W wyborach do Sejmu ponad 55 proc. mieszkańców wsi wybrało kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. W stosunku do poprzednich wyborów parlamentarnych, PiS zwiększył popularność na terenach wiejskich o 10 punktów procentowych. Konkurujące z PiS o wyborców głosujących na wsi Polskie Stronnictwo Ludowe zanotowało o 1,7 pkt. proc. głosów więcej niż cztery lata temu.
W poniedziałkowy wieczór Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. 43,6 proc. głosujących w wyborach do Sejmu wybrało kandydatów startujących z list Prawa i Sprawiedliwości. Wyborców Koalicji Obywatelskiej wskazało 27,4 proc. wyborców.
Na kandydatów Komitetu Wyborczego Sojusz Lewicy Demokratycznej głosowało 12,6 proc. biorących udział w wyborach, na PSL - 8,5 proc., a na Konfederację 6,8 proc. Pozostałe komitety wskazało niewiele ponad 1 proc. wyborców.
Jak głosowano na wsi
Na stronach internetowych Państwowej Komisji Wyborczej można również odnaleźć wyniki głosowania w zależności od siedziby komisji obwodowej - w podziale: "miasto", "wieś", "statek" i "zagranica".
55,6 proc. wyborców z terenów wiejskich wskazało na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, 17,2 proc. wybrało kandydatów Koalicji Obywatelskiej, a 11,4 proc. - PSL. 8,2 proc. wskazało na kandydatów Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a 6,4 proc. na Konfederację. Pozostałe komitety uzyskały wspólnie ok. 1,2 proc głosów wyborców głosujących na wsi.
PiS a PSL - poparcie na wsi i w mniejszych gminach
W przypadku Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości można zaobserwować zależność - im mniejsza liczba mieszkańców gminy, tym większe poparcie. Na PiS głosowało 58,3 proc. mieszkańców gmin, które zamieszkuje mniej niż 5 tys. osób. W gminach od 20 do 50 tys. mieszkańców poparcie dla kandydatów tej listy wyniosło 41,4 proc.
Wśród wyborców głosujących w miastach PiS uzyskał poparcie 37,2 proc. wyborców.
W przypadku silnie konkurującego z PiS o wyborców na wsi Polskiego Stronnictwa Ludowego, również można zauważyć tendencję - im mniejsza liczba mieszkańców gminy, tym większe poparcie. W gminach zamieszkiwanych przez mniej niż 5 tys. osób poparcie dla kandydatów tej partii wyniosło 13,1 proc. W gminach od 20 do 50 tys. mieszkańców - 8 proc.
Na PSL głosowało 7 proc. mieszkańców miast.
Przez ostatnich 8 lat... PiS popularniejszy na wsi o 20 pkt. proc.
Od wyborów parlamentarnych w 2015 r. znacząco wzrosło na wsi poparcie dla kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Cztery lata temu kandydatów do Sejmu z list PiS poparło 45,5 proc. wyborców. To wartość o ok. 10 pkt. proc. mniejsza od wyniku uzyskanego w ostatnich wyborach.
W wyborach do Sejmu w 2011 r. kandydaci z list Prawa i Sprawiedliwości uzyskali 35,8 proc. głosów. W ostatnich ośmiu latach poparcie wśród wyborców głosujących na wsi wzrosło zatem o ok. 20 pkt.proc.
Poparcie uzyskane na wsi w ostatnich wyborach przez Koalicję Obywatelską - 17,2 proc. - jest zbliżone do wyniku wyborczego Komitetu Wyborczego Platforma Obywatelska w 2015 r. - 17,1 proc. Należy jednak pamiętać, że w wyborach z 2015 r. blisko 5 proc. głosów wyborców wiejskich oddano na kandydatów Nowoczesnej. W ostatnich wyborach partia startowała w ramach KO, wspólnie z Platformą, Inicjatywą Polską i Partią Zielonych.
W 2011 r. Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP uzyskał na wsi poparcie 27,5 proc. głosujących.
PSL słabiej niż 8 lat temu, lepiej niż w ostatnich wyborach
Ze względu na zawierane porozumienia przedwyborcze trudno porównać również rezultaty uzyskane przez Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz'15. W 2015 r. PSL uzyskało poparcie 9,7 wyborców wiejskich. W 2019 osiągnięto wynik 11,4 proc. Z list PSL startowali jednak również kandydaci Kukiz'15. W wyborach 2015 r. ugrupowanie Pawła Kukiza zyskało znaczące poparcie - 9,2 proc. wyborców głosujących na wsi.
Na marginesie warto zwrócić uwagę na porównanie bardzo słabego wyniku PSL w miastach w 2015 r. - 2,83 proc., ze znacząco lepszym wynikiem wśród miejskiego elektoratu w 2019 r. - 7 proc. głosów.
W perspektywie ostatnich ośmiu lat widoczny jest spadek popularności PSL wśród wyborców głosujących na wsi. W 2011 r. ludowcy zyskali 16,8 proc. poparcia.
Lewica
Względnie stałe pozostaje poparcie na wsi dla ugrupowań lewicowych. W 2015 r. łączne poparcie Komitetu Wyborczego Zjednoczona Lewica (SLD+TR+PPS+UP+Zieloni) i Partii Razem wyniosło 8,28 proc. W 2019 r. Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD+Wiosna+Razem) uzyskał 8,16 proc. poparcia elektoratu wiejskiego.
W 2011 r. 7,2 proc. elektoratu wiejskiego zagłosowało na kandydatów SLD. Wielu wyborców - 8,2 proc. wszystkich głosujących na wsi - zaufało wówczas kandydatom Ruchu Palikota.
Porównanie z wyborami do Parlamentu Europejskiego
Mimo oczywistych różnic w specyfice głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, warto przyjrzeć się również wynikom uzyskanym przez poszczególne ugrupowania i odnieść je do wyników ostatnich wyborów parlamentarnych.
W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. kandydaci Prawa i Sprawiedliwości uzyskali poparcie 59,1 proc. wyborców wiejskich. Był to wynik lepszy o ok. 3,5 pkt. proc. w stosunku do wyniku osiągniętego w ostatnich wyborach Parlamentarnych.
Koalicja Obywatelska, w skład której w czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego wchodzili kandydaci PSL, uzyskała w maju poparcie 27 proc. wyborców wiejskich. Startująca samodzielnie Wiosna - uzyskała poparcie 4,3 proc. głosujących na wsi, a Kukiz'15 - 3,9 proc.
Kandydaci Konfederacji uzyskali w maju poparcie 4,2 proc elektoratu wiejskiego. W wyborach do Sejmu ugrupowanie zanotowało zatem wzrost poparcia o ok. 2,2 pkt. proc.
Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie tytułowe: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24