Rondo Praw Kobiet - czy prokurator może ingerować w decyzję władz miasta o nazwie ulicy?


Premier wzywa do "opamiętania się", a wiceszef MSZ zapowiada specustawę po tym, jak warszawscy radni przyjęli petycję w sprawie zmiany nazwy ronda Dmowskiego. Interweniować ma też prokuratura – ale zdaniem radnej Warszawy nie ma do tego podstaw. Sprawdziliśmy.

Rada Miasta Stołecznego Warszawy uchwałę o przyjęciu petycji w sprawie zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet przyjęła 9 grudnia. Petycja ta została skierowana do rady przez osobę prywatną 8 marca tego roku. Za jej przyjęciem głosowało 34 radnych z Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, przeciw – 19 radnych, w tym 17 z Prawa i Sprawiedliwości; pięciu radnych wstrzymało się od głosu.

Rondo Dmowskiego, którego patronem jest polityk przedwojennej Narodowej Demokracji Roman Dmowski, mieści się w samym centrum Warszawy, na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc stolicy. To stąd co roku 11 listopada rusza organizowany przez narodowców Marsz Niepodległości. 28 listopada 2020 roku, podczas manifestacji Strajku Kobiet pod hasłem "W imię matki, córki, siostry" aktywistki zasłoniły tabliczkę z nazwą ronda tablicą z napisem "Rondo Praw Kobiet".

Przyjęcie przez Radę Miasta petycji w sprawie zmiany nazwy ronda wywołało nie tylko oburzenie części polityków - w sprawę włączono prokuraturę.

Rondo Praw Kobiet zamiast Ronda Dmowskiego? Petycja została przyjęta, ale to jeszcze nie zmiana nazwy
Rondo Praw Kobiet zamiast Ronda Dmowskiego? Petycja została przyjęta, ale to jeszcze nie zmiana nazwyFakty po południu TVN24

Premier wzywa do opamiętania

Z oburzeniem na uchwałę warszawskich radnych zareagował m.in. premier Mateusz Morawiecki. "Radnych i prezydenta Warszawy proszę o opamiętanie. Warszawa nie może być przestrzenią realizacji waszych uprzedzeń politycznych. Warszawa to stolica całej Polski" - napisał 10 grudnia na Facebooku.

Wpis premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zmiany nazwy Ronda Dmowskiego w Warszawiefacebook.com

Z kolei przewodnicząca kluby radnych PiS w mazowieckim sejmiku Małgorzata Jacyna-Witt stwierdziła na Twitterze, że: "De facto zmiana nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet to decyzja Donalda Tuska. Trzaskowski w PO jest nikim, o wszystkim decyduje Tusk. A ten musiał się odwdzięczyć Lempartowej za popieranie go".

W wielu wpisach w mediach społecznościowych padały sformułowania, że nazwę ronda już wręcz zmieniono. Pisała o tym nawet polityczka Lewicy posłanka Anna Maria Żukowska, komentując materiał "Panoramy" TVP: "Urocze. Panorama TVP w jednym materiale pokazuje sprawę pani Izy z Pszczyny, a zaraz w kolejnym oburza się na Warszawę, że zmieniła nazwę ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet."

Wpis posłanki Lewicy Anny Marii Żukowskiej w sprawie zmiany nazwy Ronda Dmowskiego Twitter.com

Petycja nie oznacza zmiany nazwy

Wyjaśnijmy: Rada Miasta nie zmieniła nazwy, tylko przyjęła petycję. Nie oznacza to - jak mówił cytowany 9 grudnia przez PAP wiceprzewodniczący stołecznej rady Sławomir Potapowicz - że "nazwa ronda zostanie zmieniona". Potapowicz mówił dalej, że uchwała "nie wskazuje Radzie konkretnych terminów na podjęcie działań zmierzających do zmiany nazwy. Oznacza to, że Rada Warszawy chce dalej procedować nad treściami w niej zawartymi".

Petycja w sprawie zmiany nazwy Rondo Dmowskiego na Rondo Praw Kobietpetycje.um.warszawa.pl

Procedura nadawania nazw jest opisana w uchwale nr LV/1383/2017 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 21 września 2017 roku w sprawie nazewnictwa obiektów miejskich. Paragraf 14 stanowi m.in., że: "Nadanie nazwy wymaga opinii: 1) Zespołu Nazewnictwa Miejskiego (skupia on m.in. znawców tradycji i dziejów Warszawy, historyków, historyków sztuki, językoznawców i kartografów - red.); 2) komisji Rady m.st. Warszawy właściwej w sprawach nazewnictwa miejskiego, zwanej dalej 'właściwą komisją Rady m.st. Warszawy'; 3) właściwej rady dzielnicy m.st. Warszawy". W par. 24 zapisano, że "zmianę nazwy dopuszcza się jedynie w wyjątkowych przypadkach".

Specustawa i interwencja prokuratury

Na fali oburzenia decyzją warszawskich radnych KO i Lewicy wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński zapowiedział przedstawienie projektu specjalnej ustawy, która ma zapobiegać zmianom nazewnictwa ulic. 14 grudnia w Polskim Radiu poinformował, że "jest już przygotowany wyjściowy projekt ustawy".

Z kolei 10 grudnia zbliżony do obecnej władzy portal Wpolityce.pl napisał, że na polecenie prokuratora okręgowego w Warszawie wszczęto postępowanie wyjaśniające w sprawie uchwały o przyjęciu petycji o zmianę nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. "Prokurator Okręgowy słusznie wskazał na możliwe uchybienia dotyczące (…) decyzji radnych. W uchwale nie znalazły się bowiem dwa kluczowe elementy dotyczące całej procedury zmiany nazwy ulicy. Brakuje w niej m.in. informacji o powodach, dla których dotychczasowa nazwa powinna zostać zmieniona oraz uzasadnienia wyboru nazwy ulic". Zwróciliśmy się do Prokuratury Okręgowej o potwierdzenie tych informacji - czekamy na odpowiedź.

Radna: "nie ma podstaw do ingerencji". Jednak są

Komentując informację o wszczęciu przez prokuraturę postępowania wyjaśniającego, warszawska radna KO Anna Nehrebecka-Byczewska - przewodnicząca komisji ds. nazewnictwa miejskiego - powiedziała, że "nie rozumie tej konstrukcji". W wypowiedzi dla "Gazety Stołecznej" stwierdziła: "Nie ma żadnych podstaw do tego, żeby prokuratura ingerowała w to, czy można zmienić nazwę ulicy w Warszawie".

Te podstawy jednak są. Opisali je ostatnio m.in. Marcin Dorochowicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Kamil Kapica z Uniwersytetu warszawskiego w pracy "Prokuratorska kontrola prawa miejscowego" zamieszczonej w 2020 roku w "Przeglądzie Prawa i Administracji". Autorzy wskazują na art. 70 obecnej ustawy Prawo o prokuraturze, przyjętej przez Sejm 28 stycznia 2016 roku:

Jeżeli uchwała lub zarządzenie organu samorządu terytorialnego albo rozporządzenie wojewody są niezgodne z prawem, prokurator zwraca się do organu, który je wydał, o ich zmianę lub uchylenie albo kieruje wniosek o ich uchylenie do właściwego organu nadzoru; w przypadku uchwały lub zarządzenia organu samorządu terytorialnego prokurator może także wystąpić o stwierdzenie ich nieważności do sądu administracyjnego. art. 70 ustawy prawo o prokuraturze

Dla przypomnienia: Rada Miasta przyjęła petycję w drodze uchwały, a każda zmiana nazwy ulicy, placu, miejskiego obiektu, nazwy stacji metra itp. zapada w drodze uchwały rady miasta. Prokurator może więc na podstawie tego przepisu wnieść o zmianę lub uchylenie uchwały w sprawie przyjęcia petycji o zmianę nazwy ronda Dmowskiego. A także każdej innej uchwały, o ile uzna, że narusza ona interes społeczny.

Zapis art. 70. wynika z zadań prokuratury, które są określone w pierwszych artykułach ustawy Prawo o prokuraturze. Artykuł 2 tej ustawy stanowi: "Prokuratura wykonuje zadania w zakresie ścigania przestępstw oraz stoi na straży praworządności". A stanie na straży praworządności - w myśl art. 3 par. 1 pkt 3 - polega m.in. na podejmowaniu "środków przewidzianych prawem, zmierzających do prawidłowego i jednolitego stosowania prawa". Do takich działań zobowiązuje prokuratorów "Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury". W par. 367 zapisano:

1. Prokurator inicjuje postępowanie administracyjne i postępowanie przed sądem administracyjnym oraz bierze udział w tych postępowaniach, jeżeli wymaga tego ochrona praworządności, a w szczególności gdy naruszenie prawa lub bezczynność organu narusza interes Rzeczypospolitej Polskiej lub interes społeczny. (...) 5. Jeżeli niezgodna z prawem uchwała organu samorządu terytorialnego wywołała lub może wywołać niekorzystne skutki prawne, (…) prokurator wnosi skargę na tę uchwałę do wojewódzkiego sądu administracyjnego z żądaniem stwierdzenia jej nieważności lub stwierdzenia, że została ona wydana z naruszeniem prawa. par. 367 ust. 1 i 5 regulaminu wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury

Liczba wniosków prokuratury o uchylenie uchwał samorządów rośnie od 2016 roku

Przepis pozwalający prokuratorom wnioskować o uchylenie uchwał samorządów w podobnym lub identycznym brzmieniu był zapisany w kolejnych ustawach organizujących ustrój prokuratury w Polsce – z 20 lipca 1950 roku, z 14 kwietnia 1967 roku, z 20 czerwca 1985 roku. Ta ostatnia ustawa była kilka razy nowelizowana już w czasach III RP.

Jak sprawdziliśmy w sprawozdaniach z działalności Prokuratury Generalnej i Prokuratury Krajowej, od 2010 roku prokuratorzy raczej wstrzemięźliwie korzystali z uprawnień cytowanego art. 70. W 2010 roku takich wniosków było 115, w 2012 – tylko 90 (najmniej w całej dekadzie). Natomiast w 2016 roku - a więc po zmianie ustawy o prokuraturze – już 133; w 2018 roku – 270; w 2019 roku – 220; a w 2020 roku – już 684 (razem z wnioskami o uchylenie rozporządzeń organów administracji rządowej).

Wnioski prokuratorów w sprawie uchylenia uchwał samorządówProkuratura Krajowa

I tak dla przykładu w 2018 roku - jak informowała Prokuratura Krajowa - Prokuratura Rejonowa w Pucku zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku uchwały rad gmin: Hel, Jastarnia, Kosakowo, Puck i Władysławowo w sprawie stref płatnego parkowania; w 2020 prokuratorzy skierowali 230 wniosków o uchylenie uchwał rad gmin przewidujących tzw. opłatę przyłączeniową.

Na początku lutego 2021 roku Prokuratura Okręgowa zaskarżyła do WSA uchwałę warszawskich radnych w sprawie stref płatnego parkowania, domagając się zmiany części przepisów. Jak napisano wówczas w komunikacie, "Prokuratura Okręgowa w Warszawie systematycznie analizuje uchwalane akty prawa miejscowego, a w sytuacji dostrzeżonych nieprawidłowości kieruje skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie".

Z publikowanych przez Prokuraturę Krajową informacji w dziale "Działalności cywilna i administracyjna" nie znaleźliśmy informacji, czy w ostatnim czasie prokuratorzy domagali się uchylenia uchwał samorządów w sprawie nazw ulic. To raczej domena wojewodów, którzy także mają prawo do kontroli legalności samorządowych uchwał. W tej materii najgłośniejszy był spór Rady Miasta Stołecznego Warszawy z wojewodą mazowieckim w sprawie ulicy Lecha Kaczyńskiego.

Drogowcy usuwają tablice z ulicą Kaczyńskiego
Drogowcy usuwają tablice z ulicą Kaczyńskiego

W listopadzie 2017 roku na mocy tak zwanej ustawy dezubekizacyjnej ówczesny wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał w tej sprawie zarządzenie zastępcze, które zmieniło nazwę alei Armii Ludowej (Trasa Łazienkowska) na ulicę Lecha Kaczyńskiego. Rada Miasta wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na zarządzenie Sipiery - sąd je uchylił w maju 2018 roku. Wojewoda mazowiecki wniósł więc kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W grudniu 2018 roku NSA oddalił skargę kasacyjną wojewody. Trasa Łazienkowska znów ma nazwę aleja Armii Ludowej.

Aktualizacja:

27 stycznia od rzeczniczki Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandry Skrzyniarz otrzymaliśmy odpowiedź na pytanie z 14 grudnia 2021 roku o to, czy wszczęto postępowanie wyjaśniające w sprawie uchwały o przyjęciu petycji o zmianę nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. "W Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zarejestrowano postępowanie pozakarne (administracyjne) w przedmiotowej sprawie. Aktualnie gromadzona jest niezbędna dokumentacja" - napisała rzeczniczka.

Pytaliśmy również, czy kiedykolwiek w przeszłości prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Warszawie lub jednostek podległych interweniowali - na podstawie odpowiednich przepisów ustawy prawo o prokuraturze lub na podstawie kodeksu postępowania administracyjnego - w sprawie nazw ulic i placów w Warszawie. Aleksandra Skrzyniarz odpowiedziała: "Nie ustalono innego postępowania".

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Radek Pietruszka / PAP

Pozostałe wiadomości

"To jest kpina"; "to nie twój kraj"; "hańba" - tak internauci reagują na film pokazujący rzekomo, że Ukraińcy brali udział w niedzielnych wyborach prezydenta Polski. Jednak para z nagrania nie pochodzi z Ukrainy. Dotarliśmy do nich. Są zdumieni hejtem, jaki na nich spadł.

"Ukraińcy wybierają polskiego prezydenta"? Kim są Katya i Leonid

"Ukraińcy wybierają polskiego prezydenta"? Kim są Katya i Leonid

Źródło:
TVN24+

W mediach społecznościowych rozpowszechniane jest zdjęcie ulotki z logo Platformy Obywatelskiej. To "deklaracja" do wypełnienia dla "wiernego wyborcy" partii. Ma on zaznaczyć, ilu przyjmie migrantów pod swój dach. Przedstawiciel PO dementuje, że partia jest autorką tych ulotek.

"Przyjmę i nakarmię migranta". PO odcina się od tej akcji

"Przyjmę i nakarmię migranta". PO odcina się od tej akcji

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS, komentując wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich, podkreślają wygraną Rafała Trzaskowskiego wśród głosujących więźniów. Waldemar Buda postuluje, by automatycznie odbierać prawo do głosowania skazanym za najcięższe zbrodnie. Europoseł najwyraźniej nie wie, że to rozwiązanie w polskim prawie już jest.

Głosowanie w więzieniach. Europoseł PiS ma postulat, ale "wyważa otwarte drzwi"

Źródło:
Konkret24

Grzegorz Braun trzy lata temu szarpał w warszawskim szpitalu byłego ministra Łukasza Szumowskiego, a w tym roku uwięził w gabinecie lekarkę w szpitalu w Oleśnicy. Jednak według posła PiS Jacka Sasina tego typu zachowanie to było "obywatelskie zatrzymanie" i "korzystanie z prawa obywatelskiego" - dozwolone prawem. To nieprawda.

Sasin broni Brauna i jego "obywatelskich zatrzymań". Bezpodstawnie

Sasin broni Brauna i jego "obywatelskich zatrzymań". Bezpodstawnie

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen złożył propozycję Karolowi Nawrockiemu i Rafałowi Trzaskowskiemu. Zaprosił ich do rozmowy na jego kanale w serwisie YouTube. Zapowiedział, że poprosi ich o podpisanie deklaracji zawierającej osiem punktów, które dotyczą m.in. podatków, wysyłania polskich żołnierzy na Ukrainę czy relacji z Unią Europejską. Sprawdziliśmy, co o postulatach lidera Konfederacji mówili dotychczas kandydaci.

Osiem punktów Mentzena. Co mówili o tym Nawrocki i Trzaskowski

Osiem punktów Mentzena. Co mówili o tym Nawrocki i Trzaskowski

Źródło:
Konkret24

"Sprzedają nawet naszą krew", "państwo handluje krwią Polaków" - komentują internauci, oburzeni opublikowanymi danymi, ile Polska zyskuje na sprzedaży nadwyżek osocza. Wielu jest zaskoczonych, że na bezpłatnie oddawanej przez nich krwi ktoś potem "robi biznes". To nie tak. Wyjaśniamy.

Oddaję krew, a "państwo nią handluje"? Co sprzedajemy, co zyskujemy

Oddaję krew, a "państwo nią handluje"? Co sprzedajemy, co zyskujemy

Źródło:
TVN24+

Czy Krystyna Janda naprawdę obraziła wyborców w reakcji na wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich? Tak sugeruje rozpowszechniany w sieci post, który został oparty na zrzucie ekranu z wyszukiwarki. To manipulacja. Wyjaśniamy, ofiarą jakiego mechanizmu padła aktorka.

Janda o wyborach. "Chamstwo i cwaniactwo króluje"? Tak nie napisała

Janda o wyborach. "Chamstwo i cwaniactwo króluje"? Tak nie napisała

Źródło:
Konkret24

"Niemcy się wygadali", "zagadka aut Bundeswehry rozwiązana" - komentują internauci informację, jakoby niemiecki rząd "ujawnił tajną umowę" z 2014 roku. Rzekomo pozwala ona przerzucać z Niemiec migrantów bez zgody Polski. To nieprawda, a rozpowszechnia ją znany działacz młodzieżówki PiS.

Niemcy "ujawniają tajną umowę" z Polską o migrantach? Wielostopniowa manipulacja

Niemcy "ujawniają tajną umowę" z Polską o migrantach? Wielostopniowa manipulacja

Źródło:
Konkret24

Nie wszystko, co mówili kandydaci podczas kończącej się kampanii przed pierwszą turą wyborów, było zgodne z prawdą. I nie tylko o pomyłki tu chodzi, lecz o całe narracje zbudowane na błędnych tezach. 

10 tematów kampanii opartych na fałszu. Warto wiedzieć

10 tematów kampanii opartych na fałszu. Warto wiedzieć

Źródło:
Konkret24

Cisza wyborcza nie spowodowała, że dezinformacja w mediach społecznościowych na temat prezydenckich wyborów ustała. Fake newsy dotyczyły zarówno samego głosowania, jak i niektórych polityków.

Obcięta karta, kserowanie zaświadczeń, fałszywe zdjęcia. Wyborcza dezinformacja

Obcięta karta, kserowanie zaświadczeń, fałszywe zdjęcia. Wyborcza dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Komentarze w sieci wywołuje informacja, jakoby we Włoszech miały zostać zakazane małżeństwa osób tej samej płci. Trudno jednak zakazać czegoś, co i tak nie jest dozwolone. Wyjaśniamy, na co pozwala włoskie prawo.

Włochy "zakazały małżeństw homoseksualnych"? Duża nieścisłość

Włochy "zakazały małżeństw homoseksualnych"? Duża nieścisłość

Źródło:
Konkret24

Węgierskie wojsko przemieszcza się w stronę granicy z Ukrainą - informują internauci, a jako "dowód" publikują nagranie kolumny ciężkiego sprzętu wojskowego jadącej przez jakieś miasto. To klasyczna rosyjska dezinformacja, której celem jest potęgowanie napięć między Węgrami a Ukrainą, ale także wzbudzanie niepokoju obywateli innych państw.

"Węgierskie czołgi przy granicy z Ukrainą"? Co pokazuje mapa

"Węgierskie czołgi przy granicy z Ukrainą"? Co pokazuje mapa

Źródło:
Konkret24

Po jednej z ostatnich blokad trasy S8 w Warszawie organizowanych przez aktywistów Ostatniego Pokolenia w sieci zaczęło krążyć zdjęcie mężczyzny, który rzekomo uczestniczył w proteście. Internauci twierdzili, że to Wojtek - jeden z aktywistów klimatycznych, którzy przykleili się do asfaltu. Mylili się.

Wojtek z Ostatniego Pokolenia? Inny znany aktywista

Wojtek z Ostatniego Pokolenia? Inny znany aktywista

Źródło:
Konkret24

Wybory już za trzy dni, więc zwolennicy poszczególnych kandydatów nasilają w mediach społecznościowych swoje wsparcie dla nich - niejednokrotnie publikując fake newsy. Tak właśnie jest z plakatem zachęcającym do głosowania na Karola Nawrockiego.

"Patrioci za Nawrockim". A kto jest na zdjęciu?

"Patrioci za Nawrockim". A kto jest na zdjęciu?

Źródło:
Konkret24

Na trzy dni przed wyborami prezydenckimi internauci pokazują w mediach społecznościowych otrzymywane SMS-y mające zachęcać do głosowania na Rafała Trzaskowskiego. Sztab kandydata zaprzecza i nazywa to "masową akcją dezinformacji wyborczej". Ostrzegamy przed oszustami.

"Agitacja wyborcza PO"? Nie, uwaga na oszustów

"Agitacja wyborcza PO"? Nie, uwaga na oszustów

Źródło:
Konkret24

Administracja Trumpa nie wprowadzi jednak ograniczeń eksportu chipów stosowanych w systemach sztucznej inteligencji. Miały dotyczyć sporej grupy krajów, w tym Polski. Politycy PiS twierdzą, że to "sukces" niedawnej wizyty Karola Nawrockiego w USA. Fakty, które przeanalizowaliśmy, nie potwierdzają tej tezy.

USA znoszą restrykcje na chipy AI, PiS ogłasza "sukces Nawrockiego". Jak było naprawdę?

USA znoszą restrykcje na chipy AI, PiS ogłasza "sukces Nawrockiego". Jak było naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Rozsyłając nagranie, na którym kongresmen prezentuje wejście do tajemniczego tunelu pod amerykańskim Kapitolem, internauci twierdzą, że był on wykorzystywany przez siatkę pedofili. Oto jak poglądowy filmik połączono ze znaną teorią spiskową.

Siatka pedofili i tunel pod Kapitolem? Co pokazuje kongresmen

Siatka pedofili i tunel pod Kapitolem? Co pokazuje kongresmen

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci krąży nagranie z przekazem, jakoby władze Holandii zniosły pomoc socjalną dla Ukraińców. To miało wywołać protesty ukraińskich uchodźców na holenderskich ulicach. Ten przekaz jednak niewiele ma to wspólnego z prawdą.

Ukraińcy protestują "po odcięciu socjalu"? Co to za marsz

Ukraińcy protestują "po odcięciu socjalu"? Co to za marsz

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń generuje nagranie, które jakoby pokazuje, jak papież Leon XIV "sprytnie uniknął" flagi społeczności LGBT+, którą powiewał jeden z wiernych. Tyle że to wcale nie była "flaga dumy".

Papież "odwraca się" od flagi LGBT? To inna flaga

Papież "odwraca się" od flagi LGBT? To inna flaga

Źródło:
Konkret24

Tusz z długopisów w lokalach wyborczych można usunąć za pomocą zapalniczki - sugerują internauci, pokazując jako "dowód" pewne nagranie. Zalecają, by na wybory zabrać własny długopis. Uwaga: to jedna z odsłon dezinformacji o planowanym fałszerstwie wyborczym. Wyjaśniamy.

"Weź długopis na wybory"? Uwaga: dezinformacja

"Weź długopis na wybory"? Uwaga: dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Ostatnia debata prezydencka przed wyborami, która odbędzie się 12 maja, wywołuje dodatkowe emocje z powodu przekazu polityków PiS. W mediach społecznościowych sugerują, jakoby losowanie kolejności wypowiedzi zostało ustawione na korzyść kandydata KO Rafała Trzaskowskiego. Podobnie mówili na porannej konferencji prasowej. To nieprawda.

PiS o "skandalicznym losowaniu" kolejności w debacie. Bezpodstawny zarzut

PiS o "skandalicznym losowaniu" kolejności w debacie. Bezpodstawny zarzut

Źródło:
Konkret24

Paczuszka z białym narkotykiem i łyżeczka do jego zażywania - to według internautów miało leżeć na stole, przy którym w pociągu do Kijowa spotkali się Emmanuel Macron, Friedrich Merz i Keir Starmer. Przestrzegamy, to prorosyjska dezinformacja.

Macron, Merz, Starmer w pociągu. Co ukryto przed kamerami?

Macron, Merz, Starmer w pociągu. Co ukryto przed kamerami?

Źródło:
Konkret24

Internauci z oburzeniem komentują rzekomy nowy zakup Wołodymyra Zełenskiego - ma to być willa na Florydzie warta 20 milionów dolarów. Twierdzą, że zapłacono za nią środkami przekazanymi Ukrainie na walkę z Rosją. To nieprawda, kolejny fake news prorosyjskiej propagandy.

Willa Zełenskiego na Florydzie? To nie jego

Willa Zełenskiego na Florydzie? To nie jego

Źródło:
Konkret24

Podczas ostatniej telewizyjnej debaty prezydenckiej marszałek Sejmu Szymon Hołownia oznajmił, że w Sejmie nie ma projektu ustawy o asystencji osobistej. W sieci oburzyli się politycy PiS, twierdząc, że projekt jest już od dawna, tylko został zamrożony. Wyjaśniamy, o co chodzi.

Hołownia asystencji osób z niepełnosprawnościami: projektu nie mamy w Sejmie. Opozycja: jest. Tłumaczymy

Hołownia asystencji osób z niepełnosprawnościami: projektu nie mamy w Sejmie. Opozycja: jest. Tłumaczymy

Źródło:
Konkret24

Masz swoje hipotezy, dobierasz do nich pasujące ci zdarzenia, podkręcasz emocje - i teoria gotowa. To nic, że nieprawdziwa, byle znalazła zwolenników. Tak się właśnie stało z blackoutem w Hiszpanii i Portugalii. Przeciwnicy zielonej energii obarczyli winą Europejski Zielony Ład, a politycy stali się pasem transmisyjnym tej nowej teorii spiskowej. Zadział efekt potwierdzenia.

Blackout w Hiszpanii a Zielony Ład. Jak działa "efekt potwierdzenia"

Blackout w Hiszpanii a Zielony Ład. Jak działa "efekt potwierdzenia"

Źródło:
Konkret24

Rafał Trzaskowski w kampanii prezydenckiej wielokrotnie odwoływał się do swoich doświadczeń i sukcesów jako prezydenta Warszawy. Chwalił się 14 tysiącami mieszkań - raz były "wybudowane", raz "oddane", a innym razem "nowe". Kandydat ze swoich wypowiedzi tłumaczy się brakiem precyzji. Wyjaśniamy, ile mieszkań komunalnych powstało w Warszawie za kadencji polityka KO.

Trzaskowski i 14 tysięcy mieszkań w Warszawie. O jakie lokale chodzi

Trzaskowski i 14 tysięcy mieszkań w Warszawie. O jakie lokale chodzi

Źródło:
Konkret24

Do tegorocznej parady w Dzień Zwycięstwa w Moskwie rosyjskie wojsko miało się przygotowywać, ćwicząc na czołgach "wypożyczonych w Kazachstanie" - twierdzą internauci, pokazując jako "dowód" pewnie nagranie. To, co na nim widać, przeczy jednak ich tezie.

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Źródło:
Konkret24

Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka broni Andrzeja Dudy jako strażnika konstytucji. Według niej "nie było żadnego wyborów sędziów dublerów". Przypominamy więc, jak w 2015 roku wybrano sędziów do Trybunału Konstytucyjnego.

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Źródło:
Konkret24

Kilka godzin po tragedii na Uniwersytecie Warszawskim w mediach społecznościowych zaczęła krążyć informacja, jakoby sprawcą ataku był Ukrainiec. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem takich pogłosek, nie są prawdziwe.

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Źródło:
Konkret24

Jedni straszą hordami migrantów; drudzy twierdzą, że Polska jest wyłączona z lokowania migrantów. Jedni alarmują, że pakt migracyjny już działa; drudzy uspokajają, że nie wejdzie w życie. Wyborca może odnieść wrażenie, że Unia Europejska właśnie decyduje w sprawie paktu migracyjnego - nic bardziej mylnego. To kampanijna gra. Ekspert tłumaczy, dlaczego się opłaca.

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Źródło:
TVN24+