Osoby 60+, 75+ czy 80+ jako pierwsze? Jak zmieniała się rządowa narracja o systemie szczepień

jak zmieniała się narracja przedstawicieli rządu co do harmonogramu i zasad Narodowego Programu Szczepień.TVN24

15 stycznia ma ruszyć rejestracja osób w wieku 80+ do szczepień na COVID-19 - choć w grudniu zapowiadano, że od tego dnia będą się mogli rejestrować wszyscy chętni. Jako pierwsi rejestrowani mieli być seniorzy z grupy 60+, ale potem zdecydowano, że jednak z grupy 80+. Prześledziliśmy strategię informacyjną o Narodowym Programie Szczepień.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Politycy opozycji zarzucają rządowi niespójność w przekazywaniu informacji na temat harmonogramu szczepień na COVID-19, niedowład i chaos organizacyjny. "Najpierw zapowiadali w pierwszej turze szczepienia osób 60+ potem 70+, teraz mówią, że szczepić będą się mogli tylko ci, którzy skończyli 80 lat. Nie ma żadnej narodowej strategii szczepień, jest pisowski chaos" – napisał na Twitterze 11 stycznia Bogdan Klich, senator Koalicji Obywatelskiej.

Minister Michał Dworczyk o kalendarium rejestracji do szczepień
Minister Michał Dworczyk o kalendarium rejestracji do szczepieńtvn24

Jednak nie tylko politycy zwracają uwagę, że to, co przekazuje obecnie rząd, a szczególnie Michał Dworczyk - szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepienia przeciwko COVID-19 - rozmija się z tym, co mówiono wcześniej. "Szczepienia to wielki chaos, 70+,80+,90+ , za 4 dni powie 100+lub będą szczepić nieboszczyków" – skomentował na Twitterze właściciel konta @maximtomek.

Przeanalizowaliśmy wypowiedzi członków rządu na temat Narodowego Programu Szczepień. W pierwszych czterech tygodniach informowania nie było mowy o tym, w jakiej kolejności osoby z poszczególnych grup mają się rejestrować. Z wypowiedzi przedstawicieli rządu wynikało, że gdy ruszy proces rejestracji, będą się mogli zapisać wszyscy chętni. Ale potem narracja się zmieniała.

2 grudnia 2020 roku: "dla tych, którzy tego sobie będą życzyli"; rejestracja w lutym

Po tym, jak polski rząd podpisał umowy na zakup szczepionek, premier Mateusz Morawiecki 2 grudnia przedstawił pierwszy raz poszczególne kroki programu szczepień. Podczas wizyty w hurtowni farmaceutycznej w Łodzi informował o opracowywaniu logistyki szczepień. "System szczepień będzie zorganizowany w prosty sposób: rejestracja online przez internet dla tych, którzy tego sobie będą życzyli, a dla tych, którzy nie chcą się taką metodą posłużyć, będzie możliwość zgłoszenia metodami tradycyjnymi. Potem zgłoszenie do punktu szczepień, sam moment zaszczepienia, po 21 dniach powtórzenie szczepienia".

02.12.2020 | Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"
02.12.2020 | Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"Fakty TVN

Kancelaria premiera informowała tego dnia na swoich stronach, że rejestracja do szczepień rozpocznie się w lutym 2021 roku.

8 grudnia: cztery etapy i grupy, żadnych dat

Tydzień później, 8 grudnia minister Michał Dworczyk, minister zdrowia Adam Niedzielski i doradca premiera ds. koronawirusa prof. Andrzej Horban przedstawili projekt programu szczepień. Według Dworczyka polska strategia szczepień w porównaniu do przyjętych przez inne europejskie kraje jest bardziej szczegółowa i obszerna.

Projekt nie zawierał żadnych dat; określał jedynie kolejność szczepień poszczególnych grup pacjentów:

etap 0 - personel medyczny i administracyjny placówek zdrowotnych, pracownicy DPS i sanepidów

etap I – pensjonariusze DPS, osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe

etap II – osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi, kluczowe grupy zawodowe

etap III – przedsiębiorcy z zamkniętych branż i pozostali.

W kwestii rejestrowania się na szczepienia w projekcie zapisano (bez podawania dat): "W celu umówienia wizyty, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej Infolinii, umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień".

14 grudnia: "seniorów będziemy dzielili wiekiem co pięć lat", żadnych dat

Więcej szczegółów minister Dworczyk, który został 10 grudnia pełnomocnikiem rządu ds. szczepień, ujawnił w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" 14 grudnia 2020 roku. Na pytanie o zasady kolejkowania wewnątrz poszczególnych grup priorytetowych, odpowiedział, że "seniorów będziemy dzielili wiekiem co pięć lat, czyli np. 80+, potem 75+, 70+ i tak dalej. I w tych grupach decydować już będzie kolejność zgłoszeń". Minister nie podał przy tym żadnych dat rejestracji i szczepień.

15 grudnia: nadal cztery etapy, rozpoczęcie szczepień "planowane na I kwartał 2021 r."

Informacji o tym, że szczepienie seniorów odbędzie się z podziałem na pięcioletnie przedziały wiekowe, nie ma jednak w Narodowym Programie Szczepień, który rząd przyjął 15 grudnia.

Główne zasady szczepień, opisane w projekcie z 8 grudnia - czyli podział na etapy- nie zostały zmienione, dodano tylko nauczycieli do szczepień w I etapie. Ale w rządowym dokumencie nie padają żadne terminy rozpoczęcia rejestracji czy samych szczepień. W informacji na stronach rządowych podano natomiast, że "rozpoczęcie szczepień planowane jest na I kwartał 2021 r."

16 grudnia: gotowość operacyjna na 15 stycznia

Na kolejnej konferencji prasowej o programie szczepień, 16 grudnia, minister Dworczyk podał pierwszą datę: 15 stycznia 2021 roku.

"15 stycznia Polska ma uzyskać gotowość operacyjną do tego, żeby rozpocząć zapisy na szczepienia. Można będzie - jak dodał - dokonać tego za pośrednictwem czterech kanałów: infolinii, strony internetowej, internetowego konta pacjenta oraz osobistej wizyty w POZ-ie". Zastrzegł jednocześnie, że termin ten zależy od tempa dostaw szczepionek od producentów.

25 grudnia: w drugiej połowie stycznia szczepienia seniorów, osób 60+

Na dwa dni przed pierwszymi szczepieniami grupy medyków minister Dworczyk na antenie TVN24 powiedział: "Z naszych obliczeń wynika, że (...) w drugiej połowie stycznia rozpoczniemy szczepienie grupy pierwszej, czyli seniorów, osób powyżej sześćdziesiątego roku życia (...) oraz przedstawicieli pewnych grup, między innymi służb mundurowych czy nauczycieli".

Minister Michał Dworczyk o pierwszej partii szczepionek do Polski
Minister Michał Dworczyk o pierwszej partii szczepionek do Polski tvn24

Zastrzegał jednocześnie, że "za dużo jest zmiennych, na które brak jest wpływu", by podawać terminy szczepień osób spoza grup priorytetowych.

28 grudnia: "od 15 stycznia rozpocznie się rejestracja osób chętnych do szczepień w grupie pierwszej"

Po świętach Bożego Narodzenia minister Dworczyk informował Polską Agencję Prasową: "15 stycznia zostanie uruchomiony system rejestracyjny, dzięki któremu będzie można się zapisywać na szczepienie przeciw koronawirusowi".

Dwa dni później tę informację powtórzył rzecznik rządu Piotr Mueller w wywiadzie dla Polskiego Radia: "Od 15 stycznia rozpocznie się rejestracja, to jeszcze nie będą same szczepienia, ale rejestracja osób chętnych do szczepień w grupie pierwszej oraz chwilę później, a może w tym samym nawet terminie, rejestracja pozostałych grup" - powiedział.

4 stycznia 2021 roku: od 15 stycznia rejestracja, "szczepienia grupy pierwszej rozpoczną się w ostatnim tygodniu stycznia"

Już w nowym roku Michał Dworczyk cały czas informował o dacie 15 stycznia jako dniu, w którym zostanie uruchomiony centralny system rejestracji do szczepienia.

Kolejne dawki szczepionki Pfizera przyleciały do Polski. "Zainteresowanie jest ogromne"
Kolejne dawki szczepionki Pfizera przyleciały do Polski. "Zainteresowanie jest ogromne"Fakty TVN

4 stycznia na konferencji prasowej powiedział, że "szczepienia grupy pierwszej rozpoczną się w ostatnim tygodniu stycznia. To są nasze założenia, ale zobaczymy, jaka będzie dynamika szczepień grupy zero - to jest jedna ze zmiennych, która będzie miała na to wpływ". I dodał: "Zakładamy, że w pierwszej kolejności skierowania do szczepień zostaną wystawione osobom najstarszym".

5 stycznia: w pierwszej kolejności osoby 75+

Dzień później minister zdrowia Adam Niedzielski oświadczył na konferencji prasowej, że w pierwszej kolejności w grupie pierwszej mają być szczepione osoby powyżej 75. roku życia. "W pierwszej kolejności będziemy chcieli w grupie pierwszej zacząć od szczepienia tych osób, które są najbardziej narażone na konsekwencje związane z ciężkim przechorowaniem covidu. (...) I tutaj też pewna sekwencja, jaką utworzymy w grupie pierwszej, na pewno będzie preferowała osoby powyżej 75. roku życia" - powiedział Niedzielski.

05.01.2021 | Kiedy ruszą szczepienia osób z grupy pierwszej? Przedstawiciele rządu na sejmowej komisji
05.01.2021 | Kiedy ruszą szczepienia osób z grupy pierwszej? Przedstawiciele rządu na sejmowej komisjiKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Tego samego dnia minister Dworczyk na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia powiedział, że "grupa pierwsza rozpocznie szczepienia 25 stycznia".

7 stycznia: "seniorzy 70+ będą mogli od 15 stycznia zapisywać się na konkretny termin", reszta - zgłoszenie online

Dwa dni później na kolejnej konferencji prasowej pojawiła się kolejna wersja kolejki do szczepienia. Minister Dworczyk informował, że 15 stycznia skierowania na szczepienia będą mieli wszyscy obywatele polscy powyżej 70. roku życia. "Więc seniorzy 70 plus będą mogli od 15 stycznia zapisywać się na konkretny termin przyjęcia pierwszej i drugiej dawki szczepionki" – zaznaczył. "Wszystkie pozostałe osoby, które chciałyby zgłosić swoją gotowość do zaszczepienia, będą mogły, za pośrednictwem kanału internetowego, takie zgłoszenie przesłać" - powiedział minister Dworczyk.

08.01.2021 | Za tydzień ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Co należy wiedzieć?
08.01.2021 | Za tydzień ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Co należy wiedzieć?Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Minister zadeklarował, że zgłoszenie to "spowoduje z kolei, że kiedy przyjdzie czas szczepienia ich grupy wiekowej bądź zawodowej, będzie miał miejsce z nimi kontakt i będą mieli w pewnym sensie pierwszeństwo w wybraniu terminów szczepień".

11 stycznia: od 15 stycznia umawiać się będą osoby 80+, od 22 stycznia – osoby 70+, w marcu - osoby 60+

Na posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia 11 stycznia minister Adam Niedzielski poinformował senatorów, że w pierwszej kolejności z tzw. grupy pierwszej szczepione będą osoby, które ukończyły 80 lat, potem osoby powyżej 70 lat. Rejestracja dla osób 80+ miałyby się rozpocząć 15 stycznia, 10 dni później miałyby się rozpocząć ich szczepienia. Minister zdrowia obiecał senatorom, że kolejność szczepień zostanie zapisana w rozporządzeniu epidemicznym. "Tak, żeby oprócz Narodowego Programu Szczepień, pojawiła się pewna regulacja, która będzie podstawą formalną do szczepienia" – wyjaśnił.

Z kolei na konferencji prasowej tego samego dnia minister Dworczyk powiedział, że od 15 stycznia będą mogli umawiać się na konkretne terminy seniorzy powyżej 80. roku życia, a 22 stycznia – seniorzy powyżej 70. roku życia. "A 25 stycznia rozpoczną się szczepienia populacyjne dla seniorów, dla wszystkich powyżej 70. roku życia" - dodał.

"Jeżeli nic się nie zmieni, jeśli chodzi o dostawy od producentów szczepionek, to najprawdopodobniej pozostałe osoby z grupy pierwszej, ale poniżej 70. roku życia - czyli między 60. a 70. rokiem życia plus nauczyciele, plus przedstawiciele grup mundurowych będą mogli zacząć zapisywać się na te szczepienia w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia" – wyjaśnił minister Dworczyk.

13 stycznia rano: "trzeba być bardzo precyzyjnym w wypowiedziach"

W wywiadzie dla Onetu 13 stycznia Michał Dworczyk sprostował wypowiedź ministra Niedzielskiego z 11 stycznia. "Pan minister zdrowia dokonał skrótu myślowego. Tak się czasami w ferworze dyskusji zdarza. Od 25 stycznia szczepimy seniorów w wieku 70 lat i więcej. Tu nie ma żadnej zmiany. Minister Niedzielski mówił jedynie o kolejności zapisów na szczepienia".

Przypomniał, że pomiędzy 15 a 22 stycznia zapisywać na szczepienia będą się mogły osoby wyłącznie w wieku powyżej 80 lat, a od 22 stycznia - wszyscy seniorzy powyżej 70 lat. "Rzeczywiście trzeba być bardzo precyzyjnym w tych wypowiedziach" – przyznał minister Dworczyk.

Minister Michał Dworczyk o uruchomieniu rejestracji na szczepienia
Minister Michał Dworczyk o uruchomieniu rejestracji na szczepieniatvn24

13 stycznia po południu: od 15 stycznia "formularz zgłoszenia chęci szczepienia" dla osób 18+

Tego samego dnia na popołudniowej konferencji prasowej minister Dworczyk poinformował, że 15 stycznia nastąpi "otwarcie rejestracji na konkretny termin szczepienia dla osób powyżej 80. roku życia".

"Zrobiliśmy to ze względu na rekomendacje wydane przez Radę Medyczną przy premierze Mateuszu Morawieckim, w której to zasiadający profesorowie zwrócili uwagę, że seniorzy powyżej 80. roku życia są grupą najbardziej zagrożoną ciężkim przebiegiem COVID-19" - tłumaczył Dworczyk.

Poinformował też, że 15 stycznia zostanie uruchomiony "formularz zgłoszenia chęci szczepienia" dla wszystkich osób od 18. do 70. roku życia. Jak wyjaśnił minister Dworczyk, osoba, która zgłosiła chęć zaszczepienia, otrzyma e-maila, że ma już wystawione skierowanie i wtedy będzie mogła w pierwszej kolejności zarejestrować się już na konkretny termin szczepienia.

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24, TVN24, PAP; zdjęcie: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po ogłoszeniu projektu budżetu na 2025 rok podniosły się głosy oburzenia, że rząd Donalda Tuska dał jeszcze więcej pieniędzy Kancelarii Prezydenta, Krajowej Radzie Sądownictwa czy Trybunałowi Konstytucyjnemu. Premier i minister finansów tłumaczą, że to tak zwane budżetowe "święte krowy". O które instytucje chodzi i jak rosły ich budżety w ostatnich latach? Wyjaśniamy.

Budżety "świętych krów". Jak rosły?

Budżety "świętych krów". Jak rosły?

Źródło:
Konkret24

Skąd się wzięła opowieść o uleczeniu salcesonem pewnej wegetarianki przez księdza Michała O.? Jego obrońca twierdzi teraz, że to "totalnie bzdurna historia". A my sięgnęliśmy do książki, którą napisał sam egzorcysta.

Salceson i egzorcyzmy. "Totalnie bzdurna historia"? Oto słowa księdza

Salceson i egzorcyzmy. "Totalnie bzdurna historia"? Oto słowa księdza

Źródło:
Konkret24

Według posła Janusza Kowalskiego po odrzuceniu przez PKW sprawozdania komitetu wyborczego PiS będzie można "w sposób skuteczny windykować członków PKW z własnych majątków za straty związane z tą decyzją". Czyli że za straty finansowe partii mieliby odpowiadać osobiście członkowie PKW. Prawnicy, pytani o taką możliwość, nie mają złudzeń.

Kowalski chce "windykować Ryszarda Kalisza do ostatniej złotówki". To możliwe?

Kowalski chce "windykować Ryszarda Kalisza do ostatniej złotówki". To możliwe?

Źródło:
Konkret24

Podczas gdy w szkołach podstawowych ruszył rozszerzony program szczepień przeciw wirusowi HPV, w mediach społecznościowych rozkręca się dezinformacja na temat ich skuteczności. Według jednego z przekazów szczepienia na HPV w Australii wcale nie przyniosły skutku. Tłumaczymy, na czym polega manipulacja przy cytowaniu tych danych - i nie tylko.

Po szczepieniach na HPV "liczba zachorowań nie zmalała"? Manipulacja na danych

Po szczepieniach na HPV "liczba zachorowań nie zmalała"? Manipulacja na danych

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS Marek Suski na mazowieckich dożynkach rozprawiał o "pomysłach obecnej władzy", a jako przykład podał "podręcznik do pierwszej klasy, gdzie dzieciom tłumaczy się, co to jest LGBT, lesbijki, geje i tak dalej". MEN wyjaśnia, że to "dezinformacja ze strony PiS" i że wciąż obowiązują podręczniki zatwierdzone przez poprzedni rząd. Wypowiedź posła Suskiego to powielanie fałszywego przekazu z mediów społecznościowych.

Suski opowiada o "podręczniku do pierwszej klasy". Co poseł mógł zobaczyć

Suski opowiada o "podręczniku do pierwszej klasy". Co poseł mógł zobaczyć

Źródło:
Konkret24

Szczepienie, którego miało nie być. Strzykawka bez igły. Film mający to pokazywać, jest rozsyłany znowu w sieci jako dowód, że Kamala Harris wcale nie przyjęła szczepionki na koronawirusa. Nagranie jest prawdziwe, ale towarzyszący mu przekaz to fake news.

Kamala Harris, szczepienie i "oszustwo na światową skalę"? Tajemnica strzykawki

Kamala Harris, szczepienie i "oszustwo na światową skalę"? Tajemnica strzykawki

Źródło:
Konkret24

Posłowie opozycji alarmują, że Donald Tusk "szykuje totalną cenzurę w sieci", przygotowując ustawę o specjalnych uprawnieniach dla szefa ABW. Rzeczywiście, miałby on otrzymać możliwość usuwania niektórych przekazów z internetu. Wyjaśniamy, skąd pomysł tego prawa i o co w nim chodzi.

Uprawnienia ABW to "totalna cenzura"? Co zmieni nowa ustawa

Uprawnienia ABW to "totalna cenzura"? Co zmieni nowa ustawa

Źródło:
Konkret24

Ponad dwadzieścia fałszywych bądź wprowadzających w błąd wypowiedzi padło podczas debaty telewizyjnej kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych Kamali Harris i Donalda Trumpa. Więcej nieprawd wypowiadał były prezydent, ale i kandydatka demokratów nie zawsze wyrażała się precyzyjnie. Przedstawiamy fact-checking wybranych fragmentów tego pojedynku.

Debata Harris-Trump. W pojedynku na fałszywe tezy wygrany jest pewny

Debata Harris-Trump. W pojedynku na fałszywe tezy wygrany jest pewny

Źródło:
Konkret24, CNN, PolitiFact, AP, New York Times

Komentarze o "wychudzonym", "zmaltretowanym psychicznie" księdzu Michale O. podbijają emocjonalnie tezę polityków PiS i Suwerennej Polski, jakoby duchowny został niewinnie aresztowany. Opozycja podaje dwa "dowody" na takie twierdzenie - oba są manipulacją.

PiS o Funduszu Sprawiedliwości: zasady takie same, ksiądz siedzi za "zły statut". Dwie nieprawdy

PiS o Funduszu Sprawiedliwości: zasady takie same, ksiądz siedzi za "zły statut". Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkre24

"Mam zamiar zrobić niezłą awanturę" - zapowiedział na swoim profilu poseł klubu Konfederacji Roman Fritz na początku września. Chodzi mu o dwa przedmioty w szkole podstawowej: "Kultura i historia Niemiec" oraz "Historia i kultura Ukrainy". Według niego są obowiązkowe. To nieprawda. Wyjaśniamy, skąd się wzięły na liście.

Poseł chce "zrobić niezłą awanturę" o dwa przedmioty. I manipuluje

Poseł chce "zrobić niezłą awanturę" o dwa przedmioty. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

Seria wpisów w serwisie X wywołała dyskusję o tym, że Donald Tusk i jego rząd zatrzymują inwestycję w Centralny Port Komunikacyjny, by skorzystały na tym Niemcy. Niemiecki przewoźnik towarowy ogłosił bowiem rozbudowę portu cargo we Frankfurcie nad Menem. Wyjaśniamy, dlaczego tej inwestycji i budowy CPK nie należy porównywać.

"Niemieckie CPK" we Frankfurcie. Fałsz i manipulacja o inwestycji Lufthansy

"Niemieckie CPK" we Frankfurcie. Fałsz i manipulacja o inwestycji Lufthansy

Źródło:
Konkret24

Popularność w sieci zdobył film pokazujący, jakoby - według komentarzy internautów - aktywista klimatyczny zablokował autem rolnikowi wjazd na farmę, więc ten usunął samochód za pomocą wózka widłowego. Zdarzenie nie miało jednak związku z aktywistami klimatycznymi, a nagranie jest sprzed trzech lat, nie pochodzi z Polski.

Aktywista klimatyczny zablokował rolnikowi wjazd na farmę? Co to za nagranie

Aktywista klimatyczny zablokował rolnikowi wjazd na farmę? Co to za nagranie

Źródło:
Konkret24

"Prawda zwyciężyła", "ostateczny dowód na zbrodnie globalistów" - tak internauci komentują doniesienia o rzekomym wyroku Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, który miał uznać, że szczepionki na COVID-19 nie są szczepionkami. Nie pierwszy raz ten przekaz jest rozpowszechniany w sieci. Jest nieprawdziwy.

Szczepionki na COVID-19 "nie są szczepionkami"? Sąd w USA tak nie stwierdził

Szczepionki na COVID-19 "nie są szczepionkami"? Sąd w USA tak nie stwierdził

Źródło:
Konkret24

- Nie dotykaliśmy publicznych pieniędzy - oświadczyła ministra edukacji Barbara Nowacka, odpowiadając na pytanie o finansowanie Campusu Polska Przyszłości w 2023 roku. Jak jednak sprawdziliśmy, zarówno w tamtym, jak i w tym roku samorządy wspierały finansowo organizację Campusu. W 2024 roku zapłaciły w sumie ponad 840 tysięcy złotych.

Campus Polska. "Ani złotówki pieniędzy publicznych"? Sprawdziliśmy

Campus Polska. "Ani złotówki pieniędzy publicznych"? Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Prezydencki minister Marcin Mastalerek, podkreślając osiągnięcia Andrzeja Dudy jako prezydenta, przypomniał, że Duda jest "jedynym prezydentem od wielu lat, który zwiększył swoje kompetencje". To prawda. Mastalerek nie wyjaśnił jednak, dzięki czemu te zmiany były możliwe i jak naruszają prawo. Przypominamy więc.

"Prezydent, który zwiększył swoje kompetencje". Oto jak bardzo

"Prezydent, który zwiększył swoje kompetencje". Oto jak bardzo

Źródło:
Konkret24

W ramach zbiórki na PiS partia zebrała już ponad cztery miliony złotych, a jej politycy chwalą się w sieci dokonanymi przelewami. Były prezes Orlenu, a teraz europoseł PiS Daniel Obajtek deklaruje, że może wpłacać nawet więcej, niż prosił Jarosław Kaczyński. Na jego przykładzie tłumaczymy, ile rzeczywiście posłowie PiS mogą przelać na konto partii.

Obajtek: mogę wpłacić na PiS "więcej niż 5 tysięcy złotych". Może?

Obajtek: mogę wpłacić na PiS "więcej niż 5 tysięcy złotych". Może?

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych - również w polskich - generuje nagranie z lotniska na Wyspach Kanaryjskich. Według internautów film pokazuje, że rząd Hiszpanii "zamknął wszystkie lotniska" na tych wyspach i wpuszcza na kontynent tylko migrantów z Afryki. Wielu wierzy w ten fałszywy, wręcz absurdalny przekaz.

Lotniska na Wyspach Kanaryjskich zamknięte z powodu imigrantów? Sprawdzamy

Lotniska na Wyspach Kanaryjskich zamknięte z powodu imigrantów? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

"Powielaczowe prawo minister Leszczyny", "furtka Tuska" - tak komentowane są opublikowane kilka dni temu wytyczne Ministerstwa Zdrowia w sprawie dostępu do aborcji. Czy słusznie? Prawnicy tłumaczą, o co w nich chodzi. I dlaczego "zmiana realiów" nie oznacza wcale zmiany prawa.

"Furtka Tuska"? Czy wytyczne rządu w sprawie aborcji zmieniają prawo

"Furtka Tuska"? Czy wytyczne rządu w sprawie aborcji zmieniają prawo

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen zaczął już swoją kampanię jako kandydat na prezydenta w wyborach w 2025 roku. Prowadząc taką autopromocję czy prekampanię, polityk Konfederacji wykorzystuje - zdaniem ekspertów - "szarą strefę polskiej polityki". A raczej polskiego prawa, bo żadne przepisy tego nie zakazują i żadne nie przewidują kar.

Mentzen ruszył z kampanią,"łamiąc prawo"? Oto "szara strefa polskiej polityki"

Mentzen ruszył z kampanią,"łamiąc prawo"? Oto "szara strefa polskiej polityki"

Źródło:
Konkret24

Poseł Marcin Warchoł ogłosił, że rząd "wprowadzi nowy podatek audiowizualny". To nieprawda. W rządowych dokumentach postuluje się likwidację abonamentu radiowo-telewizyjnego i finansowanie mediów publicznych wprost z budżetu państwa. Samego projektu odpowiedniej ustawy jeszcze nie ma.

Rząd Tuska wprowadza "nowy podatek audiowizualny"? Wyjaśniamy

Rząd Tuska wprowadza "nowy podatek audiowizualny"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Jak to jest z liczebnością obecnego rządu Donalda Tuska? Według opozycji za czasów Zjednoczonej Prawicy gabinety nie były tak liczne jak teraz. A według ministry Katarzyny Kotuli liczebność rządu Tuska wcale nie jest rekordowa. Policzyliśmy więc - do rekordu brakuje niewiele.

"Rekordowo" liczny rząd Tuska? Policzyliśmy

"Rekordowo" liczny rząd Tuska? Policzyliśmy

Źródło:
Konkret24

Po tym, jak w Southport nożownik zabił troje dzieci, przez Wielką Brytanię przeszła fala protestów, w ich wyniku niektórym uczestnikom wytoczono sprawy sądowe. Zapadające teraz wyroki są wykorzystywane do szerzenia fałszywych, antymigranckich przekazów, jakoby za wymachiwanie brytyjską flagą czy okrzyki o "odzyskaniu kraju" karano obywateli więzieniem. To nieprawda, wyroki dotyczą innych czynów.

Kara więzienia za patriotyczne zachowania obywateli? Nie za to

Kara więzienia za patriotyczne zachowania obywateli? Nie za to

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych generuje zdjęcie rzekomo zrobione w pociągu polskim kibicom jadącym na mecz piłkarski. Uwagę przyciąga stolik między fotelami. Jednak nie są to polscy kibice.

"Zakupy młodzieży w Warsie"? To nie Wars i nie pociąg Warszawa-Szczecin

"Zakupy młodzieży w Warsie"? To nie Wars i nie pociąg Warszawa-Szczecin

Źródło:
Konkret24

Zaczęła się zbiórka na PiS. Partia po odrzuceniu przez PKW sprawozdania jej komitetu wyborczego podała konto do wpłat. Prosi wpłacających o podanie numeru PESEL - co budzi wątpliwości ekspertów. Na co zezwala prawo, jeśli chodzi o finansowe wpieranie partii, a czego zabrania? Wyjaśniamy.

"Narodowa zrzuta" na PiS. Co jest, a co nie jest prawnie dozwolone

"Narodowa zrzuta" na PiS. Co jest, a co nie jest prawnie dozwolone

Źródło:
Konkret24

"Zabrali PiS całą subwencję", "PiS pozbawione subwencji w całości" - taki przekaz niesie się w sieci, a podgrzewają go politycy partii Jarosława Kaczyńskiego. To jednak błędna interpretacja decyzji PKW o odrzuceniu sprawozdania Komitetu Wyborczego PiS. Bo decyzja o rocznej subwencji dla partii PiS jeszcze nie zapadła.

PiS "pozbawiony całej subwencji"? Jeszcze nie

PiS "pozbawiony całej subwencji"? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Decyzja Państwowej Komisji Wyborczej sprawia, że w najbliższych latach Prawo i Sprawiedliwość może stracić kilkadziesiąt milionów złotych. Pokazujemy, ile dokładnie.

PKW odrzuciła sprawozdanie z kampanii PiS. Ile straci partia?

PKW odrzuciła sprawozdanie z kampanii PiS. Ile straci partia?

Źródło:
Konkret24