Film "Zmarł nagle" - uwaga na kłamstwa i manipulacje

Źródło:
Konkret24
"W sprawie szczepionek dochodzi do dezinformacji. Kto i po co to robi?"
"W sprawie szczepionek dochodzi do dezinformacji. Kto i po co to robi?"tvn24
wideo 2/3
"W sprawie szczepionek dochodzi do dezinformacji. Kto i po co to robi?"tvn24

Ponad siedem milionów odsłon w sieci ma quasidokumentalny film, w którym sugeruje się, że szczepienie na COVID-19 powoduje zakrzepy i "nagłą śmierć". Materiał promują przeciwnicy szczepień i zwolennicy teorii spiskowych. Tyle rzeczy się w nim nie zgadza, że zdaniem ekspertów to "parodia filmu antyszczepionkowego". Wyjaśniamy, dlaczego.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Ponad godzinny film zatytułowany "Died Suddenly" - w polskim tłumaczeniu: "Zmarł nagle" - zdobywa coraz większą popularność w internetowych grupach przeciwników szczepień i zwolenników teorii spiskowych. Jego główna teza głosi, że w żyłach i tętnicach osób zaszczepionych przeciw COVID-19 tworzą się skrzepy, które mogą doprowadzić do nagłej śmierci. Film w charakterze quasidokumentu, z amatorskim tłumaczeniem polskiego lektora, od kilku dni jest polecany na profilach w mediach społecznościowych, na których rozpowszechniano nieprawdziwe lub zmanipulowane informacje o szczepionkach na COVID-19. Dużą popularnością film ten cieszy się także w serwisie Telegram, w grupach przeciwników szczepień i zwolenników teorii spiskowych. Tekst poświęcony temu materiałowi, zatytułowany "Skutki uboczne i nagłe zgony, czyli film bojkotowany przez System", opublikował portal Koscierzyna24.info.

Wpisy na Twitterze i Telegramie polecające film "Died Suddenly"Twitter, Telegram

Dzięki szerokiej promocji już dwa dni po publikacji wersji z polskim lektorem na rosyjskiej stronie rumble.com film miał ponad 270 tys. odtworzeń. Oryginalny, opublikowany 21 listopada, ma już ponad 7,5 mln wyświetleń. W polskim opisie czytamy: "Najważniejsze to nie dać się złamać. Fakt, że mało kto zgłasza się po kolejne dawki tego wynalazku, oraz to, że najgorsze dane pochodzą z roku 2021, dobitnie pokazuje, że nie jest to dokument o upadku ludzkości, a o walce jaką podjęliśmy i wojnie, z której jako kolektyw wyjdziemy zwycięsko. Wszyscy zostaliśmy oszukani" (pisownia oryginalna).

Internauci opisują film jako "szokujący", "porażający" i "straszny"- lecz jest to zbiór wielu teorii spiskowych dotyczących szczepionek, które krążyły w sieci już od początku 2021 roku. Co więcej: niektóre osoby pokazane w materiale jako "nagle zmarłe" wciąż żyją. Na ten fakt zwróciła uwagę na Facebooku m.in. prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. "Tak naprawdę ten film stał się parodią samego siebie, parodią filmu antyszczepionkowego. I przede wszystkim jest kłamstwem" - podsumowała.

Przykłady pokazane w materiale były już wcześniej weryfikowane przez redakcje fact-checkingowe. Prezentujemy, co w filmie "Zmarł nagle" nie jest prawdą.

Skrzepy? Normalne zjawisko po śmierci człowieka

Reżyserem filmu jest Stew Peters - amerykański prezenter radiowy znany z głoszenia teorii spiskowych. W swoim pierwszym filmie dotyczącym pandemii COVID-19 z kwietnia 2022 roku twierdził, że koronawirus nie jest wirusem, tylko "syntetyczną wersją jadu węża, którą siły zła rozprzestrzeniają poprzez remdesivir (lek przeciwwirusowy - red.), szczepionki mRNA na COVID-19 i wodę pitną, aby 'zrobić z ciebie hybrydę szatana'". Pod koniec 2021 roku audycje Petersa zostały usunięte z serwisu Spotify ze względu na nieprawdziwe treści dotyczące szczepionek i pandemii COVID-19.

Jednym z głównych bohaterów filmu jest Richard Hirschman - Amerykanin zajmujący się balsamowaniem zwłok. Pokazuje autorowi filmu dziwne twory, które jego zdaniem są skrzepami wyjętymi z żył i tętnic zmarłych, których on balsamował. Hirschman twierdzi, że nie widział takich skrzepów przed rozpoczęciem masowych szczepień na COVID-19, a teraz "nagle takie rzeczy dzieją się u tak wielu ludzi".

Twierdzenie Hirschmana o śmiercionośnych skrzepach zalegających w żyłach osób zaszczepionych to stary fake news. Portale fact-checkingowe weryfikowały to w styczniu 2022 roku. Wtedy m.in. amerykański portal Politifact.com rozmawiał z lekarzami, który przyznawali, że zakrzepy krwi zaczęły występować częściej, ale zaprzeczali, że może to być skutek szczepienia. Ich zdaniem zakrzepy mogą być jednym z powikłań zachorowania na COVID-19, które według badań zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy płucnej nawet 33 razy.

Gdy jednak Hirschman pokazał zdjęcia skrzepów, amerykańscy i polscy patomorfolodzy, z którymi rozmawiały portale Healthfeedback.org i Fakehunter.pap.pl, stwierdzili, że są to skrzepy tworzące się w żyłach i tętnicach dopiero po śmierci - więc nie mogły być przyczyną zgonu. "Obrazy wyglądają bardziej jak skrzepy pośmiertne, głównie ze względu na kolor, kształt, a zwłaszcza ze względu na ilość" - stwierdził Nikolaus Klupp, profesor medycyny sądowej z Uniwersytetu w Wiedniu.

Pokazane w filmie skrzepy tworzą się w żyłach i tętnicach dopiero po śmierci - więc nie mogły być przyczyną zgonu"Zmarł nagle", rumble.com

"Krew po śmierci krzepnie w naczyniach i skrzepy pośmiertne to jest normalne zjawisko, które występowało i występuje powszechnie u zmarłych" - potwierdzała w rozmowie z PAP dr Joanna Szpor, patomorfolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. "Trzeba pamiętać, że skrzepy krwi powstające pośmiertnie, nazywane czasami ze względu na swoją konsystencję i wygląd 'słoninowatymi skrzepami krwi', to zupełnie coś innego niż zakrzep, który powstał za życia i był przyczyną śmierci. Takie galaretowate, pośmiertne skrzepy krwi zawsze znajdowane były w naczyniach. (...) My w naszej praktyce nie spotkaliśmy w obrębie naczyń jakichkolwiek nowych, wcześniej nieznanych w naszej praktyce patologii, które byłyby przyczyną śmierci osób zaszczepionych" - zapewniła lekarka.

"Zmarli nagle" - a jednak żyją

Autor filmu, chcąc wywołać emocje u odbiorców, wykorzystał zbitki różnych obrazów. Już w pierwszych minutach oglądamy zbiór ujęć nawiązujących do najróżniejszych teorii spiskowych mówiących o spisku światowych elit z Billem Gatesem na czele, planach depopulacji świata, broni masowego rażenia czy nawet UFO. Kluczowym momentem jest jednak sekwencja krótkich nagrań, na których osoby mdleją i często w dziwnych, poskręcanych pozycjach upadają na ziemię. Ma to oczywiście sugerować, że wszyscy oni doznali niespodziewanego ataku po przyjęciu szczepionki na COVID-19 i z tego powodu zmarli. Tyle że część z pokazanych w filmie osób wciąż żyje.

Na przykład prezenter brazylijskiej telewizji Rafael Silva. Na filmie pokazano, jak upada podczas prowadzenia programu na żywo. Opisaliśmy tę sprawę w styczniu 2022 roku w Konkret24: mężczyzna rzeczywiście doznał ataku serca, ale przeżył. Co więcej, lekarze wykluczyli jakikolwiek związek szczepienia z atakiem - ich zdaniem powodem była wrodzona, lecz niewykryta wcześniej wada serca u prezentera.

Podobnie było z kobietą pokazaną w "Zmarł nagle" - a którą oglądaliśmy na krótkim filmie w sieci, jak słabnie i wpada pod przejeżdżający pociąg metra. W kwietniu tego roku portal Newsweek.com pisał, że widoczna na nagraniu 24-letnia Argentynka przeżyła wypadek. Powodem omdlenia miało być niskie ciśnienie krwi spowodowane tym, że tego dnia nic nie jadła. Metrem planowała jechać na obiad ze znajomymi.

Również kierowca tureckiego autobusu, którego oglądamy w "Zmarł nagle", jak traci przytomność, przeżył tamto zdarzenie. Jak informował portal Turkey.postsen.com, do wypadku doszło w tureckim mieście Sivas we wrześniu tego roku. Kierowca najprawdopodobniej doznał ataku serca, stracił panowanie nad pojazdem i staranował inne samochody zaparkowane obok drogi. Siedem osób zostało rannych, ale wszyscy, łącznie z kierowcą, przeżyli.

Kadry z filmu "Zmarł nagle" pokazujące osoby, które w miejscach publicznych straciły przytomność - ale żyją"Zmarł Nagle", rumble.com

W zwiastunie filmu są jeszcze inne kadry, na których bohaterowie mdleją - lecz wcale nie "zmarli nagle". Jednym z nich jest amerykański koszykarz Keyontae Johnson, który upadł na boisko podczas meczu. Według późniejszych diagnoz lekarskich sportowiec miał doznać ataku serca, ale przeżył i wrócił do grania. Ataku na pewno nie wywołało szczepienie na COVID-19, bo do zdarzenia doszło w grudniu 2020 roku, czyli przed wprowadzeniem powszechnych szczepień. Pierwotnie przypuszczano, że atak mógł mieć związek z zachorowaniem Johnsona na COVID-19, ale lekarze "jednomyślnie stwierdzili, że zdarzenie nie było wynikiem wcześniejszej ani obecnej diagnozy COVID-19".

Także Heather McDonald - amerykańska komik, która upadła na scenę podczas występu w Arizonie w lutym 2022 roku - przeżyła. Pytana o powody omdlenia, opowiadała portalowi Azcentral.com, że mogło być spowodowane tym, iż zbyt mało jadła i piła przed występem, a do tego doszedł jeszcze stres związany z obecnością rodziny na widowni. McDonald nie łączyła omdlenia ze szczepieniem na COVID-19. Po kilku miesiącach od tego zdarzenia wróciła na scenę.

Kadry ze zwiastunu filmu "Zmarł nagle" - pokazują osoby, które straciły przytomność, ale przeżyłyYouTube

Autorka/Autor:Michał Istel

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: rumble.com

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda przedstawił swoją wizję: w Polsce będzie coraz więcej bogatych ludzi, którzy będą mieli swoje samoloty. Według danych ULC z ostatnich dziesięciu lat w rejestrze cywilnych samolotów przyrost nie był duży, choć systematyczny. Polacy najchętniej inwestują w samoloty ultralekkie.

Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Do sieci wróciło nagranie, na którym prezydent Wołodymyr Zełenski jakoby potwierdza, że masakry w Buczy dokonali Ukraińcy. Przekaz jest zmanipulowany. I to podwójnie.

Zełenski na nagraniu: "strzelajmy w nocy, tak jak to zrobiliśmy w Buczy"? Wyjaśniamy manipulację

Zełenski na nagraniu: "strzelajmy w nocy, tak jak to zrobiliśmy w Buczy"? Wyjaśniamy manipulację

Źródło:
Konkret24

Premier Albanii Edi Rama rzekomo stwierdził w obecności amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena, że Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata, obok Rosji i Izraela. Dowodem na to miało być krótkie nagranie. Słowa szefa rządu Albanii zostały wyjęte z kontekstu.

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Źródło:
Konkret24

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Witolda Tumanowicza fermy futerkowe to "naprawdę duża część polskiej gospodarki". Przeanalizowaliśmy dane. Poseł się myli.

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci nagrania i wpisów w mediach społecznościowych na mecz Ukrainy ze Słowacją podczas Euro 2024 kibice nie będą mogli wnieść słowackich flag. To dlatego, że te przypominają flagi innego państwa. To nieprawda. Wyjaśniamy, jakie są zasady dotyczące flag na meczach i gdzie jest przekłamanie.

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Źródło:
Konkret24

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha pochwalił się w serwisie X listą kwestii zrealizowanych po "pół roku rządów". Część z nich pokrywa się ze 100 konkretami - obietnicami przedwyborczymi Koalicji Obywatelskiej. Sprawdziliśmy, czy lista przedstawiana przez polityka ma potwierdzenie w rzeczywistości.

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

Niemal 60 polityków Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski oraz Konfederacji w ciągu dwóch dni rozsyłało w mediach społecznościowych zdjęcia czarnoskórych osób przebywających w Polsce. To wywołało efekt "zalania internetu", który teraz ci sami politycy wskazują jako… skutek działań rządu. Towarzyszący tej akcji manipulacyjny przekaz miał generować negatywne emocje. 

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci cytatu prezydent Andrzej Duda miał na szczycie w Szwajcarii wzywać do "dekolonizacji" Rosji, a konkretnie: do jej podziału "na 200 państw etnicznych". To dezinformacja, szerzona także na prorosyjskich stronach. Słowa polskiego prezydenta zostały przeinaczone.

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Źródło:
Konkret24

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Wałbrzychu miał się pojawić jakiś autokar z uchodźcami z Afryki, od kilku dni jest rozpowszechniana w mediach społecznościowych - w różnej formie. Nie jest prawdziwa. Wygląda to na skoordynowaną akcję, której celem jest wywołanie negatywnych emocji wobec migrantów i uchodźców w Polsce.

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

Źródło:
Konkret24

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

Krążąca w mediach społecznościowych zbitka zdjęć ma dowodzić, że podczas trwającej teraz wojny Palestyńczycy namalowali na ośle flagę Izraela, a potem go zabili. Jednak te fotografie nie są ze sobą powiązane i nie mają nic wspólnego z tym, co obecnie się dzieje w Gazie. To fake news.

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24