Posłowie i senatorowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy czy Polski 2050 zostali już zaszczepieni przeciw COVID-19 prawie bez wyjątku. W Kukiz'15 i Konfederacji "posłowie nie zdradzają tych spraw". Także klub PiS nie podaje liczby zaszczepionych parlamentarzystów.

W drugiej połowie lipca w mediach społecznościowych zaczął krążyć post, w którym informowano, ilu polskich parlamentarzystów się już zaszczepiło. Jak sprawdziliśmy, wpis najpierw pojawił się 17 lipca na facebookowej stronie o nazwie Nasza Polska Niepodległa Suwerenna, stamtąd rozpowszechniano go dalej, także na Twitterze.

Autor informował, że z Ministerstwa Zdrowia otrzymał rzekomo dokumenty o liczbie zaszczepionych posłów i senatorów. Wymieniał (pisownia oryginalna): "Zjednoczona Prawica - tylko 29 wzięło zastrzyk na 232 posłów Koalicja Obywatelska - tylko 37 wzięło zastrzyk na 127 posłów Lewica - tylko 32 wzięło zastrzyk na 47 posłów Koalicja Polska - tylko 4 wzięło zastrzyk na 24 posłów Polska 2050 - tylko 3 wzięło zastrzyk na 6 posłów Konfederacja - tylko 1 wziął na 11 posłów Kukiz'15 - nikt nie wziął na 4 posłów Pozostali jako niezrzeszeni i innego koła  - wzięło tylko 3 posłowie zastrzyki".

Post na facebookowej stronie Nasza Polska Niepodległa Suwerenna, który rozpowszechniano w sieci
Post na facebookowej stronie Nasza Polska Niepodległa Suwerenna, który rozpowszechniano w sieci Foto: facebook

Podając podobne wyliczenia dla Senatu, autor posta napisał: "Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość - tylko 5 osób wzięło zastrzyk na 48 senatorów Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska - Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni - tylko 16 osób wzięło na 41 senatorów Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy - tylko 1 senator wziął zastrzyk na 2 senatorów Koło Senatorów Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe - tylko 1 wziął zastrzyk Koło Senatorów Niezależnych - nikt nie wziął zastrzyku Senatorowie niezrzeszeni - nikt nie wziął zastrzyku Koło Parlamentarne Polska 2050 - nikt nie wziął zastrzyku". Post kończy się słowami: "Nie ma co tu podsumowywać – liczby dają do zrozumienia, że nie każdy chce brać udział w testowaniu na sobie szkodliwych substancji zawartych w buteleczkach 'łaskawych koncernów świata'".

Rada Medyczna rekomenduje rządowi obowiązkowe szczepienia na COVID-19 dla medyków

Strona Nasza Polska Niepodległa Suwerenna na Facebooku została zastąpiona 23 lipca przez nową odsłonę; oryginalny wpis cytowany wyżej nie jest już dostępny. Lecz jego treść krąży na Twitterze - bądź jako screen, bądź przepisana do innej grafiki. "Niski poziom wyszczepienia wśród posłów i senatorów. Wykaz ilościowy parlamentarzystów, którzy się zaszczepili, na postawie przynależności do klubów" – brzmiał tweet z 23 lipca użytkownika Pan Roztropny, który załączył ten wykaz.

Wpis na Twitterze dotyczący szczepień parlamentarzystów
Wpis na Twitterze dotyczący szczepień parlamentarzystów Foto: Twitter

W kolejnych dniach (23 i 26 lipca) ten sam twitterowicz przypominał owe dane pod tweetami posła Lewicy Adriana Zandberga (komentując: "Szczepienia posłów i senatorów. Wychodzi na to, że parlamentarzyści to foliarze") czy w odpowiedzi na tweet posła PSL Dariusza Klimczaka.

Jak policzyliśmy, według autora oryginalnego wpisu na Facebooku w sumie zaszczepiło się 109 posłów i 23 senatorów, przy czym podano inne liczby posłów klubu KO niż jest obecnie (127 zamiast 126) i Polski 2050 (sześciu zamiast siedmiu). To mogłoby sugerować, że informacje pochodzą sprzed 2 lipca, bo do tego dnia koło Polska 2050 liczyło sześcioro posłów, a klub KO - 127. 2 lipca poseł Michał Gramatyka odszedł z Klubu KO do koła Polska 2050.

Nie wiadomo jednak, skąd pochodzą podane w poście liczby i z którego są dnia. Chcąc sprawdzić, ilu rzeczywiście parlamentarzystów się zaszczepiło, Konkret24 poprosił biura prasowe klubów i kół poselskich o takie informacje.

Otrzymane przez nas statystyki pokazują, że te publikowane w mediach społecznościowych nie są wiarygodne. Ale nie wszystkie kluby przekazały nam dane na temat szczepień ich polityków.

Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość

Klub ten liczy 232 posłów i 48 senatorów. Rzeczniczka PiS posłanka Anita Czerwińska przekazała nam, że "według informacji, które zebraliśmy przed wyjazdowym posiedzeniem klubu w Przysusze (odbyło się 15 czerwca – red.) bardzo zdecydowana większość parlamentarzystów była w pełni zaszczepiona".

Konkretnych liczb nie podała.

Jak napisała Czerwińska w SMS-sie do redakcji Konret24: "nieliczne były przypadki związane z indywidualną sytuacją zdrowotną: oczekiwanie na szczepienie po przebytej chorobie (ozdrowieńcy), inne wskazania medyczne, a kilka osób oczekiwało na 2 dawkę szczepionki".

Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni)

Klub ten ma 126 posłów i 41 senatorów. Jak wynika z informacji biura prasowego klubu, w pełni zaszczepione są 162 osoby: 122 posłów i 40 senatorów.

Zaszczepionych pierwszą dawką i czekających na drugą jest kolejnych trzech posłów i jeden senator. Jeden poseł nie został zaszczepiony z powodu przeciwwskazań medycznych.

Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy (Nowa Lewica, PPS, Razem, Wiosna Roberta Biedronia)

Na 47 posłów już 46 jest w pełni zaszczepionych, a jedna osoba przyjęła dopiero pierwszą dawkę. Dwoje senatorów Lewicy zostało już zaszczepionych dwiema dawkami.

Klub Parlamentarny Koalicja Polska (PSL, UED, Konserwatyści)

Klub liczy 24 posłów i czterech senatorów. 27 parlamentarzystów jest już zaszczepionych dwudawkową szczepionką przeciw COVID-19. Natomiast jedna osoba nie została zaszczepiona i nie jest na razie zarejestrowana do szczepień z powodu wskazań medycznych.

Koło Parlamentarne Polska 2050

Wśród członków tego koła – są to siedmioro posłów i jeden senator - jedna osoba czeka na drugą dawkę, którą otrzyma w tym tygodniu. Pozostali są już w pełni zaszczepieni.

Koło Poselskie Polskie Sprawy

Wszyscy posłowie tego koła – jest ich czworo – zostali w pełni zaszczepieni, o czym poinformowała nas przewodnicząca koła posłanka Agnieszka Ścigaj.

Koło Poselskie Konfederacja

"Proszę wybaczyć, ale są to prywatne sprawy naszych posłów i nie będziemy podawać bez ich zgody takich informacji. Nawet jeśli są to informacje anonimowe, posłowie i tak nie zdradzają tych spraw" – napisał w odpowiedzi na pytania Konkret24 Tomasz Grabarczyk z biura prasowego Konfederacji. Koło Konfederacji ma 11 posłów.

Koło Poselskie Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia

Również poseł koła Kukiz'15 Stanisław Tyszka na pytanie Konkret24 o liczbę zaszczepionych posłów koła odpowiedział, że "są to prywatne sprawy medyczne". Aleksandra Ziółkowska z sekretariatu koła Kukiz'15 poinformowała Konkret24, że w pełni zaszczepionych jest dwóch posłów tego koła, jeden jest niezaszczepiony z owodu wysokiego poziomu przeciwciał a jeden poseł odmówił inforacji.

Niezrzeszeni

Jeśli chodzi o posłów niezrzeszonych - jest ich pięcioro - to trzy osoby zostały w pełni zaszczepione, jedna nie może przyjąć szczepionki ze względu na wskazania medyczne, od jednej osoby nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

W pełni są zaszczepieni wszyscy troje senatorowie z Koła Senatorów Niezależnych. Nie mamy informacji od jednego senatora niezrzeszonego.

Z otrzymanych dotychczas informacji wynika więc, że w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało dotychczas co najmniej 256 parlamentarzystów (na 560).

Autor:  Piotr Jaźwiński
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Marcin Obara/PAP, Shutterstock

Pozostałe

Szymański: "Komisja Europejska działa już bez podstaw prawnych"? Sprawdzamy

Przedstawiciele rządu utrzymują, że Komisja Europejska, nie podejmując decyzji w sprawie polskiego Krajowego Planu Odbudowy, narusza regulacje, które sama stworzyła. Przedstawiciele KE tłumaczą, dlaczego przedłużany jest dwumiesięczny termin - a prawnicy wyjaśniają, dlaczego jest to możliwe.