Medycy, nauczyciele, służby mundurowe - ilu się zaszczepiło? Sprawdzamy


Po ogłoszeniu, że od marca pracownicy ochrony zdrowia, służb mundurowych i nauczyciele zostaną objęci obowiązkiem szczepień na COVID-19, padają pytania o to, jaki odsetek tych grup już jest zaszczepiony. Przedstawiamy dane dotyczące medyków - co do innych grup, są tylko dość ogólne szacunki.

Obowiązek szczepień dla trzech grup zawodowych: medyków, nauczycieli i służb mundurowych ma obowiązywać od 1 marca 2022 roku. Zapowiedział to 7 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej: "Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe. (...) Perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy".

Niedzielski: obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych
Niedzielski: obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczychtvn24

Zapowiedź obowiązkowych szczepień wywołała ożywioną dyskusję w mediach społecznościowych. "A może należałoby, w ramach zachęcania do szczepień, podać do publicznej wiadomości procent zaszczepionych lekarzy, posłów i senatorów, członków rządu, urzędników państwowych, wojskowych i policjantów? Verba docent, exempla trahunt" – napisał jeden z internautów na Twitterze (pisownia postów oryginalna). Przytoczona przez niego łacińska maksyma w polskim tłumaczeniu brzmi: "słowa uczą, przykłady pociągają".

Jak szczepią się parlamentarzyści, pisaliśmy latem w Konkret24. Poza posłami Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji niemal wszyscy posłowie z innych klubów było już wtedy zaszczepionych. PiS na nasze pytanie odpowiedziało wtedy tylko, że "bardzo zdecydowana większość parlamentarzystów była w pełni zaszczepiona", nie podając liczb. Konfederacja odpisała: "są to prywatne sprawy naszych posłów".

Do zapowiedzianych obowiązkowych szczepień medyków, nauczycieli i służb mundurowych odniósł się na Twitterze mi.in. publicysta Łukasz Warzecha. "Zastanawiam się nad rządową zapowiedzią obowiązku szczepień dla 3 grup zawodowych i im bardziej się zastanawiam, tym bardziej widzę zapowiedź ostrej jazdy. 1. W policji jest podobno 40 proc. niezaszczepionych. Policja straci 40 proc. stanu osobowego? Na jakiej podstawie?" – napisał.

Wpis Łukasza Warzechy o poziomie zaszczepienia policjantów Twitter.com/lkwarzecha

Jaki rzeczywiście odsetek pracowników trzech wymienionych grup zawodowych został dotychczas zaszczepiony? By uzyskać te informacje, wysłaliśmy pytania do Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz biur prasowych służb mundurowych. Jak się okazuje, tylko w przypadku jednej grupy takie dane są gromadzone.

Medycy: 83 proc. w pełni zaszczepionych

Z Ministerstwa Zdrowia otrzymaliśmy statystyki szczepień pracowników medycznych - stan na 9 grudnia. Przestawiamy je poniżej. Liczba osób zaszczepionych "pełną dawką" obejmuje te, które przyjęły dwie dawki szczepionki Pfizer, Moderna, Astra Zeneca lub jednodawkowy preparat Johnson & Johnson. Osoby zaszczepione jedną dawką to te, które przyjęły jedną dawkę szczepionki Pfizer, Moderna lub Astra Zeneca. Dlatego liczba osób zaszczepiona jedną dawką jest mniejsza niż tych z pełną dawką.

Jak informuje resort zdrowia, "ze względu na jakość danych mogą wystąpić odstępstwa (np. osoba ma wpisaną w systemie tylko drugą dawkę, bez dawki pierwszej)". "Nie ingerujemy w sprawozdawane dane, ponieważ jest to podpisana przez lekarzy dokumentacja medyczna" - wyjaśnia resort.

Według Ministerstwa Zdrowia w kraju mamy 674,3 tys. pracowników medycznych. 560,7 tys. z nich - czyli 83,1 proc. - jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Spośród ośmiu grup medyków - pielęgniarka/pielęgniarz, lekarz, fizjoterapeuta, dentysta, położna/położny, farmaceuta, diagnosta laboratoryjny, felczer - najwięcej zaszczepionych wszystkimi dawkami jest lekarzy - 92 proc. Wśród dentystów zaszczepionych jest - 87 proc., wśród diagnostów laboratoryjnych - 85 proc., wśród położnych - 82 proc., pielęgniarek i pielęgniarzy oraz farmaceutów - 81 proc. Najmniej w pełni zaszczepionych jest fizjoterapeutów - 71 proc. i felczerów - 78 proc.

Szczepienia na COVID-19 wśród pracowników medycznychministerstwo zdrowia

"Stan zaszczepienia jest daną wrażliwą"

W przypadku dwóch pozostałych grup zawodowych objętych od marca obowiązkiem szczepień - nauczycieli i służb mundurowych - takich danych się nie gromadzi.

Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka, pytany przez Konkret24 o poziom zaszczepienia funkcjonariuszy tej służby, wyjaśnia: "Na chwilę obecną w Polsce nie ma przepisów, które umożliwiałyby pracodawcy perfekcyjne ustalenie liczby osób zaszczepionych, gdyż ci nie mają obowiązku przekazywania takich danych". Przypomniał, że policjanci byli jedną z pierwszych grup szczepionych na początku roku. "Już wówczas zostało zaszczepionych ponad 60 procent policjantów, przy czym kolejne ok. 25 tys. funkcjonariuszy nie mogło otrzymać wówczas szczepień, gdyż byli oni albo chorzy na covid, albo niedawno wyzdrowieli, a zbyt krótki czas nie pozwalał na zaszczepienie".

Obecnie, jak informuje insp. Ciarka, "liczba zaszczepionych powinna według naszych szacunków być bardzo duża i sięgać pomiędzy 70 a 80 proc.". Według stanu na dzień 1 maja 2021 roku w polskiej policji służyło 97 921 policjantów.

Także Ministerstwo Edukacji i Nauki dysponuje tylko szacunkowymi danymi. "W ramach zorganizowanej przez MEiN rejestracji nauczycieli i innych pracowników szkół oraz wykładowców akademickich od 8 lutego do 3 marca 2021 r. łącznie zgłosiło się około 590 tys. osób. Dane te pochodziły z Systemu Informacji Oświatowej i dotyczyły deklaracji zaszczepienia" – odpisała Konkret24 Justyna Sadlak z biura prasowego ministerstwa. I dalej informuje: "Stan zaszczepienia nauczyciela jest daną wrażliwą, dlatego MEiN nie mogło wykorzystać tego systemu do zbierania danych osób zaszczepionych pełną dawką szczepionki. (...) Według szacunków około 80 proc. nauczycieli jest już zaszczepionych przeciw COVID-19".

Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała nas, że program szczepień funkcjonariuszy tej formacji zakończył się 16 lipca. "W tym czasie zostało zaszczepionych 5924 funkcjonariuszy SG, czyli ok. 41 procent wszystkich funkcjonariuszy SG" - pisze, ale dodaje: "Proszę pamiętać, że w tym czasie funkcjonariusze szczepili się i szczepią ciągle poza punktami szczepień zorganizowanymi przez formację, czyli w tzw. populacyjnych punktach szczepień. Nie mamy informacji, ile osób zaszczepiło się w tych populacyjnych punktach i ile osób w formacji jest zaszczepionych, gdyż szczepienia miały i mają charakter dobrowolny".

Z kolei biuro prasowe Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej na pytanie Konkret24 odpowiedziało: "Szacujemy, że około 50 procent funkcjonariuszy PSP skorzystało ze szczepień w profilaktyce COVID-19, kiedy jako formacja uczestniczyliśmy w akcji szczepień. Nie posiadamy jednak narzędzi prawnych, które pozwalałyby ustalić faktyczną liczbę zaszczepionych funkcjonariuszy PSP".

Z Ministerstwa Obrony Narodowej odpowiedzi jeszcze nie otrzymaliśmy.

Autor: Gabriela Sieczkowska, Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Wojtek Jargiło/PAP

Pozostałe wiadomości

Europosłanka Hanna Gronkiewicz-Waltz z Koalicji Obywatelskiej przekonuje, że prezydent Andrzej Duda złamał konstytucję, bo na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zaprosił prezydenta elekta. Konstytucjonaliści oceniają to jednoznacznie.

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

Źródło:
Konkret24

Polacy rzekomo zostali zatrzymani przez ukraińską służbę bezpieczeństwa "za pokazywanie polskich symboli", jakoby oskarżono ich "o naruszanie integralności ukraińskich terytoriów i szerzenie idei separatystycznych". Dowodem ma być krótkie nagranie, które udostępniają niektórzy internauci. Według eksperta to przykład nieudolnej rosyjskiej prowokacji.

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

Źródło:
Konkret24

Pytany o krytykę ze strony Magdaleny Biejat, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że jej frustracja "pewnie wynika z tego, że Grzegorz Braun dostał więcej głosów kobiet" niż kandydatka Lewicy. Ale to nieprawda.

Kosiniak-Kamysz reaguje na "uszczypliwości tiktokowe" Biejat. Nie ma racji

Kosiniak-Kamysz reaguje na "uszczypliwości tiktokowe" Biejat. Nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Najpierw za spłatę przez Polskę ukraińskich odsetek oberwało się premierowi Donaldowi Tuskowi. Potem tłumaczyć się z tego musiał były premier Mateusz Morawiecki. Zamieszanie - i jednocześnie akcję dezinformacyjną w internecie - wywołał jeden z posłów Konfederacji, ukrywając istotny szczegół w swoim przekazie.

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

Źródło:
TVN24+

Niemiecki czarnoskóry europoseł miał skrytykować Polskę i stwierdzić, że wybory prezydenckie zostały sfałszowane. Taka informacja, okraszona zdjęciem rzekomego polityka, wywołała w sieci antyunijne i rasistowskie komentarze. Tylko że na zdjęciu jest ktoś inny, przekaz miał być żartem - ale za prawdziwy wziął go nawet poseł PiS.

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

Źródło:
Konkret24

Rząd przygotowuje rzekomo ustawę, dzięki której nielegalni migranci będą przejmować mieszkania komunalne - tak twierdzą politycy PiS. Ministerstwo rozwoju ocenia ten przekaz dosadnie: jako "oderwany od rzeczywistości", nastawiony na "wzbudzanie niepokoju Polaków".

Mieszkania komunalne "dla nielegalnych migrantów"? "Kompletna bzdura"

Mieszkania komunalne "dla nielegalnych migrantów"? "Kompletna bzdura"

Źródło:
Konkret24

Ukraiński rzekomo ma zostać wprowadzony jako drugi język obcy do szkół podstawowych. Miałby zastąpić hiszpański, niemiecki czy francuski. Byłby przedmiotem obowiązkowym. W dodatku stałby się częścią egzaminu ósmoklasisty.... Takie nieprawdziwe twierdzenia rozpowszechniają politycy i internauci. Przestrzegamy przed ich powielaniem, bo to fake newsy.

Ukraiński obowiązkowy? Zamiast niemieckiego czy francuskiego? Trzy nieprawdy

Ukraiński obowiązkowy? Zamiast niemieckiego czy francuskiego? Trzy nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Z informacji Sądu Najwyższego przekazanych we wtorek po południu wynika, że wówczas zarejestrowano już ponad pięć tysięcy protestów wyborczych i wciąż były "worki do otwarcia". Politycy PO przekonują, że liczba protestów wskazuje na konieczność dokładnego sprawdzenia przebiegu głosowania. A europoseł PiS na to, że teraz "jest mniej protestów niż w poprzednich wyborach". Sprawdziliśmy.

Protesty wyborcze. Mniej czy więcej niż dawniej? Jeden rok się wybija

Protesty wyborcze. Mniej czy więcej niż dawniej? Jeden rok się wybija

Źródło:
Konkret24

"Obrzydliwe"; "hajs od sponsorów"; "sprzedaliście się" - tak internauci komentują wpis, który jakoby napisali organizatorzy Parady Równości. W poście mieli oni wyrazić swoją sympatię do deweloperów i zachęcać do ich wspierania. Ale jedna rzecz się nie zgadza.

Parada Równości przychylnie o deweloperach? To już nie ich konto

Parada Równości przychylnie o deweloperach? To już nie ich konto

Źródło:
Konkret24

Według europosłanki KO Marty Wcisło możemy się pochwalić najniższą inflacją w Europie. Ale według europosła PiS Michała Dworczyka Polska ma jeden z najgorszych wyników w UE. Kto ma rację? Dane pokazują, jak narracje polityków z dwóch obozów rozjeżdżają się z rzeczywistością.

Inflacja w Polsce. "Najniższa w Europie" czy jedna z najwyższych?

Inflacja w Polsce. "Najniższa w Europie" czy jedna z najwyższych?

Źródło:
Konkret24

Ataki Izraela na Iran oraz te odwetowe spowodowały, że w mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo zdjęć i nagrań mających dokumentować ten konflikt. Są prawdziwym poligonem dla ludzkiej inteligencji - bo wiele z nich zostało wygenerowanych przez tę sztuczną. Która wygra w tej wojnie na fake newsy?

"Zestrzelony" F-35 czy "duży samolot"? Nasila się wojenna dezinformacja

"Zestrzelony" F-35 czy "duży samolot"? Nasila się wojenna dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Europoseł Michał Szczerba przekonuje, że protest wyborczy sztabu Rafała Trzaskowskiego jest zasadny. Między innymi dlatego, że na ponad stu tysiącach kart do głosowania postawiono dwa znaki "x". Według Szczerby to "gigantyczna liczba".

"Gigantyczna liczba" kart z dwoma krzyżykami? Jak było wcześniej

"Gigantyczna liczba" kart z dwoma krzyżykami? Jak było wcześniej

Źródło:
Konkret24

Polska inwestuje w rozwój odnawialnych źródeł energii, a mimo to ceny prądu nie spadają. Ministra klimatu nie potrafiła podać powodów takiej sytuacji, dlatego zamiast niej zrobili to eksperci.

Mamy więcej energii z OZE, a cena prądu nie spada. Dlaczego?

Mamy więcej energii z OZE, a cena prądu nie spada. Dlaczego?

Źródło:
TVN24+

Trzy raporty wskazują na poważne problemy TikToka podczas kampanii prezydenckiej w Polsce: od stronniczości algorytmu, po niedostateczne oznaczanie wprowadzających w błąd treści. Prezentujemy kluczowe ustalenia, opinię eksperta oraz stanowisko samej platformy.

TikTok a wybory: trzy raporty o dezinformacji i wpływie na kampanię

TikTok a wybory: trzy raporty o dezinformacji i wpływie na kampanię

Źródło:
Konkret24

Cena prądu ma się jakoby zwiększyć aż o 100 zł miesięcznie - twierdzą niektórzy internauci. Zestawiają to z rzekomą podwyżką płacy minimalnej o 3,70 zł albo 4,70 zł. Ale żadna z tych kwot nie jest prawdziwa. Wyjaśniamy.

"Podwyżka cen prądu o 100 zł, podwyżka płacy minimalnej o 4,70 zł". Dwie nieprawdy

"Podwyżka cen prądu o 100 zł, podwyżka płacy minimalnej o 4,70 zł". Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Kalifat w Polsce Tuska"; "zaczyna się" - tak wzburzeni internauci komentują wideo rzekomo nakręcone w Łodzi. Widać na nim modlący się tłum muzułmanów. Mieli do Polski przyjechać w ramach paktu migracyjnego. To nieprawda.

"Beneficjenci paktu migracyjnego Tuska" w Łodzi? Nieprawda

"Beneficjenci paktu migracyjnego Tuska" w Łodzi? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Komuna atakuje!"; "cyfrowy kaganiec"; "inwigilacja" - tak internauci komentują doniesienia o aplikacji opracowywanej przez Komisję Europejską. Według nich już od 1 lipca nie będzie można bez niej używać mediów społecznościowych. Podobnie podały też niektóre media, co tylko wzmogło chaos informacyjny. Wyjaśniamy więc.

Od lipca "weryfikacja wieku" na platformach obowiązkowa? Dezinformacja o aplikacji

Od lipca "weryfikacja wieku" na platformach obowiązkowa? Dezinformacja o aplikacji

Źródło:
Konkret24

Oburzenie w sieci. "To jest kpina i nieszanowanie wyborców"; "wyjątkowo szybkie orzekanie" - komentują internauci przekazywaną informację, jakoby posiedzenia izby Sądu Najwyższego rozstrzygającej protesty wyborcze miały trwać zaledwie minutę. Wyjaśniamy.

Sąd Najwyższy i plany posiedzeń. "Minuta na protest wyborczy"?

Sąd Najwyższy i plany posiedzeń. "Minuta na protest wyborczy"?

Źródło:
Konkret24

Przez ostatnie lata to Polska spośród krajów UE wydawała najwięcej pierwszych zezwoleń na pobyt dla cudzoziemców. Najnowsze dane Eurostatu - za 2024 rok - pokazują duży spadek takich pozwoleń wydanych przez nasz kraj. Było ich najmniej od dziesięciu lat. Widać też zmianę, jeśli chodzi o narodowość obcokrajowców, którzy je najczęściej otrzymywali.

Pozwolenia dla cudzoziemców na pobyt w Polsce. Znaczący spadek

Pozwolenia dla cudzoziemców na pobyt w Polsce. Znaczący spadek

Źródło:
Konkret24

Przed głosowaniem nad wotum zaufania dla rządu premier Donald Tusk wygłosił w Sejmie godzinne exposé. Sprawdziliśmy istotne tezy i dane z tego wystąpienia - nie wszystkie się potwierdzają, niekiedy brak kontekstu powodował, że premier wprowadzał w błąd.

Exposé Donalda Tuska. Nie wszystko się zgadza

Exposé Donalda Tuska. Nie wszystko się zgadza

Źródło:
Konkret24

Internauci prześcigają się w domysłach, dlaczego podczas drugiej tury przybyło ponad pół miliona wyborców. Pretekstem są nagrania sprzed głosowania i już po nim, gdy przewodniczący PKW podał znacząco różniące się liczby wyborców. Dla części komentujących to dowód na "skręcenie wyborów". Poprosiliśmy PKW o wyjaśnienia.

Zmiany liczby wyborców "w trakcie głosowania". Mamy wyjaśnienie PKW

Zmiany liczby wyborców "w trakcie głosowania". Mamy wyjaśnienie PKW

Źródło:
Konkret24

W środę, 11 czerwca, głosowanie nad wotum zaufania, które zdecyduje o przyszłości rządu Donalda Tuska. Niektórzy posłowie Koalicji Obywatelskiej chcieli pokazać, że krytykowany za opieszałość rząd ma sukcesy i opublikowali ich listę. Problem w tym, że zawiera ona liczne nieścisłości i nie wszystko, co na niej jest, to wyłączna zasługa obecnego rządu.

Oto "co rząd zrobił w tej kadencji"? Sprawdzamy

Oto "co rząd zrobił w tej kadencji"? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

O "anomaliach wyborczych" i "cudach nad urną" dyskutują od kilku dni internauci, komentując różne publikowane w sieci "analizy przepływów" elektoratów między pierwszą a drugą turą wyborów prezydenckich. Przestrzegamy przed ich powielaniem, bo mają błędy metodologiczne. Specjalnie dla Konkret24 ekspert sporządził analizę fachową - na tyle, na ile pozwalają dostępne dane.

"Cuda przy urnach", "anomalie"? Co pokazują wyniki głosowania

"Cuda przy urnach", "anomalie"? Co pokazują wyniki głosowania

Źródło:
TVN24+

Były minister obrony przekonuje, że potencjał chętnych do armii "jest marnowany". Mariusz Błaszczak mówi już wręcz o "zapaści" wśród ochotników. Sprawdziliśmy. Dane Ministerstwa Obrony Narodowej nie potwierdzają żadnej z tych tez.

"Zapaść" wśród chętnych do armii? Mamy najnowsze dane

"Zapaść" wśród chętnych do armii? Mamy najnowsze dane

Źródło:
Konkret24

Przestrzegamy: w mediach społecznościowych rozpowszechniane jest pismo nakazujące zatrudniać Ukraińców jako tłumaczy w warszawskich komisariatach policji. Rzekomy dokument opublikował między innymi poseł Marek Jakubiak. To fałszywka. Sprawę dementują zarówno warszawski ratusz, jak też sama policja.

Warszawa "nakazuje komisariatom policji" zatrudniać Ukraińców? To fałszywka

Warszawa "nakazuje komisariatom policji" zatrudniać Ukraińców? To fałszywka

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o aplikacji do sprawdzania numerów zaświadczeń o prawie do głosowania rozgrzała internet w dniu drugiej tury wyborów prezydenckich. Politycy PiS alarmowali, że korzystanie z niej przez członków komisji wyborczych pozwoli uniknąć sfałszowania wyborów. Cała ta akcja wygląda jednak na wyborczą dezinformację.

Aplikacja do "sprawdzania zaświadczeń". Wyborcza dezinformacja PiS

Aplikacja do "sprawdzania zaświadczeń". Wyborcza dezinformacja PiS

Źródło:
Konkret24

Rozpowszechniany w sieci przekaz głosi, jakoby Niemcy spowodowały, że Polska "nie została dopuszczona" do nowego europejskiego projektu rakietowego. Tłumaczymy: ani nas nie zablokowano, ani Niemcy nie podejmowały decyzji w tej sprawie.

Niemcy "zablokowały wejście Polski" do programu rakietowego? Dwa razy fałsz

Niemcy "zablokowały wejście Polski" do programu rakietowego? Dwa razy fałsz

Źródło:
Konkret24