W Polsce zakażeni koronawirusem pracownicy opieki medycznej stanowili w listopadzie ok. 7 proc. wszystkich stwierdzonych w kraju zakażeń. W Irlandii - 7,2 proc., w Hiszpanii - 5,3 proc., a w Niemczech - 4,8 proc. Według WHO średnio jedna na siedem zdiagnozowanych infekcji COVID-19 na świecie dotyczy pracowników służby zdrowia.
Z powodu COVID-19 od początku pandemii do 18 listopada zmarło w Polsce 72 pracowników opieki medycznej. Koronawirusem zakaziło się w sumie 54,5 tys. medyków - to 7 proc. wszystkich stwierdzonych w kraju zakażeń, wynika z informacji przekazanych Konkret24 przez Ministerstwo Zdrowia.
Sprawdziliśmy, jak wygląda stan zakażeń COVID-19 wśród pracowników personelu medycznego w innych krajach. Odsetek zakażonych liczony jest na moment podawania informacji - różny dla różnych państw - więc tych liczb nie można porównywać. Dają jednak ogląd sytuacji, w jakiej jest obecnie służba zdrowia.
Wiele krajów do publicznej informacji podaje nie tylko liczbę zakażonego personelu, ale także statystyki dotyczące płci, wieku, profesji, miejsca pracy i miejsca zakażenia pracowników służby zdrowia. W Polsce takie dane nie są dostępne, a informacje o skutkach pandemii w naszej służbie zdrowia ministerstwo podaje bardzo rzadko.
WHO: co siódmy zakażony COVID-19 to pracownik służby zdrowia
Jedna na siedem zdiagnozowanych infekcji COVID-19 występuje wśród pracowników służby zdrowia -informowała we wrześniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W niektórych krajach jest to jedna na trzy infekcje.
"Podczas gdy pracownicy służby zdrowia w większości krajów stanowią mniej niż 3 proc. ludności, a w prawie wszystkich krajach o niskich i średnich dochodach mniej niż 2 proc., około 14 proc. przypadków COVID-19 zgłoszonych do WHO to zakażenia wśród pracowników służby zdrowia. W niektórych krajach odsetek ten może sięgać nawet 35 proc." - szacuje WHO. Zaznacza przy tym, że dostępność i jakość danych jest ograniczona. Organizacja podkreśla, że tysiące pracowników służby zdrowia zakażonych COVID-19 zmarło na całym świecie.
Pod koniec października Międzynarodowa Rada Pielęgniarek (ICN) potwierdziła, że w 44 krajach z powodu COVID-19 zmarło 1500 pielęgniarek. Szacuje, że liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 wśród wszystkich pracowników służby zdrowia na całym świecie może wynosić ponad 20 tys., a ok. 10 proc. przypadków koronawirusa na świecie to zakażenia wśród personelu medycznego.
Włochy
W ciągu ostatnich 30 dni zakażenie potwierdzono u 23 416 pracowników włoskiej służby zdrowia; od początku pandemii u 71 281 - informował 1 grudnia włoski Narodowy Instytut Zdrowia (Istituto Superiore di Sanità, ISS). Na ten dzień pracownicy opieki medycznej stanowili oni 4,4 proc. wszystkich zakażonych (1 595 036 przypadków).
Włoska Krajowa Izba Lekarzy i Lekarzy Dentystów (FNOMCeO) prowadzi listę lekarzy, którzy zmarli na koronawirusa. Są to zgony z potwierdzonym zakażeniem. 2 grudnia na liście były 222 nazwiska. Są tam uwzględnieni również lekarze emerytowani. Prezes izby zaznacza, że część z nich była wciąż aktywna zawodowo, a wielu wróciło do pracy, by pomóc w walce z pandemią.
Francja
Od początku pandemii do 2 listopada koronawirusa stwierdzono u 44 281 pracowników francuskiej służby zdrowia. Tylko w październiku zakażenie wykryto u 8015 z nich - informuje francuska Agencja Zdrowia Publicznego (Santé Publique France), która od 22 kwietnia prowadzi krajowy spis przypadków COVID-19 wśród pracowników placówek służby zdrowia. Dane dotyczą wszystkich specjalistów zatrudnionych w szpitalach publicznych i prywatnych: pracowników służby zdrowia i innych pracowników (administracji itp.).
Od 1 marca br. odnotowano łącznie 17 zgonów spowodowanych COVID-19 wśród personelu medycznego we Francji, w tym pięciu lekarzy i czterech asystentów opieki zdrowotnej.
Niemcy
W Niemczech koronawirusa wykryto u 17 409 tys. pracowników szpitali, przychodni, gabinetów lekarskich, kliniki dializ lub ambulatoriów. Hospitalizacji wymagało 725 osób, zmarły 24 osoby, wyzdrowiało 16,6 tys. - podał 1 grudnia Instytut Roberta Kocha w dziennym raporcie o sytuacji pandemii. Dane te nie obejmują personelu placówek opieki długoterminowej.
73 proc. zakażeń wśród pracowników medycznych dotyczyło kobiet.
Zakażenia wśród pracowników służby zdrowia stanowią 4,8 proc. wszystkich zakażeń wykrytych do tej pory w Niemczech (356 387 przypadków - stan na 1 grudnia).
Irlandia
Do 21 listopada w Irlandii koronawirusa stwierdzono u 3179 pracowników służby zdrowia - podaje najnowszy raport Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia (HPSC). To 7,2 proc. wszystkich przypadków zakażeń na ten dzień wykrytych w kraju (44,4 tys.).
Autorzy raportu zauważają, że większość zakażeń wśród pracowników irlandzkiej służby zdrowia dotyczy kobiet. Przyczyną może być fakt, że część zawodów medycznych, np. pielęgniarstwo, jest sfeminizowanych.
Raport przedstawia statystyki o wieku zakażonych osób z personelu, wykonywanym zawodzie, rodzaju placówki, w której pracowały i okoliczności zakażenia. Najwięcej zakażeń wykryto wśród pielęgniarek (777) i asystentów opieki zdrowotnej (478). 132 przypadki koronawirusa stwierdzono wśród lekarzy. Do sporej części zakażeń, których źródło udało się ustalić, dochodziło w prywatnych domach (575), domach opieki społecznej (573) i szpitalach (416).
Czechy
4917 lekarzy, pielęgniarek i pracowników szpitali było w połowie października zakażonych koronawirusem - informował wtedy portal publicznej czeskiej rozgłośni radiowej Radio.cz. Stanowiło to 3,7 proc. wszystkich zakażeń (z ponad 129 tys., stan na 14 października).
Przewodniczący Czeskiej Izby Lekarskiej dr Milan Kubek powiedział w radiu Cesky Rozhlas, że pod względem zakażeń wśród pracowników służby zdrowia najbardziej dotkniętym regionem kraju jest stolica. Tylko w Pradze było 1184 zakażonych pracowników medycznych, w tym 328 lekarzy. Na drugim miejscu były Czechy Środkowe, gdzie liczba zakażeń wynosiła 450. Według oficjalnych danych regionie morawsko-śląskim zarażonych było ok. 18 proc. personelu medycznego.
Hiszpania
Personel medyczny w Hiszpanii stanowi 5,28 proc. wszystkich zakażonych COVID-19 w tym kraju -podał portal RTVE.es 28 listopada, powołując się na dane hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia. Było to 86 028 pracowników służby zdrowia (stan na 26 listopada). Do 5 czerwca 63 medyków zmarło z powodu koronawirusa.
Około 60 proc. zakażonych pracowało w szpitalach i ośrodkach zdrowia; 12 proc. w ośrodkach opieki społecznej, informuje RTVE.es.
Ministerstwo zdrowia podało też dane o zakażonych pracownikach służby zdrowia z podziałem na autonomiczne wspólnoty. Od początku pandemii najwięcej takich zakażeń odnotowano w Katalonii (4596), Kastylii i Leónie (4170), Andaluzji (4166) oraz we wspólnotach Walencji (3536) i Madrytu (3111).
Australia, stan Wiktoria
Do 27 listopada 3573 pracowników służby zdrowia zostało zarażonych koronawirusem - informuje departament zdrowia australijskiego stanu Wiktoria. Do 72,9 proc. tych zakażeń (2604) doszło w placówkach służby zdrowia; a 14,8 proc. nastąpiło poza nimi.
Według oficjalnych statystyk od początku pandemii do 27 listopada odnotowano w stanie Wiktoria w sumie 20 345 zakażeń wśród pracowników służby zdrowia - stanowiły 17,5 proc. wszystkich. Najwięcej zakażeń dotyczyło pielęgniarek (1333) i opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych (1608).
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: konkret24; zdjęcie: Andrzej Grygiel/PAP