FAŁSZ

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Źródło:
Konkret24
"Bitwa pod Grunwaldem" w nowej, innej odsłonie (materiał z 18.07.2020)
"Bitwa pod Grunwaldem" w nowej, innej odsłonie (materiał z 18.07.2020)
wideo 2/4
"Bitwa pod Grunwaldem" w nowej, innej odsłonie (materiał z 18.07.2020)

"Muzeum Narodowe rozprawiło się również z Maryją", "zamiarem tej władzy jest usunięcie nie tylko krzyży" - piszą oburzeni internauci, komentując informację, jakoby z obrazu Jana Matejki wymazano postać Matki Boskiej. W tym rozpowszechnianym między innymi przez Roberta Bąkiewicza fake newsie nie zgadza się nic - z wyjątkiem nazwy muzeum.

Były prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i kandydat PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych Robert Bąkiewicz opublikował 15 lipca 2024 roku - w 614. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem - wpis w serwisie X treści: "Uwaga! Muzeum Narodowe z ikonicznego obrazu Matejki usunęło... postać Matki Bożej!". Powtórzył tym samym tytuł artykułu z portalwarszawski.pl, do którego link dołączył.

FAŁSZ
Post Roberta Bąkiewicza - fake news, w którym zgadza się tylko nazwa muzeum x.com

Na ilustracji w poście Bąkiewicza widać obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" upamiętniający bitwę między Krzyżakami a połączonymi wojskami Polski i Litwy w 1410 roku. Na obrazie zaznaczono ramką jeden fragment i nałożono znak zapytania. Ma to sugerować, że właśnie w tym miejscu w oryginale widniała Matka Boska. Jego post ma ponad 300 tysięcy wyświetleń. Wielu komentujących wyrażało oburzenie: "Niewiarygodne"; "Skandal"; "Świętokradztwo"; "To się w głowie nie mieści! Bareja!"; "To teraz pojechali... Tego nie da się zaakceptować" (pisownia wszystkich postów oryginalna).

Fake news masowo powielany

Bąkiewicz nie był jedynym, który przy okazji rocznicy bitwy pod Grunwaldem alarmował w mediach społecznościowych o rzekomym usunięciu wizerunku Matki Boskiej z obrazu Jana Matejki. Doniesienia z portalwarszawski.pl rozpowszechniali też inni internauci - w serwisie X i na Facebooku. Niektórzy nie podawali źródła tej informacji lub pisali wręcz, że postać Matki Boskiej została usunięta z obrazu przez historyków sztuki pracujących w warszawskim Muzeum Narodowym.

"To się dzieje naprawdę. Muzeum Narodowe usunęło z obrazu Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki postać św. Stanisława"; "Muzeum Narodowe usunęło z obrazu 'Bitwa pod Grunwaldem' Jana Matejki w wersji multimedialnej, postać Matki Bożej. Zamiarem tej władzy jest usunięcie nie tylko krzyży z przestrzeni publicznej, ale również symboliki chrześcijańskiej z kultury i sztuki"; "Ważne! Jak chcielibyście zobaczyć NMP na obrazie Matejki 'Bitwa pod Grunwaldem' to za późno... Muzeum Narodowe rozprawiło się również z Maryją"; "Muzeum Narodowe z Matejki usunęło…postać Matki Bożej! Potraktowano ją jak balast! Historycy sztuki pracujący w Muzeum Narodowym w Warszawie uznali postać Matki Bożej za zbędną. I tak chcąc nie chcąc stali się wiernymi uczniami ojców założycieli komunizmu naukowego" - to tylko niektóre z wpisów na ten temat, których celem było zapewne wywołanie emocji.

FAŁSZ
Fake news o usunięciu Matki Boskiej z obrazu Matejki rozchodził się w lipcu 2024 roku w serwisie X x.com

Tylko że w kolejnym wpisie, 16 lipca, Bąkiewicz stwierdził jednak, że "oczywiście nie chodzi o oryginał tylko prezentację multimedialną, z której usunięto postać Matki Bożej". Ale dalej napisał: "Niemniej jest, to chyba jednak wstrząsające, że udowa (usuwa - red.) się fragmenty obrazu mistrza Matejki i to jeszcze takie, które można odbierać jako działanie pod wpływem ideologii wrogich naszej cywilizacji".

Nie Matka Boska, nie z obrazu i nie w tym roku

Wystarczy jednak przeczytać tekst ze wspomnianego wyżej portalu, by się dowiedzieć, że Muzeum Narodowe w Warszawie nie mogło usunąć Matki Boskiej z obrazu Jana Matejki, ponieważ nigdy jej na tym obrazie nie było. Rzeczywiście, pierwotny tytuł artykułu, który zachował się jeszcze np. we wpisie Bąkiewicza, brzmiał: "Muzeum Narodowe z ikonicznego obrazu Matejki usunęło… postać Matki Bożej" - ale potem zmieniono go na: "Muzeum Narodowe z ikonicznego obrazu Matejki usunęło… postać św. Stanisława".

To była pierwsza nieprawda w tym przekazie. W opisie na YouTube Ewy Micke-Broniarek z Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie wisi "Bitwa pod Grunwaldem", wyjaśniono, że "zgodnie z relacją Długosza nad walczącymi, wśród chmur i kurzawy, unosi się postać św. Stanisława, patrona Polski".

W artykule udostępnionym przez Bąkiewicza napisano też, że nie chodzi o usunięcie postaci św. Stanisława z samego obrazu, tylko o nieuwzględnienie jego wizerunku na trójwymiarowej prezentacji, którą Muzeum Narodowe zaprezentowało w rocznicę Bitwy pod Grunwaldem. Tak więc informacja o obrazie jest drugą nieprawdą w popularnym w sieci przekazie.

A trzecia manipulacja to czas. Sprawa nie jest bowiem nowa: prezentacja powstała na 600. rocznicę bitwy, która przypadała w 2010 roku. Nie wiadomo, dlaczego akurat 14 lat później brak św. Stanisława na multimedialnej prezentacji zainteresował zarówno stołeczny portal, jak też internautów oraz Bąkiewicza.

Prezentacja stereoskopowa 3D dotycząca "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki jest wciąż dostępna na kanale Muzeum Narodowego w serwisie YouTube. To trzyminutowy filmik, na którym główne postaci obrazu zostały ukazane w trójwymiarze przy akompaniamencie podniosłej muzyki. Jak czytamy w napisach końcowych, prezentację na zlecenie MN wykonała firma Platige Image, a nadzór artystyczny na projektem pełnił Tomasz Bagiński, znany polski animator nominowany do Oscara za film "Katedra".

Muzeum Narodowe: interpretacja skupiająca się na wątku historyczno-militarnym

W odpowiedzi na pytanie Konkret24 o brak św. Stanisława na prezentacji sprzed 14 lat Monika Bala z Działu Komunikacji i Marketingu Muzeum Narodowego w Warszawie przekazała:

Opublikowany przed laty film, zainspirowany obrazem "Bitwa Pod Grunwaldem", konsekwentnie kładzie nacisk na jedną z wielu warstw znaczeniowych dzieła Jana Matejki: skupia się na wątku historyczno-militarnym. Materiał z założenia więc nie jest wiernym odwzorowaniem obrazu, lecz jego interpretacją.

Przedstawicielka muzeum dodała, że "celem krótkiego filmu jest przybliżenie przedstawicieli stanu rycerskiego, którzy wedle malarskiej relacji Matejki brali udział w walce, a także oddanie emocji, głębi i ruchu bitewnej wrzawy". "To artystyczna próba rozplątania kłębowiska ludzkich ciał w toczącej się walce. Dzięki technologii 3D bitwa ożywa, każdy może chwycić miecz i stać się jej uczestnikiem. Wrażenie to miało potęgować rozmyte tło wznoszącego się kurzu" - wyjaśnia Bala.

A "wszystkie osoby zainteresowane oryginalnym dziełem Jana Matejki i jego wielowątkową wymową" zaprasza do Galerii Sztuki XIX Wieku Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie można podziwiać słynny obraz.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Klatka/PAP

Pozostałe wiadomości

"Niecały rok po wygranej w wyborach Tuska Niemcy piszą nam podręczniki historii?", "rząd Tuska dał zielone światło dla niemieckiej polityki historycznej" - taki przekaz rozpowszechniają politycy PiS i Konfederacji. Powodem jest czwarta część podręcznika do historii dla szkół podstawowych. Co stoi za tą manipulacją polityków? Historia - nomen omen - powstawania tej serii podręczników wiele wyjaśnia.

"Niemcy piszą nam podręczniki historii"? O co chodzi z tą książką

"Niemcy piszą nam podręczniki historii"? O co chodzi z tą książką

Źródło:
Konkret24

"Kto nie zapłaci za dostęp do dziennika, nie będzie mógł dać usprawiedliwienia dziecku" - taki alarmujący przekaz rozsyłają w ostatnich dniach internauci. Ale to nieprawda. Historia powstała po informacji opublikowanej przez jednego z operatorów e-dziennika.

"E-dziennik będzie płatny"? Wyjaśniamy

"E-dziennik będzie płatny"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Politycy mówią o "kole zamachowym dla Polski", a naukowcy przestrzegają przed "deficytem strukturalnym" igrzysk olimpijskich. Ekspert wyjaśnia, dlaczego efekt organizacji takiej imprezy nie jest łatwy do policzenia.

Igrzyska mają być "kołem zamachowym" dla Polski. W których miastach były?

Igrzyska mają być "kołem zamachowym" dla Polski. W których miastach były?

Źródło:
Konkret24

Wiceministra klimatu Urszula Zielińska przekonywała, że Polacy żyją średnio o cztery lata krócej niż reszta Europejczyków. Sprawdziliśmy, czy dane potwierdzają jej słowa. Okazuje się, że żyjemy krócej, ale nie o tyle, ile podała polityczka Zielonych.

Polacy żyją "średnio cztery lata krócej" niż inni Europejczycy? Krócej, choć nie tyle

Polacy żyją "średnio cztery lata krócej" niż inni Europejczycy? Krócej, choć nie tyle

Źródło:
Konkret24

"I to jest właściwa postawa!", "tak samo każdy powinien w Polsce Tuska traktować" - komentują internauci nagranie, na którym widać rzekomo, jak właściciel angielskiego baru wyrzuca z niego premiera Keira Starmera. Rzeczywiście, była taka sytuacja, ale nie teraz i nie z premierem.

Premier Wielkiej Brytanii "wywalony z pubu"? Kiedy powstał ten film

Premier Wielkiej Brytanii "wywalony z pubu"? Kiedy powstał ten film

Źródło:
Konkret24

Wystarczyło zaledwie kilka godzin, by stworzony przez kremlowską propagandę przekaz trafił na strony polskich serwisów w niemal niezmienionej formie. - Clickbait zwyciężył ze zdrowym rozsądkiem - ocenia ekspert od rosyjskiej dezinformacji. Oto historia o walkach w obwodzie kurskim, doniesieniach "Izwiestii", NATO i polskich służbach.

"NATO pomogło". Jak rosyjska propaganda przeniknęła do polskich serwisów

"NATO pomogło". Jak rosyjska propaganda przeniknęła do polskich serwisów

Źródło:
Konkret24

"Blamaż", "potwarz dyplomatyczna", "skandal dyplomatyczny" - grzmią politycy opozycji po tym, jak obejrzeli kadry z przylotu premiera Indii do Polski. Chodzi o to, że Narendrę Modiego na lotnisku nie witał premier czy nawet minister spraw zagranicznych. Czy powinien? Sprawdziliśmy.

Powitanie premiera Indii na lotnisku. "Skandal dyplomatyczny"?

Powitanie premiera Indii na lotnisku. "Skandal dyplomatyczny"?

Źródło:
Konkret24

Konfederacja przekonywała, że bezrobocie wzrosło w Polsce "pierwszy raz od lat" i alarmowała, że Bruksela, PO i PiS "prowadzą nas w kierunku stagnacji gospodarczej". Dane o bezrobociu nie potwierdzają tezy Konfederacji.

Konfederacja: "Bezrobocie wzrosło pierwszy raz od lat". Wprowadza w błąd

Konfederacja: "Bezrobocie wzrosło pierwszy raz od lat". Wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Nieco ponad tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego zaczęły obowiązywać przepisy, na mocy których można już egzekwować standardy ochrony małoletnich. To realizacja tak zwanej ustawy Kamilka. Jednak w sieci pojawiły się informacje, jakoby ustawa ta zakazywała przytulania dzieci. Tłumaczymy więc, co stanowią nowe przepisy.

Lex Kamilek "zabrania przytulania dzieci"? Po co te wytyczne

Lex Kamilek "zabrania przytulania dzieci"? Po co te wytyczne

Źródło:
Konkret24

Niemcy "wstrzymują finansowanie wojskowe Ukrainy", "odcinają pomoc dla Ukrainy" - taki przekaz rozpowszechniany jest w polskich mediach społecznościowych. To echo trwającej w Niemczech dyskusji, podsycanej prawdopodobnie przez kremlowską propagandę. W tle tej fałszywej narracji są zbliżające się wybory w trzech niemieckich landach.

Niemcy "odcinają pomoc dla Ukrainy"? Nie. Wyjaśniamy

Niemcy "odcinają pomoc dla Ukrainy"? Nie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W dyskusji o tym, kto z Konfederacji powinien być kandydatem na prezydenta, nie wszyscy wskazywaliby na Sławomira Mentzena. Na przykład poseł Krzysztof Mulawa kilkakrotnie twierdził, że "jedyną osobą z prawicy, która ma zaufanie na poziomie ponad pięćdziesięciu procent", jest Krzysztof Bosak. Tylko że żadne dane tego nie potwierdzają, a sam poseł Mulawa przyznał w rozmowie z Konkret24, że "nieprecyzyjnie się wyraził".

Mentzen vs Bosak. Ten drugi "ma zaufanie na poziomie ponad 50 procent"?

Mentzen vs Bosak. Ten drugi "ma zaufanie na poziomie ponad 50 procent"?

Źródło:
Konkret24

Wzrost zachorowań na mpox powoduje, że w mediach społecznościowych krążą informacje o "megalockdownach" czy innych obostrzeniach, które ma ogłaszać Światowa Organizacja Zdrowia. To nieprawda. Wyjaśniamy, czego dotyczą tymczasowe zalecenia WHO.

Zakażenia wirusem mpox. WHO "już nakazuje lockdowny"?

Zakażenia wirusem mpox. WHO "już nakazuje lockdowny"?

Źródło:
Konkret24

"Oj to już mocny fikołek"; "Były smoki w tej bajce?" - tak internauci komentowali informację o tym, że lotnisko w Łodzi "jest w top 3 polskich lotnisk". W serwisie X napisał tak wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik, a poseł Tomasz Trela udostępnił jego wpis. Po naszych pytaniach samorządowiec usunął post.

Lotnisko w Łodzi "w top 3 polskich lotnisk"? Co pokazują dane

Lotnisko w Łodzi "w top 3 polskich lotnisk"? Co pokazują dane

Źródło:
Konkret24

Według ministry funduszy Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz remedium na starzenie się społeczeństwa, związane z tym kwestie demograficzne i komplikacje dla systemu emerytalnego byłaby wyższa wydajność pracy, bo "na tę samą złotówkę będzie mogło pracować mniej osób". Według niej Polacy pracują mniej wydajnie niż Czesi. Sięgnęliśmy do danych i sprawdziliśmy, jak wypadamy wśród państw unijnych.

Wydajność pracy Polaka mniejsza niż Czecha? Sprawdzamy

Wydajność pracy Polaka mniejsza niż Czecha? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Nagranie z niecodziennym zachowaniem europosła Roberta Biedronia krąży w sieci. Służy do obrażania polityka Lewicy. Wideo nie jest nowe i zostało edytowane. Przypominamy kontekst, w którym powstało.

"Robert Biedroń używa wyciągu z benzyny do walki z małpią ospą"? O co chodzi w nagraniu

"Robert Biedroń używa wyciągu z benzyny do walki z małpią ospą"? O co chodzi w nagraniu

Źródło:
Konkret24

"UK upada", "[Są] niewolnikami we własnym królestwie. Masakra" - tak reagowali internauci na nagranie pokazujące księżną Kate w chuście na głowie i w sytuacji, gdy jeden z imamów londyńskiego meczetu nie podał jej ręki. To nieaktualne nagranie, które znowu krąży w kontekście antymuzułmańskich zamieszek w Wielkiej Brytanii. Wyjaśniamy, skąd chusta na głowie księżnej i brak uścisku dłoni ze strony duchownego.

"Księżna Walii musi nakryć głowę podczas odwiedzania niektórych stref Londynu". Nie

"Księżna Walii musi nakryć głowę podczas odwiedzania niektórych stref Londynu". Nie

Źródło:
Konkret24

Według fałszywego przekazu rozpowszechnianego w sieci profesor Bronisław Geremek miał kiedyś przyznać w wywiadzie robionym przez Hannę Krall, że nienawidzi Polaków. To nieprawda – co wyjaśniała już sama Krall, ale także historycy. W PRL-u Geremek był ofiarą czarnej propagandy.

PRL-owska fałszywka o Geremku żyje w internecie. "Utwór przez ubeków napisany" 

PRL-owska fałszywka o Geremku żyje w internecie. "Utwór przez ubeków napisany" 

Źródło:
Konkret24

Były minister obrony Mariusz Błaszczak przekonuje, że w tym roku "organizowane są dokładnie takie same pikniki" przez MON jak za rządów Zjednoczonej Prawicy. Otóż nie. Pokazujemy znaczące różnice, które dowodzą, że teza polityka PiS jest fałszywa.

Błaszczak: PO organizuje "dokładnie takie same pikniki" co PiS. Nie. Różnice są znaczące

Błaszczak: PO organizuje "dokładnie takie same pikniki" co PiS. Nie. Różnice są znaczące

Źródło:
Konkret24

Nagranie muzyka, jakoby śpiewającego w centrum Londynu, że chce przenieść się do Polski "gdzie ulice są bezpieczne" zainteresowało wielu internautów. Udostępniali je między innymi prawicowi politycy z Polski i Wielkiej Brytanii. Tymczasem zostało zmanipulowane, co potwierdza muzyk z nagrania.

"Na ulicach Wielkiej Brytanii śpiewają piosenki o tym, że chcieliby się przenieść do Polski"? Nie

"Na ulicach Wielkiej Brytanii śpiewają piosenki o tym, że chcieliby się przenieść do Polski"? Nie

Źródło:
Konkret24

Według krążącej w mediach społecznościowych ilustracji Polska ma mieć najwyższy deficyt budżetowych wśród krajów unijnych. Ale ten, choć rzeczywiście wysoki i plasujący nas w czołówce, wcale najwyższy nie jest.

Polska z największym deficytem w UE? Dane zaprzeczają

Polska z największym deficytem w UE? Dane zaprzeczają

Źródło:
Konkret24