UE jest apodyktyczna tylko wobec "krajów głównie ze wschodniej Europy"? Sprawdziliśmy

UE jest apodyktyczna tylko wobec "krajów głównie ze wschodniej Europy"? Sprawdziliśmy G. Fessy / CJUE

Unia Europejska nie traktuje wszystkich państw jednakowo, jest "apodyktyczna wobec tylko niektórych krajów, głównie ze Wschodniej Europy" - uważa europoseł PiS Ryszard Legutko. Przeanalizowaliśmy liczbę wezwań Komisji Europejskiej do zaprzestania naruszeń unijnego prawa oraz liczbę spraw o naruszenie unijnego prawa zgłoszone do TSUE - wnioski nie potwierdzają tezy europosła.

Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego 19 października w europarlamencie wciąż budzi dyskusje. Opozycja oceniała je krytycznie jako "największą klęskę w historii występów polskich premierów w PE" (Bartosz Arłukowicz), wejście na drogę konfrontacji z Unią (Andrzej Halicki), "pokłócenie się ze wszystkimi" (Krzysztof Gawkowski). Krytyczne były opinie w zagranicznej prasie. Przypomnijmy, że debata była poświęcona Polsce, a premier prezentował stanowisko polskiego rządu m.in. wobec wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, który orzekł o niezgodności niektórych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej z polską konstytucją. Premier zapewniał, że "praworządność jest zasadą i wartością, która jest równie ważna dla Warszawy, jak dla wszystkich innych stolic".

W odpowiedzi na krytykę wystąpienia Mateusza Morawieckiego przedstawiciele obozu rządzącego szerzą narrację, że Unia nie traktuje wszystkich państw jednakowo.

Debata o praworządności w Parlamencie Europejskim. Szefowa KE: zalecenia dla Polski są jasne
Debata o praworządności w Parlamencie Europejskim. Szefowa KE: zalecenia dla Polski są jasneFakty TVN

"Nie idziemy na żadne zwarcie z Unią Europejską. My tylko podkreślamy, że musi ona działać zgodnie z przyjętymi traktatami. Każdy członek Unii Europejskiej ma te same prawa i te same obowiązki - tak wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego tłumaczył 20 października w Radiu Zet wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.

Z kolei europoseł PiS Ryszard Legutko w wywiadzie dla Radia RMF stwierdził: "Unia się rzeczywiście zmienia, jest coraz bardziej scentralizowana, jest coraz bardziej apodyktyczna". Przy czym, jak podkreślił, "jest apodyktyczna wobec tylko niektórych krajów - słabszych, głównie ze Wschodniej Europy i z konserwatywnymi rządami". I dalej mówił: "To jest punkt ataku, nie te duże kraje, bo cóż im może komisja (Komisja Europejska - red.) zrobić? Nie oszukujmy się, wszczęcie procedury przeciwnaruszeniowej przeciwko Niemcom przez Komisję to jest sprawa śmieszna".

Wezwania do usunięcia uchybienia

By sprawdzić, czy unijne władze gorzej traktują tylko wybrane kraje, odwołaliśmy się do "procedury naruszeniowej", o której mówił europoseł Legutko. Chodzi o procedurę, którą wszczyna Komisja Europejska na podstawie art. 258 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Brzmi on:

Jeśli Komisja uzna, że Państwo Członkowskie uchybiło jednemu z zobowiązań, które na nim ciążą na mocy Traktatów, wydaje ona uzasadnioną opinię w tym przedmiocie, po uprzednim umożliwieniu temu Państwu przedstawienia swych uwag. Jeśli Państwo to nie zastosuje się do opinii w terminie określonym przez Komisję, może ona wnieść sprawę Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. art. 258 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej

Jeżeli Komisja Europejska stwierdzi, że doszło do naruszenia przepisów UE, ale państwo członkowskie się z tym nie zgodzi, Komisja zwraca się do rządu tego państwa z wezwaniem do usunięcia uchybienia.

Nie Wschód, nie Zachód, tylko Południe

Komisja Europejska prezentuje statystyki takich spraw na swojej stronie internetowej. Od 1 maja 2004 roku - czyli od dnia, kiedy Polska, Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja, Słowenia i Węgry stały się członkami UE - do 21 października tego roku takich wezwań wobec wszystkich 28 krajów UE (łącznie z Wielką Brytanią) było 17 723.

Z czego na 11 postkomunistycznych krajów Europy Środkowo-Wschodniej - osiem, które dołączyło do UE 1 maja 2004, Bułgarię i Rumunię, które dołączyły od 2007 roku i Chorwację, która jest w UE od lipca 2013 roku - przypadają 6062 wezwania. Czyli na kraje umownego unijnego Wschodu przypada 34 proc. wezwań do usunięcia naruszenia unijnego prawa.

Wśród państw z naszej części Europy, wobec których Komisja Europejska wystąpiła z wezwaniami do usunięcia naruszeń unijnego prawa, liderem są Czechy (782 naruszeń unijnego prawa), które w zestawieniu wszystkich 28 krajów są na miejscu szóstym. Polska jest dziesiąta – (715 naruszeń), potem są Węgry (689), Rumunia (663). Zestawienie 28 krajów zamyka Chorwacja (180).

Wezwania do zaprzestania naruszeń unijnego prawa Konkret24 | Komisja Europejska

Trudno więc uznać, że Unia Europejska czy Komisja Europejska jest - jak mówił europoseł Legutko - "bardziej apodyktyczna" wobec krajów Wschodniej Europy. Z powyższego zestawienia wynika, że 12 krajów tzw. starej Unii (które w przeszłości tworzyły Europejską Wspólnotę Gospodarczą, a w 1992 roku podpisały Traktat o Unii Europejskiej): Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Włochy, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, Grecja, Portugalia i Hiszpania naruszyły unijne prawo 8488 razy - stanowi to 48 proc. wszystkich spraw naruszeniowych od 1 maja 2004 roku.

Spośród nich czołowe miejsca w zestawieniu zajmują państwa Południa: Włochy – 995, Grecja – 933, Portugalia – 875.

Sprawy przekazane do TSUE

Gdy Komisja Europejska uzna, że państwo członkowskie nie wdrożyło zmian mających na celu uchylenie naruszenia unijnego prawa albo udzielona Komisji odpowiedź została uznana za niezadowalającą, sprawa może trafić do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Lecz w ciągu ostatnich kilku lat ponad 85 proc. spraw znalazło rozwiązanie na wcześniejszych etapach.

Od 1 maja 2004 Komisja Europejska przekazała do TSUE 1813 spraw do rozstrzygnięcia. Na 11 państw Europy Środkowo-Wschodniej przypadają 292 sprawy - czyli 16 proc.

Dwunastka państw tzw. starej Unii ma w sumie 1298 spraw w TSUE – czyli 72 proc. I to one zajmują pierwszych osiem miejsc w poniższym zestawieniu. Najwięcej spraw w TSUE miały kraje z południa Europy: Włochy – 186, Grecja – 177, Hiszpania – 137, Portugalia – 135. Polska jest na dziewiątym miejscu – ma 98 spraw w TSUE, Czechy na piętnastym – 46 spraw, Węgry na siedemnastym – 30 spraw. Litwa i Łotwa mają po siedem spraw, Chorwacja – sześć.

Sprawy o naruszenie unijnego prawa zgłoszone przez Komisję Europejską do TSUEKonkret24 | Komisja Europejska

"Wobec krajów z konserwatywnymi rządami"? Trudno potwierdzić

Europoseł Legutko w wywiadzie dla RMF FM mówił, że apodyktyczność Komisji Europejskiej dotyczy krajów z konserwatywnymi rządami w słabszych krajach Wschodniej Europy. To twierdzenie trudno zweryfikować, choćby ze względu na brak jednoznacznej definicji rządów konserwatywnych. Rząd w jednym kraju tworzony przez partie uznawane za konserwatywne, w innym może być zaliczony do rządów centrowych. W wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej partie konserwatywne tworzyły koalicje np. z partiami socjaldemokratycznymi.

20.10.2021 | Premier Morawiecki zapewnił, że Polska nie wyjdzie z UE. Politycy PiS jednak krytykują UE
20.10.2021 | Premier Morawiecki zapewnił, że Polska nie wyjdzie z UE. Politycy PiS jednak krytykują UEFakty TVN

Gdyby natomiast odnieść to stwierdzenie do dwukrotnych rządów PiS, to w trakcie ich trwania – od jesieni 2005 do jesieni 2007 roku oraz od listopada 2015 do dziś - Komisja Europejska 303 razy wezwała polski rząd do usunięcia naruszeń unijnego prawa. Dla porównania: Francja w tym czasie miała 306 spraw. W trakcie rządów koalicji PO-PSL Komisja Europejska zrobiła to wobec Polski 325 razy - ale w tym samym czasie 330 razy wzywała rząd francuski do usunięcia naruszeń prawa.

W czasie 10 lat konserwatywnego rządu Viktora Orbana (od 2010 roku) Komisja 390 razy wezwała jego rząd do usunięcia naruszeń unijnego prawa - ale w stosunku do np. Włoch uczyniła to w tym samym czasie 432 razy.

KE przeciwko Niemcom: "sprawa śmieszna"?

Ryszard Legutko zasugerował, że Niemcy za naruszenia unijnego prawa są łagodniej traktowane przez Komisję Europejską: "Nie oszukujmy się, wszczęcie procedury przeciwnaruszeniowej przeciwko Niemcom przez Komisję to jest sprawa śmieszna".

Takich "śmiesznych spraw" od 1 maja 2004 roku w stosunku do Niemiec było 634. Pod tym względem Niemcy są na 15 miejscu wśród 28 krajów. Mieszczą się też w unijnej średniej pod względem naruszeń – dla 28 państw wynosi ona 633.

Jeśli zaś chodzi o wnioski KE do TSUE w sprawie Niemiec, ich w analizowanym okresie było ich 100 - to powyżej unijnej średniej, która wynosi 65 spraw.

Autor: Piotr Jaźwński / Źródło: Konkret24; zdjęcie: G. Fessy / CJUE

Źródło zdjęcia głównego:  G. Fessy / CJUE

Pozostałe wiadomości

Ostatnia debata prezydencka przed wyborami, która odbędzie się 12 maja, wywołuje dodatkowe emocje z powodu przekazu polityków PiS. W mediach społecznościowych sugerują, jakoby losowanie kolejności wypowiedzi zostało ustawione na korzyść kandydata KO Rafała Trzaskowskiego. Podobnie mówili na porannej konferencji prasowej. To nieprawda.

PiS o "skandalicznym losowaniu" kolejności w debacie. Bezpodstawny zarzut

PiS o "skandalicznym losowaniu" kolejności w debacie. Bezpodstawny zarzut

Źródło:
Konkret24

Tusz z długopisów w lokalach wyborczych można usunąć za pomocą zapalniczki - sugerują internauci, pokazując jako "dowód" pewne nagranie. Zalecają, by na wybory zabrać własny długopis. Uwaga: to jedna z odsłon dezinformacji o planowanym fałszerstwie wyborczym. Wyjaśniamy.

"Weź długopis na wybory"? Uwaga: dezinformacja

"Weź długopis na wybory"? Uwaga: dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Paczuszka z białym narkotykiem i łyżeczka do jego zażywania - to według internautów miało leżeć na stole, przy którym w pociągu do Kijowa spotkali się Emmanuel Macron, Friedrich Merz i Keir Starmer. Przestrzegamy, to prorosyjska dezinformacja.

Macron, Merz, Starmer w pociągu. Co ukryto przed kamerami?

Macron, Merz, Starmer w pociągu. Co ukryto przed kamerami?

Źródło:
Konkret24

Internauci z oburzeniem komentują rzekomy nowy zakup Wołodymyra Zełenskiego - ma to być willa na Florydzie warta 20 milionów dolarów. Twierdzą, że zapłacono za nią środkami przekazanymi Ukrainie na walkę z Rosją. To nieprawda, kolejny fake news prorosyjskiej propagandy.

Willa Zełenskiego na Florydzie? To nie jego

Willa Zełenskiego na Florydzie? To nie jego

Źródło:
Konkret24

Podczas ostatniej telewizyjnej debaty prezydenckiej marszałek Sejmu Szymon Hołownia oznajmił, że w Sejmie nie ma projektu ustawy o asystencji osobistej. W sieci oburzyli się politycy PiS, twierdząc, że projekt jest już od dawna, tylko został zamrożony. Wyjaśniamy, o co chodzi.

Hołownia asystencji osób z niepełnosprawnościami: projektu nie mamy w Sejmie. Opozycja: jest. Tłumaczymy

Hołownia asystencji osób z niepełnosprawnościami: projektu nie mamy w Sejmie. Opozycja: jest. Tłumaczymy

Źródło:
Konkret24

Masz swoje hipotezy, dobierasz do nich pasujące ci zdarzenia, podkręcasz emocje - i teoria gotowa. To nic, że nieprawdziwa, byle znalazła zwolenników. Tak się właśnie stało z blackoutem w Hiszpanii i Portugalii. Przeciwnicy zielonej energii obarczyli winą Europejski Zielony Ład, a politycy stali się pasem transmisyjnym tej nowej teorii spiskowej. Zadział efekt potwierdzenia.

Blackout w Hiszpanii a Zielony Ład. Jak działa "efekt potwierdzenia"

Blackout w Hiszpanii a Zielony Ład. Jak działa "efekt potwierdzenia"

Źródło:
Konkret24

Rafał Trzaskowski w kampanii prezydenckiej wielokrotnie odwoływał się do swoich doświadczeń i sukcesów jako prezydenta Warszawy. Chwalił się 14 tysiącami mieszkań - raz były "wybudowane", raz "oddane", a innym razem "nowe". Kandydat ze swoich wypowiedzi tłumaczy się brakiem precyzji. Wyjaśniamy, ile mieszkań komunalnych powstało w Warszawie za kadencji polityka KO.

Trzaskowski i 14 tysięcy mieszkań w Warszawie. O jakie lokale chodzi

Trzaskowski i 14 tysięcy mieszkań w Warszawie. O jakie lokale chodzi

Źródło:
Konkret24

Do tegorocznej parady w Dzień Zwycięstwa w Moskwie rosyjskie wojsko miało się przygotowywać, ćwicząc na czołgach "wypożyczonych w Kazachstanie" - twierdzą internauci, pokazując jako "dowód" pewnie nagranie. To, co na nim widać, przeczy jednak ich tezie.

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki "zachęcił wszystkich kontrkandydatów" w wyborach prezydenckich do opublikowania oświadczeń majątkowych. Tylko że większość z nich to zrobiła, są publicznie dostępne. Jeden z kandydatów nie deklaruje własności żadnego mieszkania czy domu, inni mają po kilka mieszkań. Co jeszcze wiemy?

Po kilka mieszkań, działki, akcje, obrazy. Oświadczenia majątkowe kandydatów na prezydenta

Po kilka mieszkań, działki, akcje, obrazy. Oświadczenia majątkowe kandydatów na prezydenta

Źródło:
Konkret24

Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka broni Andrzeja Dudy jako strażnika konstytucji. Według niej "nie było żadnego wyborów sędziów dublerów". Przypominamy więc, jak w 2015 roku wybrano sędziów do Trybunału Konstytucyjnego.

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Źródło:
Konkret24

Kilka godzin po tragedii na Uniwersytecie Warszawskim w mediach społecznościowych zaczęła krążyć informacja, jakoby sprawcą ataku był Ukrainiec. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem takich pogłosek, nie są prawdziwe.

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Źródło:
Konkret24

Niedługo po ataku Indii na Pakistan zaczęto rozpowszechniać w sieci nagrania mające przedstawiać moment ataku. Jak często bywa w przypadku konfliktów zbrojnych, nie wszystkie publikowane teraz nagrania są aktualne. Przestrzegamy.

Indie bombardują Pakistan? To inne zdarzenie

Indie bombardują Pakistan? To inne zdarzenie

Źródło:
Konkret24

Jedni straszą hordami migrantów; drudzy twierdzą, że Polska jest wyłączona z lokowania migrantów. Jedni alarmują, że pakt migracyjny już działa; drudzy uspokajają, że nie wejdzie w życie. Wyborca może odnieść wrażenie, że Unia Europejska właśnie decyduje w sprawie paktu migracyjnego - nic bardziej mylnego. To kampanijna gra. Ekspert tłumaczy, dlaczego się opłaca.

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Źródło:
TVN24+

Spór o referendum w sprawie prawa aborcyjnego był jednym z gorętszych momentów debaty Szymona Hołowni i Magdaleny Biejat. Marszałek Sejmu przekonywał, że w obecnej sytuacji "optymalne będzie referendum". Wyjaśniamy, dlaczego samo referendum nie przesądzi o zmianie prawa. 

Hołownia o prawie do aborcji: niech "naród zdecyduje". To tak nie działa

Hołownia o prawie do aborcji: niech "naród zdecyduje". To tak nie działa

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w sieci generuje nagranie z fragmentem przemówienia Donalda Tuska w Holandii. Na jego podstawie internauci twierdzą, że polski premier o wybuch drugiej wojny światowej obwinił... Polskę. Lecz Tusk powiedział coś innego.

Tusk o "polskim ataku na Westerplatte"? Skąd taka wersja

Tusk o "polskim ataku na Westerplatte"? Skąd taka wersja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy masowo ruszyli po polskie obywatelstwo" - ogłosił na nagraniu europoseł Konfederacji Marcin Sypniewski. Według niego w 2024 roku 40 tysięcy z nich dostało polski paszport. Nieprawda, o wiele mniej.

40 tysięcy Ukraińców z polskim paszportem w ciągu roku? Polityk Konfederacji zmyśla

40 tysięcy Ukraińców z polskim paszportem w ciągu roku? Polityk Konfederacji zmyśla

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki, odpowiadając na pytania dotyczące swoich mieszkań, zapewnił, że "nie ma nic do ukrycia". Mówił, że opublikuje swoje oświadczenie majątkowe, jeśli tylko będzie taka możliwość prawna. Tylko że zdaniem ekspertów już może to zrobić. Oto dlaczego zależy to od samego prezesa IPN.

Nawrocki o ujawnieniu oświadczenia majątkowego: "jeśli będzie możliwość prawna". Przecież jest

Nawrocki o ujawnieniu oświadczenia majątkowego: "jeśli będzie możliwość prawna". Przecież jest

Źródło:
Konkret24

Czy premier kiedykolwiek zapowiadał, że będzie obchodził polskie prawo? Tak w kontekście dyskusji o przestrzeganiu konstytucji twierdzą posłowie PiS Zbigniew Bogucki i Michał Wójcik. Tylko że manipulują głośną już wypowiedzią Donalda Tuska.

Politycy PiS: Tusk zapowiadał "łamanie prawa". Manipulują cytatem

Politycy PiS: Tusk zapowiadał "łamanie prawa". Manipulują cytatem

Źródło:
Konkret24

Pożar kościoła, do którego doszło w Walii, wywołał kolejną falę antyimigranckich komentarzy - także w polskiej sieci. Powodem jest stworzony na bazie tego wydarzenia fake news, jakoby ogień podłożyło dwoje Pakistańczyków. Policja jednak zaprzecza.

Pożar kościoła w Walii. Internauci winią migrantów, policja dementuje 

Pożar kościoła w Walii. Internauci winią migrantów, policja dementuje 

Źródło:
Konkret24

W sieci krążą dwa niemal identyczne zdjęcia z uroczystości w ogrodzie Białego Domu. Na jednym z nich wśród gości widać Karola Nawrockiego, na drugim - w tym samym miejscu stoi zupełnie inny, nieznany mężczyzna. Sprawdziliśmy, które z tych zdjęć jest autentyczne, a które jest przeróbką.

Nawrocki w Białym Domu. "Które zdjęcie jest prawdziwe"?

Nawrocki w Białym Domu. "Które zdjęcie jest prawdziwe"?

Źródło:
Konkret24

Pismo jednego z polskich dowódców wojskowych ma być dowodem, że Polska wyśle "korpus interwencyjny" na Ukrainę - tak twierdzą posłowie Roman Fritz i Konrad Berkowicz. Dowództwo operacyjne zaprzecza tym informacjom i pisze o "pożywce dla rosyjskich ośrodków propagandowych".

Posłowie dezinformują o polskich żołnierzach na Ukrainie. Wyjaśniamy

Posłowie dezinformują o polskich żołnierzach na Ukrainie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Temat bykowego, czyli podatku dla osób bezdzietnych, wrócił w publicznej debacie za sprawą petycji, która trafiła do Sejmu. Ten pomysł forsuje również kandydujący na prezydenta Marek Jakubiak. Jako wzór wskazuje Niemcy. Porównanie jest niewłaściwe, a ekspert tłumaczy, dlaczego bykowe kłóci się z konstytucją.

Bykowe: Jakubiak nawołuje, petycja w Sejmie. Czy to w ogóle możliwe?

Bykowe: Jakubiak nawołuje, petycja w Sejmie. Czy to w ogóle możliwe?

Źródło:
TVN24+

"Niesamowite, Polska się budzi!" - ogłosił europoseł PiS Waldemar Buda, publikując zdjęcie dwóch plakatów na jakimś ogrodzeniu. Wynika z niego, że na jednym banerze ktoś "przeprasza za baner" obok z wizerunkiem Rafała Trzaskowskiego. Śmieszne? Przede wszystkim nieprawdziwe. Bazowe dla tej przeróbki zdjęcie istnieje i już wcześniej intrygowało internautów.

"Przepraszam za baner". Wyborcza wojna na plakaty i... fejki

"Przepraszam za baner". Wyborcza wojna na plakaty i... fejki

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen twierdzi, że Ukraińcy przebywający w Polsce w świadczeniach socjalnych dostają więcej, niż wpłacają do budżetu państwa w podatkach. Dostępne opracowania pokazują jednak coś odwrotnego.

Mentzen o tym, ile wydajemy na Ukraińców, a ile zyskujemy. Nie ma racji

Mentzen o tym, ile wydajemy na Ukraińców, a ile zyskujemy. Nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Prezydent Andrzej Duda wykorzystał zaproszenie na konwencję Karola Nawrockiego w Łodzi, żeby chwalić osiągnięcia rządów Zjednoczonej Prawicy i skrytykować działania gabinetu Donalda Tuska. W niektórych kwestiach mijał się jednak z prawdą, wprowadzając opinię publiczną w błąd.

Duda na konwencji Nawrockiego. Cztery nieprawdy

Duda na konwencji Nawrockiego. Cztery nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Michał Wawer straszy "polskimi emeryturami dla Hindusów", czyli że ZUS będzie hojnie dopłacał do "skromnych indyjskich emerytur". Mechanizm tej manipulacji jest podobny, jak w fałszywej narracji o uprawnieniach emerytalnych dla Ukraińców. Chodzi o umowy o zabezpieczeniu społecznym, które Polska standardowo zawiera z wieloma krajami.

"Polskie emerytury dla Hindusów"? Co zakłada ta umowa

"Polskie emerytury dla Hindusów"? Co zakłada ta umowa

Źródło:
Konkret24

Teksty z trzynastu polskich serwisów informacyjnych wykorzystano w kolejnej fazie operacji wpływu prowadzonej przez rosyjski ośrodek dezinformacji. W specjalnie tworzonych postach linkowano do artykułów, które zawierały treści przydatne Kremlowi. A potem w ruch szły boty.

Operacja Doppelganger. Cel: polskie wybory

Operacja Doppelganger. Cel: polskie wybory

Źródło:
Konkret24