25,8 procent mieszkańców Polski zostało zaszczepionych przeciw COVID-19. To niewiele mniej niż w Danii, Niemczech, Belgii czy Hiszpanii. Jednak do czołówki państw w Unii Europejskiej jeszcze nam daleko.

Przeciw COVID-19 może się już w Polsce szczepić od 7 czerwca młodzież w wieku 12-15 lat. Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził we wtorek 15 czerwca w "Sygnałach dnia" Programu I Polskiego Radia, że akcja szczepień dzieci spotkała się z zainteresowaniem ze strony rodziców - obecnie na pierwszą dawkę zarejestrowanych jest ok. 200 tys. dzieci w wieku 12-15 lat. W grupie wiekowej 16-18 lat wykonano do tej pory blisko 100 tys. szczepień.

Dr Wojciech Feleszko ostrzega przed wariantem Delta. On prędzej czy później do nas trafi

W szkołach w czerwcu ruszyła akcja informacyjna na temat szczepień; w kraju cały czas trwa zorganizowana przez rząd kampania "Ostatnia prosta", w ramach której ambasadorowie szczepień przekonują, by się na nie rejestrować. Tydzień temu informowaliśmy, że tempo szczepień w Polsce przyspieszyło - ale po kolejnym tygodniu wzrost jest już niewielki.

Po trwającej już blisko pół roku akcji szczepień przeciw COVID-19 w Polsce wszystkie dawki szczepionki przyjęła jedna czwarta mieszkańców kraju. Jak wypadamy w porównaniu z krajami Unii Europejskiej? Sprawdzamy to co tydzień, analizując dane portalu Our World in Data prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Jedna czwarta mieszkańców Polski zaszczepiona przeciw COVID-19

Informację o odsetku zaszczepionych mieszkańców - czyli tych, którzy przyjęli wszystkie wymagane dawki szczepionki przeciw COVID-19 - portal Our World in Data podaje dla 191 państw i terytoriów zależnych.

Tydzień temu, 7 czerwca, zaszczepionych przeciw COVID-19 było 22,1 proc. mieszkańców Polski. Według danych opublikowanych na Our World in Data 14 czerwca było to już 25,8 proc. - czyli jedna czwarta mieszkańców naszego kraju (z tym że wszystkie dane dla Polski pokazują stan na 13 czerwca). Taki udział zaszczepionych dał nam 40. miejsce na świecie i 12. miejsce w Unii Europejskiej. Przed tygodniem zajmowaliśmy w UE miejsce 11., ale wyprzedziły nas Niemcy (26 proc.).

Odsetek mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej zaszczepionych przeciw COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami - stan na 14 czerwca 2021
Odsetek mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej zaszczepionych przeciw COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami - stan na 14 czerwca 2021 Foto: Our World in Data / ourworldindata.com

Według danych z 14 czerwca wśród państw UE najwyższy odsetek zaszczepionych mieszkańców miały: Malta (59 proc. - stan na 13 czerwca), Węgry (42,6 proc. - stan na 9 czerwca) i Cypr (31,5 proc. stan na 12 czerwca). W zestawieniu brakuje danych dla Irlandii, które aktualizowano ostatnio 10 maja.

Przypomnijmy, że w lutym br. węgierski rząd kupił szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm oraz rosyjską szczepionkę Sputnik V. Ponadto Węgry nadal otrzymują preparaty zamówione w ramach umowy negocjowanej z producentami przez Komisję Europejską.

Podobnie jak Polska nieco ponad jedną czwartą zaszczepionych mieszkańców mają też: Dania (25,9 proc.), Niemcy (26 proc.), Słowenia (26,6 proc.), Belgia (26,6 proc.), Grecja (27,2 proc.), Luksemburg (27,4 proc.) i Hiszpania (27,4 proc.).

Jeśli chodzi o wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej, zaszczepionych jest 24,3 proc.

Tempo szczepień w UE: Polska na 13. miejscu

Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców kraju (co określa się wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta nie pokazuje, ile osób otrzymało już też drugą dawkę. Natomiast by pokazać, jak wygląda bieżąca sytuacja szczepień w danym kraju, warto przyjrzeć się tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia. Obrazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało średnio na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni (bo licząc sam wskaźnik zaszczepienia na 100 mieszkańców, przelicza się wszystkie wykorzystane do tej pory dawki). Tygodniowa średnia, śledzona w dłuższym czasie, pozwala ocenić, czy szczepionek przypadających na 100 mieszkańców przybywa i w jakim tempie.

W ciągu ostatniego tygodnia tempo szczepień w Polsce nieznacznie wzrosło, co pozwoliło nam awansować o dwa miejsca wśród państw UE. W poniedziałek 14 czerwca tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w Polsce wynosiła 0,88 - dało nam to 13. miejsce wśród krajów UE. Tydzień wcześniej zajmowaliśmy 15. miejsce, ze średnią 0,85.

Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 14 czerwca 2021
Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 14 czerwca 2021 Foto: Our World in Data / ourworldindata.com

14 czerwca najwyższą tygodniową średnią kroczącą wskaźnika zaszczepienia w Unii miały: Irlandia - 1,44 (stan na 9 czerwca), Belgia - 1,23 (stan na 13 czerwca), Malta oraz Holandia - po 1,15 (stan na 13 czerwca).

Wskaźnik zaszczepienia w UE: Polska na 16. miejscu

Co tydzień sprawdzamy, jak w krajach UE zmienia się wskaźnik zaszczepienia. Przypomnijmy: to liczba wykorzystanych do tej pory wszystkich dawek szczepionki przypadająca danego dnia na 100 mieszkańców.

14 czerwca w Polsce wskaźnik zaszczepienia wynosił 64,66 - to dało nam 16. miejsce w Unii. Tydzień wcześniej z wartością wskaźnika 59,1 byliśmy na 17. miejscu.

Jak w ciągu tygodnia zmieniły się pozycje innych państw UE? O siedem miejsc w zestawieniu spadła Irlandia (z 12. na 19. miejsce), ale powodem może być brak aktualizacji danych od 9 czerwca. O trzy pozycje spadły Holandia (z 11. na 14. miejsce) i Litwa (z 4. na 7. miejsce).

O trzy miejsca awansowały Grecja (z 16. na 13. miejsce) i Luksemburg (z 13. na 10. miejsce), o dwa Dania (z 7. na 5. miejsce) i Portugalia (z 14. na 12. miejsce).

Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 14 czerwca 2021
Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 14 czerwca 2021 Foto: Our World in Data / ourworldindata.com

Wskaźnik zaszczepienia na świecie: awans Polski o trzy pozycje

Dane o wskaźniku zaszczepienia na świecie Our World in Data podaje dla 209 państw i niewielkich terytoriów zależnych.

W poniedziałek 14 czerwca Polska zajmowała 49. miejsce na świecie ze wskaźnikiem 64,66. Tydzień wcześniej byliśmy na 52. miejscu (wskaźnik wynosił 59,1). To awans o trzy pozycje.

14 czerwca pierwsze miejsce na świecie zajmował Gibraltar (wskaźnik: 231 - stan na 12 czerwca), za nim Zjednoczone Emiraty Arabskie (140), Seszele (139,5 - stan na 10 czerwca), Malta (133,5 - stan na 13 czerwca).

Według danych z 14 czerwca pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce były:

  • Chiny - 904,1 mln
  • Stany Zjednoczone - 310,7 mln
  • Indie - 252,8 mln
  • Brazylia - 78,9 mln
  • Wielka Brytania - 71,7 mln

Do tego czasu w Polsce wykonano 24,5 mln szczepień - w światowym rankingu spadliśmy o jedną pozycję, z 15. na 16. miejsce.

Przypominamy, że niektóre dane i pozycje krajów przedstawione w artykule mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: David Borrat/EPA/PAP

Pozostałe

Eksperci o raporcie Jakiego, według którego Polska straciła na wejściu do UE: "niezrównoważony, ahistoryczny, wybiórczy"

Dwaj profesorowie – Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej – twierdzą, że Polska na członkostwie w Unii Europejskiej straciła 535 miliardów złotych. Ich raport powstał na zamówienie europosła Solidarnej Polski Patryka Jakiego. Ekonomiści podane dane kwitują: "porównywanie gruszek z jabłkami". Raport oceniają jako "niespotykany w analizach i literaturze przedmiotu bilansu płatniczego".

"Jakim prawem żołnierz składa meldunek prezesowi partii?" Sprawdzamy

"Co za generał salutuje prezesowi?" - brzmiał jeden z komentarzy oburzonych internautów, którzy na nagraniach z miesięcznicy smoleńskiej zobaczyli, jak żołnierz dwukrotnie salutował Jarosławowi Kaczyńskiemu. Pytani przez Konkret 24 wojskowi wyjaśniają, czy żołnierz postąpił zgodne z regulaminem.