FAŁSZ

Bracia Kaczyńscy uhonorowani, bo byli tam, gdzie słynny pianista?

TwitterTablica

Na Twitterze pojawiło się zdjęcie tablicy rzekomo upamiętniającej Lecha i Jarosława Kaczyńskich z absurdalną inskrypcją. Potwierdzamy, że to fejk.

No i Już Mamy Koreę Płn......? A Co....? – napisał użytkownik Twittera, udostępniając zdjęcie przedstawiające żołnierzy podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Znajduje się na niej napis (pisownia oryginalna): "Pamięci Lecha i Jarosława Kaczyńskich którzy przebywali w mieście gdy Krystian Zimerman wygrywał IX. Konkurs Chopinowski".

Tweet podało dalej ponad 50 użytkowników serwisu. Zdjęcie uzyskało blisko 170 polubień. I jak się okazuje, nie jest to jego pierwsze życie w wirtualnej przestrzeni.

"Fejk najniższych lotów"

Komentarze zamieszczone pod tweetem potwierdzają, że spora część internautów uznała zdjęcie za prawdziwe. Pojawiło się jednak bardzo wiele głosów sugerujących, że fotografia została spreparowana:

"Fejk najniższych lotów. Towarzysze nawet fejk potrafią spieprzyć."

"Fake, litości :) a potem Prawacja wyje, że ją atakujemy, a oni tacy prawdomówni..."

"Ludzie, to fejk. Trochę dystansu życzę na Święta i nie tylko", pisali internauci.

Bardzo duże zasięgi na Facebooku zyskał wpis z tym samym zdjęciem na profilu Mirosława Kazimierczaka. Fotografię udostępniło ponad 760 użytkowników serwisu.

Poszukiwania oryginalnego zdjęcia

Udostępniane przez internautów zdjęcie to przeróbka. Poszukiwania oryginału zaczęliśmy od najprostszego ruchu - w wyszukiwarce zdjęć Google wpisaliśmy słowa: odsłonięcie tablicy. Wśród pierwszych wyników znalazło się prawdziwe zdjęcie, które zostało przerobione. Wskazane przez Google wynik prowadzi do strony Radia Opole i artykułu poświęconego odsłonięciu tablicy upamiętniającej ofiary Marszu Śmierci na terenie gminy Baborów.

Screen ze strony radia Opole
Screen ze strony radia OpoleScreen ze strony radia OpoleRadio Opole

Chodzi o tragiczne wydarzenia z przełomu 1944 i 1945 r. Więźniowie Auschwitz-Birkenau maszerowali na roboty do Rzeszy. Jak czytamy na stronie radia, na Opolszczyźnie podczas marszu zginęło około tysiąca osób.

Obszerną relację z uroczystości upamiętnienia ofiar Marszu Śmierci odnajdujemy też na stronie Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zamieszczone na stronie fotografie potwierdzają, że przerobione przez internautów zdjęcie pochodzi właśnie z tej uroczystości. Najbliżej tablicy pamiątkowej stoją te same osoby. Taka sama jest również biało-czerwona flaga, która okrywa tablicę.

Podobna relacja zdjęciowa jest dostępna na stronach polskiej armii.

Odgrzewany fejk

Przeróbkę fotografii z uroczystości, sugerującą, że odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona jest braciom Kaczyńskim, można znaleźć na stronach z internetowymi memami z sierpnia tego roku. W tym czasie w sieci zaroiło się od żartów i kpin z zaproszenia na jedną z uroczystości w Stoczni Gdańskiej, podczas której miało dojść do odsłonięcia tablicy poświęconej Lechowi i Jarosławowi Kaczyńskim. W zaproszeniu napisano, że bracia Kaczyńscy "przebywali w hali nr 26 w czasie strajku w 1988 r.".

30.08.2018 | #PrzebywaliWHali. Internauci kpią z tablicy, której nie będzie
30.08.2018 | #PrzebywaliWHali. Internauci kpią z tablicy, której nie będziePaweł Abramowicz | Fakty TVN

Do odsłonięcia tablicy upamiętniającej Kaczyńskich nie doszło, a Prawo i Sprawiedliwość podkreślało, że nikt w partii nie wiedział o inicjatywie. Także zapis "przebywali w hali" w ogóle nie miał się na tablicy pojawić.

Na najwcześniejszą przeróbkę fotografii z gminy Baborów natrafiamy w serwisie Reddit. Pochodzi z 29 sierpnia tego roku. Już wtedy internauci powątpiewali w autentyczność zdjęcia. W takiej zmanipulowanej wersji krążyło w sieci przez kolejnych kilkanaście dni. Pojawiło się w kilku serwisach z satyrycznymi treściami, m. in. w Joe Monster.

Przeróbka zyskała w mediach społecznościowych "drugie życie" 25 grudnia, czyli po niespełna czterech miesiącach.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie tytułowe: Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Twitter

Pozostałe wiadomości