FAŁSZ

Nie, Bielan nie powiedział o duszonej kobiecie, że przeciwnicy prezydenta "powinni się liczyć z taką reakcją"

Adam Bielan o dymisji szefa NIK Mariana Banasiatvn24

Wiele emocji wśród internautów wywołał rzekomy cytat z wywiadu rzecznika sztabu Andrzeja Dudy Adama Bielana, który na pytanie o kobietę duszoną podczas spotkania z kandydatem w Wieluniu miał powiedzieć, że "przeciwnicy prezydenta Dudy, będąc na jego spotkaniach, powinni liczyć się z taką reakcją". W rzeczywistości Bielan potępił fizyczną agresję i mówił, że osoby zakłócające wiece "powinny liczyć się z tym, że inne osoby będą chciały spokojnie wysłuchać naszego kandydata".

W piątek 12 czerwca gościem programu "Graffiti" w Polsat News był rzecznik sztabu starającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy, Adam Bielan. Europoseł był pytany m.in. o kwestię sporów światopoglądowych w kampanii, "Tęczowe disco" zorganizowane przez środowiska LGBT pod Pałacem Prezydenckim i temperaturę politycznego sporu w ostatnich tygodniach.

W odniesieniu do tej ostatniej kwestii Bielan został zapytany, czy "widział zdjęcia z Wielunia, gdzie grupa osób protestowała przeciwko nadaniu Andrzejowi Dudzie honorowego obywatelstwa miasta" i gdzie doszło do ataku na jedną z przeciwniczek prezydenta.

11.06.2020 | Andrzej Duda unika pytań dziennikarzy? "To jest kwestia czasu"
11.06.2020 | Andrzej Duda unika pytań dziennikarzy? "To jest kwestia czasu"Arlet Zalewska | Fakty TVN

Już po wywiadzie w serwisach społecznościowych bardzo szybko zaczęła rozchodzić się domniemana odpowiedź Bielana na to pytanie. Mimo że wpisy i grafiki pochodziły z wielu kont w różnych serwisach, kolportowana treść była bardzo podobna lub taka sama:

"Widział pan duszoną kobietę przez fana Dudy podczas jednego ze spotkań? – Polsat News

Oczywiście. Przeciwnicy prezydenta Dudy, będąc na jego spotkaniach, powinni liczyć się z taką reakcją – Adam Bielan".

"To kryminał jest"

Taką lub zbliżoną wersję odpowiedzi Bielana można znaleźć co najmniej w kilkunastu wpisach na Twitterze. Dodawano do niej takie komentarze jak "całkowita degeneracja", "szok" czy "kompletny upadek moralny PiS".

Często sugerowano także, że swoją domniemaną wypowiedzią Bielan przekroczył prawo. "Dobrze, trzeba to wykorzystać. Przyzwolenie do przemocy fizycznej. Na to może jakiś paragraf by się znalazł", "A tego pod podżeganie nie można by podciągnąć? Przecież to kryminał jest", "Przecież to pochwala przemocy, to powinno być karalne" – komentowali internauci.

Trzy najpopularniejsze twitterowe wpisy z cytatem łącznie polubiło ponad 3,7 tysiąca osób, a prawie 950 podało je dalej.

Trzy najpopularniejsze wpisy z fałszywym cytatem na TwitterzeTwitter

Sporą popularnością cytat cieszył się także na Facebooku. Masowo udostępniano m.in. zrzuty ekranu z twitterowymi wpisami zawierającymi słowa o powinności "liczenia się z taką reakcją", a nawet nakładano je na grafiki z wizerunkiem Bielana.

Przykładowe wpisy zawierające zrzuty ekranu i grafiki z fałszywym cytatem Twitter

"Absolutnie potępiam"

W oryginalnej wersji wywiadu zarówno pytanie prowadzącego, jak i odpowiedź Bielana są inne od rozpowszechnianej w sieci wersji. O ile jednak publikowaną w sieci treść pytania można uznać za skrót myślowy, o tyle sens wypowiedzi europosła został zupełnie wypaczony.

W ósmej minucie wywiadu prowadzący zapytał Bielana: "Nie wiem, czy pan widział zdjęcia z Wielunia, gdzie grupa osób protestowała przeciwko nadaniu Andrzejowi Dudzie honorowego obywatelstwa miasta. Jedna z kobiet, która jest przeciwniczką Andrzeja Dudy, została zaatakowana przez zwolennika pana kandydata, urzędującego prezydenta, złapana za szyję, doszło do szamotaniny. Jak pan to ocenia? Czy temperatura sporu politycznego w tej kampanii już nie jest za wysoka? To szczucie jednego na drugiego, ta ‘chamska hołota’, która pada w Sejmie, czy to wszystko nie wywołuje czegoś niebezpiecznego na ulicach?".

Odpowiedź na to pytanie Adam Bielan rozpoczął od słów "My się spotykamy z wielką, śmiem twierdzić zorganizowaną, kampanią hejtu. To jest kampania środowisk związanych z Platformą Obywatelską", ale prowadzący przerwał mu słowami: "Panie pośle, ale to nie wasza sympatyczka była łapana za szyję, to na odwrót". Kiedy europoseł nadal nie odnosił się do treści pytania, prowadzący raz jeszcze przypomniał mu, że "w Wieluniu było na odwrót. To była fizyczna agresja".

Wtedy szef sztabu Andrzeja Dudy udzielił odpowiedzi, której zmieniona wersja zdobyła potem popularność w sieci. W oryginale brzmiała ona następująco:

prawda

Ja absolutnie potępiam wszelkie przejawy fizycznej agresji. Jeżeli ktoś przychodzi zakłócać czyjś wiec, no to oczywiście musi się liczyć z tym, że inne osoby będą chciały spokojnie wysłuchać naszego kandydata, ale absolutnie potępiam jakiekolwiek przejawy fizycznej agresji, szczególnie wobec kobiet. Adam Bielan

W wersji udostępnianej w sieci Bielan miał powiedzieć:

Oczywiście [że widziałem duszoną kobietę – red.]. Przeciwnicy prezydenta Dudy, będąc na jego spotkaniach, powinni liczyć się z taką reakcją. rzekome słowa Adama Bielana

W oryginalnej wypowiedzi nie tylko nie potwierdził, że widział nagranie ataku na przeciwniczkę prezydenta, ale i powiedział, że osoby chcące zakłócać czyjś wiec muszą się liczyć "z tym, że inne osoby będą chciały spokojnie wysłuchać naszego kandydata", a nie liczyć się z "taką reakcją", w domyśle z fizyczną agresją.

Atak na wiecu

Do sytuacji komentowanej przez Adama Bielana doszło w środę 10 czerwca w Wieluniu. Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej sesji Rady Miasta odebrał akt nadania Honorowego Obywatelstwa Wielunia. Następnie spotkał się z mieszkańcami miasta na pobliskim placu Legionów.

W pobliżu placu zebrała się grupa przeciwników prezydenta, która skandowała różne hasła i trzymała transparenty m.in. z napisem "Wieluń nie chce Dudy!".

W pewnym momencie jedna z przeciwniczek została zaatakowana przez starszego mężczyznę trzymającego w ręce polską flagę. Sprawca złapał ją za szyję i próbował dusić, ale szybko został odciągnięty na bok przez innych mężczyzn. Nagranie z tego zdarzenia udostępnił na swoim profilu m.in. analityk prawny Fundacji Obywatelskiego Rozwoju Patryk Wachowiec.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Witolda Tumanowicza fermy futerkowe to "naprawdę duża część polskiej gospodarki". Przeanalizowaliśmy dane. Poseł się myli.

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci nagrania i wpisów w mediach społecznościowych na mecz Ukrainy ze Słowacją podczas Euro 2024 kibice nie będą mogli wnieść słowackich flag. To dlatego, że te przypominają flagi innego państwa. To nieprawda. Wyjaśniamy, jakie są zasady dotyczące flag na meczach i gdzie jest przekłamanie.

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Źródło:
Konkret24

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha pochwalił się w serwisie X listą kwestii zrealizowanych po "pół roku rządów". Część z nich pokrywa się ze 100 konkretami - obietnicami przedwyborczymi Koalicji Obywatelskiej. Sprawdziliśmy, czy lista przedstawiana przez polityka ma potwierdzenie w rzeczywistości.

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

Niemal 60 polityków Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski oraz Konfederacji w ciągu dwóch dni rozsyłało w mediach społecznościowych zdjęcia czarnoskórych osób przebywających w Polsce. To wywołało efekt "zalania internetu", który teraz ci sami politycy wskazują jako… skutek działań rządu. Towarzyszący tej akcji manipulacyjny przekaz miał generować negatywne emocje. 

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci cytatu prezydent Andrzej Duda miał na szczycie w Szwajcarii wzywać do "dekolonizacji" Rosji, a konkretnie: do jej podziału "na 200 państw etnicznych". To dezinformacja, szerzona także na prorosyjskich stronach. Słowa polskiego prezydenta zostały przeinaczone.

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Źródło:
Konkret24

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Wałbrzychu miał się pojawić jakiś autokar z uchodźcami z Afryki, od kilku dni jest rozpowszechniana w mediach społecznościowych - w różnej formie. Nie jest prawdziwa. Wygląda to na skoordynowaną akcję, której celem jest wywołanie negatywnych emocji wobec migrantów i uchodźców w Polsce.

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

Źródło:
Konkret24

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

Krążąca w mediach społecznościowych zbitka zdjęć ma dowodzić, że podczas trwającej teraz wojny Palestyńczycy namalowali na ośle flagę Izraela, a potem go zabili. Jednak te fotografie nie są ze sobą powiązane i nie mają nic wspólnego z tym, co obecnie się dzieje w Gazie. To fake news.

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Czy Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Daniel Obajtek mogą się już czuć bezpieczni, bo immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed wyborem"? Dyskusja na ten temat rozpoczęła się w sieci zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników głosowania. Tłumaczymy, czym różnią się sytuacje trójki przyszłych europosłów.

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Źródło:
Konkret24

Podczas wizyty w Brukseli Jarosław Kaczyński przestrzegał przed "szaleństwem klimatycznym". Mówił, że człowiek nie wpływa na zmiany klimatu. Sugerował, że aby zredukować emisję CO2 do zera, trzeba by "zlikwidować ludzi w Europie". Przywoływał wątpliwe tezy naukowe. Nic z tego nie jest prawdą.

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Telewizja Polska udostępniła redakcji Konkret24 informacje o zarobkach Jacka Kurskiego w latach 2016-2023. Startujący teraz do Parlamentu Europejskiego z list PiS były prezes TVP zarobił w sumie ponad 4,6 miliona złotych brutto. Wynagrodzenie rosło z roku na rok, w samym 2020 roku było to ponad milion.

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Źródło:
Konkret24

W popularnym przekazie Niemcy i niemiecka firma rzekomo mają kontrolować poszukiwania "złóż surowców krytycznych" w okolicy Suwałk. Bogate złoża m.in. tytanu i wanadu jakoby "mają trafić do UE, a głównie do Niemiec". Poszukiwania rzeczywiście miały miejsce, ale ich celem wcale nie było wydobycie.

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24