W ciągu tygodnia odsetek Polaków, którzy przyjęli wszystkie wymagane dawki szczepionki przeciw COVID-19, wzrósł do 30 proc. - dzięki temu awansowaliśmy do pierwszej dziesiątki państw Unii Europejskiej. Jednak tempo akcji szczepień w naszym kraju wyraźnie spadło i pod tym względem zajmujemy w UE dalekie miejsce.
Wariant Delta wirusa SARS-CoV-2 staje się dominujący na świecie z powodu swojej wysokiej zakaźności - poinformowała 19 czerwca główna specjalistka naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Soumya Swaminathan. Jak podał we wtorek 21 czerwca rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, w Polsce do tej pory potwierdzono 90 przypadków tego wariantu. Natomiast dzień wcześniej rzecznik mówił, że nawet gdy zdarzają się zakażenia wariantem Delta, to z obserwacji brytyjskich służb medycznych wynika, że osoby zaszczepione chorobę przechodzą delikatnie. "Nikt nie trafia do szpitala, raczej nie ma też większych powikłań. Szczepionka, po pierwsze, chroni nas przed zachorowaniem, a jeżeli nawet byśmy zachorowali, to przechodzenie covidu jest bardzo delikatne" - mówił Andrusiewicz.
W Polsce wciąż trwa kampania profrekwencyjna "Ostatnia prosta", w której ambasadorowie zachęcają do zaszczepienia się przeciw COVID-19. Obecnie mogą to robić już nie tylko dorośli, ale i młodzież od 12. roku życia.
Czy pojawienie się wariantu Delta w Polsce i nasilona promocja szczepień wpływają na tempo tej akcji w Polsce? Co tydzień przedstawiamy statystyki dotyczące szczepień przeciw COVID-19 w Europie i na świecie. Opieramy się na danych portalu Our World in Data prowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Pokazują one, że w ciągu ostatniego tygodnia odsetek zaszczepionych Polaków wszystkimi dawkami znacznie wzrósł - i awansowaliśmy wśród krajów Unii Europejskiej. Lecz z tempem szczepień dobrze nie jest.
30 proc. mieszkańców Polski zaszczepione na COVID-19
Informację o odsetku zaszczepionych mieszkańców - czyli tych, którzy przyjęli wszystkie wymagane dawki szczepionki przeciw COVID-19 - portal Our World in Data podaje dla 191 państw i terytoriów zależnych. Tydzień temu, 14 czerwca, zaszczepione przeciw COVID-19 było 26,2 proc. mieszkańców Polski, czyli około jednej czwartej. Według danych z 21 czerwca odsetek te wzrósł do 30 proc.
Taki udział zaszczepionych dał nam 38. miejsce na świecie i 10. miejsce w Unii Europejskiej. Przed tygodniem zajmowaliśmy w UE miejsce 12. Odsetek zaszczepionych dla całej UE wynosił 21 czerwca 28,1 proc. - czyli Polska była już powyżej średniej unijnej.
21 czerwca najwyższy odsetek zaszczepionych mieszkańców wśród państw UE miały: Malta (65,3 proc. - stan na 20 czerwca), Węgry (47,1 proc.), Cypr (34,9 proc. - stan na 19 czerwca) i Litwa (32,9 proc.).
Przypomnijmy, że w lutym br. węgierski rząd kupił szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm oraz rosyjską szczepionkę Sputnik V. Ponadto Węgry nadal otrzymują preparaty zamówione w ramach umowy negocjowanej z producentami przez Komisję Europejską.
Ostatnie dane pokazują, że prawie wszystkie państwa UE zaszczepiły ponad 20 proc. swoich populacji. Wyjątkiem są Bułgaria i Finlandia, gdzie odsetek ten wynosi odpowiednio 15,4 proc. (stan na 20 czerwca) i 10,8 proc.
Tempo szczepień w UE: Polska spadła na 18. miejsce
Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców kraju (co określa się wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta nie pokazuje, ile osób otrzymało już też drugą dawkę. Natomiast by pokazać, jak wygląda bieżąca sytuacja szczepień w danym kraju, warto przyjrzeć się tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia. Obrazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało średnio na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni (bo licząc sam wskaźnik zaszczepienia na 100 mieszkańców, przelicza się wszystkie wykorzystane do tej pory dawki). Tygodniowa średnia, śledzona w dłuższym czasie, pozwala ocenić, czy szczepionek przypadających na 100 mieszkańców przybywa i w jakim tempie.
Stąd wiemy, że w ostatnich siedmiu dniach tempo szczepień w Polsce jednak spadło, co spowodowało nasz spadek w zestawieniu UE. 21 czerwca tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w Polsce wynosiła 0,75 - to dawało nam 18. miejsce w UE. Wynik Polski jest nieco niższy niż tygodniowa średnia dla całej Unii Europejskiej (0,74).
Przypomnijmy: tydzień wcześniej zajmowaliśmy 13. miejsce, ze średnią 0,89. Spadliśmy zatem o pięć pozycji.
W tym zestawieniu Our World In Data nie uwzględniło jednak dwóch państw: Danii i Węgier. Bo najnowsze dane dla Danii są z 26 maja, a dla Węgier z 5 czerwca.
21 czerwca najwyższą tygodniową średnią kroczącą wskaźnika zaszczepienia w Unii miały: Malta (1,27 - stan na 20 czerwca), Belgia (1,14), Portugalia (1,07) i Luksemburg (1).
Wskaźnik zaszczepienia w UE: Polska na 16. miejscu
Co tydzień sprawdzamy, jak w krajach UE zmienia się wskaźnik zaszczepienia. Przypomnijmy: to liczba wykorzystanych do tej pory wszystkich dawek szczepionki przypadająca danego dnia na 100 mieszkańców.
21 czerwca w Polsce wskaźnik zaszczepienia wynosił 70,46 - to dało nam 16. miejsce w UE. Tydzień wcześniej z wartością wskaźnika 65,23 byliśmy na 15. miejscu.
Jak w ciągu tygodnia zmieniły się pozycje innych państw? O cztery miejsca awansowały Czechy (z 21. na 17. miejsce), o trzy Luksemburg (z 11. na 8. miejsce), a o dwa Chorwacja (z 25. na 23. miejsce), Estonia (z 20. na 18 miejsce) i Finlandia (z 17. na 15. miejsce).
O pięć pozycji spadła Irlandia (z 16. na 21. miejsce), ale tu przyczyną może być brak aktualizacji danych od 13 czerwca. O trzy miejsca niżej niż przed tygodniem jest Holandia (spadek z 8. na 11.), o dwa Dania (z 23. na 25.) - ale w jej wypadku dane są z 26 maja.
Wskaźnik zaszczepienia na świecie: Polska zachowała 52. miejsce
Dane o wskaźniku zaszczepienia na świecie Our World in Data podaje dla 209 państw i niewielkich terytoriów zależnych.
W poniedziałek 21 czerwca Polska zajmowała 52. miejsce na świecie ze wskaźnikiem 70,46. Tydzień wcześniej byliśmy również 52. miejscu (wskaźnik wynosił 65,23).
21 czerwca pierwsze miejsce na świecie zajmował Gibraltar (231,42), za nim były Zjednoczone Emiraty Arabskie (146,73 - stan na 20 czerwca), Malta (142 - stan na 20 czerwca) i Seszele (140 - stan na 18 czerwca).
Według danych z 21 czerwca pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce były:
Chiny - 1,05 mld
Stany Zjednoczone - 318,6 mln
Indie - 283,3 mln
Brazylia - 88,3 mln
Wielka Brytania - 74,6 mln
Niemcy - 67,1 mln
Do tego czasu w Polsce wykonano 26,67 mln szczepień - w światowym rankingu utrzymaliśmy zajmowane tydzień temu 16. miejsce.
Przypominamy, że niektóre dane i pozycje krajów przedstawione w artykule mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.
https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-wersja-delta-ile-przypadkow-w-polsce-czy-szczepionka-jest-skuteczna-informuje-rzecznik-mz-wojciech-andrusiewicz-5127005
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Matteo Corner/EPA/PAP