Osoby 60+, 75+ czy 80+ jako pierwsze? Jak zmieniała się rządowa narracja o systemie szczepień

jak zmieniała się narracja przedstawicieli rządu co do harmonogramu i zasad Narodowego Programu Szczepień.TVN24

15 stycznia ma ruszyć rejestracja osób w wieku 80+ do szczepień na COVID-19 - choć w grudniu zapowiadano, że od tego dnia będą się mogli rejestrować wszyscy chętni. Jako pierwsi rejestrowani mieli być seniorzy z grupy 60+, ale potem zdecydowano, że jednak z grupy 80+. Prześledziliśmy strategię informacyjną o Narodowym Programie Szczepień.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Politycy opozycji zarzucają rządowi niespójność w przekazywaniu informacji na temat harmonogramu szczepień na COVID-19, niedowład i chaos organizacyjny. "Najpierw zapowiadali w pierwszej turze szczepienia osób 60+ potem 70+, teraz mówią, że szczepić będą się mogli tylko ci, którzy skończyli 80 lat. Nie ma żadnej narodowej strategii szczepień, jest pisowski chaos" – napisał na Twitterze 11 stycznia Bogdan Klich, senator Koalicji Obywatelskiej.

Minister Michał Dworczyk o kalendarium rejestracji do szczepień
Minister Michał Dworczyk o kalendarium rejestracji do szczepieńtvn24

Jednak nie tylko politycy zwracają uwagę, że to, co przekazuje obecnie rząd, a szczególnie Michał Dworczyk - szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepienia przeciwko COVID-19 - rozmija się z tym, co mówiono wcześniej. "Szczepienia to wielki chaos, 70+,80+,90+ , za 4 dni powie 100+lub będą szczepić nieboszczyków" – skomentował na Twitterze właściciel konta @maximtomek.

Przeanalizowaliśmy wypowiedzi członków rządu na temat Narodowego Programu Szczepień. W pierwszych czterech tygodniach informowania nie było mowy o tym, w jakiej kolejności osoby z poszczególnych grup mają się rejestrować. Z wypowiedzi przedstawicieli rządu wynikało, że gdy ruszy proces rejestracji, będą się mogli zapisać wszyscy chętni. Ale potem narracja się zmieniała.

2 grudnia 2020 roku: "dla tych, którzy tego sobie będą życzyli"; rejestracja w lutym

Po tym, jak polski rząd podpisał umowy na zakup szczepionek, premier Mateusz Morawiecki 2 grudnia przedstawił pierwszy raz poszczególne kroki programu szczepień. Podczas wizyty w hurtowni farmaceutycznej w Łodzi informował o opracowywaniu logistyki szczepień. "System szczepień będzie zorganizowany w prosty sposób: rejestracja online przez internet dla tych, którzy tego sobie będą życzyli, a dla tych, którzy nie chcą się taką metodą posłużyć, będzie możliwość zgłoszenia metodami tradycyjnymi. Potem zgłoszenie do punktu szczepień, sam moment zaszczepienia, po 21 dniach powtórzenie szczepienia".

02.12.2020 | Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"
02.12.2020 | Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"Fakty TVN

Kancelaria premiera informowała tego dnia na swoich stronach, że rejestracja do szczepień rozpocznie się w lutym 2021 roku.

8 grudnia: cztery etapy i grupy, żadnych dat

Tydzień później, 8 grudnia minister Michał Dworczyk, minister zdrowia Adam Niedzielski i doradca premiera ds. koronawirusa prof. Andrzej Horban przedstawili projekt programu szczepień. Według Dworczyka polska strategia szczepień w porównaniu do przyjętych przez inne europejskie kraje jest bardziej szczegółowa i obszerna.

Projekt nie zawierał żadnych dat; określał jedynie kolejność szczepień poszczególnych grup pacjentów:

etap 0 - personel medyczny i administracyjny placówek zdrowotnych, pracownicy DPS i sanepidów

etap I – pensjonariusze DPS, osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe

etap II – osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi, kluczowe grupy zawodowe

etap III – przedsiębiorcy z zamkniętych branż i pozostali.

W kwestii rejestrowania się na szczepienia w projekcie zapisano (bez podawania dat): "W celu umówienia wizyty, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej Infolinii, umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień".

14 grudnia: "seniorów będziemy dzielili wiekiem co pięć lat", żadnych dat

Więcej szczegółów minister Dworczyk, który został 10 grudnia pełnomocnikiem rządu ds. szczepień, ujawnił w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" 14 grudnia 2020 roku. Na pytanie o zasady kolejkowania wewnątrz poszczególnych grup priorytetowych, odpowiedział, że "seniorów będziemy dzielili wiekiem co pięć lat, czyli np. 80+, potem 75+, 70+ i tak dalej. I w tych grupach decydować już będzie kolejność zgłoszeń". Minister nie podał przy tym żadnych dat rejestracji i szczepień.

15 grudnia: nadal cztery etapy, rozpoczęcie szczepień "planowane na I kwartał 2021 r."

Informacji o tym, że szczepienie seniorów odbędzie się z podziałem na pięcioletnie przedziały wiekowe, nie ma jednak w Narodowym Programie Szczepień, który rząd przyjął 15 grudnia.

Główne zasady szczepień, opisane w projekcie z 8 grudnia - czyli podział na etapy- nie zostały zmienione, dodano tylko nauczycieli do szczepień w I etapie. Ale w rządowym dokumencie nie padają żadne terminy rozpoczęcia rejestracji czy samych szczepień. W informacji na stronach rządowych podano natomiast, że "rozpoczęcie szczepień planowane jest na I kwartał 2021 r."

16 grudnia: gotowość operacyjna na 15 stycznia

Na kolejnej konferencji prasowej o programie szczepień, 16 grudnia, minister Dworczyk podał pierwszą datę: 15 stycznia 2021 roku.

"15 stycznia Polska ma uzyskać gotowość operacyjną do tego, żeby rozpocząć zapisy na szczepienia. Można będzie - jak dodał - dokonać tego za pośrednictwem czterech kanałów: infolinii, strony internetowej, internetowego konta pacjenta oraz osobistej wizyty w POZ-ie". Zastrzegł jednocześnie, że termin ten zależy od tempa dostaw szczepionek od producentów.

25 grudnia: w drugiej połowie stycznia szczepienia seniorów, osób 60+

Na dwa dni przed pierwszymi szczepieniami grupy medyków minister Dworczyk na antenie TVN24 powiedział: "Z naszych obliczeń wynika, że (...) w drugiej połowie stycznia rozpoczniemy szczepienie grupy pierwszej, czyli seniorów, osób powyżej sześćdziesiątego roku życia (...) oraz przedstawicieli pewnych grup, między innymi służb mundurowych czy nauczycieli".

Minister Michał Dworczyk o pierwszej partii szczepionek do Polski
Minister Michał Dworczyk o pierwszej partii szczepionek do Polski tvn24

Zastrzegał jednocześnie, że "za dużo jest zmiennych, na które brak jest wpływu", by podawać terminy szczepień osób spoza grup priorytetowych.

28 grudnia: "od 15 stycznia rozpocznie się rejestracja osób chętnych do szczepień w grupie pierwszej"

Po świętach Bożego Narodzenia minister Dworczyk informował Polską Agencję Prasową: "15 stycznia zostanie uruchomiony system rejestracyjny, dzięki któremu będzie można się zapisywać na szczepienie przeciw koronawirusowi".

Dwa dni później tę informację powtórzył rzecznik rządu Piotr Mueller w wywiadzie dla Polskiego Radia: "Od 15 stycznia rozpocznie się rejestracja, to jeszcze nie będą same szczepienia, ale rejestracja osób chętnych do szczepień w grupie pierwszej oraz chwilę później, a może w tym samym nawet terminie, rejestracja pozostałych grup" - powiedział.

4 stycznia 2021 roku: od 15 stycznia rejestracja, "szczepienia grupy pierwszej rozpoczną się w ostatnim tygodniu stycznia"

Już w nowym roku Michał Dworczyk cały czas informował o dacie 15 stycznia jako dniu, w którym zostanie uruchomiony centralny system rejestracji do szczepienia.

Kolejne dawki szczepionki Pfizera przyleciały do Polski. "Zainteresowanie jest ogromne"
Kolejne dawki szczepionki Pfizera przyleciały do Polski. "Zainteresowanie jest ogromne"Fakty TVN

4 stycznia na konferencji prasowej powiedział, że "szczepienia grupy pierwszej rozpoczną się w ostatnim tygodniu stycznia. To są nasze założenia, ale zobaczymy, jaka będzie dynamika szczepień grupy zero - to jest jedna ze zmiennych, która będzie miała na to wpływ". I dodał: "Zakładamy, że w pierwszej kolejności skierowania do szczepień zostaną wystawione osobom najstarszym".

5 stycznia: w pierwszej kolejności osoby 75+

Dzień później minister zdrowia Adam Niedzielski oświadczył na konferencji prasowej, że w pierwszej kolejności w grupie pierwszej mają być szczepione osoby powyżej 75. roku życia. "W pierwszej kolejności będziemy chcieli w grupie pierwszej zacząć od szczepienia tych osób, które są najbardziej narażone na konsekwencje związane z ciężkim przechorowaniem covidu. (...) I tutaj też pewna sekwencja, jaką utworzymy w grupie pierwszej, na pewno będzie preferowała osoby powyżej 75. roku życia" - powiedział Niedzielski.

05.01.2021 | Kiedy ruszą szczepienia osób z grupy pierwszej? Przedstawiciele rządu na sejmowej komisji
05.01.2021 | Kiedy ruszą szczepienia osób z grupy pierwszej? Przedstawiciele rządu na sejmowej komisjiKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Tego samego dnia minister Dworczyk na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia powiedział, że "grupa pierwsza rozpocznie szczepienia 25 stycznia".

7 stycznia: "seniorzy 70+ będą mogli od 15 stycznia zapisywać się na konkretny termin", reszta - zgłoszenie online

Dwa dni później na kolejnej konferencji prasowej pojawiła się kolejna wersja kolejki do szczepienia. Minister Dworczyk informował, że 15 stycznia skierowania na szczepienia będą mieli wszyscy obywatele polscy powyżej 70. roku życia. "Więc seniorzy 70 plus będą mogli od 15 stycznia zapisywać się na konkretny termin przyjęcia pierwszej i drugiej dawki szczepionki" – zaznaczył. "Wszystkie pozostałe osoby, które chciałyby zgłosić swoją gotowość do zaszczepienia, będą mogły, za pośrednictwem kanału internetowego, takie zgłoszenie przesłać" - powiedział minister Dworczyk.

08.01.2021 | Za tydzień ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Co należy wiedzieć?
08.01.2021 | Za tydzień ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Co należy wiedzieć?Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Minister zadeklarował, że zgłoszenie to "spowoduje z kolei, że kiedy przyjdzie czas szczepienia ich grupy wiekowej bądź zawodowej, będzie miał miejsce z nimi kontakt i będą mieli w pewnym sensie pierwszeństwo w wybraniu terminów szczepień".

11 stycznia: od 15 stycznia umawiać się będą osoby 80+, od 22 stycznia – osoby 70+, w marcu - osoby 60+

Na posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia 11 stycznia minister Adam Niedzielski poinformował senatorów, że w pierwszej kolejności z tzw. grupy pierwszej szczepione będą osoby, które ukończyły 80 lat, potem osoby powyżej 70 lat. Rejestracja dla osób 80+ miałyby się rozpocząć 15 stycznia, 10 dni później miałyby się rozpocząć ich szczepienia. Minister zdrowia obiecał senatorom, że kolejność szczepień zostanie zapisana w rozporządzeniu epidemicznym. "Tak, żeby oprócz Narodowego Programu Szczepień, pojawiła się pewna regulacja, która będzie podstawą formalną do szczepienia" – wyjaśnił.

Z kolei na konferencji prasowej tego samego dnia minister Dworczyk powiedział, że od 15 stycznia będą mogli umawiać się na konkretne terminy seniorzy powyżej 80. roku życia, a 22 stycznia – seniorzy powyżej 70. roku życia. "A 25 stycznia rozpoczną się szczepienia populacyjne dla seniorów, dla wszystkich powyżej 70. roku życia" - dodał.

"Jeżeli nic się nie zmieni, jeśli chodzi o dostawy od producentów szczepionek, to najprawdopodobniej pozostałe osoby z grupy pierwszej, ale poniżej 70. roku życia - czyli między 60. a 70. rokiem życia plus nauczyciele, plus przedstawiciele grup mundurowych będą mogli zacząć zapisywać się na te szczepienia w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia" – wyjaśnił minister Dworczyk.

13 stycznia rano: "trzeba być bardzo precyzyjnym w wypowiedziach"

W wywiadzie dla Onetu 13 stycznia Michał Dworczyk sprostował wypowiedź ministra Niedzielskiego z 11 stycznia. "Pan minister zdrowia dokonał skrótu myślowego. Tak się czasami w ferworze dyskusji zdarza. Od 25 stycznia szczepimy seniorów w wieku 70 lat i więcej. Tu nie ma żadnej zmiany. Minister Niedzielski mówił jedynie o kolejności zapisów na szczepienia".

Przypomniał, że pomiędzy 15 a 22 stycznia zapisywać na szczepienia będą się mogły osoby wyłącznie w wieku powyżej 80 lat, a od 22 stycznia - wszyscy seniorzy powyżej 70 lat. "Rzeczywiście trzeba być bardzo precyzyjnym w tych wypowiedziach" – przyznał minister Dworczyk.

Minister Michał Dworczyk o uruchomieniu rejestracji na szczepienia
Minister Michał Dworczyk o uruchomieniu rejestracji na szczepieniatvn24

13 stycznia po południu: od 15 stycznia "formularz zgłoszenia chęci szczepienia" dla osób 18+

Tego samego dnia na popołudniowej konferencji prasowej minister Dworczyk poinformował, że 15 stycznia nastąpi "otwarcie rejestracji na konkretny termin szczepienia dla osób powyżej 80. roku życia".

"Zrobiliśmy to ze względu na rekomendacje wydane przez Radę Medyczną przy premierze Mateuszu Morawieckim, w której to zasiadający profesorowie zwrócili uwagę, że seniorzy powyżej 80. roku życia są grupą najbardziej zagrożoną ciężkim przebiegiem COVID-19" - tłumaczył Dworczyk.

Poinformował też, że 15 stycznia zostanie uruchomiony "formularz zgłoszenia chęci szczepienia" dla wszystkich osób od 18. do 70. roku życia. Jak wyjaśnił minister Dworczyk, osoba, która zgłosiła chęć zaszczepienia, otrzyma e-maila, że ma już wystawione skierowanie i wtedy będzie mogła w pierwszej kolejności zarejestrować się już na konkretny termin szczepienia.

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24, TVN24, PAP; zdjęcie: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24

Aktorzy Mel Gibson i Mark Wahlberg oraz przedsiębiorca Elon Musk razem rzekomo mają stworzyć filmową inicjatywę antylewicową w ramach walki ze zjawiskiem woke - twierdzą użytkownicy mediów społecznościowych. Musk ma w to zainwestować miliard dolarów. Nie jest to jednak prawda. 

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Polska przekaże Ukrainie swoje myśliwce F-16. To jednak przekłamanie wynikające z błędnej interpretacji posta prezydenta Ukrainy. Tłumaczymy, jak powstało.

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Kilka dni po zamachu na Donalda Trumpa w sieci - także polskiej - zaczął krążyć przekaz, że w Stanach Zjednoczonych powstaje "armia weteranów". Mają oni "tłumić ewentualne niepokoje społeczne i zamieszki". Jako dowód rozpowszechniane jest wideo pokazujące rzekomą "armię". Tylko że przekaz jest fake newsem.

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Źródło:
Konkret24

"Religia", "kolejna ideologia" - tak poseł PiS Piotr Kaleta przedstawiał problem dziury ozonowej. Sugerował, że został on wymyślony, a na dowód pytał ironicznie: "co się z nią stało?". Otóż dziura wciąż jest.

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

"Ale dać Polakowi to rozdawnictwo", "złodziejstwo" - to reakcje internautów na przekaz w sieci, jakoby "przeciętna ukraińska rodzina" miała dostawać 10 tysięcy złotych miesięcznie w ramach różnego rodzaju świadczeń. To fake news stworzony poprzez manipulację danymi.

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Brawo uśmiechnięta Polska", "Tusk przysłany przez Niemców wykończy Polskę" - piszą internauci, komentując upadłość Browaru Kościerzyna. Tylko że historia ta działa się za poprzedniego rządu. Wyjaśniamy.

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Prokremlowska dezinformacja nie ustaje w podważaniu faktu, że Rosja stoi za zbombardowaniem szpitala dziecięcego w Kijowie. Wykorzystuje do tego stosowaną od początku wojny metodę: fałszywy fact-checking. Kolejną jego odsłoną jest nagranie, które ma być dowodem, że to Ukraińcy zainscenizowali sceny z lekarzem na gruzach szpitala.

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości po zmianie rządu nowe kierownictwo resortu obrony "zmarnowało szanse", które stworzyły podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na dostawy uzbrojenia. Z odpowiedzi MON dla Konkret24 wynika jednak, że tak nie jest. Każda z tych umów jest kontynuowana.

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24

"Za pieniądze podatników Mastalerek zakleił sobie ucho?" - ironizują internauci, komentując fotografię, na której widać szefa gabinetu prezydenta z opatrunkiem na uchu. W domyśle jest przekaz, że Marcin Mastalerek, goszcząc na konwencji republikanów w USA, w ten sposób pokazał solidarność z Donaldem Trumpem.

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Na krążącym w mediach społecznościowych zdjęciu grupa kilkuletnich dzieci oraz ich nauczycielki stoją roześmiani na tle napisu "Kochamy Tuska". Internauci się oburzają, piszą o indoktrynacji dzieci w szkołach, porównują Polskę do Korei Północnej. Ale zdjęcie nie jest prawdziwe.

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

Źródło:
Konkret24

Niedługo po pożarze jednej z najpiękniejszych katedr na świecie w mediach społecznościowych zaczęła krążyć mapa Francji mająca przedstawiać, ile jest tam rzekomo "podpalonych, sprofanowanych, zdemolowanych" kościołów. Tylko że opis tej mapy wprowadza w błąd, a ona sama nie jest aktualna.

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

Źródło:
Konkret24

13 milionów, 20 milionów, a nawet 22 miliony złotych mieli rzekomo już otrzymać w ramach premii ministrowie i wiceministrowie obecnego rządu - taki przekaz rozsyłany jest w mediach społecznościowych. Powstał po artykule jednego z dzienników, którego informacje zostały jednak przeinaczone.

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

Źródło:
Konkret24

Według rozsyłanego w sieci przekazu dzięki liberalnemu prawo aborcyjnemu w Czechach przyrost naturalny jest dużo wyższy niż w Polsce. Jednak pomieszano różne dane i wskaźniki. A wiązanie prawa aborcyjnego z przyrostem naturalnym lub współczynnikiem dzietności jest błędem. Wyjaśniamy.

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Politycy Konfederacji zarzucają premierowi złamanie konstytucji i domagają się postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Chodzi o podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą. Konstytucjonaliści, z którymi konsultował się Konkret24, w większości nie dostrzegają w tym przypadku złamania prawa - choć mają uwagi.

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Źródło:
Konkret24

"Muzeum Narodowe rozprawiło się również z Maryją", "zamiarem tej władzy jest usunięcie nie tylko krzyży" - piszą oburzeni internauci, komentując informację, jakoby z obrazu Jana Matejki wymazano postać Matki Boskiej. W tym rozpowszechnianym między innymi przez Roberta Bąkiewicza fake newsie nie zgadza się nic - z wyjątkiem nazwy muzeum.

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24