"Polacy kontra TSUE na jednym zdjęciu" - brzmiał jeden z komentarzy do popularnej w sieci fotografii, która rzekomo ma pokazywać protest "Solidarności" przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu. Jednak nie ma ona nic wspólnego ani z Polską, ani z Polakami.
Zdjęcia wozów opancerzonych i zasieków oplecionych concertiną rozstawionych na ulicach Luksemburga zaczęły krążyć 21 października w mediach społecznościowych. Jak informowano, w ten sposób miejscowa policja przygotowywała się do zapowiedzianego na dzień później protestu związkowców z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Kiedy jednak protest już się rozpoczął, internauci publikowali w sieci inną fotografię, która rzekomo została wykonana w Luksemburgu tego dnia - szybko stała się popularna polskich mediach społecznościowych.Na rozpowszechnianym zdjęciu widać osoby protestujące z flagami i transparentami w biało-czerwonych barwach stojące przed policyjną blokadą. Naprzeciwko nich są funkcjonariusze w pełnym rynsztunku, specjalistyczne policyjne auta i ustawione bardzo wysokie płoty."Tolerancyjna kolorowa Bruksela wita Polaków. Tak wygląda ich strach"; "Polacy kontra TSUE na jednym zdjęciu…"; "Polacy przyjechali upomnieć się o swoje prawa w praworządnej UE"; "Jedno jest pewne. Boją się nas" - komentowali fotografię publikujący ją internauci.Jednak zdjęcie nie przedstawia polskich protestujących i nie pochodzi z Luksemburga. Zostało zrobione w 2020 roku w zupełnie innych okolicznościach.Protest w Luksemburgu22 października przed siedzibą TSUE w Luksemburgu, a potem przed ambasadą Czech, demonstrowała grupa związkowców z NSZZ Solidarność. Wyrażali sprzeciw wobec postanowień TSUE w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów. Protest miał pokojowy przebieg. Według organizatorów w demonstracji wzięło udział nieco ponad 2 tys. osób.20 września wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta zobowiązała Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie. Chodziło o niewykonanie postanowienia wiceprezes z 21 maja tego roku w sprawie natychmiastowego wstrzymania wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. Pod koniec lutego Czechy wniosły do TSUE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia.
Nie Luksemburg, tylko Białoruś, rok 2020
"Czy to zdjęcie nie przypomina Wam obrazków z Białorusi? Brakuje tylko Łukaszenki, latającego z kałachem!!!" - zapytała jedna z internautek, publikując 22 października popularne w sieci zdjęcie rzekomo polskich protestujących w Luksemburgu.
Właściwie miała rację - to zdjęcie jest z Białorusi. Można to sprawdzić przy pomocy odwróconego wyszukiwania obrazem.
Widoczni na fotografii protestujący mają flagi nie polskie, tylko białoruskie: biało-czerwono-białe. Naprzeciwko nich stoją białoruskie siły bezpieczeństwa, nie policja w Luksemburgu. Zdjęcie powstało 23 sierpnia 2020 roku w Mińsku podczas jednego z protestów przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki, dwa tygodnie po rzekomo wygranych przez niego wyborach prezydenckich.
Fotografia jest w bazie Associated Press, autorem jest Dmitrij Łowetskij. Pojawiła się już w publikacjach prasowych na temat wydarzeń na Białorusi, m.in. w hiszpańskim "El Pais" i niemieckim "Sternie".
Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Twitter, Dmitri Lovetsky/ASSOCIATED PRESS/EAST NEWS
Źródło zdjęcia głównego: Twitter