Jedna trzecia Polaków zaszczepiona przeciw COVID-19. Awansowaliśmy w UE, ale tempo szczepień spada


W ciągu tygodnia odsetek Polaków, którzy przyjęli wszystkie wymagane dawki szczepionki przeciw COVID-19, wzrósł do 30 proc. - dzięki temu awansowaliśmy do pierwszej dziesiątki państw Unii Europejskiej. Jednak tempo akcji szczepień w naszym kraju wyraźnie spadło i pod tym względem zajmujemy w UE dalekie miejsce.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Wariant Delta wirusa SARS-CoV-2 staje się dominujący na świecie z powodu swojej wysokiej zakaźności - poinformowała 19 czerwca główna specjalistka naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Soumya Swaminathan. Jak podał we wtorek 21 czerwca rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, w Polsce do tej pory potwierdzono 90 przypadków tego wariantu. Natomiast dzień wcześniej rzecznik mówił, że nawet gdy zdarzają się zakażenia wariantem Delta, to z obserwacji brytyjskich służb medycznych wynika, że osoby zaszczepione chorobę przechodzą delikatnie. "Nikt nie trafia do szpitala, raczej nie ma też większych powikłań. Szczepionka, po pierwsze, chroni nas przed zachorowaniem, a jeżeli nawet byśmy zachorowali, to przechodzenie covidu jest bardzo delikatne" - mówił Andrusiewicz.

Doktor Michał Sutkowski o szczepieniach przeciw COVID-19 w Polsce
Doktor Michał Sutkowski o szczepieniach przeciw COVID-19 w Polscetvn24

W Polsce wciąż trwa kampania profrekwencyjna "Ostatnia prosta", w której ambasadorowie zachęcają do zaszczepienia się przeciw COVID-19. Obecnie mogą to robić już nie tylko dorośli, ale i młodzież od 12. roku życia.

Czy pojawienie się wariantu Delta w Polsce i nasilona promocja szczepień wpływają na tempo tej akcji w Polsce? Co tydzień przedstawiamy statystyki dotyczące szczepień przeciw COVID-19 w Europie i na świecie. Opieramy się na danych portalu Our World in Data prowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Pokazują one, że w ciągu ostatniego tygodnia odsetek zaszczepionych Polaków wszystkimi dawkami znacznie wzrósł - i awansowaliśmy wśród krajów Unii Europejskiej. Lecz z tempem szczepień dobrze nie jest.

30 proc. mieszkańców Polski zaszczepione na COVID-19

Informację o odsetku zaszczepionych mieszkańców - czyli tych, którzy przyjęli wszystkie wymagane dawki szczepionki przeciw COVID-19 - portal Our World in Data podaje dla 191 państw i terytoriów zależnych. Tydzień temu, 14 czerwca, zaszczepione przeciw COVID-19 było 26,2 proc. mieszkańców Polski, czyli około jednej czwartej. Według danych z 21 czerwca odsetek te wzrósł do 30 proc.

Taki udział zaszczepionych dał nam 38. miejsce na świecie i 10. miejsce w Unii Europejskiej. Przed tygodniem zajmowaliśmy w UE miejsce 12. Odsetek zaszczepionych dla całej UE wynosił 21 czerwca 28,1 proc. - czyli Polska była już powyżej średniej unijnej.

Odsetek mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej zaszczepionych przeciw COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami - stan na 21 czerwca 2021 Our World in Data | ourworldindata.com

21 czerwca najwyższy odsetek zaszczepionych mieszkańców wśród państw UE miały: Malta (65,3 proc. - stan na 20 czerwca), Węgry (47,1 proc.), Cypr (34,9 proc. - stan na 19 czerwca) i Litwa (32,9 proc.).

Przypomnijmy, że w lutym br. węgierski rząd kupił szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm oraz rosyjską szczepionkę Sputnik V. Ponadto Węgry nadal otrzymują preparaty zamówione w ramach umowy negocjowanej z producentami przez Komisję Europejską.

Ostatnie dane pokazują, że prawie wszystkie państwa UE zaszczepiły ponad 20 proc. swoich populacji. Wyjątkiem są Bułgaria i Finlandia, gdzie odsetek ten wynosi odpowiednio 15,4 proc. (stan na 20 czerwca) i 10,8 proc.

Tempo szczepień w UE: Polska spadła na 18. miejsce

Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców kraju (co określa się wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta nie pokazuje, ile osób otrzymało już też drugą dawkę. Natomiast by pokazać, jak wygląda bieżąca sytuacja szczepień w danym kraju, warto przyjrzeć się tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia. Obrazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało średnio na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni (bo licząc sam wskaźnik zaszczepienia na 100 mieszkańców, przelicza się wszystkie wykorzystane do tej pory dawki). Tygodniowa średnia, śledzona w dłuższym czasie, pozwala ocenić, czy szczepionek przypadających na 100 mieszkańców przybywa i w jakim tempie.

Stąd wiemy, że w ostatnich siedmiu dniach tempo szczepień w Polsce jednak spadło, co spowodowało nasz spadek w zestawieniu UE. 21 czerwca tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w Polsce wynosiła 0,75 - to dawało nam 18. miejsce w UE. Wynik Polski jest nieco niższy niż tygodniowa średnia dla całej Unii Europejskiej (0,74).

Przypomnijmy: tydzień wcześniej zajmowaliśmy 13. miejsce, ze średnią 0,89. Spadliśmy zatem o pięć pozycji.

Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 21 czerwca 2021 Our World in Data | ourworldindata.com

W tym zestawieniu Our World In Data nie uwzględniło jednak dwóch państw: Danii i Węgier. Bo najnowsze dane dla Danii są z 26 maja, a dla Węgier z 5 czerwca.

21 czerwca najwyższą tygodniową średnią kroczącą wskaźnika zaszczepienia w Unii miały: Malta (1,27 - stan na 20 czerwca), Belgia (1,14), Portugalia (1,07) i Luksemburg (1).

Wskaźnik zaszczepienia w UE: Polska na 16. miejscu

Co tydzień sprawdzamy, jak w krajach UE zmienia się wskaźnik zaszczepienia. Przypomnijmy: to liczba wykorzystanych do tej pory wszystkich dawek szczepionki przypadająca danego dnia na 100 mieszkańców.

21 czerwca w Polsce wskaźnik zaszczepienia wynosił 70,46 - to dało nam 16. miejsce w UE. Tydzień wcześniej z wartością wskaźnika 65,23 byliśmy na 15. miejscu.

Jak w ciągu tygodnia zmieniły się pozycje innych państw? O cztery miejsca awansowały Czechy (z 21. na 17. miejsce), o trzy Luksemburg (z 11. na 8. miejsce), a o dwa Chorwacja (z 25. na 23. miejsce), Estonia (z 20. na 18 miejsce) i Finlandia (z 17. na 15. miejsce).

O pięć pozycji spadła Irlandia (z 16. na 21. miejsce), ale tu przyczyną może być brak aktualizacji danych od 13 czerwca. O trzy miejsca niżej niż przed tygodniem jest Holandia (spadek z 8. na 11.), o dwa Dania (z 23. na 25.) - ale w jej wypadku dane są z 26 maja.

Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 21 czerwca 2021Our World in Data | ourworldindata.com

Wskaźnik zaszczepienia na świecie: Polska zachowała 52. miejsce

Dane o wskaźniku zaszczepienia na świecie Our World in Data podaje dla 209 państw i niewielkich terytoriów zależnych.

W poniedziałek 21 czerwca Polska zajmowała 52. miejsce na świecie ze wskaźnikiem 70,46. Tydzień wcześniej byliśmy również 52. miejscu (wskaźnik wynosił 65,23).

21 czerwca pierwsze miejsce na świecie zajmował Gibraltar (231,42), za nim były Zjednoczone Emiraty Arabskie (146,73 - stan na 20 czerwca), Malta (142 - stan na 20 czerwca) i Seszele (140 - stan na 18 czerwca).

Według danych z 21 czerwca pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce były:

Chiny - 1,05 mld

Stany Zjednoczone - 318,6 mln

Indie - 283,3 mln

Brazylia - 88,3 mln

Wielka Brytania - 74,6 mln

Niemcy - 67,1 mln

Do tego czasu w Polsce wykonano 26,67 mln szczepień - w światowym rankingu utrzymaliśmy zajmowane tydzień temu 16. miejsce.

Przypominamy, że niektóre dane i pozycje krajów przedstawione w artykule mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.

https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-wersja-delta-ile-przypadkow-w-polsce-czy-szczepionka-jest-skuteczna-informuje-rzecznik-mz-wojciech-andrusiewicz-5127005

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Matteo Corner/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Donald Tusk zapowiedział, że częścią rządowej strategii migracyjnej będzie "czasowe, terytorialne zawieszenie prawa do azylu". Premier przywołał rozwiązania przyjęte w Finlandii. Wyjaśniamy, co dokładnie tam wprowadzono.

Tusk o "zawieszeniu wniosków azylowych" w Finlandii. Co jest w fińskiej ustawie

Tusk o "zawieszeniu wniosków azylowych" w Finlandii. Co jest w fińskiej ustawie

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych kilka tygodni po przejściu powodzi krąży zdjęcie rzekomo pokazujące zapłakaną kilkuletnią dziewczynkę ze szczeniakiem, rzekomą ofiarę kataklizmu. Zdjęciu najczęściej towarzyszy przekaz, że ofiary powodzi nie otrzymują pomocy. Ale zdjęcie nie jest autentyczne, wykorzystywano je też już wcześniej. Wyjaśniamy.

Zapłakana dziewczynka i powódź. Kiedy sztuczna inteligencja wywołuje łzy

Zapłakana dziewczynka i powódź. Kiedy sztuczna inteligencja wywołuje łzy

Źródło:
Konkret24

Nagranie, na którym jakoby migrant zepchnął dziecko z peronu, oburzyło internautów i stało się okazją do wyrażania nienawiści wobec obcych. Okazuje się jednak, że zdarzenie nie ma nic wspólnego z imigrantami. Wyjaśniamy, co na nim widać i gdzie zostało nagrane.

"Ubogacacz kulturowy" spycha dziecko na tory? Co pokazuje to nagranie

"Ubogacacz kulturowy" spycha dziecko na tory? Co pokazuje to nagranie

Źródło:
Konkret24

Polityk PiS zarzucił minister zdrowia, że za jej rządów likwidowane są kierunki lekarskie na uczelniach. Izabela Leszczyna odpowiedziała mu, że wprowadza w błąd, ponieważ jej resort wprowadził "zerowy limit" na przyjęcia na studia. Wyjaśniamy, co oznacza "zerowy limit" i jak ma się do likwidacji kierunku.

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

Źródło:
Konkret24

"Żart?", "fejk?", "serio?" - pytają internauci, dziwiąc się, że prezydent Andrzej Duda otrzymał w Mongolii tytuł doktora honoris causa. Tak, to prawda, ale to nie jest nowa informacja. A ekspert tłumaczy, że "zdarza się w praktyce dyplomatycznej". Lista - nie tylko polskich - prezydentów tak uhonorowanych jest długa.

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Źródło:
Konkret24

Amerykański instruktor F-16 jakoby zginął podczas rosyjskiego ataku na ukraińską bazę lotniczą - wynika z popularnego przekazu. Dowodem ma być rzekomy post wdowy po żołnierzu. Ten przekaz to przykład rosyjskiej dezinformacji. Oto jak powstała.

Amerykański instruktor F-16 zginął w ukraińskiej bazie? To rosyjska dezinformacja

Amerykański instruktor F-16 zginął w ukraińskiej bazie? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

"Deportować na front", "uciekał przed wojną" - pisali niektórzy internauci w reakcji na doniesienia o tym, że we Wrocławiu Ukrainiec rzekomo potrącił parę z dzieckiem. Do wypadku doszło w innym miejscu, a sprawca nie był obywatelem Ukrainy.

Ukrainiec we Wrocławiu wjechał w rodzinę na przejściu? To nawet nie jest Polska

Ukrainiec we Wrocławiu wjechał w rodzinę na przejściu? To nawet nie jest Polska

Źródło:
Konkret24

Władze amerykańskiego stanu Teksas rzekomo zakazały wnoszenia do szkół tęczowych flag. Taki przekaz krąży w mediach społecznościowych. Tylko że pierwotna informacja zaczęła funkcjonować w oderwaniu od swojego źródła. Wyjaśniamy.

Teksas zakazał wnoszenia tęczowych flag do szkół? Nie, to "skradziona satyra"

Teksas zakazał wnoszenia tęczowych flag do szkół? Nie, to "skradziona satyra"

Źródło:
Konkret24, USA Today

"W Polsce mamy obecnie cały czas rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych" - alarmował w telewizji poseł Konfederacji Przemysław Wipler. Sprawdziliśmy: rekordu tymczasowo aresztowanych nie ma, jednak to nie oznacza, że ich sytuacja jest dobra i nie ma problemu z nadużywaniem stosowania tego środka zapobiegawczego. Przedstawiamy statystyki i zapowiedzi zmian w tym zakresie.

Wipler: mamy rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych. Co pokazują dane

Wipler: mamy rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych. Co pokazują dane

Źródło:
Konkret24

Były sekretarz generalny NATO rzekomo został pozwany za "podżeganie do konfliktu w Ukrainie", za co ma mu grozić kara dożywotniego więzienia. Wyjaśniamy, że Jens Stoltenberg wcale nie został "pozwany". Pokazujemy, jak wiele wątków rosyjskiej propagandy jest w tej historii.

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Źródło:
Konkret24

Według popularnego przekazu transport "mobilnych wyrzutni rakiet balistycznych" miał poruszać się w ostatni weekend po Iranie. Ten przekaz wsparła rosyjska machina dezinformacyjna. Okazuje się, że fotografia, której użyto, nie ma nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie. Wyjaśniamy.

Transport wyrzutni w Iranie? Uwaga na wprowadzające w błąd zdjęcie

Transport wyrzutni w Iranie? Uwaga na wprowadzające w błąd zdjęcie

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych obok nagrań pokazujących skutki ataków izraelskich na Bejrut pojawiają się też takie, które nie mają z tym nic wspólnego. Materiały prawdziwe bywają też łączone z materiałami sztucznie wygenerowanymi.

Ogromne płomienie i kłęby dymu. "Bejrut teraz?" Nie. To coś innego

Ogromne płomienie i kłęby dymu. "Bejrut teraz?" Nie. To coś innego

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych pojawiła się historia bojkotu turnieju szachowego przez ukraińską szachistkę. Choć historia jest prawdziwa, to wydarzyła się kilka lat temu. Jednak sposób jej rozpowszechniania i profile do tego wykorzystane pokazują, że sprawa ma wiele wspólnego z bieżącą sytuacją. Wyjaśniamy, jak tą akcją rosyjskie i prorosyjskie konta chciały pokazać "ukraińską hipokryzję".

Ukraińska szachistka, turniej w Arabii Saudyjskiej i traktowanie kobiet. Historia z Rosją w tle

Ukraińska szachistka, turniej w Arabii Saudyjskiej i traktowanie kobiet. Historia z Rosją w tle

Źródło:
Konkret24

Na pierwszy rzut oka krążący w sieci wykres rzeczywiście zastanawia, bo pokazuje, jak mała jest wciąż ilość dwutlenku węgla w atmosferze. Dlatego krytycy tezy o globalnym ociepleniu chętnie go wykorzystują - na przykład, by podważać politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Zapominają, że nie zawsze liczy się ilość, ważny jest jej efekt. Wyjaśniamy.

Katastrofalne emisje "w rzeczywistości"? Czego ten wykres nie pokazuje

Katastrofalne emisje "w rzeczywistości"? Czego ten wykres nie pokazuje

Źródło:
Konkret24

Pytanie "czy Unia chce zakazać kawy?", przewija się ostatnio w wielu komentarzach w mediach społecznościowych. Poseł Konfederacji straszy nawet, że "niedługo będziemy mogli napić się co najwyżej kawy zbożowej". W tle tego manipulacyjnego przekazu jest pewna zmiana regulacji w Unii Europejskiej i chęć wykorzystania jej do wzmocnienia antyunijnych nastrojów w społeczeństwie.

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych notuje nagranie, na którym widać dziwne zwierzę przemykające chodnikiem. Szakal? Wilk? Arabski pies? - zastanawiają się internauci. A może chupacabra, czyli legendarne stworzenie atakujące zwierzęta domowe w krajach obu Ameryk. Ustaliliśmy, co to jest i skąd pochodzi nagranie. Trzeba uważać, gdy się takie zwierzę spotka.

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Sprawa była głośna. Premier Donald Tusk najpierw podpisał się pod postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, a potem oświadczył, że wycofuje kontrasygnatę. Rozgorzał polityczny spór: czy mógł, na jakiej podstawie i jak to uchylenie kontrasygnaty się zmaterializuje. Otóż powstał taki dokument - publikujemy go w Konkret24. Lecz zdaniem prawników wątpliwości pozostały.

Kontrasygnata Tuska rzeczywiście wycofana? Jest dokument

Kontrasygnata Tuska rzeczywiście wycofana? Jest dokument

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci rozchodzi się rzekomy materiał telewizji Euronews opowiadający o ukraińskim tatuażyście, który miał zarazić ponad dwustu klientów w Polsce wirusem zapalenia wątroby typu C. Nagranie to rozpowszechniają u nas prorosyjskie konta. Przestrzegamy: to sfabrykowany materiał.

Tatuażysta z Ukrainy "zaraził wirusem zapalenia wątroby klientów w Polsce"? Uwaga, to fałszywka

Tatuażysta z Ukrainy "zaraził wirusem zapalenia wątroby klientów w Polsce"? Uwaga, to fałszywka

Źródło:
Konkret24

"I nic nie można z tym zrobić?", "bandytyzm w powietrzu" - oburzają się internauci, komentując nagranie mające przedstawiać niebezpieczny manewr rosyjskiego myśliwca nad Bałtykiem. Owszem, do takiego zdarzenia doszło, lecz nie na europejskim niebie.

Tak Rosjanie "bawią się nad Bałtykiem z samolotami NATO"? Nie nad Bałtykiem

Tak Rosjanie "bawią się nad Bałtykiem z samolotami NATO"? Nie nad Bałtykiem

Źródło:
Konkret24

W rozpowszechnianym w mediach społecznościowych przekazie dotyczącym migracji wybijana jest w ostatnich dniach informacja, jakoby w tym roku Niemcy odesłali do Polski już 15,5 tysiąca migrantów. W dodatku w ramach paktu migracyjnego. Ani jedna, ani druga informacja nie jest prawdą. Wyjaśniamy.

"Niemcy przysłały nam 15,5 tysiąca migrantów" w ramach relokacji? Dwa fałsze naraz

"Niemcy przysłały nam 15,5 tysiąca migrantów" w ramach relokacji? Dwa fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Jedynie 4 procent Polaków deklaruje, że niczego się nie obawia, korzystając z internetu. Większość wskazuje szereg zagrożeń – w tym mowę nienawiści, hejt, dezinformację. Do Sejmu wpłynął już poselski projekt tak zwanej ustawy antyhejterskiej, który ma być pierwszą próbą walki z tym zjawiskiem. Ale jedna ustawa problemu zagrożeń w sieci oczywiście nie rozwiąże.

Kradzież tożsamości, wyciek danych, hejt... Czego się boimy w internecie 

Kradzież tożsamości, wyciek danych, hejt... Czego się boimy w internecie 

Źródło:
Konkret24