Metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo mówił w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że dwie godziny katechezy w szkole tygodniowo są "gwarantowane konkordatem". Nie jest to prawdą. Zapis dotyczący wymiaru godzinowego jest w innym akcie.
W depeszy, którą Polska Agencja Prasowa (PAP) opublikowała rano 31 grudnia 2023 roku, metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo mówił m.in. o najważniejszych wydarzeniach w Kościele w ubiegłym roku, o trwającym Zwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów czy o szybkiej laicyzacji młodych Polaków. Odniósł się też do zapowiedzi minister edukacji Barbary Nowackiej, która 13 grudnia w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 stwierdziła: "Dwie godziny lekcji religii to przesada, bo mają tej religii dzieci więcej niż innych przedmiotów". "Dlatego moja propozycja będzie polegała na ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny płatnej z budżetu państwa. Jeżeli będzie decyzja samorządu, rodziców, że chcieliby tych godzin więcej, będzie to ich decyzja, także finansowa" - zapowiedziała Nowacka.
Metropolita częstochowski stwierdził w rozmowie z PAP:
Dziś mamy jeszcze gwarantowane konkordatem dwie godziny katechezy w szkole, choć już od lat bywały uzgodnienia szkolne o jednej godzinie. Jeśli minister edukacji mówi o jednej godzinie religii na pierwszej czy ostatniej lekcji, które są już jakąś formą rezygnacji – to jest podpowiedź, żeby to parafie i rodzice decydowali i przyjęli to wyzwanie do spotkań w salkach katechetycznych. Zgoda. Niech młodzież gromadzi się na spotkaniach oazowych, formacyjnych. Tam jest miejsce na nawiązywanie relacji rówieśniczych, wspólnotę, ciekawe wyjazdy i na zabawę.
Arcybiskup nie ma jednak racji, twierdząc, że konkordat gwarantuje dwie lekcje religii w szkołach (tygodniowo, jak należy rozumieć z wypowiedzi arcybiskupa).
CZYTAJ TEŻ W KONKRET24: Religia w szkole. Dane Kościoła pokazują, jak ubywa uczniów
Co o lekcjach religii zapisano w konkordacie
Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską to umowa międzynarodowa zawarta w 1993 roku. Reguluje relacje między państwem polskim a Kościołem katolickim. Dotyczy zasad funkcjonowania instytucji i działalności tego kościoła w Polsce, w tym m.in. zawierania małżeństw w kościołach czy nauczania religii. Umowa liczy 11 stron, jednak na żadnej nie znajdziemy gwarancji dotyczących jakiejś konkretnej liczby godzin katechezy w szkołach. W artykule 12. pkt 1. czytamy:
Uznając prawo rodziców do religijnego wychowania dzieci oraz zasadę tolerancji, Państwo gwarantuje, że szkoły publiczne podstawowe i ponadpodstawowe oraz przedszkola, prowadzone przez organy administracji państwowej i samorządowej, organizują zgodnie z wolą zainteresowanych naukę religii w ramach planu zajęć szkolnych i przedszkolnych.
Kolejne cztery punkty artykułu 12 dotyczą organizacji nauki religii w szkołach, ale nie ma w nich zapisu, który potwierdzałby słowa arcybiskupa Depy. Dwa kolejne dotyczą programu nauczania religii katolickiej oraz podręczników, nauczycieli religii, którzy muszą posiadać upoważnienie od biskupa diecezjalnego. Następne dwa gwarantują, że "treści nauczania i wychowania religijnego nauczyciele religii podlegają przepisom i zarządzeniom kościelnym, a w innych sprawach przepisom państwowym" i że "Kościół Katolicki korzysta ze swobody prowadzenia katechezy dla dorosłych, łącznie z duszpasterstwem akademickim".
O tym, że w konkordacie nie ma zapisów mówiących o liczbie lekcji religii w szkołach, napisał też serwis gazeta.pl. Jednak istnieje zapis o dwóch godzinach katechezy tygodniowo w szkole - wymiar godzinowy jest bowiem w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w szkołach publicznych. Zapis o dwóch godzinach religii znajduje się w obowiązującym ujednoliconym tekście tego rozporządzenia:
Nauka religii w przedszkolach i szkołach publicznych wszystkich typów odbywa się w wymiarze dwóch zajęć przedszkolnych lub dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. Wymiar lekcji religii może być zmniejszony jedynie za zgodą biskupa diecezjalnego Kościoła Katolickiego albo władz zwierzchnich pozostałych kościołów i innych związków wyznaniowych.
Źródło: Konkret24