W ciągu ostatniego tygodnia średnia siedmiodniowa liczba zakażeń w Polsce wzrosła niemal dwukrotnie. 45 procent wszystkich wykrytych od września zachorowań na COVID-19 przypada tylko na trzy województwa.

Musimy się liczyć, że ten wzrost będzie rzędu dwóch, trzech krotności tego, co było w zeszłym tygodniu - stwierdził 9 listopada rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w Radiu Plus, pytany o sytuację epidemiczną w kraju. W czwartej fali pandemii od 1 września do 9 listopada wykryto w Polsce 233 632 zakażenia koronawirusem. Tylko w ostatnim tygodniu - między 3 a 9 listopada - aż 27,7 proc. z nich (89 572).

W poszczególnych województwach sytuacja nie jest jednak taka sama. Największy przyrost liczby zakażeń w ostatnim tygodniu odnotowano w województwach: mazowieckim (20,6 proc.), lubelskim (16,7 proc.), podlaskim (7,6 proc.), śląskim (6 proc.) i łódzkim (5,9 proc.).

Jak rozprawić się z czwartą falą epidemii COVID-19? Profesor Simon wskazuje trzy punkty

Najwięcej zakażeń od września w Mazowieckiem, Lubelskiem i Podlaskiem

Najwięcej zakażeń od 1 września do 9 listopada było w województwie mazowieckim - 48 tys. To stanowi 20,6 proc. wszystkich zakażeń wykrytych w tym czasie w Polsce. W dodatku ten odsetek rośnie, bo tydzień temu stanowił 19,75 proc. Z tym, że Mazowieckie to najbardziej zaludnione województwo - liczy 5,4 mln osób, co stanowi 14,1 proc. mieszkańców kraju.

Dwa kolejne województwa z najwyższą liczbą zakażeń od września nie należą już do najbardziej zaludnionych regionów. Drugie jest bowiem Lubelskie - 39 tys. zakażeń. To 16,7 proc. wszystkich zakażeń w kraju. W Lubelskiem mieszka 2,1 mln osób, czyli 5,5 proc. ludności kraju.

Stan zakażeń w województwach: 1 września - 9 listopada 2021
Stan zakażeń w województwach: 1 września - 9 listopada 2021 Foto: Konkret24 / ministerstwo zdrowia

Szczegółowe dane dostępne tutaj.

Na trzecim miejscu jest województwo Podlaskie, gdzie między 1 września a 9 listopada wykryto 17,9 tys. zakażeń. To stanowi 7,6 proc. wszystkich odnotowanych w tym czasie. Szczegółową analizę danych dla województw lubelskiego i podlaskiego  opublikował portal Tvn24.pl.

W trzech powyższych województwach odnotowano do 9 listopada w sumie 44,9 proc. wszystkich zakażeń wykrytych w Polsce od września.

Natomiast najmniej zakażeń było w województwach: opolskim - 3522 (1,5 proc.), lubuskim - 3553 (1,5 proc.), świętokrzyskim - 3889 (1,7 proc.). Mieszka w nich kolejno 2,56 proc., 2,64 proc. i 3,21 proc. mieszkańców Polski.

Udział zakażeń w województwach w ogólnej liczbie zakażeń: 1 września - 9 listopada 2021
Udział zakażeń w województwach w ogólnej liczbie zakażeń: 1 września - 9 listopada 2021 Foto: Konkret24 / ministerstwo zdrowia

Szczegółowe dane dostępne tutaj.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców - wciąż największa w Lubelskiem i Podlaskiem

Ponownie przyjrzeliśmy się średniej liczbie zakażeń w ostatnich siedmiu dniach w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców (średnia siedmiodniowa liczba zakażeń). Ten wskaźnik pozwala na porównywanie sytuacji w województwach czy regionach o różnej liczbie ludności. Im wyższa średnia, tym bardziej niepokojąca sytuacja w regionie. Analiza zmiany średniej w danym województwie mówi więcej o przebiegu tam pandemii.

Na wykresie poniżej przedstawiamy wskaźnik dla poszczególnych województw oraz dla całej Polski (czarna linia). W ostatnich dwóch tygodniach wskaźnik te rośnie we wszystkich województwach. Najwyższy, a więc tam sytuacja obecnie jest najgorsza, mają: lubelskie (77,41), podlaskie (65,66) i mazowieckie (51,7).

Jednak dla całej Polski średnia siedmiodniowa liczba zakażeń wynosiła 9 listopada już 33,44 - podczas gdy 2 listopada tylko 19,33.

Najniższą średnią siedmiodniową liczbę zakażeń mają województwa: świętokrzyskie (19,06), śląskie (20) i lubuskie (20,92).

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców od 1 września do 2 listopada 2021 roku
Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców od 1 września do 2 listopada 2021 roku Foto: Konkret24 / TVN24, Konkret24 na podstawie danych Ministerstwa Zdrowia

Na wykresie widać, że w pierwszych dniach listopada wskaźnik średniej dla każdego z województw spadł - ale to raczej należy tłumaczyć zaniżonymi statystykami z racji długiego weekendu. Po 4 listopada wskaźnik średniej siedmiodniowej w województwach znów zaczął rosnąć.

Za to wtorek 9 listopada przyniósł znaczny wzrost średniej siedmiodniowej w województwach. W Lubuskiem w ciągu jednego dnia skoczyła z 70,54 do 77,42; w Podlaskiem z 61,41 do 65,66; w Mazowieckiem z 47,15 do 51,7.

Przypadki koronawirusa w Polsce z podziałem na województwa (stan na 9 listopada, godz. 10:30)
Przypadki koronawirusa w Polsce z podziałem na województwa (stan na 9 listopada, godz. 10:30) Foto: tvn24 / ministerstwo zdrowia
Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Leszek Szymański/PAP

Pozostałe

Niedzielski mówi o "dwukrotnie większej" liczbie zakażeń w Niemczech i "inaczej pokazywanych zgonach". Sprawdzamy

Tłumacząc, dlaczego w Polsce nie wprowadza się obowiązku paszportu covidowego, minister Adam Niedzielski wskazał Niemcy - gdzie ten obowiązek jest, a liczba zakażeń tam jest "więcej niż dwukrotnie większa" niż u nas. Na uwagę, że w Niemczech umarło na COVID-19 mniej ludzi niż w Polsce, minister odpowiedział, że niemieckie statystyki są "zupełnie inaczej pokazywane". Właściwa analiza danych pokazuje, że minister nie ma jednak racji.

"Co czwarty chirurg to emeryt"? Odsetek jest jeszcze wyższy

Według Porozumienia Chirurgów Skalpel jedna czwarta chirurgów w Polsce jest już w wieku emerytalnym. Ale z danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Niepokojący jest też coraz większy odsetek najstarszych lekarzy wśród wszystkich mających prawa do wykonywania tego zawodu.

"Nie szczepić dzieci"? Co dokładnie powiedział dyrektor WHO

"Nawrócił się?" - zapytał internauta, komentując informację, jakoby dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia zmienił zdanie na temat szczepień przeciw COVID-19, a ponadto sprzeciwił się zasadności szczepienia dzieci. Tylko że słowa szefa WHO wyrwano z kontekstu.

Wariant Delta w Polsce: w których województwach jest go najwięcej?

Ponad 99 procent przypadków zakażenia wariantami SARS-CoV-2 w Polsce dotyczy Delty. Najwięcej tego wariantu wykryto w sumie w województwach podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim - lecz w ciągu kilku dni listopada jego obecność nasiliła się w sześciu innych województwach.