FAŁSZ

Amerykański generał zginął w Ukrainie? "Przeraża, ile osób to lajkuje"

Źródło:
Konkret24, PAP
Ukraińcy wyzwolili Robotyne, są coraz bliżej głównych umocnień Rosjan
Ukraińcy wyzwolili Robotyne, są coraz bliżej głównych umocnień Rosjan
Andrzej Zaucha/Fakty TVN
Ukraińcy wyzwolili Robotyne, są coraz bliżej głównych umocnień RosjanAndrzej Zaucha/Fakty TVN

Setki tysięcy wyświetleń na Twitterze ma fake news o śmierci amerykańskiego generała w Ukrainie. Pojawia się w kilku językach. W jego rozpowszechnianiu aktywne są profile znane z powielania rosyjskiej dezinformacji.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

"Amerykański generał dywizji Anthony Potts zginął w rosyjskim ataku rakietowym na kwaterę główną NATO w ukraińskim mieście Dniepropietrowsk" - ogłosił 21 sierpnia jeden z użytkowników Twittera (pisownia postów oryginalna). "Wojsko USA przyznaje się do jego śmierci, ale twierdzi, że zginął w 'katastrofie lotniczej'" - napisał. Opublikował fotografię wojskowego na tle amerykańskiej flagi. Wpis ten ma 12 tys. wyświetleń i prawie 300 polubień. "Jak agenci cia w azowstalu"; "denazyfikacja trwa" - komentowali internauci. Lecz wielu przekonywało, że informacja jest nieprawdziwa. "Przeraża, ile osób to lajkuje i podaje bez weryfikacji" - stwierdził jeden z nich.

FAŁSZ
Posty z fałszywą informacją o śmierci amerykańskiego generała w UkrainieTwitter

21 i 22 sierpnia na Twitterze krążyły posty analogicznej treści po angielsku i hiszpańsku. Jeden z anglojęzycznych tweetów miał blisko 550 tys. wyświetleń i 3,4 tys. polubień. Wiele z tych kont regularnie rozsyła treści zbieżne z rosyjskimi narracjami propagandowymi i dezinformacyjnymi.

W sieci znaleźliśmy więcej przykładów łączenia śmierci generała Pottsa z wojną w Ukrainie. Pierwsze takie przekazy powołują się na rosyjskie źródła. Ośrodki prokremlowskiej propagandy już wcześniej rozsyłały fałszywe informacje o zaangażowaniu wojskowych NATO w Ukrainie.

Generał zginął w wypadku lotniczym w Stanach Zjednoczonych

Generał dywizji Anthony Potts kierował jednym z programów w ośrodku wojskowym Aberdeen Proving Ground w amerykańskim stanie Maryland. 31 lipca o jego śmierci poinformowało Stowarzyszenie Armii Stanów Zjednoczonych. "Potts był jedyną osobą w jednosilnikowym samolocie, który rozbił się na polu w Havre de Grace w stanie Maryland, według wielu doniesień prasowych i lokalnych służb ratowniczych" - podkreślono w komunikacie. Do wypadku doszło 25 lipca; generał miał 59 lat. Opublikowano też kondolencje rzeczniczki amerykańskiej armii ppłk Ruth Castro: "Cała armia amerykańska jest wdzięczna za jego służbę i składamy najgłębsze i najszczersze kondolencje całej rodzinie Pottsa".

26 lipca, dzień po katastrofie, lokalny serwis The Baltimore Banner powoływał się na biuro szeryfa hrabstwa Harford, które potwierdziło śmierć generała w katastrofie w Havre de Grace. Generał leciał samolotem Piper PA-28 - przyczyny wypadku dopiero ustala Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu, rządowa agencja zajmująca się m.in. badaniem wypadków lotniczych.

Na stronie ośrodka Aberdeen Proving Ground jest tylko krótka notka z kondolencjami dla rodziny.

Nie ma żadnych wiarygodnych doniesień łączących generała Pottsa z wojną w Ukrainie. Co więcej, generał nie mógł zginąć w "kwaterze głównej NATO w Ukrainie", bo takowa nie istnieje. W kwietniu w Konkret24 wyjaśnialiśmy przekaz o rzekomym uderzeniu pocisku Kindżał w "kwaterę główną NATO w Ukrainie". Był to kolejny przykład rosyjskiej dezinformacji.

Spiskowa narracja rodem z rosyjskiego serwisu informacyjnego

Już w ostatnich dniach lipca podjęto pierwsze próby rozprowadzenia fałszywej narracji o śmierci amerykańskiego generała. Teorię spiskową o ukrywaniu przez państwa NATO rzekomych śmierci wojskowych w Ukrainie rozpowszechniano wówczas w jednym z rosyjskojęzycznych serwisów informacyjnych i na forach internetowych. Celem tych narracji jest uwiarygodnienie fałszywej tezy o zaangażowaniu żołnierzy NATO w Ukrainie.

30 lipca w anglojęzycznej edycji serwisu topwar.ru pojawił się tekst cytujący anonimowych ekspertów, przekonujących, że śmierć generała nastąpiła "w dziwnych okolicznościach". "Eksperci" łączyli ją z rosyjskimi atakami przeprowadzanymi wówczas w Ukrainie. "W ten sposób USA i NATO mogą próbować 'zalegalizować' utratę swoich instruktorów wojskowych" - pisał autor tekstu. Śmierć amerykańskiego oficera połączył z wypadkiem w Australii, w którym zginęło czterech żołnierzy. "Próby ukrycia śmierci oficerów na Ukrainie wynikają z faktu, że pojawienie się prawdziwych danych w społeczeństwie Stanów Zjednoczonych i Australii może wywołać skrajnie negatywną reakcję" - przekonywał.

31 lipca na jednym z rosyjskojęzycznych forów internetowych pojawił się komentarz łączący doniesienia o śmierci generała w wypadku z informacją o śmierci trzech marines w Północnej Karolinie. "Zastanawiam się, w który bunkier trafił nasz pocisk" - napisała użytkowniczka forum. Również 31 lipca na innym forum pojawił się wpis, w którym powoływano się na anonimowe posty z podobną narracją: o rzekomym spisku amerykańskiej armii mającym na celu ukrycie śmierci generała w Ukrainie.

Francuski generał zginął w Pirenejach, a nie w Ukrainie

20 sierpnia na jednym z twitterowych kont znanych z rozpowszechniania prorosyjskiej dezinformacji pojawiła się inna fałszywa narracja - tym razem wykorzystano śmierć emerytowanego francuskiego generała.

"Francuskie media poinformowały o śmierci generała armii francuskiej Jeana-Louisa Georgelina, eks. Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Francji" - brzmiał tweet. A kolejny: "Podobno 'wyszedł w góry sam i nie wrócił'. To prawda, istnieje duże prawdopodobieństwo, że generał był wczoraj w Czernihowskim Teatrze.

FAŁSZ
Fałszywa informacja o śmierci francuskiego generałaTwitter

Do ataku na Czernihów rzeczywiście doszło 19 sierpnia. Nie ma jednak żadnych informacji pozwalających łączyć ten atak z generałem Jean-Louisem Georgelinem. On zginął bowiem dzień wcześniej podczas górskiej wyprawy. Ciało 74-letniego wojskowego znalazła żandarmeria na zboczu szczytu Mont-Valier w Pirenejach. Przyczyny śmierci są ustalane.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter

Pozostałe wiadomości

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24

Aktorzy Mel Gibson i Mark Wahlberg oraz przedsiębiorca Elon Musk razem rzekomo mają stworzyć filmową inicjatywę antylewicową w ramach walki ze zjawiskiem woke - twierdzą użytkownicy mediów społecznościowych. Musk ma w to zainwestować miliard dolarów. Nie jest to jednak prawda. 

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Polska przekaże Ukrainie swoje myśliwce F-16. To jednak przekłamanie wynikające z błędnej interpretacji posta prezydenta Ukrainy. Tłumaczymy, jak powstało.

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Kilka dni po zamachu na Donalda Trumpa w sieci - także polskiej - zaczął krążyć przekaz, że w Stanach Zjednoczonych powstaje "armia weteranów". Mają oni "tłumić ewentualne niepokoje społeczne i zamieszki". Jako dowód rozpowszechniane jest wideo pokazujące rzekomą "armię". Tylko że przekaz jest fake newsem.

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Źródło:
Konkret24

"Religia", "kolejna ideologia" - tak poseł PiS Piotr Kaleta przedstawiał problem dziury ozonowej. Sugerował, że został on wymyślony, a na dowód pytał ironicznie: "co się z nią stało?". Otóż dziura wciąż jest.

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

"Ale dać Polakowi to rozdawnictwo", "złodziejstwo" - to reakcje internautów na przekaz w sieci, jakoby "przeciętna ukraińska rodzina" miała dostawać 10 tysięcy złotych miesięcznie w ramach różnego rodzaju świadczeń. To fake news stworzony poprzez manipulację danymi.

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Brawo uśmiechnięta Polska", "Tusk przysłany przez Niemców wykończy Polskę" - piszą internauci, komentując upadłość Browaru Kościerzyna. Tylko że historia ta działa się za poprzedniego rządu. Wyjaśniamy.

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Prokremlowska dezinformacja nie ustaje w podważaniu faktu, że Rosja stoi za zbombardowaniem szpitala dziecięcego w Kijowie. Wykorzystuje do tego stosowaną od początku wojny metodę: fałszywy fact-checking. Kolejną jego odsłoną jest nagranie, które ma być dowodem, że to Ukraińcy zainscenizowali sceny z lekarzem na gruzach szpitala.

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości po zmianie rządu nowe kierownictwo resortu obrony "zmarnowało szanse", które stworzyły podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na dostawy uzbrojenia. Z odpowiedzi MON dla Konkret24 wynika jednak, że tak nie jest. Każda z tych umów jest kontynuowana.

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24

"Za pieniądze podatników Mastalerek zakleił sobie ucho?" - ironizują internauci, komentując fotografię, na której widać szefa gabinetu prezydenta z opatrunkiem na uchu. W domyśle jest przekaz, że Marcin Mastalerek, goszcząc na konwencji republikanów w USA, w ten sposób pokazał solidarność z Donaldem Trumpem.

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Na krążącym w mediach społecznościowych zdjęciu grupa kilkuletnich dzieci oraz ich nauczycielki stoją roześmiani na tle napisu "Kochamy Tuska". Internauci się oburzają, piszą o indoktrynacji dzieci w szkołach, porównują Polskę do Korei Północnej. Ale zdjęcie nie jest prawdziwe.

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

Źródło:
Konkret24

Niedługo po pożarze jednej z najpiękniejszych katedr na świecie w mediach społecznościowych zaczęła krążyć mapa Francji mająca przedstawiać, ile jest tam rzekomo "podpalonych, sprofanowanych, zdemolowanych" kościołów. Tylko że opis tej mapy wprowadza w błąd, a ona sama nie jest aktualna.

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

Źródło:
Konkret24

13 milionów, 20 milionów, a nawet 22 miliony złotych mieli rzekomo już otrzymać w ramach premii ministrowie i wiceministrowie obecnego rządu - taki przekaz rozsyłany jest w mediach społecznościowych. Powstał po artykule jednego z dzienników, którego informacje zostały jednak przeinaczone.

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

Źródło:
Konkret24

Według rozsyłanego w sieci przekazu dzięki liberalnemu prawo aborcyjnemu w Czechach przyrost naturalny jest dużo wyższy niż w Polsce. Jednak pomieszano różne dane i wskaźniki. A wiązanie prawa aborcyjnego z przyrostem naturalnym lub współczynnikiem dzietności jest błędem. Wyjaśniamy.

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Politycy Konfederacji zarzucają premierowi złamanie konstytucji i domagają się postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Chodzi o podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą. Konstytucjonaliści, z którymi konsultował się Konkret24, w większości nie dostrzegają w tym przypadku złamania prawa - choć mają uwagi.

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Źródło:
Konkret24

"Muzeum Narodowe rozprawiło się również z Maryją", "zamiarem tej władzy jest usunięcie nie tylko krzyży" - piszą oburzeni internauci, komentując informację, jakoby z obrazu Jana Matejki wymazano postać Matki Boskiej. W tym rozpowszechnianym między innymi przez Roberta Bąkiewicza fake newsie nie zgadza się nic - z wyjątkiem nazwy muzeum.

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24