Astmatycy, cukrzycy, ciśnieniowcy mogą się szczepić szybciej niż ich grupa wiekowa? Dopiero w drugim etapie

Astmatycy, cukrzycy, ciśnieniowcy będą się mogli szczepić szybciej niż ich grupa? Dopiero w drugim etapieShutterstock

"Czyli 20-letni palacz zaszczepi się szybciej niż 65-latek?" - zapytał internauta, dowiedziawszy się, że osoby z chorobami współistniejącymi będą się mogły szczepić wcześniej niż grupa, do której należą. Wyjaśniamy, czy będzie taka możliwość, od kiedy i dla których chorych.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Internauci byli zaskoczeni informacją podaną przez Michała Dworczyka, pełnomocnika rządu do spraw szczepień, że możliwość wcześniejszego zaszczepienia się na COVID-19 niż osoby z danej grupy wiekowej będą mieli chorzy na choroby przewlekłe. Przy czym nie tyle sam ten fakt, co rodzaj wskazanych chorób wywołał pytania.

"Dworczyk powiedział, że jeśli ma się chorobę współistniejącą, to wtedy można zaszczepić się 'przed swoją grupą wiekową'" - napisał jeden z internautów 14 stycznia, załączając w poście zrzut ekranu fragmentu z wywiadu prasowego. I zapytał: "Narodowy Program Szczepień wśród tych chorób wymienia.... nikotynizm. Czyli 20-letni palacz zaszczepi się szybciej, niż 65-latek?".

"Pan @michaldworczyk sadzi farmazony! Właśnie się dowiedziałem w mojej przychodni, że nie mają żadnych instrukcji w tym zakresie. Obowiązujące przepisy są takie, że szczepienia odbywają się według kategorii wiekowych, bez żadnych odstępstw" - skomentował jeden z uczestników dyskusji. "Gdzie znajdę te wypowiedź? Bo ostatnio trąbią że tylko PESEL się liczy jak zwykle bajzel" - dopytywał autor kolejnego komentarza (pisownia oryginalna).

Wcześniejsze szczepienie niż cała grupa? Tak, ale jeszcze nie teraz

Cytat Michała Dworczyka, do którego odniósł się twitterowicz, pochodzi z wywiadu dla portalu Gazeta.pl opublikowanego 14 stycznia. Szef kancelarii premiera został zapytany przez czytelnika portalu: "Czy jakieś choroby będą uprawniały do wcześniejszego zaszczepienia się, niż wynikałoby to z samego wieku?".

Michał Dworczyk odpowiedział: "Tak, spis tych chorób współistniejących, które uprawniają do przejścia przed swoją grupę, jest w Narodowym Programie Szczepień. Tam są wymienione wszystkie schorzenia. Jeśli u kogoś taka choroba występuje, może iść do swojego lekarza. Ten lekarz wystawia wtedy e-skierowanie i wtedy można się zaszczepić niejako przed swoją grupą".

15 stycznia, dopytywany o tę sprawę na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk potwierdził te informacje. Ale doprecyzował, że z możliwości wcześniejszego zaszczepienia na razie nie można skorzystać.

Michał Dworczyk o warunkach wcześniejszego szczepienia się pacjentów z chorobami współistniejącymi
Michał Dworczyk o warunkach wcześniejszego szczepienia się pacjentów z chorobami współistniejącymitvn24

- W tej chwili, dopóki szczepić będziemy seniorów powyżej 70. roku życia, to ten mechanizm nie działa. Szczepimy wyłącznie 70-latków bądź starszych seniorów - tłumaczył Michał Dworczyk. - Natomiast jak przejdziemy do kolejnej grupy - tak, ten mechanizm będzie działał - dodał. Podkreślił, że o kwalifikacji do wcześniejszego szczepienia chorych na choroby współistniejące zdecyduje lekarz, uwzględniając listę chorób zapisaną w Narodowym Programie Szczepień.

Możliwość wcześniejszego zaszczepienia - dopiero w drugim etapie

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 ma służyć "zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli Polski".

W części, w której opisano etapy kolejności szczepień, dopiero od drugiego etapu przewidziano możliwość wcześniejszego zaszczepienia się niż wszyscy w danej, wyszczególnionej grupie.

Drugi etap obejmuje: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia; osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

Trzeci etap obejmuje: przedsiębiorców i pracowników sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. A ponadto - powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej.

Wolne tempo szczepień na COVID-19 w Polsce. Rząd nie wyklucza zmiany strategii
Wolne tempo szczepień na COVID-19 w Polsce. Rząd nie wyklucza zmiany strategiiFakty TVN

Które choroby współistniejące umożliwią wcześniejsze zaszczepienie w drugim etapie

Opublikowaną w "Narodowym Programie Szczepień" listę chorób przewlekłych, które dadzą możliwość starania się o wcześniejsze zaszczepienie niż cała grupa, zarekomendowała Rada Medyczna. Zaznaczono, że lista może być zmieniana wraz z pojawianiem się nowych dowodów naukowych i informacji instytucji oceniających i dopuszczających na rynek szczepionki na COVID-19. Na liście teraz są następujące choroby współistniejące:

przewlekłe choroby nerek

deficyty neurologiczne (np. demencja)

choroby płuc

choroby nowotworowe

cukrzyca

przewlekła obturacyjna choroba płuc

choroby naczyń mózgowych

nadciśnienie tętnicze

niedobory odporności

choroby układu sercowo-naczyniowego

przewlekłe choroby wątroby

otyłość

choroby związane z uzależnieniem od nikotyny

astma oskrzelowa

talasemia

mukowiscydoza

anemia sierpowata.

W dokumencie napisano: "Pacjenci, u których występują ww. choroby, mogą zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują".

Ale szczegóły kolejnych etapów - w tym drugiego i trzeciego - będą wynikały z wniosków z procesu szczepień przeprowadzonego na pierwszym etapie. Ostatnie modyfikacje ogłoszono 14 stycznia. W wydanym wtedy rozporządzeniu doprecyzowano kolejność szczepień w ramach etapów 0 i 1.

Nikotynizm? Nie, choroby z nim związane

Tak więc, jak wynika z wyjaśnień ministra Dworczyka, 20-letni palacz raczej nie zaszczepi się szybciej niż 65-latek - o co pytał internauta. Osoby powyżej 60. roku życia mają być szczepione w pierwszym etapie.

Natomiast 20-latek, także ten cierpiący na uzależnienie od nikotyny, będzie szczepiony dopiero w trzecim etapie. Podobnie jak chorzy na cukrzycę, nadciśnienie czy astmę, którzy mają mniej niż 60 lat i dostaną stosowne zaświadczenie od lekarza POZ. Ponadto wśród wymienionych chorób nie ma nikotynizmu samego w sobie, tylko "choroby związane z uzależnieniem od nikotyny".

Autor: Krzysztof Jabłonowski, Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Były szef kancelarii premiera Michał Dworczyk twierdzi, że nie pamięta, by Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła łamanie prawa przy rozdawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Dworczyk przekonuje też, że nie ma wiedzy, by NIK kierowała jakieś wnioski do prokuratury. A skierowała ich kilka. Część umorzono w czasie, gdy prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro.

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Źródło:
Konkret24

"I to z naszych własnych środków", "imigrant dostanie większy zasiłek niż my pensje", "to jest skandal!" - piszą internauci w reakcji na rozpowszechnianą w sieci informację, że premier Donald Tusk na szczycie Rady Europejskiej podpisał "dokument o zrównaniu zasiłków dla imigrantów w całej UE". Sprawdziliśmy, czy to prawdziwe doniesienia.

Tusk podpisał "zrównanie zasiłków dla imigrantów"? Co rzeczywiście parafował

Tusk podpisał "zrównanie zasiłków dla imigrantów"? Co rzeczywiście parafował

Źródło:
Konkret24

Były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski przekonywał w radiowym wywiadzie, że wydatki z Funduszu Sprawiedliwości odbywały się zgodnie z procedurami, a kontrowersje wokół wydawania dużej części tych środków tłumaczył "nowym celem", który "wprowadził ustawodawca". "Więc nie tylko mieliśmy prawo, ale wręcz obowiązek przekazywać na to środki" - zapewniał. Romanowski pominął to, że zmiany zapadły za czasów, gdy resortem sprawiedliwości kierował Zbigniew Ziobro. Przypominamy, o co chodzi.

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Źródło:
Konkret24

Profesor Jan Hartman wyraził w mediach społecznościowych radość z wydania przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego zarządzenia co do obecności symboli religijnych w budynkach warszawskiego urzędu. "Zdjęcie krzyży w warszawskim ratuszu to wielki moralny przełom" - napisał profesor. Tyle że, jak się okazuje, krzyże pozostaną na swoich miejscach.

Hartman pisze o "zdjęciu krzyży w warszawskim ratuszu". Urząd: "nie będą zdjęte"

Hartman pisze o "zdjęciu krzyży w warszawskim ratuszu". Urząd: "nie będą zdjęte"

Źródło:
Konkret24

"Po co było ci to dziewczyno?!", "nie wierzę, że Zelensky ją zmusił" - komentują internauci historię o 19-letniej Ukraince, która rzekomo straciła ramię w walce na wojnie. Dowodem mają być zdjęcia dziewczyny: jedno z frontu, drugie ze szpitala. Jednak nie mają one nic wspólnego z wojną w Ukrainie, a cała historia od lat jest wykorzystywana do oszustw.

Ranna nastoletnia Ukrainka. "To Rosjanie tak ją urządzili"?

Ranna nastoletnia Ukrainka. "To Rosjanie tak ją urządzili"?

Źródło:
Konkret24

Patryk Jaki w radiowym wywiadzie bronił wydawania środków z Funduszu Sprawiedliwości, a także partyjnych kolegów, którzy nim kierowali. Europoseł na różne sposoby próbował usprawiedliwić nieprawidłowości z tym związane: przedstawiał zagadnienia wycinkowo, bagatelizował rzeczywiste zarzuty, nazywał postępowania ministrów "sprawowaniem władzy publicznej". Wyjaśniamy manipulacyjne tezy, którymi się posłużył.

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Źródło:
Konkret24

"Piękny pokaz ignorancji", "chyba nie do końca Pan wie jak działa izolacja", "zamieszkaj pan w namiocie" - to reakcje internautów na wpis publicysty Jana Pospieszalskiego. Ironizował w nim, że z powodu ocieplenia klimatu nie ma potrzeby ocieplania budynków, które ma rzekomo narzucać Unia Europejska w dyrektywie budynkowej. Wyjaśniamy, o co chodzi w dyrektywie, a ekspert tłumaczy, dlaczego potrzebna jest termomodernizacja budynków.

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, wypowiadając się o zagrożeniach ze strony Rosji, zapewniał w wywiadzie radiowym, że Unia Europejska jest największą gospodarką świata. Sprawdziliśmy, czy polityk ma rację.

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Źródło:
Konkret24

"Kolejna teoria spiskowa stała się faktem" - przestrzegają internauci, komentując popularny post, jakoby w Australii przyjęto ustawę powodującą wycofanie w tym kraju gotówki z obiegu. Obawy są jednak nieuzasadnione, bo informacja o Australii jest fake newsem, choć akurat w tym kraju gotówka staje się coraz mniej popularna.

Australia już podpisała ustawę i "wycofa gotówkę"? Nie o to chodzi

Australia już podpisała ustawę i "wycofa gotówkę"? Nie o to chodzi

Źródło:
Konkret24

Zeznając przed komisją w sprawie wyborów kopertowych, Jarosław Kaczyński spierał się z jej członkami, że kiedy on odwiedzał cmentarze na początku pandemii, to nie było zakazu wstępu na nie. "Ja byłem tego dnia na siedmiu cmentarzach" - mówił prezes PiS. Wyjaśniamy, jakie były wtedy przepisy.

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Źródło:
Konkret24

Według prezydenta Andrzeja Dudy zapowiadana teraz przez premiera Donalda Tuska komisja do badania wpływów rosyjskich jest "taką", jaką stworzono specustawą za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, dlaczego to porównanie jest nieuprawnione i wprowadza opinię publiczną w błąd.

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w polskiej sieci ma wideo będące rzekomo fragmentem ukraińskiego programu - widzimy na nim dziwnie zachowującego się dziennikarza. Filmik krąży też w zagranicznej sieci, komentowany jest w kilku językach. To przeróbka, a przekaz wskazuje na rosyjską propagandę.

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Źródło:
Konkret24

Pseudoekologiczne, palą się całą dobę - twierdzą przeciwnicy samochodów elektrycznych. Auta te stały się tematem politycznych kampanii oraz antyunijnych i antyklimatycznych narracji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ironizował ostatnio, że elektryk "się bardzo ładnie pali, intensywnie". Ile jest prawdy, a ile fałszu w takich tezach? Wyjaśniamy.

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

Źródło:
Konkret24

Krytyka Zielonego Ładu należy do głównych tematów kampanii Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński oświadczył, że Donald Tusk "w parę dni po chwili, kiedy został premierem", mógł na Radzie Europejskiej odrzucić Zielony Ład. Tylko że wówczas - w grudniu 2023 roku - Rada nie zajmowała się tym tematem. Poza tym Zielonego Ładu nie można po prostu "odrzucić" jedną decyzją. Wyjaśniamy.

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Nielegalny uzurpator", "dyktator" - tak od kilku tygodni nazywany jest Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. Ukraiński przywódca rzekomo "zakazał wyborów" i "nie jest już prezydentem". Ta narracja ma zrodzić pytanie, kto teraz będzie prezydentem Ukrainy. Jednak cały ten dezinformacyjny przekaz jest spójny ze stanowiskiem Kremla. Wyjaśniamy, co w nim pominięto.

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS wykorzystują zarządzenie prezydenta Warszawy, dotyczące między innymi symboli religijnych w urzędzie miasta, do szerzenia partyjnego przekazu o "piłowaniu katolików". Tylko że bazą do tej frazy jest zmanipulowana przez nich wypowiedź polityka PO Sławomira Nitrasa. Dotyczyła bowiem czego innego. Przypominamy.

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

Źródło:
Konkret24

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości zarządzone przez prezydenta Warszawy w urzędzie miasta standardy równego traktowania - dotyczące między innymi symboli religijnych - są sprzeczne z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2011 roku. Nie jest to prawdą. Wyjaśniamy, czego dotyczył ten wyrok.

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Według Jarosława Kaczyńskiego już w 2018 roku Mateusz Morawiecki odniósł "pełne zwycięstwo" w sprawie paktu migracyjnego na jednym z unijnych szczytów. Teraz zaś "to zostało odrzucone", a obecny sprzeciw Polski i Donalda Tuska nic nie znaczy. Wyjaśniamy, co ustalono przed sześcioma lat i jaka była ranga tych ustaleń.

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24