"Zazdrość", "czas na nas" - użytkownicy serwisu X entuzjastycznie reagują na wpisy o rzekomym odrzuceniu konkordatu przez czeski parlament. Tyle że, przynajmniej w ostatnim czasie, nikt w Czechach nie usiłował doprowadzić do podpisania umowy z Watykanem. Wyjaśniamy.
Blisko 60 tys. wyświetleń i cztery tysiące polubień ma post z serwisu X z informacją: "Czeski parlament odrzucił konkordat z Watykanem. Ze 177 obecnych posłów przeciwko głosowało 110-ciu" (pisownia oryginalna). Wpis 10 kwietnia opublikował anonimowy użytkownik platformy. Zamieścił również zdjęcie z posiedzenia Izby Poselskiej, niższej izby czeskiego parlamentu. Wielu internautów potraktowała wpis jak świeże doniesienia prasowe. "Zazdrość"; "Mój ulubiony kraj w Europie znowu mnie pozytywnie zaskoczył" - pisali. Kopie wiadomości krążyły równolegle na Facebooku, ale nie zyskały większej popularności.
Niektórzy internauci wykazali się czujnością. Wyjaśniali, że to wcale nie jest nowa informacja. W ostatnim czasie czeski parlament nie dyskutował o nowej umowie z Państwem Watykańskim.
Odrzucili? Tak, ale 21 lat temu
"Czeski parlament odrzucił konkordat z Watykanem. Ze 177 obecnych posłów przeciwko głosowało 110-ciu" - te dwa zdania użyte we wpisie internauty pochodzą z artykułu serwisu Money.pl z 21 maja 2003 roku. Informacja ma zatem blisko 21 lat.
Jak czytamy w artykule "Gazety Wyborczej" z maja 2003 roku, negocjacje Czech i Watykanu trwały ponad dwa lata. Umowę podpisano w lipcu 2002 roku. Czeski parlament ostatecznie odmówił jej ratyfikacji. Przeciw zagłosowali komuniści, ale i większość posłów konserwatywnej Obywatelskiej Partii Demokratycznej i blisko połowa rządzących wówczas socjaldemokratów.
Czechy do dziś nie zawarły konkordatu z Watykanem. Listę państw, z którymi Watykan podpisał specjalne umowy, można znaleźć na jego stronach internetowych.
Kwestie konkordatu regularnie budzą wielkie emocje i są przedmiotem ożywionych dyskusji, w których łatwo o pomyłki. W lutym 2019 roku w Konkret24 wyjaśnialiśmy, na ile realne są postulaty wypowiedzenia tej umowy międzynarodowej przez Polskę. W styczniu tego roku wyjaśnialiśmy, że nie jest prawdą, że dwie godziny katechezy w szkole tygodniowo są "gwarantowane konkordatem". Zapis dotyczący wymiaru godzinowego jest w innym akcie.
Źródło: Konkret24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/X.com