Blisko jedna trzecia wszystkich zakażeń odnotowanych w Polsce w czwartej fali pandemii przypada na ostatni tydzień. Wzrósł udział województwa mazowieckiego w ogólnej liczbie zakażeń, a spadł lubelskiego. Przybywa zachorowań w województwie śląskim.

"Nie planujemy jakichś dodatkowych obostrzeń w tych powiatach, gdzie nowych przypadków [zakażeń] jest najwięcej. Szczególnie że widzimy, że dwa województwa, które do tej pory przodowały, czyli województwo lubelskie i województwo podlaskie, tam w tej chwili wydaje się, że już dochodzi do wyhamowania tych nowych przypadków. Mam nadzieje, że to będzie trend już stały. Także widzimy to na wschodzie Mazowsza" - tak wiceminister zdrowia Waldemar Kraska analizował sytuację epidemiczną 15 listopada, będąc gościem Polskiego Radia.

Jednak dane pokazują, że w trzech wymienionych przez wiceministra województwach średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców tylko tymczasowo spadła w miniony długi weekend (podobnie jak w pozostałych województwach) - bo dane z początku tygodnia pokazują już, że wszędzie wracać może trend rosnący.

Prof. Czech: płacimy życiem ludzkim, a mamy dostępne maseczki, możliwość zachowania dystansu i szczepienia

Czwarta fali pandemii przyniosła do tej pory 341,9 tys. zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce - wynika ze statystyk od 1 września do 16 listopada. Tylko w ostatnim tygodniu (10-16 listopada) wykryto aż 30,5 proc. z nich (105 425). Największy przyrost liczby zakażeń w tym ostatnim tygodniu odnotowano w województwach: śląskim (61,5 proc.), opolskim (60,8 proc.), wielkopolskim (58 proc.), kujawsko-pomorskim (54,7 proc.) i dolnośląskim (53,8 proc.).

Od września najwięcej zakażeń nadal w Mazowieckiem i Lubelskiem, ale na trzecim miejscu zmiana

Od 1 września do 16 listopada najwięcej zakażeń wykryto w województwie mazowieckim - 71,2 tys. To 20,8 proc. wszystkich zakażeń odnotowanych w tym czasie w kraju. Co więcej, ten odsetek dla regionu rośnie, bo tydzień temu wynosił 20,6, a dwa tygodnie temu 19,75 proc. Należy zaznaczyć, że Mazowieckie to najbardziej zaludnione województwo w Polsce - liczy 5,4 mln osób, czyli 14,1 proc. mieszkańców kraju.

Dwa kolejne województwa z najwyższą liczbą zakażeń od września nie należą już do najbardziej zaludnionych regionów. Drugie - tak jak w naszej analizie przed tygodniem - jest województwo lubelskie - 49 tys. zakażeń. To 14,3 proc. wszystkich zakażeń w kraju. I ten odsetek jest mniejszy niż przed tygodniem (wynosił 16,7 proc.). Przypomnijmy, że w Lubelskiem mieszka 2,1 mln osób, czyli 5,5 proc. ludności kraju.

Stan zakażeń w województwach (dane od 1 września do 16 listopada 2021)
Stan zakażeń w województwach (dane od 1 września do 16 listopada 2021) Foto: Konkret24 / Ministerstwo Zdrowia, gov.pl, TVN24

Zobacz szczegółowe dane dla każdego województwa.

Na trzecim - i jest to zmiana w porównaniu do sytuacji sprzed tygodnia - jest województwo śląskie. W analizowanym okresie wykryto tam już 22 779 zakażeń, co stanowi 6,7 proc. wszystkich. O 80 zakażeń mniej odnotowano dotychczas w województwie podlaskim (22 699; odpowiada to 6,6 proc. wszystkich zakażeń), które dotychczas było w pierwszej trójce najbardziej dotkniętych czwartą falą. Województwo śląskie jest drugim po Mazowieckim najbardziej zaludnionym w kraju (zamieszkuje je 11,77 proc. populacji), a Podlaskie jest pod tym względem 14. (tylko 3,07 proc. mieszkańców kraju).

Na te trzy województwa z najwyższą obecnie liczbą zakażeń wykrytych między 1 września a 16 listopada przypada 41,8 proc. (143 031) wszystkich odnotowanych w tym okresie (341 866).

Za to najmniej zakażeń było w województwach: lubuskim 5458 (1,6 proc.), opolskim - 5663 (1,7 proc.) i świętokrzyskim - 5907 (1,7 proc.). Mieszka w nich kolejno 2,64 proc.; 2,56 proc. i 3,21 proc. mieszkańców Polski.

Udział zakażeń w województwach w ogólnej liczbie zakażeń (dane od 1 września do 16 listopada 2021)
Udział zakażeń w województwach w ogólnej liczbie zakażeń (dane od 1 września do 16 listopada 2021) Foto: Konkret24 / Ministerstwo Zdrowia, gov.pl, TVN24

Zobacz szczegółowe dane dla każdego województwa.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców - Mazowieckie "awansuje" na drugie miejsce

Ważna w analizie danych o pandemii jest także średnia liczba zakażeń w ostatnich siedmiu dniach w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców (średnia siedmiodniowa liczba zakażeń). Ten wskaźnik pozwala na porównywanie sytuacji w województwach czy regionach o różnej liczbie ludności. Im wyższa średnia, tym bardziej niepokojąca sytuacja w regionie. Analiza zmiany średniej w danym województwie mówi więcej o przebiegu tam pandemii.

Na wykresie poniżej przedstawiamy wskaźnik dla poszczególnych województw oraz dla całej Polski (czarna linia). Od początku listopada wskaźnik rósł we wszystkich województwach. Obecnie najwyższy wskaźnik mają województwa: lubelskie (68,29), mazowieckie (60,93) i podlaskie (58,88) - i to w tych regionach sytuacja jest dziś najbardziej niepokojąca. Co więcej, w porównaniu do stanu sprzed tygodnia Mazowieckie "awansowało" z trzeciego na drugie miejsce, wyprzedzając Podlaskie.

Rośnie średnia siedmiodniowa liczba zakażeń dla całej Polski - we wtorek 16 listopada wynosiła 38,93. Natomiast 9 listopada było to 33,44; zaś 2 listopada tylko 19,33.

Najniższą średnią siedmiodniową liczbę zakażeń mają województwa: świętokrzyskie (23,54), lubuskie (27,02) i śląskie (27,58). W przypadku Śląskiego oznacza to, że szybki przyrost liczby zakażeń przypada na ostatnie dni.

Zobacz szczegółowe dane dla każdego województwa.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców od 1 września do 16 listopada 2021 roku
Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców od 1 września do 16 listopada 2021 roku Foto: TVN24, Konkret24 / ministerstwo zdrowia

Na wykresie widać, że w pierwszych dniach listopada i w okolicach Święta Niepodległości (czyli drugiego w tym miesiącu długiego weekendu) wskaźnik średniej dla każdego z województw spadał dwukrotnie - ale to raczej należy tłumaczyć zaniżonymi statystykami z racji długich weekendów. Po 4 listopada wskaźnik średniej siedmiodniowej w województwach znów zaczął rosnąć i podobnie było po 14 listopada w większości województw.

Warto zauważyć, że od 8 do 11 listopada w większości województw średnia siedmiodniowa liczba zakażeń znacznie wzrosła. Najbardziej w Mazowieckiem - o 11,55 (z 47,15 do 58,7), Zachodniopomorskiem - o 10,44 (z 33,85 do 44,29) i Opolskiem - o 8,91 (z 19,16 do 28,07).

Przypadki koronawirusa w Polsce z podziałem na województwa (stan na 16 listopada, godz. 10:30)
Przypadki koronawirusa w Polsce z podziałem na województwa (stan na 16 listopada, godz. 10:30) Foto: tvn24 / Ministerstwo Zdrowia, TVN24
Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Wojtek Jargiło / PAP

Pozostałe

Niedzielski mówi o "dwukrotnie większej" liczbie zakażeń w Niemczech i "inaczej pokazywanych zgonach". Sprawdzamy

Tłumacząc, dlaczego w Polsce nie wprowadza się obowiązku paszportu covidowego, minister Adam Niedzielski wskazał Niemcy - gdzie ten obowiązek jest, a liczba zakażeń tam jest "więcej niż dwukrotnie większa" niż u nas. Na uwagę, że w Niemczech umarło na COVID-19 mniej ludzi niż w Polsce, minister odpowiedział, że niemieckie statystyki są "zupełnie inaczej pokazywane". Właściwa analiza danych pokazuje, że minister nie ma jednak racji.

"Co czwarty chirurg to emeryt"? Odsetek jest jeszcze wyższy

Według Porozumienia Chirurgów Skalpel jedna czwarta chirurgów w Polsce jest już w wieku emerytalnym. Ale z danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Niepokojący jest też coraz większy odsetek najstarszych lekarzy wśród wszystkich mających prawa do wykonywania tego zawodu.

"Nie szczepić dzieci"? Co dokładnie powiedział dyrektor WHO

"Nawrócił się?" - zapytał internauta, komentując informację, jakoby dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia zmienił zdanie na temat szczepień przeciw COVID-19, a ponadto sprzeciwił się zasadności szczepienia dzieci. Tylko że słowa szefa WHO wyrwano z kontekstu.

Wariant Delta w Polsce: w których województwach jest go najwięcej?

Ponad 99 procent przypadków zakażenia wariantami SARS-CoV-2 w Polsce dotyczy Delty. Najwięcej tego wariantu wykryto w sumie w województwach podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim - lecz w ciągu kilku dni listopada jego obecność nasiliła się w sześciu innych województwach.