PiS bierze wieś. Co wybory - coraz więcej głosujących

Jak głosowali mieszkańcy wsi - Wybory parlamentarne 2019tvn24

W wyborach do Sejmu ponad 55 proc. mieszkańców wsi wybrało kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. W stosunku do poprzednich wyborów parlamentarnych, PiS zwiększył popularność na terenach wiejskich o 10 punktów procentowych. Konkurujące z PiS o wyborców głosujących na wsi Polskie Stronnictwo Ludowe zanotowało o 1,7 pkt. proc. głosów więcej niż cztery lata temu.

W poniedziałkowy wieczór Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. 43,6 proc. głosujących w wyborach do Sejmu wybrało kandydatów startujących z list Prawa i Sprawiedliwości. Wyborców Koalicji Obywatelskiej wskazało 27,4 proc. wyborców.

Prawo i Sprawiedliwość cieszy się poparciem mieszkańców wsi
Prawo i Sprawiedliwość cieszy się poparciem mieszkańców wsitvn24

Na kandydatów Komitetu Wyborczego Sojusz Lewicy Demokratycznej głosowało 12,6 proc. biorących udział w wyborach, na PSL - 8,5 proc., a na Konfederację 6,8 proc. Pozostałe komitety wskazało niewiele ponad 1 proc. wyborców.

Jak głosowano na wsi

Na stronach internetowych Państwowej Komisji Wyborczej można również odnaleźć wyniki głosowania w zależności od siedziby komisji obwodowej - w podziale: "miasto", "wieś", "statek" i "zagranica".

55,6 proc. wyborców z terenów wiejskich wskazało na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, 17,2 proc. wybrało kandydatów Koalicji Obywatelskiej, a 11,4 proc. - PSL. 8,2 proc. wskazało na kandydatów Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a 6,4 proc. na Konfederację. Pozostałe komitety uzyskały wspólnie ok. 1,2 proc głosów wyborców głosujących na wsi.

PiS a PSL - poparcie na wsi i w mniejszych gminach

W przypadku Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości można zaobserwować zależność - im mniejsza liczba mieszkańców gminy, tym większe poparcie. Na PiS głosowało 58,3 proc. mieszkańców gmin, które zamieszkuje mniej niż 5 tys. osób. W gminach od 20 do 50 tys. mieszkańców poparcie dla kandydatów tej listy wyniosło 41,4 proc.

Wśród wyborców głosujących w miastach PiS uzyskał poparcie 37,2 proc. wyborców.

W przypadku silnie konkurującego z PiS o wyborców na wsi Polskiego Stronnictwa Ludowego, również można zauważyć tendencję - im mniejsza liczba mieszkańców gminy, tym większe poparcie. W gminach zamieszkiwanych przez mniej niż 5 tys. osób poparcie dla kandydatów tej partii wyniosło 13,1 proc. W gminach od 20 do 50 tys. mieszkańców - 8 proc.

Na PSL głosowało 7 proc. mieszkańców miast.

Przez ostatnich 8 lat... PiS popularniejszy na wsi o 20 pkt. proc.

Od wyborów parlamentarnych w 2015 r. znacząco wzrosło na wsi poparcie dla kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Cztery lata temu kandydatów do Sejmu z list PiS poparło 45,5 proc. wyborców. To wartość o ok. 10 pkt. proc. mniejsza od wyniku uzyskanego w ostatnich wyborach.

W wyborach do Sejmu w 2011 r. kandydaci z list Prawa i Sprawiedliwości uzyskali 35,8 proc. głosów. W ostatnich ośmiu latach poparcie wśród wyborców głosujących na wsi wzrosło zatem o ok. 20 pkt.proc.

Poparcie uzyskane na wsi w ostatnich wyborach przez Koalicję Obywatelską - 17,2 proc. - jest zbliżone do wyniku wyborczego Komitetu Wyborczego Platforma Obywatelska w 2015 r. - 17,1 proc. Należy jednak pamiętać, że w wyborach z 2015 r. blisko 5 proc. głosów wyborców wiejskich oddano na kandydatów Nowoczesnej. W ostatnich wyborach partia startowała w ramach KO, wspólnie z Platformą, Inicjatywą Polską i Partią Zielonych.

W 2011 r. Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP uzyskał na wsi poparcie 27,5 proc. głosujących.

PSL słabiej niż 8 lat temu, lepiej niż w ostatnich wyborach

Ze względu na zawierane porozumienia przedwyborcze trudno porównać również rezultaty uzyskane przez Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz'15. W 2015 r. PSL uzyskało poparcie 9,7 wyborców wiejskich. W 2019 osiągnięto wynik 11,4 proc. Z list PSL startowali jednak również kandydaci Kukiz'15. W wyborach 2015 r. ugrupowanie Pawła Kukiza zyskało znaczące poparcie - 9,2 proc. wyborców głosujących na wsi.

Na marginesie warto zwrócić uwagę na porównanie bardzo słabego wyniku PSL w miastach w 2015 r. - 2,83 proc., ze znacząco lepszym wynikiem wśród miejskiego elektoratu w 2019 r. - 7 proc. głosów.

W perspektywie ostatnich ośmiu lat widoczny jest spadek popularności PSL wśród wyborców głosujących na wsi. W 2011 r. ludowcy zyskali 16,8 proc. poparcia.

Lewica

Względnie stałe pozostaje poparcie na wsi dla ugrupowań lewicowych. W 2015 r. łączne poparcie Komitetu Wyborczego Zjednoczona Lewica (SLD+TR+PPS+UP+Zieloni) i Partii Razem wyniosło 8,28 proc. W 2019 r. Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD+Wiosna+Razem) uzyskał 8,16 proc. poparcia elektoratu wiejskiego.

W 2011 r. 7,2 proc. elektoratu wiejskiego zagłosowało na kandydatów SLD. Wielu wyborców - 8,2 proc. wszystkich głosujących na wsi - zaufało wówczas kandydatom Ruchu Palikota.

Walka o wyborców na wsi. Rząd mało mówi o dopłatach unijnych, oferuje "tysiąc plus"
Walka o wyborców na wsi. Rząd mało mówi o dopłatach unijnych, oferuje "tysiąc plus"Fakty TVN

Porównanie z wyborami do Parlamentu Europejskiego

Mimo oczywistych różnic w specyfice głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, warto przyjrzeć się również wynikom uzyskanym przez poszczególne ugrupowania i odnieść je do wyników ostatnich wyborów parlamentarnych.

W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. kandydaci Prawa i Sprawiedliwości uzyskali poparcie 59,1 proc. wyborców wiejskich. Był to wynik lepszy o ok. 3,5 pkt. proc. w stosunku do wyniku osiągniętego w ostatnich wyborach Parlamentarnych.

Koalicja Obywatelska, w skład której w czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego wchodzili kandydaci PSL, uzyskała w maju poparcie 27 proc. wyborców wiejskich. Startująca samodzielnie Wiosna - uzyskała poparcie 4,3 proc. głosujących na wsi, a Kukiz'15 - 3,9 proc.

Kandydaci Konfederacji uzyskali w maju poparcie 4,2 proc elektoratu wiejskiego. W wyborach do Sejmu ugrupowanie zanotowało zatem wzrost poparcia o ok. 2,2 pkt. proc.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie tytułowe: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Epidemia odry w Teksasie i teorie amerykańskiego sekretarza zdrowia Roberta F. Kennedy'ego Jr. na temat szczepionek spowodowały, że w polskiej sieci wraca dyskusja, czy warto się szczepić. Przypominamy, dlaczego nie można dopuścić do przekroczenia "czerwonej linii" - i sprawdzamy, jak jest obecnie w Polsce.

Szczepienia na odrę. Ile brakuje do przekroczenia "czerwonej linii"?

Szczepienia na odrę. Ile brakuje do przekroczenia "czerwonej linii"?

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu wiceprezydent USA J.D. Vance miał powiedzieć, że Stany Zjednoczone dla dobra Europy "muszą trwale zneutralizować Niemcy". To manipulacja.

J.D. Vance powiedział: "Ameryka musi zneutralizować Niemcy"?

J.D. Vance powiedział: "Ameryka musi zneutralizować Niemcy"?

Źródło:
Konkret24

"Zmarła po pięciu godzinach przesłuchania"; "zginęła z rąk naszych przeciwników", "zapłaciła najwyższą cenę" - tak w dwa dni po śmierci Barbary Skrzypek politycy PiS zbudowali narrację o tym, że jej zgon jest wynikiem przesłuchania w prokuraturze. Przedstawiamy kalendarium wydarzeń.

Śmierć Barbary Skrzypek. Jak zbudowano przekaz "pierwsza ofiara reżimu"

Śmierć Barbary Skrzypek. Jak zbudowano przekaz "pierwsza ofiara reżimu"

Źródło:
Konkret24

"Demokracja to ułuda", "u nas też musi do tego dojść" - tak internauci komentują nagranie z Grecji, gdzie obywatele starli się z policją. Według popularnego przekazu protesty wywołała polityka rządu wobec Ukrainy. Tymczasem powód protestów był inny.

Zamieszki w Grecji z powodu wsparcia dla Ukrainy? Co to za protesty

Zamieszki w Grecji z powodu wsparcia dla Ukrainy? Co to za protesty

Źródło:
Konkret24

Oddano Unii Europejskiej kontrolę nad Wojskiem Polskim, odebrano państwom decyzyjność w sprawach obrony - tak europosłowie PiS tłumaczą, dlaczego głosowali przeciw rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej między innymi Tarczy Wschód. Twierdzą też, że projekt nie jest realizowany. Ich tezy wprowadzają w błąd opinię publiczną.

Tarcza Wschód: co już zrobiono. Manipulacje PiS po głosowaniu w PE

Tarcza Wschód: co już zrobiono. Manipulacje PiS po głosowaniu w PE

Źródło:
Konkret24

"Propaganda", "inscenizacja", "reżim kijowski" - to komentarze internautów do filmu, który ma być dowodem na to, że Ukraina zatrudnia aktorów do tworzenia antyrosyjskich treści. Jednak prawda jest zupełnie inna, a metoda dezinformacji oskarżająca Ukrainę o tworzenie propagandówek - powszechna.

Aktorzy zamiast żołnierzy? Jak do prokremlowskiej tezy wykorzystano teledysk

Aktorzy zamiast żołnierzy? Jak do prokremlowskiej tezy wykorzystano teledysk

Źródło:
Konkret24

"Telewizja uczy dzieci nienawiści!", "spot propagandowy uczy najmłodszych donosicielstwa" - komentują internauci, oburzeni rzekomą reklamą, która miała się ukazać w ukraińskiej stacji dla dzieci. Przestrzegamy: to fałszywka. I kolejny przykład rosyjskiej dezinformacji uderzającej w Ukrainę.

"Zgłoś zdradę", donieś na rodzinę. Uwaga: rosyjska fałszywka

"Zgłoś zdradę", donieś na rodzinę. Uwaga: rosyjska fałszywka

Źródło:
Konkret24

Nienaturalnie wykręcone dłonie, znikające ręce i palce - tak wyglądają na zdjęciu kobiety, które rzekomo wspierają kampanię Karola Nawrockiego. Politycy PiS rozsyłają fotografię, a internauci zachwycają się akcją wyborczyń. Tylko że one nie istnieją.

"Polskie dziewczyny za Nawrockim". Wygenerowane komputerowo

"Polskie dziewczyny za Nawrockim". Wygenerowane komputerowo

Źródło:
Konkret24

Plotka o rzekomej konsultacji Wołodymyra Zełenskiego z politykami amerykańskiej Partii Demokratycznej obiegła internet. Prezydent Ukrainy jakoby był namawiany do twardej postawy wobec Donalda Trumpa. Wyjaśniamy, jaką drogę pokonała ta nieprawdziwa informacja, która dotarła do ludzi z najbliższego otoczenia prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Plotka o spotkaniu Trump-Zełenski. Jak otoczenie prezydenta USA tworzy fikcję

Plotka o spotkaniu Trump-Zełenski. Jak otoczenie prezydenta USA tworzy fikcję

Źródło:
Konkret24

Jak to jest z produkcją amunicji w Polsce? Zdaniem polityków Konfederacji "nie mamy produkcji amunicji", według innych polityków - mamy, tylko zbyt małą. Sednem sporu jest posiadanie własnych surowców. Wyjaśniamy.

"Polska nie produkuje amunicji"? Jest pewien problem

"Polska nie produkuje amunicji"? Jest pewien problem

Źródło:
Konkret24

"Jak jesteś chory przewlekle, to się ciebie nie leczy, tylko trafiasz na listę do 'odstrzału'" - straszą internauci. W szpitalnych oddziałach ratunkowych rzekomo segregowani są pacjenci, którzy "kwalifikują się do wręczenia protokołu zapobiegania terapii daremniej". To przekaz towarzyszący popularnemu nagraniu, które krąży w mediach społecznościowych. To całkowita nieprawda i szerzenie dezinformacji. Wyjaśniamy.

"Segregacja pacjentów na SOR-ach"? Kłamstwa o terapii daremnej

"Segregacja pacjentów na SOR-ach"? Kłamstwa o terapii daremnej

Źródło:
Konkret24

Zdaniem wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego nastały czasy, gdy Rosja wróciła do realizacji doktryny Primakowa, a Stany Zjednoczone ożywiły doktrynę Monroego. Dwa wielkie mocarstwa i dwie metody prowadzenia polityki zagranicznej - o co chodzi? Eksperci oceniają, czy teza wicemarszałka jest trafna.

Trump kontra Putin. Doktryny dwóch mocarstw znowu żywe? "Widać echa"

Trump kontra Putin. Doktryny dwóch mocarstw znowu żywe? "Widać echa"

Źródło:
Konkret24

"Czas się zastanowić, komu naprawdę warto pomagać", "zamiast wdzięczności aroganckie komentarze" - reagują internauci na masowo rozpowszechniany film. W nim rzekomo "niewdzięczna Oksana" krytykuje bowiem paczkę pomocową otrzymaną z Polski. Uwaga: to rosyjska i antyukraińska dezinformacja. Film zmanipulowano, prawdziwa autorka mówiła coś odwrotnego.

Ukrainka "pogardza żywnością z Polski"? Nie wierzcie w ten film

Ukrainka "pogardza żywnością z Polski"? Nie wierzcie w ten film

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie ukraińskiego nagrobka ma być dowodem na to, że ojciec obecnego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara rzekomo miał powiązania z ukraińską organizacją UPA. Wyjaśniamy.

"Grób ojca Adama Bodnara"? Minister wyjaśnia

"Grób ojca Adama Bodnara"? Minister wyjaśnia

Źródło:
Konkret24

Internauci zachwycają się postawą Jacka Nicholsona, oglądając filmik rzekomo pokazujący scenę, jak aktor ten solidaryzuje się z Ukrainą. Lecz nie jest to ani nowy film, ani znany aktor.

Jack Nicholson wspiera Ukrainę? Wyjaśniamy

Jack Nicholson wspiera Ukrainę? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Polityk Konfederacji przestrzega, że w Unii Europejskiej może zostać wprowadzony zakaz środków do walki z gryzoniami. Internauci reagują na to oburzeniem. Komisja Europejska uspokaja.

Unia Europejska "zakaże trutek na szczury"? Mamy odpowiedź

Unia Europejska "zakaże trutek na szczury"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Premier Donald Tusk zapowiedział plany na zwiększenie obronności, w tym szkolenia wojskowe i potencjalne wycofanie Polski z konwencji ottawskiej i dublińskiej. Wywołało to wiele komentarzy, szczególnie w kontekście konwencji dublińskiej. Wyjaśniamy, co to za umowy i czego dotyczą.

Konwencja ottawska i dublińska. Tusk wypowiedział? Niezupełnie

Konwencja ottawska i dublińska. Tusk wypowiedział? Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

"Niemcy będą zwozić imigrantów autobusami", "już w tym tygodniu pierwszy transport nielegalnych migrantów" - alarmują internauci, twierdząc, że takie są ustalenia międzyrządowe. Przekaz ten jest szeroko rozpowszechniany w sieci, między innymi przez Konfederację. Nie jest prawdziwy. To manipulacja stworzona na bazie tekstu niemieckiego serwisu.

"Autobusy z imigrantami" przyjadą z Niemiec? "Kampanijne kłamstwo"

"Autobusy z imigrantami" przyjadą z Niemiec? "Kampanijne kłamstwo"

Źródło:
Konkret24

Wobec zapowiedzi administracji Donalda Trumpa, że warto postawić na reset relacji z Rosją, przypominane są kontakty obecnego prezydenta USA z ludźmi Kremla w przeszłości. W ten sposób nową odsłonę zyskał przekaz, jakoby w latach 80. Trump miał zostać zwerbowany przez radzieckie KGB. Wyjaśniamy, ile w tym prawdy.

Trump, agent "Krasnov" i KGB. Co to za historia

Trump, agent "Krasnov" i KGB. Co to za historia

Źródło:
Snopes

Toronto wstrzymało dopłaty dla kierowców samochodów marki Tesla, a internauci rozpowszechniają przekaz, jakoby w ogóle wprowadzono zakaz wjazdu tych aut do Kanady. Służby graniczne uspokajają: Kanadyjczycy posiadający tesle mogą spokojnie wracać do kraju.

"Brawo Kanada"? No niezupełnie

"Brawo Kanada"? No niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki wciąż mówi o "trzykrotnym spadku przyjęć" do wojska. Według szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w razie konfliktu Polska może stworzyć półmilionową armię. A jak jest naprawdę z liczebnością naszej armii i rekrutacją do niej? Prezentujemy dane Ministerstwa Obrony Narodowej.

Ilu mamy "żołnierzy pod bronią", a ilu rekrutujemy co roku. Najnowsze dane

Ilu mamy "żołnierzy pod bronią", a ilu rekrutujemy co roku. Najnowsze dane

Źródło:
Konkret24

Po kłótni w Białym Domu w sieci pojawiają się teorie dotyczące umów podpisywanych przez Ukrainę z innymi państwami za plecami Donalda Trumpa. Według jednej Ukraina zawarła wcześniej porozumienie z Wielką Brytanią także co do złóż surowców. Wyjaśniamy.

Zełenski "potajemnie podpisał umowę z Wielką Brytanią" i rozgrywał Trumpa? O co tu chodzi

Zełenski "potajemnie podpisał umowę z Wielką Brytanią" i rozgrywał Trumpa? O co tu chodzi

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki mówił, że rezygnacja z dotacji do aut elektrycznych to sposób na niższe ceny prądu. "My wszyscy płacimy za kilkadziesiąt tysięcy samochodów elektrycznych" - twierdził. Pokazujemy, na ile dokładnie pojazdów wypłacono dotacje i jakie to były kwoty.

Nawrocki chce likwidacji dopłat do elektryków. Sprawdziliśmy, ile wyniosły i kto je otrzymał

Nawrocki chce likwidacji dopłat do elektryków. Sprawdziliśmy, ile wyniosły i kto je otrzymał

Źródło:
Konkret24

Joe Biden miał specjalnie doprowadzić do wzrostu cen jaj, miliony osób powyżej 100. roku życia miały pobierać emerytury, a przy budowie Kanału Panamskiego miało umrzeć tysiące Amerykanów - takie rewelacje wygłaszał prezydent Donald Trump w Kongresie USA. Mijał się też z prawdą, opowiadając o migrantach czy o pomocy dla Ukrainy.

Jak Trump przed Kongresem mijał się z prawdą

Jak Trump przed Kongresem mijał się z prawdą

Źródło:
Konkret24, CNN

Według jednej wersji są to mieszkańcy Kijowa, którzy niedawno wyszli na ulicę protestować przeciwko prezydentowi Zełenskiemu. Według innego przekazu są to mieszkający w Polsce Ukraińcy, domagający się większego wsparcia socjalnego. Tymczasem popularne w sieci nagranie pokazuje zupełnie inną manifestację.

Ukraińcy wyszli na ulice. Kiedy?

Ukraińcy wyszli na ulice. Kiedy?

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu Norwegia w ramach solidarności z Ukrainą miała zaprzestać dostarczania paliwa dla okrętów amerykańskiej marynarki wojennej. To nieprawda - choć faktem jest, że jedna z firm postanowiła okazać Ukraińcom "moralne wsparcie". Wyjaśniamy.

Norwegia "odmawia paliwa okrętom USA"? Kto naprawdę odmówił

Norwegia "odmawia paliwa okrętom USA"? Kto naprawdę odmówił

Źródło:
Konkret24

Wołodymyr Zełenski odwołuje wybory w Ukrainie, zabił amerykańskiego dziennikarza i nie wie, gdzie są pieniądze, które otrzymał jako wsparcie ze Stanów Zjednoczonych - to tylko niektóre z fałszywych przekazów, które Elon Musk wykorzystywał do dyskredytacji prezydenta Ukrainy i jego otoczenia.

Elon Musk o Zełenskim i Ukrainie. Nieprawdy i manipulacje

Elon Musk o Zełenskim i Ukrainie. Nieprawdy i manipulacje

Źródło:
Konkret24