Na tle innych państw Unii Europejskiej Polska radzi sobie nieźle, jeśli chodzi o tempo szczepień na COVID-19. Pod względem liczby dawek szczepionki na 100 mieszkańców miesiąc temu byliśmy w drugiej dziesiątce - a teraz zajmujemy miejsce szóste. Najszybciej proces szczepień przebiega na Malcie, w Danii i na Cyprze.
W Polsce od początku lutego 94 procent personelu medycznego domów spokojnej starości i 80 procent pensjonariuszy zostało zaszczepionych. 93 procent w Danii, we Włoszech - ponad cztery procent całej populacji. Te trzy przykłady pokazują, że kampania szczepień w Europie naprawdę przyspieszyła" - mówiła 10 lutego w Parlamencie Europejskim przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (cytat za Polską Agencją Prasową).
Z drugiej strony, z całego kraju dochodzą głosy o problemach w organizacji szczepień. 15 lutego portal Tvn24.pl informował np. o sprawie 74-latka skierowanego na szczepienie w punkcie oddalonym o ponad 850 kilometrów od jego domu; wcześniej dowiedzieliśmy się o 70-letniej kobiecie z Jawora na Dolnym Śląsku, której na miejsce szczepienia wyznaczono oddalony o 600 kilometrów Susiec w województwie lubelskim (kobieta została jednak zaszczepiona w Jaworze).
Problemem są też opóźnienia w realizacji szczepień. Część medyków wciąż czeka na pierwszą dawkę szczepionki na COVID-19. Oficjalnie wstrzymanie szczepień dla tej grupy potrwa co najmniej do 7 marca, informuje portal TVN24.pl. Część seniorów na drugą dawkę szczepionki będzie musiała poczekać dłużej niż zakładano. Sytuacja wynika z ograniczonych dostaw szczepionek firmy Pfizer. Dotyczy to nie tylko Polski, ale pozostałych państw Unii Europejskiej.
Jak problemy organizacyjne i dostępność szczepionki wpływają na pozycję Polski wśród innych państw - szczególnie w UE? Regularnie sprawdzamy stan szczepień na COVID-19 krajach Unii Europejskiej i na świecie, opierając się na danych Our World in Data, portalu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców danego państwa (określa się to wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta może nie być równa całkowitej liczbie zaszczepionych osób, ponieważ część otrzymała już też drugą dawkę. Our World in Data podaje dane o wskaźniku zaszczepienia z ponad 80 państw i terytoriów zależnych, w tym wszystkich 27 członków Unii Europejskiej.
Przypominamy tylko, że na początku, 4 stycznia, gdy opublikowano pierwszy komunikat o liczbie szczepień w Polsce, byliśmy na 15. miejscu w UE pod względem liczby zaszczepionych na 100 mieszkańców - wskaźnik zaszczepienia wyniósł 0,13. Natomiast 11 stycznia byliśmy na miejscu 16. w UE - ze wskaźnikiem 0,54.
Polska z ósmego na szóste miejsce w UE
We wtorek 16 lutego portal Our World in Data udostępnił dane na dzień 15 lutego. Porównaliśmy je z danymi prezentowanymi w Konkret24 w dniu 7 lutego. Okazuje się, że po tygodniu pozycja Polski wśród państw Unii jest nieco wyższa, ale spadliśmy za to w światowym zestawieniu. Miejsce lidera w UE ponownie zajmuje Malta, na świecie pierwszym pod względem wskaźnika zaszczepienia nie jest już Izrael, tylko niewielki Gibraltar, który jednak nie jest państwem - to brytyjskie terytorium zamorskie.
7 lutego Polska była na 8. miejscu wśród 27 państw Unii Europejskiej pod względem wskaźnika zaszczepienia. Wynosił u nas 4,38. Wyższy miały wtedy m.in. Irlandia (4,87), Hiszpania (4,5) i Rumunia (4,45). Tuż za Polską w rankingu uplasowały się Włochy (4,28) i Węgry (4,11), a dalej Słowacja i Finlandia (po 3,97) oraz Niemcy (3,96).
Wskaźnik dla Polski był 7 lutego wyższy niż dla całej Unii - 3,88.
Najnowsze dane z poniedziałku 15 lutego pokazują, że Polska była na 6. miejscu w UE - wskaźnik zaszczepienia wyniósł u nas 5,61 (dane na 14 lutego). To awans o dwie pozycje.
Podobnie jak tydzień temu, wskaźnik zaszczepienia dla Polski był wyższy niż dla całej Unii - ten wynosił 4,88.
Liderem w Unii pozostaje Malta (11,7), druga wciąż jest Dania (6,99), a trzeci - Cypr (6,36).
W ciągu ostatniego tygodnia Cypr awansował z 19. aż na 3. miejsce; Rumunia z 7. na 4.; Słowacja z 13. na 9.; Portugalia - z 17. na 12. miejsce.
W rankingu spadły: Irlandia z 3. na 10; Węgry z 10. na 17.; Włochy z 9. na 14. miejsce. Na tej samej pozycji jak przed tygodniem utrzymały się nie tylko Malta i Dania (pierwsze i drugie miejsce), ale też Austria (22.), Luksemburg (23.), Litwa (26.) i Bułgaria (27.).
Polska na świecie: spadek o 10 miejsc. Nowe państwa w zestawieniu
7 lutego Polska zajmowała na świecie (tj. wśród państw, których dane podaje Our Wolrld in Data) 15. miejsce pod względem liczby dawek szczepionki na 100 mieszkańców. 15 lutego byliśmy już na 25. miejscu. To spadek o 10 pozycji.
Należy wziąć pod uwagę, że tydzień temu w zestawieniu Our World in Data było 65 krajów, a teraz pojawiło się ponad 20 kolejnych państw i terytoriów zależnych o niewielkiej liczbie ludności. To wpłynęło znacząco na skład pierwszej trzydziestki państw z najwyższym wskaźnikiem zaszczepienia.
Z pozycji lidera pod względem wskaźnika zaszczepienia na drugie miejsce spadł Izrael (76,25) na rzecz niewielkiego Gibraltaru (77). Kolejne w zestawieniu są: Seszele (56,92), Zjednoczone Emiraty Arabskie (51,43), Kajmany - terytorium zależne Wielkiej Brytanii (23,65) oraz sama Wielka Brytania (23,33).
Pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce 15 lutego były:
Stany Zjednoczone - 52,88 mln
Chiny - 40,52 mln
Wielka Brytania - 15,84 mln
Indie - 8,72 mln
Izrael - 6,6 mln
Brazylia - 5,29 mln
Polska zajmowała w tym zestawieniu 15. miejsce - w ramach programu szczepień wykorzystaliśmy ponad 2,12 mln dawek szczepionki. Tę samą pozycję zajmowaliśmy przed tygodniem, 7 lutego.
Do tej pory na świecie podano ponad 177,9 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19, w tym w Unii Europejskiej ponad 21,71 mln, wynika z najnowszych danych Our World in Data.
Niektóre dane i pozycje krajów mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: BOGDAN CRISTEL/PAP/EPA