Komisja Wenecka to organ Rady Europy, a nie UE. Błąd Małgorzaty Kidawy-Błońskiej

Komisja Wenecka to organ Rady Europy. Sprawdzamy słowa Małgorzaty Kidawy-Błońskiejtvn24

Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich, zasugerowała w "Kropce nad i" w TVN24, że Komisja Wenecka jest organem Unii Europejskiej. To błąd, Komisja jest organem doradczym innej organizacji - Rady Europy.

Niedawna opinia Komisji Weneckiej w sprawie nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym była jednym z tematów "Kropki nad i" w TVN24.

Prowadząca program Monika Olejnik poprosiła Małgorzatę Kidawę Błońską o odniesienie się do krytycznych słów kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości do opinii Komisji. Sekretarz stanu w ministerstwie Marcin Warchoł - także zasiadający w Komisji Weneckiej - stwierdził m.in. że jej wizyta w Polsce była "nielegalna i nieoficjalna".

"Jak wizyta Komisji Weneckiej może być nielegalna? To jest ciało unijne, my jesteśmy członkiem Unii, jesteśmy w Europie i Komisja ma prawo być w Polsce" - odpowiedziała Kidawa-Błońska.

Małgorzata Kidawa-Błońska o Komisji Weneckiej
Małgorzata Kidawa-Błońska o Komisji Weneckiejtvn24

"Uprzejmie przesyłam"

Polityczni adwersarze szybko zwrócili uwagę na pomyłkę Kidawy-Błońskiej. W rzeczywistości Komisja Wenecka nie jest bowiem organem Unii Europejskiej, a Rady Europy.

"Pani Marszałek, uprzejmie przesyłam link do zapoznania się z tym czym dokładnie jest komisja wenecka, szczególnie polecam fragment "Komisja Wenecka jest organem Rady Europy i nie należy jej mylić z instytucjami Unii Europejskiej". Nie trzeba dziękować" - napisał rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Błąd Kidawie-Błońskiej wytknął również rzecznik PSL Miłosz Motyka.

"Nie, Komisja Wenecka nie jest ciałem unijnym. Jest organem doradczym Rady Europy" - napisał na Twitterze.

Organ doradczy Rady Europy

Komisja Wenecka to organ doradczy Rady Europy w sprawach konstytucyjnych. Nie jest związana z Unią Europejską, choć Unia jest jednym z podmiotów uprawnionych do występowania z wnioskiem o opinię Komisji.

Pełna nazwa organizacji to Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo. W jej skład wchodzą 62 państwa członkowskie - 47 państw członkowskich Rady Europy i 15 innych państw. Komisja Wenecka została powołana 10 maja 1990 r. przez 18 państw członkowskich Rady Europy. Polska przynależy do niej od 1992 r.

Na stronie organizacji podkreślono, że głównym jej celem jest udzielanie pomocy prawnej państwom członkowskim, w szczególności w zakresie dostosowania prawa do standardów europejskich w obszarze demokracji, praw człowieka i rządów prawa. Celem gremium jest również "rozpowszechnianie i konsolidacja wspólnego konstytucyjnego dziedzictwa", udział w rozwiązywaniu spraw spornych i pomoc krajom w okresie transformacji.

W Komisji zasiada około 130 członków indywidualnych - naukowców zajmujących się prawem publicznym i międzynarodowym, sędziów sądów najwyższych i konstytucyjnych, parlamentarzystów i urzędników państwowych. Polscy reprezentanci w komisji to obecnie Marcin Warchoł, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz Mariusz Muszyński, sędzia Trybunału Konstytucyjnych.

Stały sekretariat Komisji znajduje się w Strasburgu. Sesje plenarne odbywają się cztery razy do roku w Wenecji.

Komisja Wenecka w Polsce. Nie będzie rozmowy z resortem sprawiedliwości
Komisja Wenecka w Polsce. Nie będzie rozmowy z resortem sprawiedliwościMaria Bilińska | Fakty po południu

Kompetencje Komisji Weneckiej

Najważniejszą kompetencją Komisji Weneckiej jest dostarczanie opinii prawnych w sprawie projektów aktów prawnych bądź już obowiązującego prawa. Komisja przygotowuje również analizy i raporty.

O opinię Komisji mogą wnioskować organy Rady Europy, wybrane organizacje międzynarodowe (w tym Unia Europejska) oraz głowy państw, przedstawiciele parlamentu oraz rządu państw członkowskich. Komisja Wenecka może również przygotować opinie amicus curiae (łac. przyjaciel sądu) na wniosek sądów konstytucyjnych lub Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w związku ze sprawami dotyczącymi prawa konstytucyjnego i międzynarodowego. Komisja podejmuje również współpracę z urzędnikami pełniącymi rolę odpowiednika polskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, głównie w zakresie rozwiązań prawnych regulujących ich funkcjonowanie.

Na stronie Komisji podkreślono, że jej celem nie jest narzucanie wypracowanych rozwiązań państwom członkowskim. Opinie wydawane przez organ nie są wiążące. Celem delegacji przygotowującej opinie jest spotkanie się z kluczowymi aktorami życia politycznego i prawnego danego kraju oraz zebranie opinii, które pozwolą na skonstruowanie obiektywnego stanowiska.

Komisja a sprawa Polska

W czwartek Komisja opublikowała krytyczną opinię na temat nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym. To pokłosie wizyty jej delegacji w Polsce na zaproszenie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. W opinii zaznaczono, że ​​już w 2017 roku Komisja wyraziła poważne zaniepokojenie polską reformą sądownictwa.

Komisja Wenecka zaleciła, by nie przyjmować nowelizacji ustaw sądowych w obecnym kształcie. Opinia sugeruje, że przepisy ustawy mogą być postrzegane jako podważanie niezależności sądownictwa. Według Komisji propozycja zmian wpłynie na zwiększenie kompetencji ministra sprawiedliwości w zakresie postępowań dyscyplinarnych.

Komisja postulowała powrót do wyboru członków KRS przez sędziów, a nie parlament oraz zmianę składu i struktury nowo powołanych izb w Sądzie Najwyższym. Zaleciła również powrót do poprzedniego systemu wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.

Komisja Wenecka wydała opinię. Ziobro: trudno traktować ten dokument poważnie
Komisja Wenecka wydała opinię. Ziobro: trudno traktować ten dokument poważnieMaria Bilińska | Fakty po południu

Ziobro: "Nieformalne gremium", "parodia"

Unijny komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders poinformował, że Komisja Europejska - a więc organ wykonawczy Unii Europejskiej - weźmie pod uwagę opinię Komisji Weneckiej przy swojej ocenie polskich ustaw sądowych.

Polskie władze zareagowały krytycznie. "Nigdy nie przyjmiemy narracji widocznej w tak zwanym dokumencie przedstawionym przez nieformalne gremium" - powiedział w czwartek minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem opinia Komisji Weneckiej, odnosząca się do nowelizacji ustaw sądowych, jest "parodią".

- To, co proponują autorzy tego dokumentu, wpisuje się w narrację, którą miałem okazję słyszeć z ust ministrów sprawiedliwości krajów tak zwanej starej Unii Europejskiej. Pouczali mnie z poczuciem wyższości, buty w głosie, że oni są przedstawicielami dojrzalszej demokracji, obywateli bardziej cywilizowanych, o wyższej kulturze prawnej, w związku z tym ich obywatelom wolno więcej niż Polakom - mówił Zbigniew Ziobro.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, TVN24.pl, PAP; zdjęcie tytułowe: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sprawa Ryszarda Cyby, skazanego za zabicie działacza PiS, to przykład, jak można robić politykę, budując wśród wyborców poczucie zagrożenia. Niekoniecznie w zgodzie z prawdą i faktami. A także jak brak oficjalnych informacji i reakcji na fakty rodzi fałsz, który trudno powstrzymać.

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

Źródło:
Konkret24

Nagranie z manifestacji jest prawdziwe, wśród demonstrantów jest wiele osób o ciemnej karnacji. Publikując ten film, Sławomir Mentzen straszy "powstawaniem nowych meczetów i zdejmowaniem krzyży". Wyjaśniamy, na czym polega manipulacja lidera Konfederacji.

Mentzen: "tak wygląda Warszawa". Manipuluje

Mentzen: "tak wygląda Warszawa". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Na kolejnych spotkaniach z wyborcami i w kolejnych wypowiedziach publicznych kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki powtarza te same twierdzenia - nie zawsze zgodne z prawdą. Niektóre powtarza szczególnie chętnie i często.

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Anna Bryłka z Konfederacji twierdzi, że "cały czas zwiększa się liczba wydawanych zezwoleń na pracę" cudzoziemcom. Według polityków koalicji rządzącej jest odwrotnie. Kto ma rację? Sprawdziliśmy statystyki.

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes