Radni z lubelskiego finansują kampanię wyborczą prezydenta? Sprawdzamy

eSesja.tvObrady Rady Powiatu Lubelskiego w sprawie zmian w budżecie

Rzecznik PSL zasugerował na Twitterze, że radni powiatu lubelskiego finansują kampanię wyborczą Andrzeja Dudy. Jako dowód pokazał projekt dokumentu przeznaczającego ponad 32 tys. zł na "organizację wizyty prezydenta" w szkole w Pszczelej Woli. Treść dokumentu zmieniono, a wydarzenie nie ma związku z kampanią wyborczą.

"Państwowe agencje finansują kampanię @AndrzejDuda? 32 114 zł na wyborczy event w powiecie lubelskim? @jbrudzinski & @mecenasJTK , proszę powiedzieć, że uchwała radnych @pisorgpl to żart..." – napisał na Twitterze w czwartek 27 lutego rzecznik PSL Miłosz Motyka. Oznaczył we wpisie Joachima Brudzińskiego, szefa sztabu wyborczego Andrzeja Dudy, i Jolantę Turczynowicz-Kieryłło, szefową kampanii prezydenta.

Do komentarza dołączył zdjęcie fragmentu "Uzasadnienia do zmian wprowadzonych do projektu uchwały Rady Powiatu w Lublinie w sprawie zmiany budżetu powiatu na rok 2020" - zwiększającej o 32 114 zł dochody i wydatki Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli ze środków Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolniczego przeznaczonych na "organizację wizyty Prezydenta RP w dniu 18 marca 2020 roku". Motyka otrzymał ten dokument od jednego z radnych.

"Z udziałem" robi różnicę

Wpis rzecznika PSL polubiło 357 osób, a ponad 200 podało dalej. Większość z prawie 30 komentarzy pod nim było krytycznych wobec prezydenta Dudy. "Setki milionów z budżetu Kancelarii już im nie wystarczają!" - napisała jedna z internautek.

Inny internauta ironizował: "Nie państwowe agencje ale samorządowy organ prowadzący szkoły. Czyli to wasza, lokalna, lubelska inicjatywa. Pewno chcieli pobielić krawężniki wokół szkolnego boiska, pomalować trawniki na zielono, kupić kwiatki dla miłościwie panującego i jego świty czy oskrobać furtkę z rdzy". A kolejny stwierdził: "Duda już pokazuje Polakom #PalecLichockiej".

Rzecznik PSL opublikował wpis o 14.20. Półtorej godziny później radni powiatu lubelskiego przystąpili do głosowania poprawek do budżetu. Prezentowała je wiceskarbnik powiatu Marta Janeczko. Projekt został jednomyślnie zaakceptowany przez siedmiu członków komisji budżetowej.

Rada Powiatu Lubelskiego o poprawkach do budżetu
Rada Powiatu Lubelskiego o poprawkach do budżetu esesja.tv

Tuż przed głosowaniem skarbnik ponownie pojawiła się na mównicy i powiedziała, że musi sprostować użyte wcześniej określenie nazwy środków dla zespołu szkół w Pszczelej Woli. "To nie na organizację wizyty prezydenta, tylko na organizację konferencji z udziałem prezydenta" – zaznaczyła Marta Janeczko.

Poprawki do budżetu powiatu zostały przyjęte bez głosu sprzeciwu. Za głosowało 23 radnych: 13 radnych PiS (w radzie powiatu jest 15 radnych PiS), 9 radnych PSL (jest ich w sumie 11) i jeden radny niezależny.

Uzasadnienie zmiany w budżecie powiatu w dostępnych elektronicznie dokumentach rady powiatu ma już inną treść niż tę, którą pokazał rzecznik PSL: "O kwotę 32 114 zł zwiększono dochody i wydatki Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli. Środki z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przeznaczone na konferencję pt. 'Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich' w dniu 18 marca 2020 roku".

Z informacji, jakie Konkret24 uzyskał od dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli Mirosława Worobika wynika, że szkoła wygrała w styczniu tego roku przetarg na obsługę organizowanej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa konferencji pod patronatem prezydenta. Startowała do przetargu po to - jak powiedział dyrektor - "by o szkole było słychać". Wygranie przetargu wymagało zapewnienia określonych środków dla szkoły i zmiany budżetu powiatu.

Wyborczy event?

Konferencję, która ma się odbyć 18 marca w szkole rolniczej w Pszczelej Woli, trudno uznać za - jak napisał rzecznik PSL - "wyborczy event" ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy. "Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich" to organizowany z inicjatywy prezydenta cykl konferencji prezentujących działania państwa dla rozwoju polskiej wsi. Pierwsze tego typu spotkania odbyły się w marcu 2019 roku - na 10 miesięcy przed ogłoszeniem terminu wyborów prezydenckich.

Kolejny, trzeci już cykl tych konferencji, rozpoczął się 9 stycznia tego roku od spotkania w Kolnie z udziałem Andrzeja Dudy. Następna konferencja odbyła się 22 stycznia w Karniowicach – bez udziału prezydenta. Do końca kwietnia zaplanowano jeszcze cztery tego typu wydarzenia.

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24; zdjęcie: eSesja.tv

Źródło zdjęcia głównego: eSesja.tv

Pozostałe wiadomości