"Leśne dziadki na płatnych wczasach". Ile jest prawdy w słowach Roberta Biedronia o pracy europosłów PiS?

Robert Biedroń w "Faktach po Faktach"tvn24

"Leśnymi dziadkami" Robert Biedroń nazywa kandydatów PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Poproszony o wyjaśnienie tych słów, polityk mówił o niskiej aktywności niektórych z obecnych europosłów. Podając przykłady odwołał się jednak do wybiórczych danych.

Robert Biedroń był gościem "Faktów po Faktach". Podczas rozmowy w studiu TVN24 odniósł się do jednego ze swoich twitterowych komentarzy na temat ogłoszonych przez PiS "jedynek" i "dwójek" do Parlamentu Europejskiego.

"Myślałem, że dinozaury wyginęły! PE to nie dom spokojnej starości! Leśne dziadki na płatnych wczasach. Mówię nie! Skończmy z dziadostwem w polskiej polityce" - napisał 20 lutego na Twitterze Biedroń.

"Żaden przytyk"

W czwartkowych "Faktach po Faktach" TVN24 tłumaczył, że "to nie był żaden przytyk do wieku", tylko "określenie pracy polskich parlamentarzystów". - Anna Fotyga trzy razy zadała pytania ustne przez cztery lata podczas obrad parlamentu. Karol Karski (złożył) jedną interpelację, sześć razy zabierał głos. Jacek Saryusz-Wolski (złożył) jedno sprawozdanie przez pięć lata prawie, (zadał) sześć pytań ustnych tylko - wymieniał Biedroń.

Biedroń o wpisie o "leśnych dziadkach": to nie był żaden przytyk do wieku
Biedroń o wpisie o "leśnych dziadkach": to nie był żaden przytyk do wiekutvn24

- Jesteśmy jedną z najsłabszych delegacji - ocenił. - Może powinniśmy zacząć myśleć o tym, żeby wprowadzać do polskiego parlamentu i europejskiego ludzi, którzy pracują - podkreślił.

Dane o aktywności europosłów

Oceniając pracę polskich europosłów, Robert Biedroń przytoczył liczbę podejmowanych przez nich konkretnych aktywności. Dane te są zamieszczane na stronach internetowych Parlamentu Europejskiego i bieżąco aktualizowane.

Do analizy danych udostępnianych przez Parlament Europejski można wykorzystać także portale zajmujące się monitoringiem prac tej instytucji. Jednym z nich jest niezależny hiszpański serwis mepranking.eu, który pozwala na porównywanie aktywności europosłów od 2009 r. Przykładowo, możemy dzięki niemu zestawić liczbę konkretnych przedsięwzięć przedstawicieli jednej frakcji politycznej lub europosłów pochodzących z różnych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Portal tworzy również rankingi, które obok kryteriów ilościowych, uwzględniają parametr "wagi" konkretnych aktywności. Narzędzie uwzględnia m.in. nakład pracy włożonej w podejmowane działania, obecność na sesjach czy pełnione funkcje i role. Na stronie internetowej mepranking.eu możemy odnaleźć informacje o zasadach przyznawania punktów w rankingach.

Media, ale i politycy różnych frakcji często powołują się na wyniki europosłów w tym Meprankingu. W 2017 r. na swojej stronie internetowej europoseł Tomasz Poręba pochwalił się, że wg tego "prestiżowego europejskiego portalu" był jednym z najaktywniejszych polskich europosłów. Informację o miejscu w rankingu można znaleźć także np. w biogramie Adama Bielana na stronie Senatu ("Portal www.MEPranking.eu uznał go za najaktywniejszego polskiego europosła w kadencji 2009–14").

Anna Fotyga

Robert Biedroń miał rację mówiąc, że w ciągu ostatnich lat Anna Fotyga (PiS) trzy razy "zadała pytania ustne". Pod tą nazwą na stronie europarlamentu opisuje się procedurę pytań wymagających odpowiedzi ustnej i debaty, składanych przez grupę posłów do Komisji Europejskiej, Rady lub wiceprzewodniczącej Komisji/Wysokiej Przedstawiciel Unii.

Wypowiadając się o aktywności europosłanki, Robert Biedroń nie wspominał jednak o pytaniach na piśmie, których Fotyga złożyła blisko 100, a także o około 200 wypowiedziach podczas obrad czy o około 200 podpisanych przez posłankę projektach rezolucji. Anna Fotyga czterokrotnie wystąpiła przed parlamentem w roli sprawozdawcy i siedmiokrotnie w roli kontrsprawozdawcy.

Anna Fotyga zadała m.in. 99 pytań pisemnychParlament Europejski

Europosłanka PiS zajęła 163. miejsce w ogólnym zestawieniu mepranking.eu (wśród 750 europosłów) i jest w pierwszej dziesiątce polskich europosłów. W rankingu oceniającym działania podejmowane w parlamencie (m.in.pytania poselskie, interpelacje, oświadczenia pisemne), pod względem ich ilości i znaczenia, europosłanka PiS zajęła 263. pozycję. Według danych dostępnych w serwisie, Anna Fotyga uczestniczyła w 87 proc. posiedzeń i w 80 proc. głosowań.

Część ocen Anny Fotygi w zestawieniu meprankingMepranking

Karol Karski

Wypowiadając się o Karolu Karskim (PiS), Robert Biedroń wspomniał o jednej złożonej przez niego interpelacji, a także o sześciokrotnym "zabieraniu przez niego głosu".

Na stronie europarlamentu znajdujemy potwierdzenie jednej złożonej przez europosła "interpelacji dotyczącej kwestii pierwszorzędnych". Twierdzenie o jedynie sześciokrotnym "zabieraniu głosu" przez Karskiego jest jednak nieprecyzyjne. Na podstronie podsumowującej aktywność Karskiego w Brukseli i w Strasburgu, znajdujemy zapis 90 jego wystąpień. Europoseł sześć razy zadawał pytania ustne. Karski pięciokrotnie wystąpił przed parlamentem w roli kontrsprawozdawcy.

W rankingu mepranking.eu Karski zajmuje 315. miejsce. W rankingu oceniającym aktywności europosłów – 384. Polityk PiS uczestniczył w 94 proc. posiedzeń i wziął udział w 88 proc. głosowań.

Jacek Saryusz-Wolski

W przypadku Jacka Saryusza-Wolskiego (bezpartyjny), Robert Biedroń wspominał o jednym złożonym przez niego sprawozdaniu i o sześciu pytaniach ustnych, co jest zgodne z prawdą. Lider partii Wiosna nie przytoczył jednak innych aktywności Saryusza-Wolskiego, na przykład 25 wystąpień na posiedzeniach plenarnych parlamentu czy 47 podpisanych przez niego projektach rezolucji. Saryusz-Wolski wystąpił też raz przed parlamentem w roli sprawozdawcy.

W ogólnym rankingu mepranking.eu Saryusz-Wolski zajął dalekie 614. miejsce. W rankingu dotyczącym aktywności – 626. Polityk PiS wziął udział w 93 proc. posiedzeń i w 88 proc. głosowań.

Prezydent zarządził wybory europejskie na 26 maja
Prezydent zarządził wybory europejskie na 26 majaEwa Koziak | Fakty po południu

Ważne i mniej ważne aktywności

- Pytania ustne nie są miarodajne w przypadku ustalania aktywności europosłów – mówi Konkret24 Magdalena Wnuk, koordynatorka projektów i samodzielna analityczka w stowarzyszeniu "Mam Prawo Wiedzieć". - Żeby stwierdzić czy dany poseł był aktywny, trzeba prześledzić całą jego lub jej działalność, łącznie z działalnością w komisjach – dodaje.

Zdaniem Magdaleny Wnuk istotnym wyznacznikiem aktywności europosłów jest składanie przez nich sprawozdań w roli sprawozdawcy lub kontrsprawozdawcy. – To, jakie to jest sprawozdanie, ma ogromne znaczenie – podkreśla Magdalena Wnuk. – Sprawa sprawie nierówna, tak jak w Polsce są ustawy, które zmieniają duży wycinek rzeczywistości i te o mniejszym znaczeniu – wyjaśnia Wnuk.

Zdaniem ekspertki "Mam Prawo Wiedzieć", przytaczanie danych dotyczących liczby poszczególnych aktywności europosłów ma znaczenie. - Trzeba jednak sprawdzić, czy za tą ilością idzie też jakość – mówi Wnuk.

Europosłowie z Polski na tle swoich kolegów

W ogólnym rankingu mepranking.eu najwyższe miejsce wśród polskich europosłów – ósme wśród wszystkich eurodeputowanych - zajmuje Zdzisław Krasnodębski z PiS. Kolejny z Polaków to Ryszard Czarnecki z PiS, który zajmuje 16. lokatę. Trzecie miejsce przypada Tadeuszowi Zwiefce z PO, który w ogólnym rankingu zajął 37. pozycję.

Zestawienie ogólne europosłów w meprankingMepranking

Kolejne najwyższe miejsca w tym zestawieniu zajmują Jarosław Wałęsa, Bogusław Liberadzki, Danuta Hübner, Czesław Siekierski, Jerzy Buzek, Lidia Geringer de Oedenberg i wspomniana przez Roberta Biedronia Anna Fotyga.

Wśród polskich posłów najczęściej zabierających głos na forum Parlamentu Europejskiego jest pięciu posłów Prawa i Sprawiedliwości. Czterech jest w pierwszej dziesiątce pod względem liczby sprawozdań.

Jeśli brać pod uwagę zestawienia Meprankingu, warto zauważyć, że Robert Biedroń ma rację mówiąc o nienajlepszej pozycji całej polskiej reprezentacji w Parlamencie Europejskim. W pierwszej setce rankingu jest wprawdzie siedmiu polskich przedstawicieli - to jedna z liczniejszych grup. W pierwszej dwusetce – 12. Gdyby jednak uśrednić miejsce zajmowane przez wszystkich polskich europosłów, byłoby to miejsce 405.

Wśród 750 europosłów, najgorzej ocenianymi Polakami są Mirosław Piotrowski (niezależny) - 706. miejsce, Sławomir Kłosowski (PiS; europoseł od 2015 r.) - 710 i Jarosław Kalinowski (PSL) - 715. Na jego końcowych miejscach są także Dobromir Sośnierz i Bogusław Sonik, jednak objęli oni mandaty europosłów dopiero w 2018 r. (Sonik - w listopadzie).

Krytykowali Unię, chcą trafić do PE. Jaką strategię przyjmie PiS na eurowybory?
Krytykowali Unię, chcą trafić do PE. Jaką strategię przyjmie PiS na eurowybory?Adrianna Otręba | Fakty po południu

Według rankingu, najlepsze miejsce zajmuje Antonio Tajani, za nim Manfred Weber i Syed Kamall. W pierwszej setce najaktywniejszych europosłów dominują Niemcy - 16 przedstawicieli kraju, a po nich dziewięciu Francuzów i ośmiu Brytyjczyków.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, tvn24; zdjęcie tytułowe: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zbigniew Ziobro ani razu nie stawił się jeszcze na przesłuchanie przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. A według europosła Patryka Jakiego dotychczas to właśnie jego kolega z partii "był najczęściej przesłuchiwanym politykiem w trzeciej RP". Czy rzeczywiście?

"Ziobro najczęściej przesłuchiwanym politykiem"? Lider jest inny

"Ziobro najczęściej przesłuchiwanym politykiem"? Lider jest inny

Źródło:
Konkret24

"Niech idą sobie", "brawo Turcja" - komentują polscy internauci przekaz o tym, jakoby Turcja wychodziła z NATO. Brak jakichkolwiek potwierdzeń takich doniesień, a zasięg tej narracji wzmacniają w sieci konta szerzące rosyjską dezinformację. Sprawdziliśmy, co może być jej źródłem.

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Źródło:
Konkret24

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Na oskarżenia polityków Prawa i Sprawiedliwości o "bezprawnym odebraniu pieniędzy" przez rząd w wyniku decyzji PKW minister finansów odpowiada: w 2016 roku była "dokładnie analogiczna sytuacja". Chodzi o wstrzymanie wypłaty subwencji dla Nowoczesnej. Porównaliśmy więc oba przypadki.

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Źródło:
Konkret24

Profesor Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP - podkreślając zasługi Andrzeja Dudy - utrzymuje, że przed jego prezydenturą "nie stacjonowały w Polsce amerykańskie wojska", a tarcza w Redzikowie jest pierwszą stałą bazą wojsk USA w naszym kraju. Nie umniejszając dorobku obecnego prezydenta, wyjaśniamy, dlaczego przypisywanie mu tych wszystkich zasług nie jest jednak uprawnione.

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Źródło:
Konkret24

Czy rzeczywiście w tym roku do Polski "wjechało już więcej Rosjan" niż za poprzednich rządów? Tak twierdzi posłanka PiS Anna Gembicka. Przedstawiamy więc dane.

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Źródło:
Konkret24

Opieszałość w wypłatach rządowej pomocy dla powodzian wzmocniła krytykę opozycji wobec działań ministra Marcina Kierwińskiego. Politycy PiS zarzucają, że "obsługa pełnomocnika" ma kosztować budżet 25 milionów złotych. Sprawdziliśmy, o jakie pieniądze chodzi i na co rzeczywiście mogą zostać przeznaczone.

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

Źródło:
Konkret24

Analitycy NATO sprawdzili, w których serwisach społecznościowych najłatwiej i najtaniej można kupić fałszywe zaangażowanie - polubienia, wyświetlenia, udostępnienia, komentarze. Te mogą być używane do wzmacniania treści politycznych i operacji wywierania wpływu. Badacze ocenili też, jak radzą sobie z tym platformy. Wnioski nie są zachęcające.

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych rozchodzi się nagranie prezentujące budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zniszczony przez grafficiarzy. Nie jest to autentyczne wideo.

"Ogłoszono im zarzut zniszczenia mienia". Uwaga na ten film

"Ogłoszono im zarzut zniszczenia mienia". Uwaga na ten film

Źródło:
Konkret24

Po zatrzymaniu 14 listopada 2024 roku przez Centralne Biuro Antykorupcyjne prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka pojawiło się pytanie, czy politycy mogą pracować w spółkach Skarbu Państwa i w spółkach samorządowych. Wątek ten wzbudził wiele wątpliwości wśród posłów. Wyjaśniamy, co stanowią przepisy.

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Źródło:
Konkret24

Posłanka rządzącej koalicji mówi o "obstrukcji prac rządu" ze strony Andrzeja Dudy, a prezydencki minister utrzymuje, że to rządzący "żadnych ustaw nie kierują na biurko prezydenta". Kto ma rację? Sprawdziliśmy, ile ustaw Andrzej Duda dostał do podpisu i jaki był ich los.

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

Źródło:
Konkret24

Miliony odsłon w mediach społecznościowych generują wpisy z nagraniem, na którym Władimir Putin ma rzekomo mówić, że Rosja użyje broni jądrowej w przypadku masowego ataku rakietowego na jej terytorium. Nieprzypadkowo wideo to - z błędnym opisem - jest teraz rozpowszechniane przez prorosyjskie konta. Tłumaczymy, kiedy i co mówił rosyjski prezydent.

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Źródło:
Konkret24

Substancje chemiczne w wodzie powodują u dzieci homoseksualizm, fluor obniża inteligencję, wirus HIV nie jest przyczyną AIDS, a szczepionki powodują autyzm - z takich fałszywych tez słynie Robert F. Kennedy Jr. Ten wyznawca spiskowych teorii ma wkrótce zadbać o zdrowie Amerykanów. Moment ogłoszenia tej decyzji określono już "strasznym dniem dla zdrowia publicznego".

"Uczynić Amerykę znowu zdrową". Robert F. Kennedy Jr. i jego chore teorie

"Uczynić Amerykę znowu zdrową". Robert F. Kennedy Jr. i jego chore teorie

Źródło:
Konkret24

Czy wiceministra klimatu Urszula Zielińska mówiła o "kapsułach napędzanych energią kosmiczną" i "szlakach dla sterowców z bambusa"? Według rozpowszechnianego w sieci nagrania proponowała takie technologie jako ekologiczne rozwiązania transportowe. Brzmi niewiarygodnie - bo film nie jest wiarygodny. To przykład, jak wykorzystano sztuczną inteligencję do stworzenia fałszywki.

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

Źródło:
Konkret24

Poseł Paweł Jabłoński ma nadzieję, że Donald Trump po ponownym objęciu urzędu prezydenta USA będzie naciskał, by Niemcy przeznaczały więcej na obronność. Tylko że podane przez posła PiS dane nie są już aktualne.

Jabłoński: "Niemcy do dzisiaj nie płacą 2 procent PKB na obronność". Sprawdziliśmy

Jabłoński: "Niemcy do dzisiaj nie płacą 2 procent PKB na obronność". Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Rafał Trzaskowski "w Dzień Niepodległości pojechał po rogale do Poznania" - twierdzi poseł PiS Jacek Sasin. Gdy ogłosił to na swoim profilu, wielu zaprzeczało, na co on opublikował rzekomy "dowód". Co naprawdę 11 listopada robił prezydent Warszawy?

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Nagranie z tłumami muzułmanów modlących się na ulicach dużego miasta wzbudza dyskusję w mediach społecznościowych. Rozchodzi się z przekazem, że to sceny z Paryża i dowód na "islamizację Europy". W tle pojawia się krytyka polityki francuskiego rządu. Nie jest to jednak Paryż, choć rzeczywiście miasto w Europie.

"Islamizacja Europy"? Skąd jest to nagranie

"Islamizacja Europy"? Skąd jest to nagranie

Źródło:
Konkret24

"Sikorski i Tusk blokowali jej budowę, dopóki mogli", "zablokowali w imię resetu z Putinem" - ten fałszywy przekaz dotyczący instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce wrócił z okazji oficjalnego otwarcia bazy w Redzikowie. Od lat służy PiS jako element politycznej gry. Przypominamy, dlaczego inwestycja w Redzikowie tak się przeciągała.

Baza w Redzikowie. Jak to było z "blokowaniem budowy" tarczy antyrakietowej

Baza w Redzikowie. Jak to było z "blokowaniem budowy" tarczy antyrakietowej

Źródło:
Konkret24

Rozpowszechniany w sieci fragment wystąpienia Donalda Trumpa ma dowodzić, że według prezydenta elekta Polska powinna płacić za zaprowadzenie pokoju w Ukrainie. Nagranie jest prawdziwe, lecz jego interpretacja już nie.

"Polski rząd zapłaci" za te projekty. Kiedy i o czym Trump tak mówił?

"Polski rząd zapłaci" za te projekty. Kiedy i o czym Trump tak mówił?

Źródło:
Konkret24

Po przegraniu wyborów przez Kamalę Harris w sieci rozpowszechniane są fałszywe informacje mające zdyskredytować jej wynik. A w tle tej dezinformacji jest antyimigrancki przekaz - szerzony też w polskim internecie.

"Akurat w tych stanach" wygrała Kamala Harris? Wcale nie

"Akurat w tych stanach" wygrała Kamala Harris? Wcale nie

Źródło:
Konkret24

"Szokujące wyniki badań złotej medalistki"; "raport stawia sprawę jasno"; "raport medyczny poraża" - takie nagłówki o algierskiej pięściarce Imane Khelif można było czytać w polskich serwisach. Internauci pisali wprost, że "Imane Khelif jest mężczyzną" - też powołując się na rzekomy raport medyczny. Jednak brak dowodów, że "ujawniony" raport jest autentyczny, a wiele elementów tej historii się nie zgadza.

"Wyciekł raport medyczny" Imane Khelif? Nie ma dowodu, że jest prawdziwy

"Wyciekł raport medyczny" Imane Khelif? Nie ma dowodu, że jest prawdziwy

Źródło:
Konkret24

"Polskojęzyczny rząd postanowił zmienić słowa Roty" - oburzał się Konrad Berkowicz z Konfederacji, a poseł PiS Sebastian Kaleta pisał o "cenzurze proniemieckiej". Zdjęcie podręcznika do języka polskiego dla szkół średnich z tekstem "Roty" wywołało burzę w sieci: zamiast słowa "Niemiec" widnieje tam słowo "Krzyżak". Wyjaśniamy, skąd się wzięły różne wersje wiersza Marii Konopnickiej.

Krzyżak czy Niemiec w "Rocie" Konopnickiej? Mamy wyjaśnienie

Krzyżak czy Niemiec w "Rocie" Konopnickiej? Mamy wyjaśnienie

Aktualizacja:
Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Waldemar Buda wykorzystał dyskusję o mocnych punktach kampanii Donalda Trumpa, by przypomnieć osiągnięcia rządu Zjednoczonej Prawicy - według niego "ograniczył największą biedę, w tym i wśród dzieci". Tylko że najnowsze dane pokazują zaskakującą zmianę trendu za poprzedniego rządu.

Waldemar Buda: "ograniczyliśmy największą biedę". A co pokazują dane?

Waldemar Buda: "ograniczyliśmy największą biedę". A co pokazują dane?

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych - polskich i zagranicznych - generuje film prezentujący przezroczyste smartfony lub takie, które można zwijać. Sprzęt ten ma już być rzekomo produkowany w Chinach. Jednak nagranie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po wygraniu wyborów w USA przez Donalda Trumpa w polskich mediach społecznościowych zaczęto rozpowszechniać rzekomy cytat z książki, którą napisał kiedyś J.D. Vance - teraz kandydat na wiceprezydenta. Miał to być niewybredny żart o Polakach. Jednak słowa te wcale nie pochodzą z jego książki "Elegia dla bidoków".

J.D. Vance "tak pisał o Polakach"? Nie on

J.D. Vance "tak pisał o Polakach"? Nie on

Źródło:
Konkret24

Opozycja oskarża rząd Donalda Tuska o fatalną politykę gospodarczą, której skutkiem ma być to, że wielkie międzynarodowe firmy wycofują się z planów dotyczących Polski. Jako przykłady podawane są najczęściej koncerny: Intel, Ford, Maersk, Beko. Tylko że ich decyzje mają inne podłoże. Wyjaśniamy.

Intel, Ford, Beko, Maersk. Polska traci inwestycje "przez nieudolność rządu"? Wyjaśniamy

Intel, Ford, Beko, Maersk. Polska traci inwestycje "przez nieudolność rządu"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Dokąd zmierzamy jako naród?", "mogliby się zorganizować, zameldować się i przejąć władzę nad miastem" - tak internauci komentują wpis, jakoby 35 procent mieszkańców Rzeszowa stanowili Ukraińcy. Dane tego jednak nie potwierdzają, a fałszywy przekaz powstał na bazie starej informacji wyrwanej z kontekstu.

35 procent mieszkańców Rzeszowa "stanowią Ukraińcy"? Skąd ten fałszywy przekaz

35 procent mieszkańców Rzeszowa "stanowią Ukraińcy"? Skąd ten fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Antoni Macierewicz nie zrezygnował z zakupu samolotów tankujących w powietrzu, a Polska miała płacić za to, że będą one stacjonować w Holandii - twierdzi Jacek Sasin i broni decyzji rządu Zjednoczonej Prawicy. Jednak poprzedni szef MON wycofał się z programu międzynarodowego, w ramach którego latające cysterny miały stacjonować w Polsce. W rezultacie Wojsko Polskie wciąż ich nie ma.

Sasin: "nie zrezygnowaliśmy z zakupu latających cystern". Jak było naprawdę?

Sasin: "nie zrezygnowaliśmy z zakupu latających cystern". Jak było naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Franciszkanin został aresztowany w Nowym Jorku "za modlitwę w intencji nienarodzonych dzieci" - z taką informacją rozpowszechniany jest w sieci film z momentu zatrzymania księdza przez policję. Nagranie jest prawdziwe, lecz jego opis już nie.

Ksiądz "aresztowany za modlitwę"? Nie, za co innego

Ksiądz "aresztowany za modlitwę"? Nie, za co innego

Źródło:
Konkret24