Wieczorem 17 lutego minister Michał Dworczyk przekonywał na Twitterze, że "znaleźliśmy się na pierwszym miejscu wśród państw UE, jeśli chodzi o odsetek osób, które otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19". Jak sprawdziła redakcja Konkret24, w tym zestawieniu Polska zajmowała wtedy niższą pozycję.

Najnowsze dane wskazują, że znaleźliśmy się na pierwszym miejscu wśród państw UE, jeśli chodzi o odsetek osób, które otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19" - przekonywał Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik do spraw szczepień w tweecie opublikowanym wieczorem 17 lutego"Ogromne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w #NarodowyProgramSzczepień! #SzczepimySię" - dodał.

Na grafice załączonej do tweeta widzimy wykres słupkowy pochodzący z portalu Our World in Data, prowadzonego przez badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Zgodnie z opisem w języku angielskim przedstawia "odsetek osób, które otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki COVID-19, 16 lutego 2021 r.".

Popularny tweet ministra Michała Dworczyka. Nieprawdziwym jest stwierdzenie, iż znaleźliśmy się na pierwszym miejscu wśród państw UE jeśli chodzi o odsetek osób, które otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19.
Popularny tweet ministra Michała Dworczyka. Nieprawdziwym jest stwierdzenie, iż znaleźliśmy się na pierwszym miejscu wśród państw UE jeśli chodzi o odsetek osób, które otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Foto: tvn24 / Twitter

Na samej górze znajduje się Polska z 3,97 proc. (dane za 15 lutego) populacji zaszczepionej co najmniej jedną dawką szczepionki. Za nami jest m.in. Grecja (3,82 proc.), Rumunia (3,72 proc.), Węgry oraz Szwecja (po 3,61 proc.). W sumie na wykresie przedstawiono 14 państw UE. Przypomnijmy, że członkami Unii jest 27 państw. Na wykresie brakuje więc 13 krajów.

16.02.2021 | Puste lodówki, wstrzymane szczepienia. "Jesteśmy trochę bezradni"

Redakcja Konkret24 w krótkim czasie po publikacji tweeta ministra Dworczyka sprawdziła dane dostępne na Our World in Data. Polityk nie miał racji, twierdząc, że Polska jest pierwsza w Unii Europejskiej pod względem odsetka zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19.

Polska: nie pierwsza, ale piąta w UE

Our World in Data udostępnia omawiane dane dla 26 z 27 krajów wspólnoty (brak informacji o Holandii). Z danych dostępnych na kilka godzin po publikacji wpisu przez Dworczyka (aktualizowane 17 lutego, godz. 15.00 GMT) wynika, że 16 lutego Polska nie była krajem z najwyższym odsetkiem zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki w Unii. Zajmowała pod tym względem piąte miejsce.

Liderem okazała się Malta - 8,28 proc. (wszystkie kolejne dane z 15 lutego) za nią były kolejno: Cypr - 4,76 proc., Słowacja - 4,43 proc. Dania - 4,32 proc i dopiero Polska z 3,97 proc.

Poniżej przedstawiamy zestawienie dla 26 państw UE.

Odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19 w 26 państwach UE (brak danych o Holandii) 16 lutego 2021. Polska zajmowała piąte miejsce.
Odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19 w 26 państwach UE (brak danych o Holandii) 16 lutego 2021. Polska zajmowała piąte miejsce. Foto: Our World in Data / ourworldindata.com

interaktywnym wykresie dostępnym na Our World in Data można sprawdzić, jak dane te prezentowały się w przeszłości. Okazuje się, że od rozpoczęcia Narodowego Programu Szczepień pod koniec grudnia 2020 roku do dziś Polska nie znalazła się na pierwszym miejscu w UE pod względem odsetka zaszczepionych co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19.

Później Dworczyk opublikował kolejny tweet, w którym odniósł się do wprowadzającej w błąd treści wcześniejszego wpisu o statystykach Our World in Data. Wyjaśnił, że "chodzi oczywiście o największe państwa UE pod względem liczby ludności. Spośród państw mających ok. 5 mln mieszkańców lub mniej lepszy współczynnik mają: Malta, Słowacja, Dania i Cypr".

Niektóre dane i pozycje krajów mogą się zmieniać już po prezentacji. Dzieje się tak, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24, Our World in Data; zdjęcie: Adam Guz/KPRM

Pozostałe

Fake newsy o koronawirusie. Jak się nie nabrać?

O tym, jak ważna jest nie tylko walka z epidemią, ale i fałszywymi informacjami na jej temat mówił ostatnio premier Mateusz Morawiecki. Przypominamy, gdzie szukać sprawdzonych informacji o epidemii i radzimy, jak weryfikować źródła.

Od gigantycznego wieloryba po uciekających do Polski Szwedów. Tak wyglądała dezinformacja w 2019 r.

Różnorodność tematyczna najczęściej czytanych i najbardziej angażujących w mediach społecznościowych tekstów Konkret24 z tego roku pokazuje, jak szerokie jest spektrum dezinformacji, jak różne bywają fake newsy i odpowiedzi na jakie pytania szukają internauci. Od poważnych kwestii politycznych, prawniczych czy społecznych do potencjalnie niewinnych manipulacji, które u jednych od razu wywołują uśmiech politowania, ale u przekonanych o ich autentyczności inne, często skrajne, emocje.

Czarne zdjęcie profilowe przeciw przemocy wobec kobiet? Tak, ale dwa lata temu

"Twoje zdjęcie profilowe powinno jutro być wyłącznie czarnym kwadratem, aby mężczyźni zastanawiali się, gdzie są kobiety" - napisano w popularnej wiadomości, która rozprzestrzeniła się w niedzielę w mediach społecznościowych. Cała inicjatywa jest już jednak wyłącznie internetowym łańcuszkiem, ponieważ "jutro" w oryginalnej wiadomości odnosiło się do daty sprzed dwóch lat. Istnieje wytłumaczenie, dlaczego przekaz powrócił właśnie teraz.

Dlaczego pociągi stoją godzinę na stacjach z powodu zmiany czasu?

Dlaczego w noc, gdy zmieniany jest czas, pociągi - zamiast jechać dalej - zatrzymują się na godzinne postoje na najbliższych stacjach? PKP Intercity informuje, że rozwiązanie jest stosowane od lat z uwagi na wygodę pasażerów, którzy wsiadają do składów na pośrednich stacjach.