FAŁSZ

Posłanki PiS rozsyłają filmik, że na Lampedusie imigranci "rozwalają, co się da". A to fake news

Źródło:
Konkret24

Problem napływających do Europy imigrantów z Afryki staje się dla Prawa i Sprawiedliwości paliwem w trwającej kampanii wyborczej. W sieci krążą nagrania, które mają pokazywać, co się dzieje ostatnio we Włoszech - nie wszystkie przedstawiają prawdziwe wydarzenia. Jeden z takich antyimigranckich fake newsów promują posłanki PiS.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

W ostatnich dniach na Lampedusę dotarło ponad 10 tys. imigrantów z krajów afrykańskich. Wydarzenia na włoskiej wyspie nagłaśniają prawicowi politycy, grając tym przekazem w trwającej kampanii wyborczej. Przekonują, że to efekt nieskutecznej polityki migracyjnej Unii Europejskiej. W spotach wyborczych filmiki z imigrantami pokazują politycy Prawa i Sprawiedliwości - podkreślając, że oni zawsze sprzeciwiali się unijnym planom relokacji imigrantów. "Przymusowa relokacja do Polski to projekt, za którym głosowała polska opozycja. To rozwiązanie unijnej biurokracji sprawi, że kolejne tysiące będą przypływały do Europy" - słyszymy w spocie PiS opublikowanym na Facebooku 18 września.

Posłanka PiS o zachowaniu "imigrantów": "trzeba rozwalić, co się da"

W kadrach swoich spotów politycy pokazują dramatyczne obrazy tłumów koczujących na wyspie czy pracę policji. W niektórych spotach wykorzystano też archiwalne nagrania. I tak w spocie opublikowanym przez PiS 19 września na Facebooku są m.in. migawki z dnia zamachu terrorystycznego na lotnisku Zaventem w Belgii w 2016 roku. "Nigdzie w Polsce nie ma dzielnic grozy. Nie ma, bo rząd Prawa i Sprawiedliwości - wbrew temu co teraz opowiada Donald Tusk - skutecznie broni naszych granic" - słychać w tle głos premiera Mateusza Morawieckiego.

W tej wyborczej walce o głosy, w której antyimigrancki przekaz odgrywa ważną rolę, nie zawsze pokazuje się aktualne czy autentyczne wydarzenia. Tak np. 19 września rzeczniczka PiS Anita Czerwińska podała dalej na platformie X post z filmem pokazującym grupę mężczyzn niszczących samochód włoskich karabinierów. "Mechanicy i blacharze w ramach wdzięczności za przyjęcie ich na wyspę #Lampedusa naprawiają włoskim karabinierom samochód" - brzmi komentarz anonimowego internauty, który promuje rzeczniczka. To samo nagranie podała dalej 19 września inna posłanka PiS, Anna Kwiecień. "To są biedni ludzie szukający swojego miejsca…ale zanim go znajda trzeba rozwalić co się da…" - skomentowała (pisownia postów oryginalna).

FAŁSZ
Posłanki PiS promują nagranie przedstawiające mężczyzn niszczących pojazd włoskich karabinierówTwitter

Tylko że ten film ani nie przedstawia aktualnej sytuacji na Lampedusie, ani nawet prawdziwych wydarzeń.

Nagranie z planu filmowego, a nie z Lampedusy

Po wprowadzeniu kadrów z popularnego filmiku do wyszukiwarek obrazów można znaleźć wcześniejsze przykłady jego wykorzystania. Najstarszy post, w którym opublikowano wideo, jest z czerwca 2014 roku. Pojawiło się wówczas w serwisie YouTube z nagłówkiem: "Wściekli imigranci kontra samochód karabinierów". W opisie czytamy jednak: "Wszystko prawda, szkoda tylko, że to plan filmowy, nie zauważyliście niczego dziwnego po lewej?".

Wideo pojawiło się w sieci w 2014 roku, pochodzi z planu filmuYouTube

Po lewej stronie kadru można bowiem dostrzec postać trzymającą mikrofon na wysięgniku i blendę służącą do odbijania światła słonecznego. To sprzęt wykorzystywany na planie filmowym.

Wideo było już wcześniej wykorzystywane do nagłaśniania haseł antyimigranckich. W 2016 roku opisywał je włoski serwis fact-checkingowy Bufale.net. W 2018 roku - kiedy wideo znów krążyło w sieci z wprowadzającymi w błąd opisami - napisał o nim serwis Snopes.com. Według dziennikarzy Snopesa nagranie pochodzi z planu filmu "Mediterranea" w reżyserii Jonasa Carpignano. "Dwóch mężczyzn wyrusza w niebezpieczną podróż z Afryki do Włoch w poszukiwaniu lepszego życia, ale potem spotykają się z wrogością i przemocą w tej szokującej odsłonie walki uchodźców o przetrwanie" - brzmi opis filmu w serwisie imdb.com.

Premier straszy imigrantami, ale nie ma dowodu, że film ich pokazuje

15 września premier Mateusz Morawiecki opublikował na platformie X ponad czterominutowy spot, w którym przekonuje, że Donald Tusk, Angela Merkel i Manfred Weber odpowiadają za "tragiczną politykę migracyjną - za tę politykę, która doprowadziła do prawdziwej inwazji tysięcy nielegalnych imigrantów do Europy". Mówi, że decyzje "biurokratów europejskich" doprowadziły do "gwałtów, do rabunków, do demolowania ulic, plądrowania europejskich miast, do chaosu i pożogi".

Mateusz Morawiecki wykorzystał w spocie wyborczym nagranie brutalnego ataku na kobietęx.com

W spocie Morawieckiego wykorzystano fragmenty nagrań z włoskiej Lampedusy czy z ulicznych protestów z udziałem imigrantów. Ale jest też filmik, na którym widać mężczyznę skradającego się do kobiety schodzącej po schodach do przejścia podziemnego. Mocnym kopniakiem zrzuca kobietę na dół. Kilka sekund później w tle słychać Mateusza Morawieckiego opowiadającego, że Donald Tusk "chce wywołać poczucie zagrożenia oparte na kłamstwie".

O tym, co pokazuje ten filmik, pisał w grudniu 2016 roku brytyjski "The Guardian". Scenę zarejestrowano w Berlinie na stacji metra Hermannstrasse. Nagranie już wówczas było wykorzystywane w antyimigranckich przekazach. Nie może być jednak ilustracją tezy o "inwazji tysięcy nielegalnych imigrantów do Europy", bo napastnikiem był 27-letni wówczas Bułgar Swetoslaw S. W lipcu 2017 roku BBC informowało, że mężczyzna przyznał się do winy i został skazany na dwa lata i jedenaście miesięcy więzienia.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24

Aktorzy Mel Gibson i Mark Wahlberg oraz przedsiębiorca Elon Musk razem rzekomo mają stworzyć filmową inicjatywę antylewicową w ramach walki ze zjawiskiem woke - twierdzą użytkownicy mediów społecznościowych. Musk ma w to zainwestować miliard dolarów. Nie jest to jednak prawda. 

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Polska przekaże Ukrainie swoje myśliwce F-16. To jednak przekłamanie wynikające z błędnej interpretacji posta prezydenta Ukrainy. Tłumaczymy, jak powstało.

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Kilka dni po zamachu na Donalda Trumpa w sieci - także polskiej - zaczął krążyć przekaz, że w Stanach Zjednoczonych powstaje "armia weteranów". Mają oni "tłumić ewentualne niepokoje społeczne i zamieszki". Jako dowód rozpowszechniane jest wideo pokazujące rzekomą "armię". Tylko że przekaz jest fake newsem.

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Źródło:
Konkret24

"Religia", "kolejna ideologia" - tak poseł PiS Piotr Kaleta przedstawiał problem dziury ozonowej. Sugerował, że został on wymyślony, a na dowód pytał ironicznie: "co się z nią stało?". Otóż dziura wciąż jest.

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

"Ale dać Polakowi to rozdawnictwo", "złodziejstwo" - to reakcje internautów na przekaz w sieci, jakoby "przeciętna ukraińska rodzina" miała dostawać 10 tysięcy złotych miesięcznie w ramach różnego rodzaju świadczeń. To fake news stworzony poprzez manipulację danymi.

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Brawo uśmiechnięta Polska", "Tusk przysłany przez Niemców wykończy Polskę" - piszą internauci, komentując upadłość Browaru Kościerzyna. Tylko że historia ta działa się za poprzedniego rządu. Wyjaśniamy.

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Prokremlowska dezinformacja nie ustaje w podważaniu faktu, że Rosja stoi za zbombardowaniem szpitala dziecięcego w Kijowie. Wykorzystuje do tego stosowaną od początku wojny metodę: fałszywy fact-checking. Kolejną jego odsłoną jest nagranie, które ma być dowodem, że to Ukraińcy zainscenizowali sceny z lekarzem na gruzach szpitala.

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości po zmianie rządu nowe kierownictwo resortu obrony "zmarnowało szanse", które stworzyły podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na dostawy uzbrojenia. Z odpowiedzi MON dla Konkret24 wynika jednak, że tak nie jest. Każda z tych umów jest kontynuowana.

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24

"Za pieniądze podatników Mastalerek zakleił sobie ucho?" - ironizują internauci, komentując fotografię, na której widać szefa gabinetu prezydenta z opatrunkiem na uchu. W domyśle jest przekaz, że Marcin Mastalerek, goszcząc na konwencji republikanów w USA, w ten sposób pokazał solidarność z Donaldem Trumpem.

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Na krążącym w mediach społecznościowych zdjęciu grupa kilkuletnich dzieci oraz ich nauczycielki stoją roześmiani na tle napisu "Kochamy Tuska". Internauci się oburzają, piszą o indoktrynacji dzieci w szkołach, porównują Polskę do Korei Północnej. Ale zdjęcie nie jest prawdziwe.

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

Źródło:
Konkret24

Niedługo po pożarze jednej z najpiękniejszych katedr na świecie w mediach społecznościowych zaczęła krążyć mapa Francji mająca przedstawiać, ile jest tam rzekomo "podpalonych, sprofanowanych, zdemolowanych" kościołów. Tylko że opis tej mapy wprowadza w błąd, a ona sama nie jest aktualna.

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

Źródło:
Konkret24

13 milionów, 20 milionów, a nawet 22 miliony złotych mieli rzekomo już otrzymać w ramach premii ministrowie i wiceministrowie obecnego rządu - taki przekaz rozsyłany jest w mediach społecznościowych. Powstał po artykule jednego z dzienników, którego informacje zostały jednak przeinaczone.

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

Źródło:
Konkret24

Według rozsyłanego w sieci przekazu dzięki liberalnemu prawo aborcyjnemu w Czechach przyrost naturalny jest dużo wyższy niż w Polsce. Jednak pomieszano różne dane i wskaźniki. A wiązanie prawa aborcyjnego z przyrostem naturalnym lub współczynnikiem dzietności jest błędem. Wyjaśniamy.

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Politycy Konfederacji zarzucają premierowi złamanie konstytucji i domagają się postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Chodzi o podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą. Konstytucjonaliści, z którymi konsultował się Konkret24, w większości nie dostrzegają w tym przypadku złamania prawa - choć mają uwagi.

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Źródło:
Konkret24

"Muzeum Narodowe rozprawiło się również z Maryją", "zamiarem tej władzy jest usunięcie nie tylko krzyży" - piszą oburzeni internauci, komentując informację, jakoby z obrazu Jana Matejki wymazano postać Matki Boskiej. W tym rozpowszechnianym między innymi przez Roberta Bąkiewicza fake newsie nie zgadza się nic - z wyjątkiem nazwy muzeum.

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24