekazem, że to sceny z Paryża i dowód na "islamizację Europy". W tle pojawia się krytyka polityki francuskiego rządu. Nie jest to jednak Paryż, choć rzeczywiście miasto w Europie.

"Islamizacja Europy"? Skąd jest to nagranie

"Islamizacja Europy"? Skąd jest to nagranie

Źródło:
Konkret24

"Sikorski i Tusk blokowali jej budowę, dopóki mogli", "zablokowali w imię resetu z Putinem" - ten fałszywy przekaz dotyczący instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce wrócił z okazji oficjalnego otwarcia bazy w Redzikowie. Od lat służy PiS jako element politycznej gry. Przypominamy, dlaczego inwestycja w Redzikowie tak się przeciągała.

Baza w Redzikowie. Jak to było z "blokowaniem budowy" tarczy antyrakietowej

Baza w Redzikowie. Jak to było z "blokowaniem budowy" tarczy antyrakietowej

Źródło:
Konkret24

Rozpowszechniany w sieci fragment wystąpienia Donalda Trumpa ma dowodzić, że według prezydenta elekta Polska powinna płacić za zaprowadzenie pokoju w Ukrainie. Nagranie jest prawdziwe, lecz jego interpretacja już nie.

"Polski rząd zapłaci" za te projekty. Kiedy i o czym Trump tak mówił?

"Polski rząd zapłaci" za te projekty. Kiedy i o czym Trump tak mówił?

Źródło:
Konkret24

Po przegraniu wyborów przez Kamalę Harris w sieci rozpowszechniane są fałszywe informacje mające zdyskredytować jej wynik. A w tle tej dezinformacji jest antyimigrancki przekaz - szerzony też w polskim internecie.

"Akurat w tych stanach" wygrała Kamala Harris? Wcale nie

"Akurat w tych stanach" wygrała Kamala Harris? Wcale nie

Źródło:
Konkret24

"Szokujące wyniki badań złotej medalistki"; "raport stawia sprawę jasno"; "raport medyczny poraża" - takie nagłówki o algierskiej pięściarce Imane Khelif można było czytać w polskich serwisach. Internauci pisali wprost, że "Imane Khelif jest mężczyzną" - też powołując się na rzekomy raport medyczny. Jednak brak dowodów, że "ujawniony" raport jest autentyczny, a wiele elementów tej historii się nie zgadza.

"Wyciekł raport medyczny" Imane Khelif? Nie ma dowodu, że jest prawdziwy

"Wyciekł raport medyczny" Imane Khelif? Nie ma dowodu, że jest prawdziwy

Źródło:
Konkret24

"Polskojęzyczny rząd postanowił zmienić słowa Roty" - oburzał się Konrad Berkowicz z Konfederacji, a poseł PiS Sebastian Kaleta pisał o "cenzurze proniemieckiej". Zdjęcie podręcznika do języka polskiego dla szkół średnich z tekstem "Roty" wywołało burzę w sieci: zamiast słowa "Niemiec" widnieje tam słowo "Krzyżak". Wyjaśniamy, skąd się wzięły różne wersje wiersza Marii Konopnickiej.

Krzyżak czy Niemiec w "Rocie" Konopnickiej? Mamy wyjaśnienie

Krzyżak czy Niemiec w "Rocie" Konopnickiej? Mamy wyjaśnienie

Aktualizacja:
Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Waldemar Buda wykorzystał dyskusję o mocnych punktach kampanii Donalda Trumpa, by przypomnieć osiągnięcia rządu Zjednoczonej Prawicy - według niego "ograniczył największą biedę, w tym i wśród dzieci". Tylko że najnowsze dane pokazują zaskakującą zmianę trendu za poprzedniego rządu.

Waldemar Buda: "ograniczyliśmy największą biedę". A co pokazują dane?

Waldemar Buda: "ograniczyliśmy największą biedę". A co pokazują dane?

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych - polskich i zagranicznych - generuje film prezentujący przezroczyste smartfony lub takie, które można zwijać. Sprzęt ten ma już być rzekomo produkowany w Chinach. Jednak nagranie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24