FAŁSZ

Talibowie w Kandaharze powiesili zdrajcę z helikoptera? Prawda o tym filmie jest inna


Ponad trzy miliony odsłon ma rozsyłane w internecie nagranie, na którym rzekomo widać, jak talibowie w Afganistanie powiesili człowieka z helikoptera. Film jest prawdziwy, ale nie przedstawia egzekucji.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Media społecznościowe na świecie obiegło kilkunastosekundowe wideo, na którym widać lecący nad jakimiś zabudowaniami helikopter z przyczepioną liną, a na jej końcu widoczna jest jakby postać człowieka. Według opisów internautów nagranie powstało w Afganistanie, gdzie talibowie po przejęciu władzy mieli powiesić kogoś z pokładu helikoptera.

Publikując ten film, internauci wyrażali oburzenie wobec okrucieństwa talibów. W wielu komentarzach oskarżano Stany Zjednoczone i prezydenta Joe Bidena, że to oni są winni temu, co oglądamy na filmie. Materiał ten pojawił się m.in. w amerykańskiej stacji Fox News, która poinformowała, że według "New York Post" jest to człowiek wiszący z black hawka. "Nie jesteśmy w stanie tego potwierdzić ale próbujemy ustalić, kto dokładnie tam wisi" - powiedział dziennikarz stacji, a następie stwierdził, że jak to ogląda, "to jest mu niedobrze".

W sieci pojawiło się bardzo dużo wpisów z tym wideo. Także w PolsceTwitter

Nagranie odtworzono ponad 3 mln razy. W mediach społecznościowych komentowali je m.in. amerykańscy republikanie. "Ten wstrząsający obraz podsumowuje afgańską katastrofę Joe Bidena. Talibowie wieszają człowieka z amerykańskiego Blackhawka. Tragiczne. Niewyobrażalne" - skomentował 30 sierpnia na Twitterze Ted Cruz, senator z Teksasu (post już skasowano). "W jakim pieprzonym świecie dobrym pomysłem było oddanie kraju w ręce tych ludzi" - ocenił także na Twitterze Dan Crenshaw, przedstawiciel Teksasu w Izbie Reprezentantów. Ich posty komentowało i cytowało tysiące internautów, którzy także nie kryli oburzenia.

Internauci pisali: "To przykre i oburzające jak teraz ludzie mogą sobie robić takie obrzydliwe rzeczy"; "Pokazują, co będą robić ze swoimi wrogami. USA przekazały terrorystom broń masowej zagłady"; "Wspaniale. Po prostu wspaniale. Może następnym razem wojsko przekaże im broń atomową i gotówkę?"; "Po raz kolejny rozpoczyna się koszmar dla tych pozostawionych samych sobie niewinnych ludzi" (pisownia wszystkich postów oryginalna). A Donald Trump jr. umieścił jako swoje zdjęcie w tle na Twitterze nazwisko prezydenta USA z obrazkiem czerwonego helikoptera z powieszoną na linie postacią.

Krótkie wideo dotarło także do Polski. I również wśród polskich internautów dominowały głosy oburzenia. "Talibowie w Kandaharze powiesili 'zdrajcę'. Użyli do tego liny i amerykańskiego Black Hawka, prezentu od Joe Bidena"; "Talibowie wieszają kolejną osobę z helikoptera w Kandaharze"; "Talibowie otwarcie kpią teraz ze Stanów Zjednoczonych, islamiści używali amerykańskich helikopterów do wieszania 'zdrajców' w Kandaharze w Afganistanie" - komentowali.

"Nad biurem gubernatora Kandaharu został zauważony helikopter z jedną powieszoną osobą"

Jak ustaliła redakcja amerykańskiego dziennika "USA Today", materiał po raz pierwszy pojawił się 30 sierpnia na Telegramie na koncie afgańskiego radia z Kandaharu Tabassum Radio - jego nazwę widać na filmie. Komentarz do filmu po pasztuńsku brzmiał: "Nad biurem gubernatora Kandaharu został zauważony helikopter z jedną powieszoną osobą. Urzędnicy nie skomentowali jeszcze sprawy".

Jednak według amerykańskiego portalu fact-checkinowego Snopes wideo po raz pierwszy zostało opublikowane 30 sierpnia na anglojęzycznym koncie twitterowym Islamskiego Emiratu Afganistanu (zostało już zawieszone) Talib Times wraz z wyrazami radości z wycofania się Amerykanów z Afganistanu. "To nasze siły powietrzne! W tym momencie helikoptery Islamskiego Emiratu Afganistanu latają nad Kandaharem i patrolują miasto" - napisano. Ani słowem nie wspomniano o egzekucji. Nie poinformował o niej również użytkownik Usama Mohammadi przedstawiający się na Twitterze jako dziennikarz pracujący dla Emiratu. Zamieścił zdjęcia tego samego helikoptera z komentarzem wychwalającym przejęcie władzy przez talibów.

Kto nagrał wideo i co naprawdę przedstawia

Indyjski portal fact-checkingowy Fact Crescendo dodzwonił się do Sadiqullah'a Afghan'a, szefa Tabassum Radio. Poinformował, że to on jest autorem nagrania. "Zrobiłem je wczoraj (30 sierpnia - red.) swoim telefonem przy siedzibie gubernatora Kandaharu. Widzieliśmy mężczyznę powieszonego z helikoptera i byliśmy mocno zdziwieni. Potem dowiedzieliśmy się, że był to talib, który próbował umieścić flagę talibów na dachu budynku. Ta cała narracja z mediów społecznościowych, że ktoś został powieszony przez talibów, to nieprawda" - przekazał.

To samo wyjaśnienie przekazało Tabassum Radio portalowi USA Today: "Jeden z talibskich ochroniarzy próbował z powietrza przywiązać flagę do 100-metrowej anteny, ale nie był w stanie tego zrobić" - napisano w przesłanym redakcji e-mailu.

31 sierpnia Bilal Sarwary, niezależny afgański dziennikarz, napisał na Twitterze, że afgańskiego pilota lecącego właśnie tym helikopterem zna od lat. "Mężczyzna próbował z powietrza umieścić flagę (na jednym z budynków - red.) ale ostatecznie misja się nie powiodła" - wyjaśnił.

Indyjski portal fact checkingowy Alt News przeanalizował inne materiały wideo w mediach społecznościowych pokazujących przelot tego helikoptera. Dotarł do filmów dłuższych i nagrywanych pod różnymi kątami. Widać na nich, że przyczepiony liną mężczyzna poruszał się, a nawet machał do ludzi oglądających jego lot, zaś lina nie była zawieszona wokół szyi, tylko miał uprząż.

Afgańska agencja informacyjna Asvaka, która również umieściła podobne wideo w sieci, potwierdziła redakcji Alt News, że widoczny na nagraniach mężczyzna chciał umieścił flagę na budynku gubernatora. "Mamy tam swój zespół. Potwierdził nam, że osoba była sterowana i zwisała z helikoptera aby zamocować flagę" - podała.

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Bashir Darwish/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Na kolejnych spotkaniach z wyborcami i w kolejnych wypowiedziach publicznych kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki powtarza te same twierdzenia - nie zawsze zgodne z prawdą. Niektóre powtarza szczególnie chętnie i często.

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Anna Bryłka z Konfederacji twierdzi, że "cały czas zwiększa się liczba wydawanych zezwoleń na pracę" cudzoziemcom. Według polityków koalicji rządzącej jest odwrotnie. Kto ma rację? Sprawdziliśmy statystyki.

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki twierdzi, że z powodu "oszustwa rządu Donalda Tuska" emeryci stracili 800 złotych. Chodzi o rzekome "obcięcie 14. emerytury". Jednak kandydat PiS wprowadza opinię publiczną w błąd. Przypominamy, z czego wynikała jednorazowa podwyżka tego świadczenia.

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki zapewniał na spotkaniu w Kluczborku, że zna "realny problem kobiet". Chodzi o urlop wychowawczy, którego według niego "nie wpisuje się" kobietom do emerytury. Prawda wygląda inaczej.

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki od dłuższego czasu opowiada wyborcom, że jako kandydat na prezydenta "składał projekty ustaw" w Sejmie. A teraz dziwi się, że Sejm "jego propozycji" nie przyjął. Jaka jest prawda?

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes