W Podlaskiem, Lubelskiem, Podkarpackiem chętniej się szczepią? Dane z województw

Dane o szczepieniach w województwachShutterstock

Z obserwacji resortu zdrowia wynika, że w województwach wschodnich, gdzie jest najmniej zaszczepionych na COVID-19, od kilkunastu dni mieszkańcy chętniej się szczepią. To prawda - ale Podlaskiemu, Lubelskiemu czy Podkarpackiemu wciąż daleko do poziomu zaszczepienia województw zachodnich.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w porannej rozmowie w Polskim Radiu w środę 6 października rano poinformował o 2085 nowych przypadkach zachorowań na COVID-19, co w porównaniu do danych sprzed tygodnia oznacza wzrost o prawie 70 proc. "To dane, które wszystkim tym, którzy się wahają, zastanawiają, czy pójść do punktu szczepień, mówią, żeby założyć ciepłe ubranie i do takiego punktu się udać. To ostatni moment, kiedy powinniśmy się zaszczepić" – przestrzegał.

Pytany, jak zachowują się mieszkańcy województw podlaskiego, lubelskiego czy podkarpackiego – w których odsetek zaszczepionych jest najmniejszy w kraju - wiceminister Kraska odpowiedział, że osób, które idą do punktu szczepień "na pewno jest więcej niż kilkanaście dni temu, ale jeszcze za mało, by te województwa osiągnęły taki poziom wyszczepienia jak na przykład na zachodzie kraju". "Tu mój gorący apel: abyśmy w tych województwach naprawdę do szczepień poszli jak najszybciej" - dodał.

Jaki jest więc poziom zaszczepienia w zachodnich, a jaki we wschodnich województwach? I czy w trzech wspomnianych więcej osób zdecydowało się przyjąć szczepionkę na COVID-19 w minionym miesiącu? O takie dane poprosiliśmy resort zdrowia.

Ruszyła rejestracja na szczepienia trzecią dawką dla kolejnych grup
Ruszyła rejestracja na szczepienia trzecią dawką dla kolejnych grupFakty po południu TVN24

Województwa zachodnie: ponad połowa zaszczepionych

Z danych, które Konkret24 otrzymał 6 października z Ministerstwa Zdrowia, wynika, że ponad 50 proc. zaszczepionych mieszkańców mają województwa centralnej i północno-zachodniej Polski. Najwięcej - 55,90 proc. - jest zaszczepionych w województwie mazowieckim. Kolejne są: Wielkopolskie - 54,49 proc. i Pomorskie – 53,29 proc. Powyżej 50 proc. zaszczepionych mają też województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie, zachodniopomorskie i lubuskie.

Najmniejszy odsetek zaszczepionych mieszkańców mają województwa, o których wspominał w radiowej rozmowie wiceminister Kraska: Lubelskie - 43,71 proc., Podlaskie – 41,39 proc. i Podkarpackie – 37,66 proc.

Odsetek zaszczepionych na COVID-19 i wzrost w skali miesiącaKonkret24 | gov.pl

Przyrost zaszczepionych: największy na zachodzie

Przypomnijmy, że według wiceministra Kraski w trzech wspomnianych województwach do punktów szczepień przychodzi więcej osób "niż kilkanaście dni temu". Rzeczywiście: choć Lubelskie i Podlaskie są na ostatnich miejscach pod względem odsetka zaszczepionych, to tygodniowy przyrost należy do najwyższych.

Od 30 września do 6 października w województwie lubelskim i podlaskim przyrost zaszczepionych wyniósł 0,27 proc.; podobnie w świętokrzyskim. Choć największy był na zachodzie kraju: w Lubuskiem – 0,31 proc. i Zachodniopomorskiem – 0,30 proc. Natomiast najmniejszy tygodniowy przyrost zaszczepionych był w Podkarpackiem i Opolskiem – 0,23 proc.

Jednak w perspektywie ostatniego miesiąca – od 7 września do 6 października - najwięcej zaszczepionych przybyło w województwie lubuskim – 1,69 proc. Wzrost powyżej 1,6 proc. zanotowały też: Warmińsko-Mazurskie – 1,66 proc., Wielkopolskie – 1,64 proc, Pomorskie i Zachodniopomorskie – 1,63 proc., Świętokrzyskie – 1,62 proc. Województwa wschodnie w ciągu całego miesiąca miały mniejsze przyrosty: Lubelskie - 1,45 proc., Podlaskie – 1,42 proc., Podkarpackie – 1,34 proc. To by potwierdzało, że na wschodzie ludzie chętniej ruszyli do punktów szczepień dopiero w ostatnich dniach.

Najmniejsze wzrosty zaszczepionych w ciągu miesiąca były w Śląskiem – 1,35 proc i Opolskiem - 1,25 proc.

Jak podało 6 października Ministerstwo Zdrowia, w pełni zaszczepionych było w Polsce 19 550 834 osób.

Najwięcej nowych przypadków także w Lubelskiem

6 października, czyli w dniu, w którym wiceminister Kraska mówił o 70-procentowym wzroście liczby nowych przypadków koronawirusa w Polsce, w województwie lubelskim zanotowano 459 nowych zakażeń - najwięcej w kraju. Kolejne województwa z największą liczbą nowych przypadków koronawirusa to mazowieckie - 376, podlaskie - 182 i podkarpackie - 130; najmniej nowych przypadków pojawiło się w lubuskim - 27, opolskim - 24 i świętokrzyskim - 21. (To dane, o których Ministerstwo Zdrowia poinformowało w komunikacie rano 7 października - przyp. red.).

Liczba nowych zakażeń i łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19 (stan na 6 października 2021)Konkret24 | gov.pl

Dwa wschodnie województwa mają najwyższe wskaźniki, jeśli chodzi o liczbę nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców. Dla lubelskiego ten wskaźnik wynosi 2,18, dla podlaskiego - 1,55. Dla porównania - w województwie mazowieckim to 0,69 a w lubuskim 0,27.

Lubelskie jest także tym województwem, które według stanu na 6 października miało najwięcej zajętych łóżek covidowych - 348. Po nim jest mazowieckie - 302, a następnie podlaskie, w którym jest 217 zajętych łóżek covidowych, małopolskie - 191, a w podkarpackim - 185. Najmniej zajętych łóżek jest w województwie lubuskim - 30, w którym miesięczny wzrost liczby zaszczepionych jest największy w kraju.

Autor: Piotr Jaźwiński, współpr. Gabriela Sieczkowska, zdjęcie: Shutterstock / Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24