FAŁSZ

Nie, Delta nie "zabija zaszczepionych". Fałszywe tezy w wywiadzie z doktorem Zbigniewem Hałatem

Wywiad ze Zbigniewem HałatemShutterstock

Mutacja Delta koronawirusa jest szczególnie niebezpieczna dla osób zaszczepionych, a fala szczepień powoduje kolejną falę zachorowań - takie nieprawdziwe twierdzenia padły w wywiadzie z doktorem Zbigniewem Hałatem, byłym wiceministrem zdrowia. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy w nie wierzyć.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Delta zabija zaszczepionych" - brzmi tytuł nagrania rozmowy z doktorem Zbigniewem Hałatem. Były wiceminister zdrowia, a w latach 90. Główny Inspektor Sanitarny, dziś podaje w wątpliwość - nie przedstawiając dowodów naukowych - bezpieczeństwo i sens szczepień przeciw COVID-19. Dziewięciominutowa rozmowa z nim, datowana na 23 czerwca, dostępna jest na stronie internetowej telewizji PL1.TV. Szybko stała się popularna wśród użytkowników mediów społecznościowych. Według narzędzia CrowdTangle służącego do pomiaru popularności stron w mediach społecznościowych link do wideo z doktorem Hałatem opublikowano na Facebooku ponad 740 razy.

fałsz

Wprowadzający w błąd wywiad ze Zbigniewem Hałatem dostępny na stronie PL1.tvtvn24 | pl1.tv

Link do tego nagrania udostępniono m.in. na facebookowych stronach GłosGminny.pl, Covid musi odejść, Andrzej Duda Prezydentem wszystkich Polaków, a także w grupie Telewizja wRealu24.

Zbigniew Hałat stał się szczególnie aktywny w czasie pandemii w mediach i na portalach społecznościowych (głównie na Twitterze). Wspomniany wywiad nie jest jego pierwszym wystąpieniem na temat szczepień - przekonywał już m.in., że w przypadku szczepionek przeciw COVID-19 "mamy do czynienia z preparatem terapii genowej" (wypowiedź z "Poranka Radia Wnet" z grudnia 2020 roku), a program szczepień nazwał eksperymentalnym.

Profesor Tyll Krueger o wariancie Delta koronawirusa
Profesor Tyll Krueger o wariancie Delta koronawirusatvn24

Wariant Delta nie jest bardziej niebezpieczny dla zaszczepionych

Na początku rozmowy w PL1.TV prowadząca Edyta Paradowska podała wprowadzającą w błąd wiadomość: "Mamy informację, że nowa mutacja Delta zabija; niezwykle niebezpieczna, zabija ponad sześć razy częściej osoby zaszczepione niż niezaszczepione". Hałat nie zaprzeczył - a w odpowiedzi stwierdził, że to jest "informacja hiobowa dla ministrów zdrowia oraz dla firm", która miała być ukrywana na "różnych szczeblach".

To teza nieprawdziwa, wielokrotnie weryfikowana. Twierdzenie, że wariant delta "zabija ponad sześć razy częściej osoby zaszczepione niż niezaszczepione", dementowaliśmy również w Konkret24. Przypomnijmy, że teza ta pochodzi artykułu, w którym zaprezentowano zmanipulowane wnioski wyciągnięte z niepełnych danych brytyjskiego Public Health England (PHE).

Wariant Delta jest jednym z kilku znanych wariantów wirusa SARS-CoV-2 (B.1.617.2), wywołuje chorobę COVID-19. Delta został zidentyfikowany po raz pierwszy w Indiach w drugiej połowie 2020 roku. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza Deltę do grupy wariantów budzących obawy. Pod koniec czerwca szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus stwierdził, że Delta to najłatwiej transmitowany wariant nowego koronawirusa.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w raporcie opublikowanym 23 czerwca br. oceniło, że Delta jest 40-60 proc. bardziej zakaźny w porównaniu do pierwszego wariantu SARS-CoV-2 i może się wiązać z wyższym ryzykiem hospitalizacji. Z matematycznego modelu prognozowania pandemii wynika, że w krajach UE do początku sierpnia wariant Delta będzie przyczyną 70 proc. nowych zakażeń SARS-CoV-2, a do końca sierpnia – 90 proc.

Wirusolog Tomasz Dzieciątkowski o wariancie Delta koronawirusa
Wirusolog Tomasz Dzieciątkowski o wariancie Delta koronawirusatvn24

Dostępne badania i analizy dowodzą skuteczności szczepionek na COVID-19 w ochronie przed wariantemDelta; dzięki szczepieniom zmniejsza się też ryzyko hospitalizacji po zakażeniu. "Dobrą wiadomością jest to, że wszystkie szczepionki wymienione w wykazie awaryjnym WHO chronią przed rozwojem ciężkiej choroby, hospitalizacją i śmiercią z powodu wariantu Delta" - powiedziała dr Soumya Swaminathan, badaczka WHO, która gościła w cyklu wywiadów "Science in 5", publikowanych potem na stronie WHO (ten konkretnie ukazał się 1 lipca).

Natomiast badanie naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, którego wyniki opublikowano 17 czerwca w czasopiśmie naukowym "Cell", pokazało, że szczepionki COVID-19 wyprodukowane przez koncerny AstraZeneca i Pfizer/BioNTech skutecznie chronią przed wariantami Delta i Kappa. Zaś analiza brytyjskiego Public Health England opublikowana 14 czerwca dowodzi, że dwie dawki szczepionki Pfizer/BioNTech zapewniają 96-proc. ochronę przed hospitalizacją po zakażeniu Deltą, a szczepionki AstraZeneca - 92-proc. ochronę. Należy zaznaczyć, że wnioski te opublikowano jako preprint - co oznacza, że są to wstępnie, niepotwierdzone wyniki badań.

5 lipca opublikowano nowe dane izraelskiego ministerstwa zdrowia - według nich preparat Pfizera w mniejszym stopniu niż sądzono chroni przed zakażeniem Deltą - na poziomie 64 proc. (analiza z maja podawała, że 94 proc.) - ale za to w 94 proc. skutecznie zapobiega poważnemu przebiegowi COVID-19 - informuje "The New York Times". Dane są wstępne, oparte na statystykach od 6 czerwca do początku lipca, zaznaczył przedstawiciel ministerstwa.

Wyniki badań przeprowadzonych w Szkocji dowodzą, że szczepionki AstraZeneca i Pfizer/BioNTech były skuteczne w zmniejszaniu ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 i hospitalizacji z powodu COVID-19. Opublikowano je w połowie czerwca w prestiżowym czasopiśmie naukowym "The Lancet".

Badania potwierdzają także skuteczność szczepionki firmy Moderna w ochronie przed kilkoma wariantami COVID-19 - w tym Deltą. O tym poinformował producent w komunikacie z 29 czerwca. Wyniki badania opublikowano też na razie jako preprint, czyli niezrecenzowany artykuł naukowy.

Również jednodawkowa szczepionka Johnson & Johnson zapewnia wysoką ochronę przed deltą - zapewnia firma w komunikacie prasowym z 1 lipca. W przeprowadzonym badaniu preparat ten w 85 proc. zapobiegał ciężkiej chorobie oraz dawał ochronę przed hospitalizacją i śmiercią.

"Bardzo mało osób wśród zaszczepionych w ogóle choruje. Nie mówimy, że to jest wszystko na 100 procent, ale prawie na 100 procent te osoby, które się zaszczepiły, nie podlegają hospitalizacji, nie mają powikłań, nie umierają" – stwierdził w rozmowie dla TVN24 doktor Michał Sutkowski prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. I przekonywał, że musimy się szczepić. "Musimy to zrobić szybko, bo Delta jest u progu naszych domów. Jest już w Polsce, ale w niewielkiej ilości. Natomiast z tygodnia na tydzień na podstawie doświadczenia niemieckiego czy brytyjskiego Delta podwaja swoją liczbę, rozprzestrzenia się i jest groźna. Jest bardzo zakaźna, współczynnik reprodukcji ogromny, więc będziemy mieli kłopoty, w miejscach, gdzie ludzie się nie zaszczepili" – zwrócił uwagę dr Sutkowski.

Doktor Michał Sutkowski o szczepieniach przeciw COVID-19 w Polsce
Doktor Michał Sutkowski o szczepieniach przeciw COVID-19 w Polscetvn24

Nie ma dowodów na "falę zachorowań po fali zaszczepień", wręcz przeciwnie

W wywiadzie doktor Zbigniew Hałat stwierdził też, że po fali szczepień następowały fale zakażeń, którym miano rzekomo zaprzeczać. "Ukrywanie tej informacji (o tym, że delta rzekomo zabija ponad sześć razy częściej osoby zaszczepione niż niezaszczepione - red.) na różnych szczeblach naprzód zaczęło się od zaprzeczania istnieniu fali zachorowań po fali zaszczepień. To było obserwowalne w bardzo wielu krajach, nawet tak małych jak Seszele, ale też większych dużo. No ludzie po prostu nagle zaczęli chorować, kiedy skończyły się szczepienia. Liczby zgonów też się zwiększyły" - mówił.

W tej wypowiedzi Hałat próbuje powiązać programy szczepień z falami zakażeń. Nie dotarliśmy do wiarygodnych dowodów potwierdzających taki związek przyczynowo-skutkowy, a sam Hałat ich nie przytoczył.

Przypomnijmy, że kampanie szczepień przeciw COVID-19 na świecie rozpoczęły się pod koniec 2020 roku i na początku tego roku. Analizując dane o szczepieniach i zakażeniach w poszczególnych państwach, można oczywiście znaleźć takie, w których wraz z rozpoczynającym się programem szczepień przez kraj przechodziła też fala nowych zachorowań - np. Wielka Brytania, Izrael, Portugalia i Stany Zjednoczone (na podstawie Our World in Data). Lecz gdy w tych krajach odsetek zaszczepionych rośnie od początku 2021 roku, to fala zakażeń z przełomu roku już się wypłaszczyła. Dopiero w czerwcu w Wielkiej Brytanii i Portugalii wyraźnie pojawiła się kolejna fala zakażeń, ich wzrost jest widoczny także w Izraelu - a za głównego winowajcę uznaje się wariant Delta.

Fala zakażeń towarzysząca początkowi akcji szczepień mogła ponadto wynikać m.in. decyzji dotyczących restrykcji, podróży i kontaktów w okresie świątecznym - które przyczyniły się wtedy do nowych zachorowań.

Argumentem przemawiającym za brakiem "fali zakażeń i zgonów z COVID-19 po fali szczepień" są dane polskiego ministerstwa zdrowia. Konkret24 otrzymał z resortu statystyki zakażeń SARS-CoV-2 i zgonów stwierdzonych u pacjentów, którzy przyjęli szczepionkę przeciw COVID-19, za okres 27 grudnia - 5 lipca.

Porównaliśmy je z liczbą wszystkich zgonów z COVID-19 w Polsce w tym samym okresie. Okazuje się, że zgony osób po jednej dawce szczepionki stanowiły 6,61 proc., a zgony osób po dwóch dawkach szczepionki stanowiły 1,52 proc. wszystkich. Jeśli chodzi o zakażenia, to wśród osób po jednej dawce szczepionki stanowiły tylko 5,3 proc. wszystkich zakażeń w omawianym okresie, a osób po dwóch dawkach - tylko 0,7 proc.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock/PL1.TV

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polityk PiS zarzucił minister zdrowia, że za jej rządów likwidowane są kierunki lekarskie na uczelniach. Izabela Leszczyna odpowiedziała mu, że wprowadza w błąd, ponieważ jej resort wprowadził "zerowy limit" na przyjęcia na studia. Wyjaśniamy, co oznacza "zerowy limit" i jak ma się do likwidacji kierunku.

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

Źródło:
Konkret24

"Żart?", "fejk?", "serio?" - pytają internauci, dziwiąc się, że prezydent Andrzej Duda otrzymał w Mongolii tytuł doktora honoris causa. Tak, to prawda, ale to nie jest nowa informacja. A ekspert tłumaczy, że "zdarza się w praktyce dyplomatycznej". Lista - nie tylko polskich - prezydentów tak uhonorowanych jest długa.

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Źródło:
Konkret24

Amerykański instruktor F-16 jakoby zginął podczas rosyjskiego ataku na ukraińską bazę lotniczą - wynika z popularnego przekazu. Dowodem ma być rzekomy post wdowy po żołnierzu. Ten przekaz to przykład rosyjskiej dezinformacji. Oto jak powstała.

Amerykański instruktor F-16 zginął w ukraińskiej bazie? To rosyjska dezinformacja

Amerykański instruktor F-16 zginął w ukraińskiej bazie? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

"Deportować na front", "uciekał przed wojną" - pisali niektórzy internauci w reakcji na doniesienia o tym, że we Wrocławiu Ukrainiec rzekomo potrącił parę z dzieckiem. Do wypadku doszło w innym miejscu, a sprawca nie był obywatelem Ukrainy.

Ukrainiec we Wrocławiu wjechał w rodzinę na przejściu? To nawet nie jest Polska

Ukrainiec we Wrocławiu wjechał w rodzinę na przejściu? To nawet nie jest Polska

Źródło:
Konkret24

Władze amerykańskiego stanu Teksas rzekomo zakazały wnoszenia do szkół tęczowych flag. Taki przekaz krąży w mediach społecznościowych. Tylko że pierwotna informacja zaczęła funkcjonować w oderwaniu od swojego źródła. Wyjaśniamy.

Teksas zakazał wnoszenia tęczowych flag do szkół? Nie, to "skradziona satyra"

Teksas zakazał wnoszenia tęczowych flag do szkół? Nie, to "skradziona satyra"

Źródło:
Konkret24, USA Today

"W Polsce mamy obecnie cały czas rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych" - alarmował w telewizji poseł Konfederacji Przemysław Wipler. Sprawdziliśmy: rekordu tymczasowo aresztowanych nie ma, jednak to nie oznacza, że ich sytuacja jest dobra i nie ma problemu z nadużywaniem stosowania tego środka zapobiegawczego. Przedstawiamy statystyki i zapowiedzi zmian w tym zakresie.

Wipler: mamy rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych. Co pokazują dane

Wipler: mamy rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych. Co pokazują dane

Źródło:
Konkret24

Były sekretarz generalny NATO rzekomo został pozwany za "podżeganie do konfliktu w Ukrainie", za co ma mu grozić kara dożywotniego więzienia. Wyjaśniamy, że Jens Stoltenberg wcale nie został "pozwany". Pokazujemy, jak wiele wątków rosyjskiej propagandy jest w tej historii.

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Źródło:
Konkret24

Według popularnego przekazu transport "mobilnych wyrzutni rakiet balistycznych" miał poruszać się w ostatni weekend po Iranie. Ten przekaz wsparła rosyjska machina dezinformacyjna. Okazuje się, że fotografia, której użyto, nie ma nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie. Wyjaśniamy.

Transport wyrzutni w Iranie? Uwaga na wprowadzające w błąd zdjęcie

Transport wyrzutni w Iranie? Uwaga na wprowadzające w błąd zdjęcie

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych obok nagrań pokazujących skutki ataków izraelskich na Bejrut pojawiają się też takie, które nie mają z tym nic wspólnego. Materiały prawdziwe bywają też łączone z materiałami sztucznie wygenerowanymi.

Ogromne płomienie i kłęby dymu. "Bejrut teraz?" Nie. To coś innego

Ogromne płomienie i kłęby dymu. "Bejrut teraz?" Nie. To coś innego

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych pojawiła się historia bojkotu turnieju szachowego przez ukraińską szachistkę. Choć historia jest prawdziwa, to wydarzyła się kilka lat temu. Jednak sposób jej rozpowszechniania i profile do tego wykorzystane pokazują, że sprawa ma wiele wspólnego z bieżącą sytuacją. Wyjaśniamy, jak tą akcją rosyjskie i prorosyjskie konta chciały pokazać "ukraińską hipokryzję".

Ukraińska szachistka, turniej w Arabii Saudyjskiej i traktowanie kobiet. Historia z Rosją w tle

Ukraińska szachistka, turniej w Arabii Saudyjskiej i traktowanie kobiet. Historia z Rosją w tle

Źródło:
Konkret24

Na pierwszy rzut oka krążący w sieci wykres rzeczywiście zastanawia, bo pokazuje, jak mała jest wciąż ilość dwutlenku węgla w atmosferze. Dlatego krytycy tezy o globalnym ociepleniu chętnie go wykorzystują - na przykład, by podważać politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Zapominają, że nie zawsze liczy się ilość, ważny jest jej efekt. Wyjaśniamy.

Katastrofalne emisje "w rzeczywistości"? Czego ten wykres nie pokazuje

Katastrofalne emisje "w rzeczywistości"? Czego ten wykres nie pokazuje

Źródło:
Konkret24

Pytanie "czy Unia chce zakazać kawy?", przewija się ostatnio w wielu komentarzach w mediach społecznościowych. Poseł Konfederacji straszy nawet, że "niedługo będziemy mogli napić się co najwyżej kawy zbożowej". W tle tego manipulacyjnego przekazu jest pewna zmiana regulacji w Unii Europejskiej i chęć wykorzystania jej do wzmocnienia antyunijnych nastrojów w społeczeństwie.

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych notuje nagranie, na którym widać dziwne zwierzę przemykające chodnikiem. Szakal? Wilk? Arabski pies? - zastanawiają się internauci. A może chupacabra, czyli legendarne stworzenie atakujące zwierzęta domowe w krajach obu Ameryk. Ustaliliśmy, co to jest i skąd pochodzi nagranie. Trzeba uważać, gdy się takie zwierzę spotka.

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Sprawa była głośna. Premier Donald Tusk najpierw podpisał się pod postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, a potem oświadczył, że wycofuje kontrasygnatę. Rozgorzał polityczny spór: czy mógł, na jakiej podstawie i jak to uchylenie kontrasygnaty się zmaterializuje. Otóż powstał taki dokument - publikujemy go w Konkret24. Lecz zdaniem prawników wątpliwości pozostały.

Kontrasygnata Tuska rzeczywiście wycofana? Jest dokument

Kontrasygnata Tuska rzeczywiście wycofana? Jest dokument

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci rozchodzi się rzekomy materiał telewizji Euronews opowiadający o ukraińskim tatuażyście, który miał zarazić ponad dwustu klientów w Polsce wirusem zapalenia wątroby typu C. Nagranie to rozpowszechniają u nas prorosyjskie konta. Przestrzegamy: to sfabrykowany materiał.

Tatuażysta z Ukrainy "zaraził wirusem zapalenia wątroby klientów w Polsce"? Uwaga, to fałszywka

Tatuażysta z Ukrainy "zaraził wirusem zapalenia wątroby klientów w Polsce"? Uwaga, to fałszywka

Źródło:
Konkret24

"I nic nie można z tym zrobić?", "bandytyzm w powietrzu" - oburzają się internauci, komentując nagranie mające przedstawiać niebezpieczny manewr rosyjskiego myśliwca nad Bałtykiem. Owszem, do takiego zdarzenia doszło, lecz nie na europejskim niebie.

Tak Rosjanie "bawią się nad Bałtykiem z samolotami NATO"? Nie nad Bałtykiem

Tak Rosjanie "bawią się nad Bałtykiem z samolotami NATO"? Nie nad Bałtykiem

Źródło:
Konkret24

W rozpowszechnianym w mediach społecznościowych przekazie dotyczącym migracji wybijana jest w ostatnich dniach informacja, jakoby w tym roku Niemcy odesłali do Polski już 15,5 tysiąca migrantów. W dodatku w ramach paktu migracyjnego. Ani jedna, ani druga informacja nie jest prawdą. Wyjaśniamy.

"Niemcy przysłały nam 15,5 tysiąca migrantów" w ramach relokacji? Dwa fałsze naraz

"Niemcy przysłały nam 15,5 tysiąca migrantów" w ramach relokacji? Dwa fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Jedynie 4 procent Polaków deklaruje, że niczego się nie obawia, korzystając z internetu. Większość wskazuje szereg zagrożeń – w tym mowę nienawiści, hejt, dezinformację. Do Sejmu wpłynął już poselski projekt tak zwanej ustawy antyhejterskiej, który ma być pierwszą próbą walki z tym zjawiskiem. Ale jedna ustawa problemu zagrożeń w sieci oczywiście nie rozwiąże.

Kradzież tożsamości, wyciek danych, hejt... Czego się boimy w internecie 

Kradzież tożsamości, wyciek danych, hejt... Czego się boimy w internecie 

Źródło:
Konkret24

"Wypłynęło nagranie Netanyahu jak opuszczał budynek przed atakiem Iranu", "To ucieczka do bunkra" - piszą internauci, pokazując biegnącego premiera Izraela. Nagranie to zostało opublikowane kilka lat temu i nie ma nic wspólnego z najnowszymi wydarzeniami w Izraelu.

Ucieczka Netanjahu do bunkra"? Nie tam biegnie premier Izraela

Ucieczka Netanjahu do bunkra"? Nie tam biegnie premier Izraela

Źródło:
Konkret24

Były minister obrony, a obecnie poseł PiS Mariusz Błaszczak ogłosił, że "rząd Tuska rozpoczął narodowy program rozbrajania Wojska Polskiego". W opublikowanym nagraniu przedstawia rzekome dowody na to. Sprawdziliśmy najistotniejsze zarzuty. Informacje otrzymane z Ministerstwa Obrony Narodowej nie potwierdzają, by Polska zrezygnowała już z czołgów K2, wyrzutni Himars czy samolotów FA-50.

Himarsy, samoloty FA-50, czołgi K2. "Zrezygnowano z kontraktów"?

Himarsy, samoloty FA-50, czołgi K2. "Zrezygnowano z kontraktów"?

Źródło:
Konkret24

Niedługo po tym, jak Iran wystrzelił pociski w stronę Izraela, w mediach społecznościowych pojawiło się wiele nagrań mających pokazywać ten atak. Dużo z nich jest autentycznych, ale trafiają się też fake newsy wykorzystywane do dezinformacji. Film pokazujący "płonący Izrael na żywo" do nich należy. Przestrzegamy przed jego rozpowszechnianiem.

"Izrael płonie"? Ten film wprowadza w błąd

"Izrael płonie"? Ten film wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24