Nie ten rok, nie to miasto, nie ten symbol. Protesty opisywane błędnymi zdjęciami


Wśród licznych zdjęć z protestów w obronie aresztowanej aktywistki LGBT Margot, internauci zamieszczali także fotografie pochodzące z innych zdarzeń. Niektórzy dopisywali im także fałszywe konteksty.

W piątek 7 lipca w Warszawie miał miejsce protest przeciwko decyzji sądu o dwumiesięcznym areszcie dla aktywistki Margot z kolektywu Stop Bzdurom, która jest podejrzana o uszkodzenie furgonetki z homofobicznymi hasłami i atak na kierowcę. Na Krakowskim Przedmieściu w pobliżu pomnika Chrystusa doszło do przepychanek z policjantami. Policja zatrzymała 48 osób. Jak poinformował w niedzielę rzecznik prasowy stołecznej policji Sylwester Malczak, wszystkie osoby zostały zwolnione. Większość z nich usłyszało zarzuty na podstawie artykułu 254 Kodeksu karnego, czyli czynnego udziału w zbiegowisku.

"Są rzeczy, które można było poprawić". Policja odpowiada na zarzuty po protestach aktywistów LGBT
"Są rzeczy, które można było poprawić". Policja odpowiada na zarzuty po protestach aktywistów LGBTEwa Koziak | Fakty po południu

Zdjęcia z protestu i zatrzymań aktywistów były przedmiotem dyskusji wielu internautów. Jak się okazało, niektóre z nich tak naprawdę wykonano w innym czasie lub miejscu.

Zdjęcie z 1 września 2019 roku

Po piątkowych zatrzymaniach aktywistów w mediach społecznościowych pojawiły się wpisy potępiające brutalność policji wobec protestujących. Niektóre z takich wpisów zawierały zdjęcia, mające pokazywać, jak dochodziło do piątkowych zatrzymań aktywistów LGBT.

prawda

Protest aktywistów LGBT w WarszawieEast News

Większość z publikowanych zdjęć faktycznie przedstawia piątkowe zdarzenia, ale jedno z nich, jak sprawdziła redakcja Konkret24, wykonano w 2019 roku. Chodzi o zdjęcie mężczyzny z czerwoną flagą w ręce, którego policjant przyduszał kolanem do chodnika. Fotografię wykonano podczas demonstracji antywojennej 1 września 2019 roku. Podobnie jak protest aktywistów LGBT, to zgromadzenie także odbyło się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Zdjęcie z 2019 roku w we wpisach o piątkowych protestach podały m.in. posłanka Koalicji Obywatelskiej Kinga Gajewska i posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus.

"Wstrząsające obrazy po wczorajszym zatrzymaniu jednej z aktywistek wciąż do nas docierają. W Polsce nigdy nie będzie przyzwolenia na przemoc! Polska zawsze była silna, gdy była otwarta i tolerancyjna. Nie pozwólmy na nienawiść", napisała 8 sierpnia Kinga Gajewska na swoim oficjalnym profilu na Facebooku. Jej wpis ze zdjęciem z 2019 roku podało dalej ponad 660 osób, reakcję zostawiło ponad 1,1 tys.

Joanna Scheuring-Wielgus na Facebooku i Twitterze napisała: "2020. Serio @PolskaPolicja ? To są tak groźni i niebezpieczni ludzie, aby tak ich traktować? Kto wydał rozkaz tych łapanek? Dla kogo pracujecie? Dla obywateli czy dla pisu? Hańbicie urząd! Foto: JohnBob&SophieArt".

Wpis posłanki na Facebooku skomentowało ponad 3,7 tys. użytkowników, ponad 14 tys. podało jego treść dalej. Wśród załączonych do wpisu zdjęć znalazło się i to z 2019 roku.

Zdjęcie sprzed roku w kontekście piątkowych zatrzymań aktywistów LGBT opublikowano także m.in. na twitterowym profilu Norwegian Helsinki Committee (NHC), w serwisie Salon24 zdjęcie pojawiło się w dwóch wpisach 8 i 10 sierpnia. Kolejno podpisano je: "Tak było wczoraj w Warszawie. Chciałbym tedy przestrzec, że w podobny sposób (przyduszenie szyi kolanem) w USA policja zamordowała niedawno George'a Floyda! Fot. OKO Press" i "Tak było w Warszawie w ubiegły piątek".

fałsz

Internauci błędnie opisywali zdjęcie z 2019 r. jako obrazujące bieżące wydarzeniaSalon24

Jak się okazuje, redakcja portalu Oko.press w pierwszej wersji artykułu o zatrzymaniu aktywistki Margot pomyłkowo opublikowała zdjęcie pochodzące z demonstracji antywojennej w Warszawie 1 września 2019.

Brutalne zatrzymanie aktywisty na antywojennej demonstracji w 2019 roku

To samo zdjęcie przyduszanego mężczyzny opublikowano na profilu fotograficznego duetu JohnBob&Sophie Art na Facebooku. Pojawiło się tam już w maju i czerwcu 2020 roku.

"Dalsze losy bohatera z naszego zdjęcia (…) 1 września 2019 r. Piotr Ciszewski, działacz Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów i lewicowy aktywista, brał udział w demonstracji antywojennej. W jednej ręce niósł czerwony sztandar, w drugiej – transparent, a jednak policjanci uznali, że naruszył nietykalność jednego z nich i brutalnie rzucili go na ziemię", twierdzi post JohnBob&Sophie Art, opublikowany 15 czerwca.

Wcześniej dwójka fotografów przypomniała zdjęcie 30 maja br. nawiązując do śmierci George'a Floyda w USA, do której doszło po podobnej interwencji policjantów pod koniec maja.

Zdjęcie policjanta – nie w Polsce, ale w Białorusi

Niektórzy internauci udostępniali zdjęcie z zatrzymania młodego mężczyzny w Mińsku w Białorusi twierdząc, że do zdarzenia doszło w Polsce.

"Pani Agata dwukrotnie udostępniła zdjęcie polskich policjantów. Nawet jednego rozpoznała. Musi szybko się poruszać, bo zdjęcie zrobiono w... Mińsku. Bynajmniej nie Mazowieckim. No ale przecież równie dobrze mogłoby być z Polski, jasna rzecz..." - napisał na Twitterze 9 sierpnia Patryk Słowik, dziennikarz z Dziennika Gazety Prawnej.

Wspomniana przez dziennikarza internautka 9 sierpnia podała dalej zdjęcie na którym widać jak dwóch mężczyzn w maseczkach obezwładnia leżącą na chodniku osobę. Jeden z nich złapał leżącego za gardło. Użytkowniczka o nazwie @Tulilam sugerując, że napastnikami są policjanci w cywilu, stwierdziła: "Taki policjant po cywilnemu zaatakował posłankę Magdalenę Filiks. O ile to nie ten sam".

Inni użytkownicy Twittera także twierdzili, że zdjęcie przedstawia funkcjonariuszy polskiej policji.

W odpowiedzi kolejni internauci publikowali zrzuty ekranu i linki do stron internetowych, które wskazywały, że do zdarzenia doszło w centrum Mińska.

Autorem fotografii jest Franak Viacorka z białoruskiego oddziału Radia Wolna Europa (Радио Свобода). Fotografię opublikował na swoim Twitterze wieczorem 8 sierpnia z komentarzem: "Czy to legalne?". Chwilę wcześniej Viacorka udostępnił także nagranie pokazujące jak młodego chłopaka ze zdjęcia obezwładniono i siłą przeniesiono do stojącego w pobliżu minibusa.

"Widzisz tę przemoc? Ten chłopak po prostu podniósł pięść albo pokazał znak zwycięstwa..." - napisał białoruski dziennikarz.

Nie, symbol na maseczce to nie emblemat nazistowskiej dywizji

"Internauta @PawelSkibaGroby zauważył, że w tłumie postępu i tolerancji w piątek na Krakowskim Przedmieściu siedział sympatyk 4. Dywizji Grenadierów Pancernych SS ‘Polizei’. Tęczowiec miał symbol tej dywizji (Wilczy Hak) na maseczce. Kolejna maseczka z Berlina?" - napisał internauta o nazwie @sbalcerac. Wpis polubiło ponad 250 użytkowników Twittera, prawie 200 podało dalej.

Jak wskazują jednak użytkownicy Twittera, znak widoczny na maseczce mężczyzny widocznego na zdjęciu to symbol warszawskiego klubu sportowego AKS Zły. "To chyba jednak trochę inny znak. Warszawskiej sportowej drużyny @AksZly", stwierdził w odpowiedzi były dziennikarz Michał Majewski.

Zdjęcia czarnych maseczek z logo klubu można odnaleźć facebookowej stronie AKS Zły.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Sprawa Ryszarda Cyby, skazanego za zabicie działacza PiS, to przykład, jak można robić politykę, budując wśród wyborców poczucie zagrożenia. Niekoniecznie w zgodzie z prawdą i faktami. A także jak brak reakcji na fakty rodzi fałsz, który trudno powstrzymać - nawet jeśli wszystko zrobiono zgodnie z procedurami.

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

Źródło:
Konkret24

Na kolejnych spotkaniach z wyborcami i w kolejnych wypowiedziach publicznych kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki powtarza te same twierdzenia - nie zawsze zgodne z prawdą. Niektóre powtarza szczególnie chętnie i często.

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Anna Bryłka z Konfederacji twierdzi, że "cały czas zwiększa się liczba wydawanych zezwoleń na pracę" cudzoziemcom. Według polityków koalicji rządzącej jest odwrotnie. Kto ma rację? Sprawdziliśmy statystyki.

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes