"Przyjmujemy cały czas uchodźców z Ukrainy". Ilu dokładnie?

Pracownicy z Ukrainytvn24

Jacek Sasin mówił w Polskim Radiu o otwartości Polaków na uchodźców. Wśród grup narodowościowych, którym Polska udziela poparcia, wymienił Ukraińców. Sprawdziliśmy jak wielu uciekinierom z tego kraju przydzielono w ostatnich latach status uchodźcy.

Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, w jednej z marcowych audycji został zapytany o sprzeciw Zjednoczonej Prawicy wobec wprowadzanej w warszawie Karty LGBT+. – Jak słyszałem, to było tak: migranci, Żydzi, a teraz LGBT – powiedział prowadzący audycję. – To jest oczywiście obrzydliwa narracja ze strony opozycji – skomentował Sasin i w obszernej wypowiedzi skrytykował przypisywanie Polakom niechęci wobec Żydów.

– Tak samo jeśli chodzi o uchodźców – kontynuował Sasin. - My, jako Prawo i Sprawiedliwość i jako Polacy zawsze mówiliśmy, że uchodźców trzeba przyjmować. Uchodźców, rzeczywistych uciekinierów - dodał.

Dalej przekonywał: - Przyjmujemy cały czas uchodźców z Ukrainy, tych, którzy uciekają z rejonu działań wojennych, natomiast czym innym jest otwarcie granic dla emigrantów ekonomicznych, tych którzy nielegalnie chcą dostać się do Europy.

Pytania o liczby

Pod twitterowym wpisem Polskiego Radia 24, zawierającym cytat z wypowiedzi Jacka Sasina, pojawiły się komentarze sugerujące, że rzeczywista liczba ukraińskich uchodźców w Polsce jest niewielka.

"Ilu z Ukraińców ma status uchodźcy? Proszę nie traktować słuchaczy kochanych jak Suskiego. To obraźliwe", napisał poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba.

"Nieco ponad 100 uchodźców z Ukrainy", komentował jeden z użytkowników Twittera. Inny internauta wskazał na liczbę 103.

Co daje status uchodźcy?

Informację o tym kto i na jakich warunkach może złożyć w Polsce wniosek o status uchodźcy można znaleźć w ustawie z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Omówienie obowiązujących przepisów można odnaleźć na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Status uchodźcy może uzyskać cudzoziemiec, który deklaruje uzasadnioną obawę przed prześladowaniem z powodu: rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej. Status uzyskują także urodzone w Polsce dzieci uchodźców.

Problemy z uzyskaniem statusu uchodźcy w Polsce
Problemy z uzyskaniem statusu uchodźcy w PolsceRafał Poniatowski | Fakty po południu

Po złożeniu wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej cudzoziemcy są uprawnieni do skorzystania z programu socjalnego obejmującego zakwaterowanie i wyżywienie w prowadzonych przez państwo ośrodkach. Mogą również uzyskać świadczenie pieniężne na pokrycie kosztów utrzymania we własnym zakresie.

Osoby, którym uda się uzyskać w Polsce status uchodźcy, mają prawo ubiegać się o pomoc socjalną. Jej zasady reguluje ustawa o pomocy społecznej. Uchodźcy mogą liczyć na świadczenia pieniężne na utrzymanie, opłacenie nauki języka polskiego, czy na ubezpieczenia zdrowotne.

Nawet nie pięćset osób

Według informacji Urzędu do Spraw Cudzoziemców, który rozpatruje wnioski o ochronę międzynarodową, obywatele Ukrainy stanowili w 2014 r. 34 proc. ogólnej liczby osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce. W 2015 r. - 19 proc. , w 2016 r. – 11 proc. , w 2017 r. – 13 proc., a w 2018 r. – 11 proc. Pod względem liczby składanych wniosków o ochronę w 2019 roku, obywatele Ukrainy znajdują się obecnie na drugim miejscu (15 proc. wszystkich wniosków), za Rosjanami.

Liczba obywateli Ukrainy, którzy w latach 2013-2019 złożyli wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej w RP
Liczba obywateli Ukrainy, którzy w latach 2013-2019 złożyli wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej w RPLiczba obywateli Ukrainy, którzy w latach 2013-2019 złożyli wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej w RPKonkret24 | UDSC

Liczba wniosków o nadanie statusu uchodźcy gwałtownie wzrosła po wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy. W 2014 i w 2015 r. przekraczała 2300. W 2016 r. liczba złożonych wniosków wyniosła 1306, w 2017 – 671, a w 2018 – 466.

Ochrona międzynarodowa - decyzje Szefa UdSCUrząd do Spraw Uchodźców

W 2014 i w 2015 r. nie przyznano statusu uchodźcy żadnemu obywatelowi Ukrainy. 12 osób objęto ochroną uzupełniającą, 17 udzielono zgody na pobyt tolerowany.

W 2016 r. status uchodźcy uzyskało 16 osób narodowości ukraińskiej, 51 objęto ochroną uzupełniającą. W kolejnym roku – 2017 status uchodźcy uzyskało już 56 Ukraińców. 198 objęto ochroną uzupełniającą. W 2018 r. 11 Ukraińców uzyskało status uchodźcy, ochronę – 74.

Jak można przeczytać w informacji Urzędu do Spraw Cudzoziemców, według stanu na 31 stycznia 2018 r., jego szef prowadził 308 postępowań w sprawie o udzielenie ochrony wobec obywateli Ukrainy. Również 31 stycznia 2018 r. pomocą socjalną Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców objętych było 558 obywateli Ukrainy.

Zatem, sumując, decyzją Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców od 2014 r. do 2018 r. Polska status uchodźcy przyznała 83 Ukraińcom, dodatkowo 235 osób objęto ochroną uzupełniającą. Według stanu na koniec marca 2019, statusu uchodźcy UdSC nie przyznał żadnej osobie z Ukrainy, a dwie objęto ochroną uzupełniającą. Dodatkowo, w latach 2014-2018 w 18 przypadkach status uchodźcy przyznała Rada ds. Uchodźców, czyli organ rozpatrujący odwołania od decyzji i zażalenia na postanowienia wydane przez Szefa UDsC. W 2019 r. - czterem osobom.

Status uchodźcy a ochrona państwa

Uzyskanie w Polsce statusu uchodźcy jest istotne dla uciekinierów wojennych z punktu widzenia ich sytuacji materialnej. W przypadku pobytu w Polsce w ramach dostępnego dla obywateli Ukrainy ruchu bezwizowego czy pobytu czasowego, migranci nie mogą liczyć na uzyskanie pomocy socjalnej na podobnym poziomie.

Podobnie osoby, które dopiero ubiegają się o status uchodźcy. Mogą one liczyć na pomoc socjalną, ale zapewnioną jako wyżywienie i ubranie w ośrodkach otwartych prowadzonych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców.

Po wybuchu konfliktu w Donbasie, Ukraińcom odmawiano udzielenia ochrony międzynarodowej w Polsce. - Podstawą odmów była zazwyczaj możliwość relokacji na terytorium tego państwa – mówi Konkret 24 Daniel Witko z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Począwszy od 2016 r. statystyki zmieniły się na korzyść wnioskujących. - Mam wrażenie, że trochę przychylniej patrzono na niektóre grupy osób, samotne kobiety z dziećmi, osoby starsze, czy niepełnosprawne, jako osoby, którym na Ukrainie nie może być zapewniona skuteczna migracja wewnętrzna – mówi Witko.

Ekspert Helsińskiej Fundacji przypomina również, że premier Mateusz Morawiecki czy Beata Szydło nazywali uchodźcami osoby, które nie uzyskały tego statusu. - To nie były osoby uczestniczące w procedurach, tylko migranci ekonomiczni – mówi Daniel Witko.

O "około milionie uchodźców z Ukrainy" mówiła Beata Szydło w Parlamencie Europejskim w styczniu 2016 r. Słowa te interpretował później wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

- Gdybyśmy mieli do czynienia z seminarium naukowym, to faktycznie musielibyśmy rozróżniać między osobami czasowo przesiedlonymi, emigrantami, emigrantami ekonomicznymi, politycznymi, osobami ubiegającymi się o azyl, prześladowanymi itd. – wyliczał Szymański. Ocenił jednak, że unijna debata na temat uchodźców dotyczy "zdolności poszczególnych państw europejskich do przyjmowania w ogóle ludzi, z różnych powodów", więc szefowa rządu jego zdaniem w "żadnym wypadku" nie wprowadziła europosłów w błąd.

Niska uznawalność

Polska ma jedną z najniższych statystyk uznawalności wniosków azylowych w Unii Europejskiej. Według danych Eurostat, w 2017 r. łączna liczba pozytywnych decyzji udzielonych w Polsce wyniosła 510, w 2018 r. 375. Podobne dane można odnaleźć na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Pozytywne decyzje w pierwszej instancji w sprawie wniosków o udzielenie azylu złożone przez obywateli państw trzecich w 2017 i 2018 r.
Pozytywne decyzje w pierwszej instancji w sprawie wniosków o udzielenie azylu (złożone przez obywateli państw trzecich) w 2017 i 2018 r.Pozytywne decyzje w pierwszej instancji w sprawie wniosków o udzielenie azylu złożone przez obywateli państw trzecich w 2017 i 2018 r.

W 2018 r. najwięcej pozytywnych decyzji azylowych wydano w Niemczech - blisko 76 tys., Francji - 33 tys. i we Włoszech - 30 tys. Najmniej w Estonii - 20, na Łotwie - 30 i na Słowacji - 45.

Wśród 28 państw Unii Europejskiej, Polska z 375 pozytywnymi decyzjami azylowymi znalazła się na ósmym miejscu tego zestawienia.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, tvn24; zdjęcie tytułowe: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Masz swoje hipotezy, dobierasz do nich pasujące ci zdarzenia, podkręcasz emocje - i teoria gotowa. To nic, że nieprawdziwa, byle znalazła zwolenników. Tak się właśnie stało z blackoutem w Hiszpanii i Portugalii. Przeciwnicy zielonej energii obarczyli winą Europejski Zielony Ład, a politycy stali się pasem transmisyjnym tej nowej teorii spiskowej. Zadział efekt potwierdzenia.

Blackout w Hiszpanii a Zielony Ład. Jak działa "efekt potwierdzenia"

Blackout w Hiszpanii a Zielony Ład. Jak działa "efekt potwierdzenia"

Źródło:
Konkret24

Podczas ostatniej telewizyjnej debaty prezydenckiej marszałek Sejmu Szymon Hołownia oznajmił, że w Sejmie nie ma projektu ustawy o asystencji osobistej. W sieci oburzyli się politycy PiS, twierdząc, że projekt jest już od dawna, tylko został zamrożony. Wyjaśniamy, o co chodzi.

Hołownia asystencji osób z niepełnosprawnościami: projektu nie mamy w Sejmie. Opozycja: jest. Tłumaczymy

Hołownia asystencji osób z niepełnosprawnościami: projektu nie mamy w Sejmie. Opozycja: jest. Tłumaczymy

Źródło:
Konkret24

Rafał Trzaskowski w kampanii prezydenckiej wielokrotnie odwoływał się do swoich doświadczeń i sukcesów jako prezydenta Warszawy. Chwalił się 14 tysiącami mieszkań - raz były "wybudowane", raz "oddane", a innym razem "nowe". Kandydat ze swoich wypowiedzi tłumaczy się brakiem precyzji. Wyjaśniamy, ile mieszkań komunalnych powstało w Warszawie za kadencji polityka KO.

Trzaskowski i 14 tysięcy mieszkań w Warszawie. O jakie lokale chodzi

Trzaskowski i 14 tysięcy mieszkań w Warszawie. O jakie lokale chodzi

Źródło:
Konkret24

Do tegorocznej parady w Dzień Zwycięstwa w Moskwie rosyjskie wojsko miało się przygotowywać, ćwicząc na czołgach "wypożyczonych w Kazachstanie" - twierdzą internauci, pokazując jako "dowód" pewnie nagranie. To, co na nim widać, przeczy jednak ich tezie.

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki "zachęcił wszystkich kontrkandydatów" w wyborach prezydenckich do opublikowania oświadczeń majątkowych. Tylko że większość z nich to zrobiła, są publicznie dostępne. Jeden z kandydatów nie deklaruje własności żadnego mieszkania czy domu, inni mają po kilka mieszkań. Co jeszcze wiemy?

Po kilka mieszkań, działki, akcje, obrazy. Oświadczenia majątkowe kandydatów na prezydenta

Po kilka mieszkań, działki, akcje, obrazy. Oświadczenia majątkowe kandydatów na prezydenta

Źródło:
Konkret24

Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka broni Andrzeja Dudy jako strażnika konstytucji. Według niej "nie było żadnego wyborów sędziów dublerów". Przypominamy więc, jak w 2015 roku wybrano sędziów do Trybunału Konstytucyjnego.

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Źródło:
Konkret24

Kilka godzin po tragedii na Uniwersytecie Warszawskim w mediach społecznościowych zaczęła krążyć informacja, jakoby sprawcą ataku był Ukrainiec. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem takich pogłosek, nie są prawdziwe.

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Źródło:
Konkret24

Niedługo po ataku Indii na Pakistan zaczęto rozpowszechniać w sieci nagrania mające przedstawiać moment ataku. Jak często bywa w przypadku konfliktów zbrojnych, nie wszystkie publikowane teraz nagrania są aktualne. Przestrzegamy.

Indie bombardują Pakistan? To inne zdarzenie

Indie bombardują Pakistan? To inne zdarzenie

Źródło:
Konkret24

Jedni straszą hordami migrantów; drudzy twierdzą, że Polska jest wyłączona z lokowania migrantów. Jedni alarmują, że pakt migracyjny już działa; drudzy uspokajają, że nie wejdzie w życie. Wyborca może odnieść wrażenie, że Unia Europejska właśnie decyduje w sprawie paktu migracyjnego - nic bardziej mylnego. To kampanijna gra. Ekspert tłumaczy, dlaczego się opłaca.

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Źródło:
TVN24+

Spór o referendum w sprawie prawa aborcyjnego był jednym z gorętszych momentów debaty Szymona Hołowni i Magdaleny Biejat. Marszałek Sejmu przekonywał, że w obecnej sytuacji "optymalne będzie referendum". Wyjaśniamy, dlaczego samo referendum nie przesądzi o zmianie prawa. 

Hołownia o prawie do aborcji: niech "naród zdecyduje". To tak nie działa

Hołownia o prawie do aborcji: niech "naród zdecyduje". To tak nie działa

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w sieci generuje nagranie z fragmentem przemówienia Donalda Tuska w Holandii. Na jego podstawie internauci twierdzą, że polski premier o wybuch drugiej wojny światowej obwinił... Polskę. Lecz Tusk powiedział coś innego.

Tusk o "polskim ataku na Westerplatte"? Skąd taka wersja

Tusk o "polskim ataku na Westerplatte"? Skąd taka wersja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy masowo ruszyli po polskie obywatelstwo" - ogłosił na nagraniu europoseł Konfederacji Marcin Sypniewski. Według niego w 2024 roku 40 tysięcy z nich dostało polski paszport. Nieprawda, o wiele mniej.

40 tysięcy Ukraińców z polskim paszportem w ciągu roku? Polityk Konfederacji zmyśla

40 tysięcy Ukraińców z polskim paszportem w ciągu roku? Polityk Konfederacji zmyśla

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki, odpowiadając na pytania dotyczące swoich mieszkań, zapewnił, że "nie ma nic do ukrycia". Mówił, że opublikuje swoje oświadczenie majątkowe, jeśli tylko będzie taka możliwość prawna. Tylko że zdaniem ekspertów już może to zrobić. Oto dlaczego zależy to od samego prezesa IPN.

Nawrocki o ujawnieniu oświadczenia majątkowego: "jeśli będzie możliwość prawna". Przecież jest

Nawrocki o ujawnieniu oświadczenia majątkowego: "jeśli będzie możliwość prawna". Przecież jest

Źródło:
Konkret24

Czy premier kiedykolwiek zapowiadał, że będzie obchodził polskie prawo? Tak w kontekście dyskusji o przestrzeganiu konstytucji twierdzą posłowie PiS Zbigniew Bogucki i Michał Wójcik. Tylko że manipulują głośną już wypowiedzią Donalda Tuska.

Politycy PiS: Tusk zapowiadał "łamanie prawa". Manipulują cytatem

Politycy PiS: Tusk zapowiadał "łamanie prawa". Manipulują cytatem

Źródło:
Konkret24

Pożar kościoła, do którego doszło w Walii, wywołał kolejną falę antyimigranckich komentarzy - także w polskiej sieci. Powodem jest stworzony na bazie tego wydarzenia fake news, jakoby ogień podłożyło dwoje Pakistańczyków. Policja jednak zaprzecza.

Pożar kościoła w Walii. Internauci winią migrantów, policja dementuje 

Pożar kościoła w Walii. Internauci winią migrantów, policja dementuje 

Źródło:
Konkret24

W sieci krążą dwa niemal identyczne zdjęcia z uroczystości w ogrodzie Białego Domu. Na jednym z nich wśród gości widać Karola Nawrockiego, na drugim - w tym samym miejscu stoi zupełnie inny, nieznany mężczyzna. Sprawdziliśmy, które z tych zdjęć jest autentyczne, a które jest przeróbką.

Nawrocki w Białym Domu. "Które zdjęcie jest prawdziwe"?

Nawrocki w Białym Domu. "Które zdjęcie jest prawdziwe"?

Źródło:
Konkret24

Pismo jednego z polskich dowódców wojskowych ma być dowodem, że Polska wyśle "korpus interwencyjny" na Ukrainę - tak twierdzą posłowie Roman Fritz i Konrad Berkowicz. Dowództwo operacyjne zaprzecza tym informacjom i pisze o "pożywce dla rosyjskich ośrodków propagandowych".

Posłowie dezinformują o polskich żołnierzach na Ukrainie. Wyjaśniamy

Posłowie dezinformują o polskich żołnierzach na Ukrainie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Temat bykowego, czyli podatku dla osób bezdzietnych, wrócił w publicznej debacie za sprawą petycji, która trafiła do Sejmu. Ten pomysł forsuje również kandydujący na prezydenta Marek Jakubiak. Jako wzór wskazuje Niemcy. Porównanie jest niewłaściwe, a ekspert tłumaczy, dlaczego bykowe kłóci się z konstytucją.

Bykowe: Jakubiak nawołuje, petycja w Sejmie. Czy to w ogóle możliwe?

Bykowe: Jakubiak nawołuje, petycja w Sejmie. Czy to w ogóle możliwe?

Źródło:
TVN24+

"Niesamowite, Polska się budzi!" - ogłosił europoseł PiS Waldemar Buda, publikując zdjęcie dwóch plakatów na jakimś ogrodzeniu. Wynika z niego, że na jednym banerze ktoś "przeprasza za baner" obok z wizerunkiem Rafała Trzaskowskiego. Śmieszne? Przede wszystkim nieprawdziwe. Bazowe dla tej przeróbki zdjęcie istnieje i już wcześniej intrygowało internautów.

"Przepraszam za baner". Wyborcza wojna na plakaty i... fejki

"Przepraszam za baner". Wyborcza wojna na plakaty i... fejki

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen twierdzi, że Ukraińcy przebywający w Polsce w świadczeniach socjalnych dostają więcej, niż wpłacają do budżetu państwa w podatkach. Dostępne opracowania pokazują jednak coś odwrotnego.

Mentzen o tym, ile wydajemy na Ukraińców, a ile zyskujemy. Nie ma racji

Mentzen o tym, ile wydajemy na Ukraińców, a ile zyskujemy. Nie ma racji

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się informacja, jakoby Polska była "rekordzistą" pod względem złożonych wniosków azylowych w tym roku. Przekaz ten podają dalej między innymi działacze Konfederacji i PiS. Jednak autor posta, który stał się źródłem tych doniesień, manipulacyjnie dobrał dane. I o czymś nie wspomniał.

Rekord wniosków o azyl w Polsce? Podwójna manipulacja

Rekord wniosków o azyl w Polsce? Podwójna manipulacja

Źródło:
Konkret24

Prezydent Andrzej Duda wykorzystał zaproszenie na konwencję Karola Nawrockiego w Łodzi, żeby chwalić osiągnięcia rządów Zjednoczonej Prawicy i skrytykować działania gabinetu Donalda Tuska. W niektórych kwestiach mijał się jednak z prawdą, wprowadzając opinię publiczną w błąd.

Duda na konwencji Nawrockiego. Cztery nieprawdy

Duda na konwencji Nawrockiego. Cztery nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Michał Wawer straszy "polskimi emeryturami dla Hindusów", czyli że ZUS będzie hojnie dopłacał do "skromnych indyjskich emerytur". Mechanizm tej manipulacji jest podobny, jak w fałszywej narracji o uprawnieniach emerytalnych dla Ukraińców. Chodzi o umowy o zabezpieczeniu społecznym, które Polska standardowo zawiera z wieloma krajami.

"Polskie emerytury dla Hindusów"? Co zakłada ta umowa

"Polskie emerytury dla Hindusów"? Co zakłada ta umowa

Źródło:
Konkret24

Wojna prezydenta Donalda Trumpa z Uniwersytetem Harvarda trwa. Według rozsyłanego w sieci przekazu w odwecie za zabranie uczelni funduszy jej władze odrzuciły aplikację najmłodszego syna Trumpa - Barrona. Jednak żadnych dowodów na tę teorię nie ma.

Harvard nie przyjął na studia syna Trumpa? Skąd taka plotka

Harvard nie przyjął na studia syna Trumpa? Skąd taka plotka

Źródło:
Konkret24

Teksty z trzynastu polskich serwisów informacyjnych wykorzystano w kolejnej fazie operacji wpływu prowadzonej przez rosyjski ośrodek dezinformacji. W specjalnie tworzonych postach linkowano do artykułów, które zawierały treści przydatne Kremlowi. A potem w ruch szły boty.

Operacja Doppelganger. Cel: polskie wybory

Operacja Doppelganger. Cel: polskie wybory

Źródło:
Konkret24

"Jakaś masakra", "ekologia to fikcja" - komentują internauci film, który notuje miliony wyświetleń w sieci. Ma przedstawiać cmentarz elektrycznych skuterów. Co o nim wiemy?

"Cmentarz elektrycznych skuterów"? Niezupełnie

"Cmentarz elektrycznych skuterów"? Niezupełnie

Źródło:
Konkret24