Dworczyk o pomocy UE dla Ukrainy: "do tej pory środki te nie zostały uruchomione". To nieprawda


Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk twierdzi, że obiecana przez Unię Europejską pomoc finansowa dla Ukrainy nie została jeszcze uruchomiona. Premier Mateusz Morawiecki mówi, że Ukraina czeka na przelewy. Wyjaśniamy, ile Ukrainie wypłacono już pieniędzy z budżetu pomocowego UE.

Podczas wizyty w Paryżu 29 sierpnia Mateusz Morawiecki prosił prezydenta Francji Emanuela Macrona "o jak najpilniejsze dostawy broni, o wzmocnienie finansowego wsparcia dla Ukrainy". Na spotkaniu z dziennikarzami po rozmowach w Pałacu Elizejskim mówił, że Rada Europejska w czerwcu zatwierdziła dziewięć miliardów euro pomocy dla Ukrainy. "Mówiłem o tym wtedy, ale cały czas Ukraina czeka na przelewy finansowe, czyli na to wsparcie finansowe, by ono się zmaterializowało" - stwierdził szef rządu.

Dzień później w wywiadzie dla Polskiego Radia minister Michał Dworczyk także mówił o finansowej pomocy Unii Europejskiej dla Ukrainy. "Dziewięć miliardów euro, które było jeszcze w czerwcu obiecane jako pomoc dla Ukrainy przez Unię Europejską, do tej pory te środki nie zostały uruchomione. W związku z tym rzeczywiście musimy, i tak robimy jako Polska i inne kraje, które rozumieją sytuację w Europie Środkowo-Wschodniej, mobilizować kraje zachodniej Europy do realnego wsparcia Ukrainy" - oświadczył szef KPRM.

24.08.2022 | Polacy solidarni z Ukrainą. "Zawsze będziemy z wami"
24.08.2022 | Polacy solidarni z Ukrainą. "Zawsze będziemy z wami"Fakty TVN

Tymczasem 1 sierpnia Komisja Europejska poinformowała o wypłacie miliarda euro pomocy finansowej dla Ukrainy.

Pożyczki dla Ukrainy

Przygotowania do udzielenia przez Unię Europejską takiej pomocy finansowej Ukrainie trwały od wiosny. W komunikacie z 18 maja Komisja Europejska stwierdziła, że obecnie "ukraiński rząd ma nadal znaczne potrzeby finansowe" a "zaspokojenie tych potrzeb będzie wymagało wspólnych wysiłków międzynarodowych, w ramach których Unia będzie gotowa do odegrania swojej roli. Ze swojej strony Komisja przewiduje w związku z powyższym złożenie wniosku w sprawie przydzielenia Ukrainie w 2022 roku nowej wyjątkowej pomocy makrofinansowej w formie pożyczek w wysokości do 9 mld euro".

Na szczycie Unii Europejskiej 24 czerwca prezydenci i premierzy 27 krajów "podkreślili, że UE pozostaje głęboko zaangażowana w zapewnianie Ukrainie dalszego wsparcia wojskowego, by pomóc temu krajowi w wykonywaniu jego niezbywalnego prawa do samoobrony w obliczu rosyjskiej agresji oraz w obronie jego integralności terytorialnej i suwerenności. W tym celu wezwali Radę do szybkich działań służących dalszemu zwiększeniu tego wsparcia".

Premier Mateusz Morawiecki o 9 mld euro pomocy dla Ukrainy
Premier Mateusz Morawiecki o 9 mld euro pomocy dla Ukrainy tvn24

Wyrazili oczekiwanie, że "Komisja Europejska wkrótce przedstawi wniosek dotyczący udzielenia Ukrainie w 2022 r. nowej nadzwyczajnej pomocy makrofinansowej w wysokości nawet 9 mld euro".

Taki wniosek Komisja przedstawiła Parlamentowi Europejskiemu i Radzie Unii Europejskiej 1 lipca. "Aby zaspokoić najpilniejsze potrzeby Ukrainy w zakresie finansowania" KE zaproponowała udzielenie Ukrainie "dodatkowej pomocy makrofinansowej w wysokości do 1 mld euro, która ma formę długoterminowej pożyczki na wysoce preferencyjnych warunkach". I jak czytamy dalej we wniosku, "w drugiej kolejności Komisja zamierza jak najszybciej przedstawić pozostałą część tego wysoce wyjątkowego pakietu, biorąc pod uwagę jego charakter i wielkość".

12 lipca wniosek został zaakceptowany przez parlament i Radę UE (w składzie ministrów finansów); 1 i 2 sierpnia na rachunek banku centralnego Ukrainy wpłacono po 500 mln euro.

Co z resztą pakietu?

Na czerwcowym szczycie mówiono o 9 mld euro pomocy finansowej dla Ukrainy, taka sama kwota pada we wniosku KE z 1 lipca. Napisano tam również, że razem z już udzieloną w marcu i maju pomocą w wysokości 1,2 mld euro unijne wsparcie "może osiągnąć nawet 10 mld EUR jeżeli zapewniona zostanie operacyjność całej wyjątkowej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy".

Warto zwrócić uwagę na słowo "jeżeli" użyte w tym dokumencie. Nieco światła na tę kwestię rzuca artykuł "Niemcy blokują pomoc UE ​​dla Ukrainy: napięcia gazowe i sankcje" we włoskim dzienniku "Corriere Della Sera", który został opublikowany 10 lipca. Jego autor napisał, że "od ponad miesiąca Niemcy blokują 9 mld euro pakietu pomocowego, który powinien stanowić główną formę wsparcia UE dla Ukrainy". Nic więc dziwnego, że wniosek Komisji Europejskiej z 1 lipca opiewał tylko na kwotę 1 mld euro makrofinansowej pomocy dla Ukrainy. Niemcom, według włoskiej gazety, nie podoba się, że pożyczki dla Ukrainy byłyby finansowane ze wspólnego długu państw unijnych.

Pytana o sprzeciw Niemiec rzeczniczka KE Arianna Podesta powiedziała 6 sierpnia dziennikarzom, że "pracujemy nad przekazaniem Ukrainie dalszych 8 mld euro pomocy makrofinansowej". Dodała, że KE jest gotowa przesłać pozostałe środki tak szybko, jak to możliwe, gdy tylko otrzyma mandat ze strony Rady (27 krajów UE). Na pytanie, czy KE mogłaby ominąć "blokadę" Niemiec i udzielić gwarancji na podstawie zgody 26 państw członkowskich, KE nie odpowiedziała. "Analizujemy różne opcje. (…) Nie będziemy w tej chwili spekulować na ten temat" – zaznaczył rzecznik KE Eric Mamer.

W bardziej otwarty sposób wypowiedziała się niemiecka ambasador w Kijowie Anka Feldhusen. W rozmowie z portalem Ukrinform 13 sierpnia powiedziała, że w kwestii ośmiu miliardów euro pomocy dla Ukrainy "są różne pomysły". "Bardzo chcielibyśmy, aby część tej kwoty nie była pożyczką, ale grantem, ponieważ uważamy, że Ukraina nie może zwrócić tych środków na obecnych warunkach. Są też inne techniczne szczegóły finansowe, w szczególności kto zagwarantuje kwotę, jaką będzie pożyczka. Spodziewamy się, że na początku września Komisja Europejska przedstawi propozycje, jak to zrobić, i ta pomoc makro finansowa zostanie przekazana Ukrainie" - powiedziała ambasador Feldhusen.

Unia Europejska otwiera się na Ukrainę (24.06.2022 r.)
Unia Europejska otwiera się na Ukrainę (24.06.2022 r.)tvn24

Unijna pomoc dla Ukrainy

Jak wylicza Komisja Europejska, w tym roku Unia Europejska przekazała Ukrainie pomoc finansową o wartości 2,2 mld euro - w marcu i maju po 600 mln euro pożyczek oraz miliard w sierpniu. 1,59 mld euro pożyczek dla Ukrainy uruchomił Europejski Bank Inwestycyjny.

22 lipca Josep Borrell, wysoki przedstawiciel do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa (szef unijnej dyplomacji) poinformował, że państwa członkowskie UE postanowiły uruchomić piątą transzę wsparcia wojskowego w wysokości 500 mln euro, tym samym zwiększając łączną kwotę na dostawy sprzętu wojskowego dla ukraińskich sił zbrojnych do 2,5 mld euro.

Od 2014 roku (od zajęcia przez Rosję Krymu) do 2021 roku unijna pomoc dla Ukrainy wyniosła 1,7 mld euro w formie dotacji z Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa, 5,6 mld euro w formie pożyczek w ramach pięciu programów pomocy makrofinansowej, 194 mln euro w formie pomocy humanitarnej oraz 355 mln euro za pośrednictwem instrumentów polityki zagranicznej.

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24, PAP, zdjęcie: Radek Pietruszka/PAP

Pozostałe wiadomości

Liderzy partii zachęcają swoich wyborców, by wzięli udział w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, kładąc nacisk na frekwencję w każdym okręgu. Bo w tych wyborach liczba głosów w okręgach jest szczególnie istotna.

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Źródło:
Konkret24

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski pouczał w radiowym wywiadzie, że to nie Rada Ministrów "wyznacza prezydentowi tematy i zakres rozmów" oraz że konstytucja "mówi o współdziałaniu". Co do współpracy prezydenta z rządem wypowiedział się już jednak kiedyś Trybunał Konstytucyjny. Przypominamy, co orzekł.

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
Konkret24

Zdaniem opozycji kandydujący do Parlamentu Europejskiego członkowie rządu "uciekają" z Polski - lecz według innych teorii mają tylko "pociągnąć wynik", by potem zrzec się mandatu europosła i wrócić na stanowiska. Czy to możliwe? A co z ich mandatami poselskimi? Sprawdziliśmy procedury.

Kandydują do PE. Kiedy stracą mandaty? Można się zrzec mandatu europosła i wrócić do Sejmu?

Kandydują do PE. Kiedy stracą mandaty? Można się zrzec mandatu europosła i wrócić do Sejmu?

Źródło:
Konkret24

Pracownicy konsulatu Ukrainy mieli prowadzić podziemną drukarnię i legalizować fałszywe ukraińskie paszporty - dowiadujemy się z rozpowszechnianego w mediach społecznościowych filmu. Ma on logo ukraińskiej organizacji rządowej i wygląda jak oficjalny materiał. Ale to fałszywka: zarówno pod względem informacyjnym, jak i montażowym.

Ukraiński konsulat, podziemna drukarnia, fałszywe paszporty. Nic się nie zgadza

Ukraiński konsulat, podziemna drukarnia, fałszywe paszporty. Nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Katowicach obywatele Ukrainy protestowali przeciwko poborowi do ukraińskiego wojska również tych mężczyzn, którzy są teraz w Polsce, wywołała komentarze w sieci. Nie jest prawdziwa, taki protest się nie odbył. Ten fake news jest jednak wykorzystywany teraz w antyukraińskiej narracji.

Ukraińcy przeciwko poborowi mężczyzn przebywających w Polsce? Takiego protestu nie było

Ukraińcy przeciwko poborowi mężczyzn przebywających w Polsce? Takiego protestu nie było

Źródło:
Konkret24

"Czym ci biedni ludzie mają palić"? - komentują internauci, którzy uwierzyli w rzekomy nowy zakaz planowany w Unii Europejskiej. Krążący w sieci przekaz jest skutkiem sugestii zbudowanej na bazie tytułu jednego z tekstów w specjalistycznym serwisie. Uspokajamy: w UE nie ma takich planów.

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

 W Kanadzie za "mówienie dobrze o samochodach spalinowych" grozi "dwa lata odsiadki", bo to "propaganda antyklimatystyczna" - twierdzą bohaterowie nagrań, które mają tysiące wyświetleń w sieci. Po pierwsze, to nieprawda. Po drugie, internauci mylą promowanie paliw kopalnych z chwaleniem samochodu.

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

Źródło:
Konkret24

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24

Wielu internautów wierzy w rozpowszechniany w sieci przekaz, jakoby środki z Krajowego Planu Odbudowy zostały nam wypłacone po bardzo zawyżonym kursie i że Polska będzie spłacała to przez pół wieku. Tyle że to nieprawda.

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie pokazujące, jak mężczyzna podbiega do zatkniętej w polu flagi Autonomii Palestyńskiej, kopie ją - i tym samym aktywuje ukrytą bombę. Czy to się zdarzyło naprawdę? Czy film jest prawdziwy? Czy on przeżył? Internauci pytają, a udzielane odpowiedzi są rozbieżne. Wyjaśniamy więc.

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

Źródło:
Konkret24

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski uważa, że nikt nie będzie mógł go zastąpić, jeśli zostanie zawieszony po ewentualnym postawieniu przed Trybunałem Stanu. Przestrzega, że nie będzie komu podpisywać dokumentów, a rynek medialny zostanie wręcz "zatrzymany", tak jak i działania koncesyjne. Prawnicy oceniają, że przewodniczący KRRiT się myli.

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Źródło:
Konkrtet24

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24