W mediach społecznościowych krąży krótkie wideo, na którym widać jak transporter opancerzony jest obrzucany koktajlami Mołotowa. To jest nagranie z Kijowa - ale z 2014 roku.

Ukraina została zaatakowana przez Rosję nad ranem 24 lutego. Po kolejnej nocy, podczas której Rosjanie próbowali zająć Kijów, w mediach społecznościowych lotem błyskawicy rozeszło się wideo nagrane właśnie nocą, na którym widać zbudowaną w poprzek ulicy barykadę i transporter opancerzony próbujący ją pokonać. Zostaje obrzucony koktajlami Mołotowa przez tłum ludzi zza barykady i staje w płomieniach.

Nagranie krąży z przekazem, że tak właśnie wyglądała noc z 25 na 26 lutego w stolicy Ukrainy. Internauci są przekonani, że pojazd był rosyjski, a koktajlami rzucali Ukraińcy. "Konfrontacja na ulicach Kijowa" - to tłumaczenie jednego z popularnych wpisów po portugalsku, który został opublikowany na Twitterze 26 lutego. Ma ponad pół miliona wyświetleń. "Ludzie rzucali koktajlami Mołotowa w rosyjski czołg w nocy, na Ukrainie, w Kijowie" - to z kolei jeden z anglojęzycznych wpisów, który pojawił się tego samego dnia o podobnej porze.

Internauci sądzą, że nagranie pokazuje sytuację w Kijowie z lutego 2022 roku
Internauci sądzą, że nagranie pokazuje sytuację w Kijowie z lutego 2022 roku Foto: Twitter

To wideo z kijowskiego Majdanu z 2014 roku

Jak sprawdziliśmy, wideo jest fragmentem dłuższego materiału krążącego w sieci już od kilku lat. Znaleźliśmy go np. na YouTube z datą publikacji 19 lutego 2014 roku. W rzeczywistości przedstawia jedną ze scen, jak rozegrała się na kijowskim Majdanie Niezależności w 2014 roku podczas rewolucji godności.

Kijowski Majdan w 2014 roku
Kijowski Majdan w 2014 roku Foto: Youtube
Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Twitter

Pozostałe

Brazylia, gangi motocyklowe i pozwolenie na samosąd. Ten przekaz jest fałszywy

Ponad trzy miliony wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie pokazujące sceny atakowania motocyklistów przez kierowców samochodów. Krąży w sieci z informacją, jakoby brazylijski rząd miał pozwolić obywatelom zabijać członków gangów motocyklowych. Nie ma na to żadnych dowodów, a filmik jest zbitką nagrań pokazywanych wcześniej przy różnych okazjach.

W Kosowie jest największa zagraniczna baza NATO? Nie, są większe

Napięcie na kosowsko-serbskiej granicy spowodowało, że w sieci pojawiają się przekazy mające wzbudzać nastroje antykosowskie - na przykład dotyczące obecności zachodnich wojsk w tym kraju. W dyskusjach przewija się teza, że właśnie w Kosowie jest "największa zagraniczna baza wojsk NATO". To nieprawda.

Sześciu kanadyjskich lekarzy zmarło "po kolejnej rundzie szczepień"? To fake news

Internauci sugerują, że śmierć sześciu lekarzy w Kanadzie, których lista nazwisk krąży w mediach społecznościowych, miała jakiś związek ze szczepieniem na COVID-19. Nie ma na to żadnych dowodów, pracodawcy większości tych lekarzy dementują plotki, a powody zgonów są zupełnie inne. Przestrzegamy przed fake newsem.

"Co chcą osiągnąć polscy deweloperzy"? To nie Polska i nie są to balkony

"Mistrzowie patodeweloperki", "chów klatkowy", "potwory" - takimi stwierdzeniami komentują internauci zdjęcie dwóch budynków, które stoją bardzo blisko siebie i wygląda, jakby stykały się balkonami. Internauci kpią przy tym z polskich deweloperów - jednak zdjęcie nie pochodzi z Polski.