Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Źródło:
Konkret24
Nieczytelne oświadczenia majątkowe posłów
Nieczytelne oświadczenia majątkowe posłów Maciej Mazur | Fakty TVN
wideo 2/4
Nieczytelne oświadczenia majątkowe posłów Maciej Mazur | Fakty TVN

Najwyższe łączne dochody w ubiegłym roku wśród nowych wojewodów wykazał wojewoda lubelski, a największe oszczędności - wojewoda opolska. Co jeszcze zapisali w oświadczeniach majątkowych? Sprawdzamy.

Wojewodowie - podobnie jak inni wysocy urzędnicy państwowi (prezydent, członkowie rządu, szefowie urzędów i instytucji centralnych itp.) - są zobowiązani do składania corocznych oświadczeń majątkowych na podstawie ustawy o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Od grudnia 2015 roku wojewodowie wyrażają zgodę na upublicznienie swoich oświadczeń. Przejrzeliśmy te dokumenty, złożone według stanu na 31 grudnia 2023 roku. Tak przedstawiają się dochody nowych (zostali powołani na stanowiska w grudniu ubiegłego roku) wojewodów w 2023 roku.

Gdzie zarabiali nowi wojewodowie

Największy dochód osiągnął w ubiegłym roku nowy wojewoda lubelski Krzysztof Komorski - ponad 482 tys. zł, ale większość tej kwoty, czyli 266 tys. zł pochodziła ze sprzedaży mieszkania. Resztę Komorski zarobił jako członek zarządu spółki zarządzającej lubelskimi obiektami sportowymi i jako radny lubelskiego sejmiku. Beata Rutkiewicz, która przed objęciem funkcji wojewody pomorskiej była przez osiem lat wiceprezydentką Wejherowa, zarobiła tam w ubiegłym roku 320 tys. zł, choć podaje to jako kwotę brutto. Ponadto 40 tys. zł brutto zarobiła w radzie nadzorczej gdyńskiej spółki wodociągowej, a 24 tys. zł to dochód z wynajmu mieszkania (reszta to już wynagrodzenie wojewody). Łącznie zarobiła 388 tys. zł. Nowy wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski zarobił w 2023 roku niemal 370 tys. zł - większość pracując w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych. Ponadto 61 tys. zł zarobił jako szef rady nadzorczej Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD), a 30 tys. zł - jako stołeczny radny. 23 tys. zł to dochody z wynajmu mieszkania.

Radosław Król, czyli nowy wojewoda warmińsko-mazurski w oświadczeniu majątkowym wpisał jedynie 60 tys. zł dochodu z niemal 124-hektarowego gospodarstwa rolnego. Nie zamieścił natomiast informacji o zarobkach wójta Wydminy, którym był od 2010 roku. Z kolei Maciej Awiżeń, czyli wojewoda dolnośląski w oświadczeniu zawarł jedynie informacje o dochodach jako członek rady nadzorczej samorządowej spółki Dolnośląski Projekt Rekultywacji - 16 tys. zł. Pominął zarobki starosty powiatu kłodzkiego, którym był od 2010 roku. Dochodów w ubiegłym roku nie wykazała nowa wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk.

Ile zarabiają wojewodowie

Pensje zasadnicze i dodatek funkcyjny dla wojewodów ustala się na podstawie kwoty bazowej, której wysokość co roku określa ustawa budżetowa. Kwota bazowa dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe zapisana w budżecie na 2024 rok wynosi 1 789,42 zł.

Szczegółowe ustalanie wysokości wynagrodzenia na poszczególnych stanowiskach państwowych to przywilej prezydenta. W prezydenckim rozporządzeniu zapisane są odpowiednie dla stanowisk tzw. mnożniki, przez które mnoży się kwotę bazową. Od 1 sierpnia 2021 roku prezydent wprowadził dla kilku stanowisk i funkcji, w tym wojewodów, nowe mnożniki – 6,16 (dla wynagrodzenia zasadniczego) i 1,68 (dla dodatku funkcyjnego). Na podstawie tych danych można obliczyć, że podstawowe średnie roczne wynagrodzenie wojewody w tym roku wyniesie 14 029,05 zł miesięcznie i 168 tys. zł rocznie. To "goła" pensja, bez dodatków uzależnionych na przykład od stażu pracy. W kolejnym rozporządzeniu prezydent utrzymał te mnożniki.

Fragment rozporządzenia Prezydenta RP z 22 listopada 2021 roku w sprawie szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Rozporządzenie to określa mnożniki wynagrodzeń dla najważniejszych urzędników, w tym wojewodów.Dziennik Ustaw

Niektórzy na stanowiskach wojewodów zarobią mniej niż na tych przed objęciem tego stanowiska. To wojewoda lubuski Marek Cebula (wcześniej pełnił funkcję burmistrza Krosna Odrzańskiego), wojewoda opolska Monika Jurek (wcześniej dyrektorka Departamentu Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego) lub wspomniani wyżej Frankowski i Rutkowska.

Oszczędności na kontach

Do grupy wojewodów, którzy mają największe oszczędności, należy wojewoda opolska Monika Jurek, która zadeklarowała ponad 0,5 mln zł oszczędności (na lokatach, w euro i dolarach). Agata Sobczyk ma łącznie ponad 440 tys. zł oszczędności, niemal tyle samo zgromadził Mariusz Frankowski.

Tak przedstawiają się oszczędności wojewodów w 2023 roku, we wszystkich zadeklarowanych walutach (łącznie w złotówkach, euro i dolary zostały przeliczone według średniego kursu NBP z 29 grudnia 2023).

W zestawieniu nie uwzględniliśmy zadeklarowanych papierów wartościowych. Gdyby je włączyć do zestawienia, otwierałaby je wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul, która posiada papiery wartościowe ("certyfikaty depozytowe i inwestycyjne, akcje PZU, polisa IKE) na kwotę 1,17 mln zł . Papiery wartościowe (m.in fundusze inwestycyjne i emerytalne) w wysokości ponad 0,5 mln zł zadeklarował także wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski. Środki w funduszu inwestycyjnym (43 tys. zł) ma też wojewoda śląski Marek Wójcik. Wraz ze środkami IKE, IKZE i PPK to ponad 100 tys. zł.

Poza pensją wynikającą z funkcji wojewodowie wykazali też inne źródła dochodów. Na przykład wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski, wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń oraz wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz wymienili dochód z wynajmu mieszkań, wojewoda łódzka Dorota Ryl - z pracy w Szpitalu Wojewódzkim w Sieradzu, wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar i wojewoda lubelski Krzysztof Komorski - z rad programowych oddziałów telewizji publicznej (były to stosunkowo niewielkie kwoty od kilkuset do kilku tysięcy złotych), a wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel - z umowy na prowadzenie zajęć ze studentami na Politechnice Bydgoskiej.

Dochody wyłącznie z urzędniczej pensji zadeklarowali wojewoda podlaski Jacek Brzozowski oraz wojewoda opolska Monika Jurek.

Domy, mieszkania, gospodarstwa rolne, sportowe rowery i sztucer

Dom na działce albo mieszkanie to najczęściej wpisywane przez wojewodów do oświadczeń majątkowych nieruchomości, których są właścicielami (lub współwłaścicielami razem z małżonkiem). Z tym że wojewodowie nie muszą, w przeciwieństwie do posłów i senatorów, podawać wartości swoich nieruchomości. Zrobił to jedynie wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar. I tak w oświadczeniach majątkowych trzy domy i jedno mieszkanie wymienił wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, trzy mieszkania - wojewoda opolska Monika Jurek, dwa mieszkania i 13-hektarowe gospodarstwo - wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski, czy 123-hektarowe gospodarstwo - Radosław Król.

Zdecydowana większość wojewodów (wyjątkiem są Teresa Kubas-Hul, Dorota Ryl i Agata Sobczyk) zadeklarowało posiadanie co najmniej jednego samochodu. Wojewoda lubuski Marek Cebula wymienił dodatkowo dwa sportowe rowery, wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król - ciągnik rolniczy, motocykl i sztucer, a wojewoda świętokrzyski Józef Bryk - autobus (prowadził wcześniej przedsiębiorstwo transportowe).

Autorka/Autor:Anna Kwaśny, Bartosz Chyż

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: gov.pl, MSWiA

Pozostałe wiadomości

Pseudoekologiczne, palą się całą dobę - twierdzą przeciwnicy samochodów elektrycznych. Auta te stały się tematem politycznych kampanii oraz antyunijnych i antyklimatycznych narracji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ironizował ostatnio, że elektryk "się bardzo ładnie pali, intensywnie". Ile jest prawdy, a ile fałszu w takich tezach? Wyjaśniamy.

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

Źródło:
Konkret24

Krytyka Zielonego Ładu należy do głównych tematów kampanii Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński oświadczył, że Donald Tusk "w parę dni po chwili, kiedy został premierem", mógł na Radzie Europejskiej odrzucić Zielony Ład. Tylko że wówczas - w grudniu 2023 roku - Rada nie zajmowała się tym tematem. Poza tym Zielonego Ładu nie można po prostu "odrzucić" jedną decyzją. Wyjaśniamy.

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Nielegalny uzurpator", "dyktator" - tak od kilku tygodni nazywany jest Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. Ukraiński przywódca rzekomo "zakazał wyborów" i "nie jest już prezydentem". Ta narracja ma zrodzić pytanie, kto teraz będzie prezydentem Ukrainy. Jednak cały ten dezinformacyjny przekaz jest spójny ze stanowiskiem Kremla. Wyjaśniamy, co w nim pominięto.

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS wykorzystują zarządzenie prezydenta Warszawy, dotyczące między innymi symboli religijnych w urzędzie miasta, do szerzenia partyjnego przekazu o "piłowaniu katolików". Tylko że bazą do tej frazy jest zmanipulowana przez nich wypowiedź polityka PO Sławomira Nitrasa. Dotyczyła bowiem czego innego. Przypominamy.

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

Źródło:
Konkret24

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości zarządzone przez prezydenta Warszawy w urzędzie miasta standardy równego traktowania - dotyczące między innymi symboli religijnych - są sprzeczne z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2011 roku. Nie jest to prawdą. Wyjaśniamy, czego dotyczył ten wyrok.

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Według Jarosława Kaczyńskiego już w 2018 roku Mateusz Morawiecki odniósł "pełne zwycięstwo" w sprawie paktu migracyjnego na jednym z unijnych szczytów. Teraz zaś "to zostało odrzucone", a obecny sprzeciw Polski i Donalda Tuska nic nie znaczy. Wyjaśniamy, co ustalono przed sześcioma lat i jaka była ranga tych ustaleń.

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych generują posty z informacją, jakoby niemiecka polityk AfD została skazana za udostępnienie statystyk dotyczących napaści na tle seksualnym popełnianych przez afgańskich imigrantów. Przekaz ten rozpowszechnia między innymi poseł Konfederacji. Ale to nieprawda. Wyrok niemieckiego sądu dotyczył czego innego.

Berkowicz: niemiecka polityk "skazana za opublikowanie statystyk" o imigrantach. Nie, za co innego

Berkowicz: niemiecka polityk "skazana za opublikowanie statystyk" o imigrantach. Nie, za co innego

Źródło:
Konkret24

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24

Były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł wypomniał obecnie rządzącym, że chcą oskładkować umowy o dzieło. Tymczasem oskładkowanie umów śmieciowych pojawiło się w Krajowym Planie Odbudowy przyjętym przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Źródło:
Konkret24

Były prezes TVP Jacek Kurski wykorzystał wywiad w Radiu Zet, by przedstawić swoją wizję telewizji publicznej za jego czasów. Mówił więc, że "była obiektywna", "pokazywała prawdę" i "spełniała najwyższe standardy dziennikarskiej rzetelności". Wyjaśniamy, dlaczego te frazy należy włożyć w cudzysłów. I jakie jeszcze nieprawdy wygłosił Kurski.

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS i były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, przy okazji krytyki premiera Donalda Tuska, określił Leszka Moczulskiego jako agenta SB. Trwający niemal 20 lat proces lidera Konfederacji Polski Niepodległej nie rozstrzygnął się na jego niekorzyść, zatem polityk opozycji szerzy nieprawdę.

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Była premier Beata Szydło oświadczyła w nagranym wystąpieniu, że premier Donald Tusk "nie wie, co nadzoruje" i "opowiada głupoty o likwidacji oddziałów zamiejscowych ABW". Tylko że Tusk nie mówił o oddziałach zamiejscowych, a struktury ABW uszczupliła rzeczywiście Szydło, gdy kierowała rządem.

Szydło do Tuska: "opowiadasz pan głupoty". Wcale nie

Źródło:
Konkret24

Na Białorusi zachowywane są swobody obywatelskie. Łukaszenka działa na rzecz pokoju w Europie. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pchają teraz Polskę do wojny - takie tezy wygłasza publicznie były polski sędzia Tomasz Szmydt, który poprosił o azyl na Białorusi. Tłumaczymy, jak te jego wystąpienia są zbieżne z prokremlowską propagandą i jaki jest ich cel.

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Źródło:
Konkret24

"Dziękujemy panie premierze Donaldzie Tusku za najdroższy prąd w Europie!" - piszą internauci w mediach społecznościowych. Reagują w ten sposób na opublikowaną mapę z hurtowymi cenami prądu. Widać na niej, że Polska ma najwyższą cenę energii elektrycznej. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy wykorzystywać tej mapy w przekazach o cenach prądu i na czym polega manipulacja z nią związana.

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Źródło:
Konkret24

"Co miał na myśli?", "co to za wojska?", "to chyba kamikadze" - zastanawiają się internauci, komentując w mediach społecznościowych wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Siedlcach. Porównał tam kandydujących do Parlamentu Europejskiego polityków Adama Bielana i Jacka Kurskiego do "żołnierzy wojsk jednorazowego przeznaczenia". Sprawdziliśmy, co to znaczy. Wyjaśnienia są różne, jedno dotyczy "źle zaplanowanej przez dowodzącego operacji".

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Źródło:
Konkret24

"Zrezygnowali z członkostwa?" - pytają zdumieni internauci, komentując popularne w sieci nagranie, na którym widać, jak ambasador Izraela przy ONZ niszczy jakieś dokumenty. Zdaniem komentujących ambasador włożył do niszczarki swój identyfikator i kartę do głosowania na forum ONZ. Ale to nieprawda.

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

Źródło:
Konkret24

Pokryci tatuażami, prawie nadzy, z włosami w nieładzie i mocnym makijażem pozują na ściance z logo Eurowizji - takie zdjęcie rzekomych uczestników tegorocznego konkursu rozpowszechniają internauci. Piszą o "zatraceniu człowieczeństwa w UE" i "antykulturze". Fotografię jako prawdziwą pokazali też kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego. Tylko że to fake news.

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

Źródło:
Konkret24

Powietrze w paczkach chipsów zostało zakazane przez Unię Europejską - ogłosili internauci w mediach społecznościowych. Rzekomym źródłem ma być unijne rozporządzenie, w którym nie znajdziemy takiego zakazu. Wyjaśniamy.

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

Źródło:
Konkret24

Pytania internautów, w tym posłanki PiS, wzbudził widok radiowozu polsko-niemieckiego patrolu policji. Niektórzy łączyli jego obecność z piątkowym protestem rolników. To nie był patrol - wyjaśnia policja i tłumaczy, dlaczego pojazd znalazł się w Warszawie.

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Źródło:
Konkret24

Rozwija się spór kompetencyjny między rządem a prezydentem. Stronnicy Andrzeja Dudy, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, utrzymują, że jeśli prezydent chce jechać z premierem na szczyt Unii Europejskiej, to zawsze on przewodniczy polskiej delegacji. Tylko że trybunał orzekł akurat odwrotnie.

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Źródło:
Konkret24

Rosyjska propaganda używa wiralowego nagrania, by pokazać rzekomą niechęć francuskich pilotów do udziału Francji w wojnie w Ukrainie. Materiał skomentowała nawet rzeczniczka rosyjskiego MSZ. To manipulacja. Chodzi o odpowiednią... perspektywę.

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Co jest powodem likwidacji tych studiów?", "likwidatura działa", "Rosja już tu jest" - falę oburzenia w sieci spowodowała informacja o likwidacji Katedry Służb Specjalnych na Akademii Sztuki Wojennej. Powtarzają się pytania o powody zamknięcia jednostki. Wyjaśniamy, na czym polegają zmiany na tej jednej z największych uczelni wojskowych w Polsce.

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

Źródło:
Konkret24

Część polityków obozu rządzącego uważa, że wybory do Parlamentu Europejskiego "stały się szalupą ratunkową" dla niektórych kandydatów. Czy rzeczywiście "można się schować" za immunitetem europosła? Do czasu.

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Źródło:
Konkret24