FAŁSZ

"Czyżby silny NOP"? Nie, to nagranie z Zamościa nie ma nic wspólnego ze szczepieniami

Nie, na tym filmie nie widać przypadku NOP po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19

Kobietę z objawami niepożądanego odczynu poszczepiennego wynoszą z punktu szczepień w Zamościu - taki fałszywy przekaz rozsyłają internauci jako komentarz do krążącego w sieci nagrania. Jak sprawdziliśmy, widoczna na filmie osoba na noszach trafiła do szpitala z zupełnie innego powodu, a medycy z punktu szczepień udzielali jej tylko pomocy.

Film nagrany przed mobilnym punktem szczepień na Rynku Solnym w Zamościu pojawił się Na YouTube, rozpowszechniany jest też na Twitterze i Facebooku. Trwa ponad 10 minut. Nagrywający go mężczyzna (męski głos słychać z offa) stał w sporej odległości, więc to, co się przed punktem szczepień dzieje, widać niezbyt dokładnie.

Na początku oglądamy siedzących na rynku ludzi, wejście do punktu szczepień i czekającą przed nim parę młodych ludzi. Przed punktem stoi karetka, co jakiś czas pojawiają się przy niej ratownicy. Mężczyzna nagrywający scenę co chwilę rzuca jakiś komentarz, m.in.: "Ciekawe, czy jest jakieś centrum zgłaszania NOP-ów, bo chyba nie ma, nie?"; "Bardzo ciekawa sytuacja, przyglądajcie się, jak teraz kobietę będą wyciągali z NOP-em"; "Jak chcecie być następni, to też się zgłaszajcie do punktów". W szóstej minucie nagrania widzimy, jak pracownicy pogotowia ratunkowego wynoszą z punktu szczepień kogoś na noszach i wkładają do karetki.

"Zamość 1.08.2021 czyżby silny NOP?" - napisał internauta, który 1 sierpnia zamieścił film na YouTubie. Nagranie ma już ponad 22 tys. wyświetleń i ponad 450 polubień. W opisie filmu autor posta napisał: "Wynieśli kobietę w kokonie która nie była w stanie się wyprostować na łóżku. Pomagały marionetki w mundurach. Rodzina płakała hmm.." (pisownia wszystkich wpisów oryginalna).

Film sprzed punktu szczepień w Zamościu pojawił się na YouTubie
Film sprzed punktu szczepień w Zamościu pojawił się na YouTubieFilm sprzed punktu szczepień w Zamościu pojawił się na YouTubieYoutube

Internauci, którzy komentowali ten film, sugerowali, że osoba na noszach to ofiara niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP) po zaszczepieniu przeciw COVID-19. "Szczepcie się dalej idioci!"; "Opamiętajcie się zabijają nas Polaków"; "masowe punkty mordow"; "Ogromna ilość NOPów, zamiatane pod dywan..." - pisali w komentarzach.

Wideo szybko trafiło też na Facebooka i Twittera. Post na Twitterze z 2 sierpnia zebrał blisko 450 polubień, ponad 350 razy podano go dalej. Autor napisał: "Jest nagranie z Zamościa, gdzie 01.08.2021 wynoszą kobietę z punktu szczepień do karetki w worku. Może w tym warto poszukać motywacji podpalenia". Albowiem właśnie w nocy z 1 na 2 sierpnia, czyli bezpośrednio po nagranym zdarzeniu, ten punkt szczepień podpalono. Ta koincydencja czasowa mogła wpłynąć więc na popularność wideo z Zamościa w poniedziałek 2 sierpnia. "NOP wywożą z punktu szczepień"; "Tak wyglada ostatnia prosta po #Szczepimysie więc do szczepienia barany..." - komentowali internauci, którzy podali dalej tweeta z nagraniem.

Nagranie zamieścił jeden z użytkowników Twittera
Nagranie zamieścił jeden z użytkowników TwitteraNagranie zamieścił jeden z użytkowników TwitteraTwitter

Internauci vs #SzczepimySię

O ile sporo internautów komentujących na YouTubie powielało narrację o rzekomym niepożądanym odczynie poszczepiennym jako przyczynie słabości osoby wnoszonej do karetki, to komentujący na Twitterze byli bardziej sceptyczni. Wielu podkreślało, że na podstawie samego filmu nie można ustalić, co było przyczyną interwencji pogotowia. "Może to wstrząs anafilaktyczny?" - pytał jeden z internautów. "Zwykłe zasłabnięcie" - spekulował inny.

Na film zareagowano w poniedziałek 2 sierpnia na rządowym twitterowym profilu #SzczepimySię. "Do Punktu Szczepień trafiła osoba że wstrząsem anafilaktycznym po ugryzieniu owada. Punkt szczepień udzielił pierwszej pomocy i wezwał pogotowie. Wszystko można zweryfikować w szpitalu" - czytamy w poście.

Niektórzy internauci uznali jednak te wyjaśnienie za niewiarygodne, ponieważ na tym samym profilu we wcześniejszym (później usuniętym) wpisie, skomentowano: "NOP mogą się niestety zdarzać, to naturalne przy każdej szczepionce". Dlatego na drugi post reagowano komentarzami w stylu: "Kłamcy" bądź kpinami: "Tak, tak". Administrator profilu #SzczepimySię tłumaczył, że później "zweryfikowali sprawę".

02.08.2021 | W Zamościu podpalacz wywołał pożar w punkcie szczepień i sanepidzie. "To jest atak na państwo polskie"
02.08.2021 | W Zamościu podpalacz wywołał pożar w punkcie szczepień i sanepidzie. "To jest atak na państwo polskie"Fakty TVN

Pacjentka wypisana z SOR w dobrym stanie

O szczegóły zdarzenia zapytaliśmy służby prasowe wojewody lubelskiego. To z jego inicjatywy na Rynku Solnym w Zamościu stanął mobilny punkt szczepień. - Do tego punktu szczepień trafiła pani ze wstrząsem anafilaktycznym po ugryzieniu owada - potwierdziła nam Agnieszka Strzępka, rzeczniczka prasowa wojewody. Wyjaśniła, że kobietę zaprowadziły tam towarzyszące jej osoby. - Z naszej wiedzy wynika, że punkt szczepień na Rynku Solnym w Zamościu był najbliższym miejscem, gdzie mogła zostać udzielona pomoc medyczna tej osobie - wyjaśniła rzeczniczka. Przy wstrząsie anafilaktycznym kluczowa jest szybka reakcja. Zdaniem rzeczniczki towarzysze kobiety podjęli "bardzo racjonalną decyzję, że najszybsza pomoc zostanie udzielona właśnie w tym miejscu".

Według relacji Agnieszki Strzępki personel medyczny udzielił kobiecie pierwszej pomocy i wezwał zespół ratownictwa medycznego z najbliższego szpitala. - To był wstrząs anafilaktyczny po ugryzieniu owada, a nie po przyjęciu szczepionki na COVID-19 - podkreśla Agnieszka Strzępka. - Trudno mi odpowiedzieć na pytanie, dlaczego łatwiej jest uwierzyć, że jest to NOP, a nie opierać się na faktach, które można zweryfikować w szpitalu - stwierdziła.

- Powodem wezwania pogotowia były objawy jak po ugryzieniu owada, najprawdopodobniej osy. Absolutnie nie były to objawy poszczepienne - potwierdza Marta Węgrzyn-Bąk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Zamościu. - Pacjentka nie przekazywała lekarzom, że jest po szczepieniu - podkreśla dyrektorka i dodaje, że kobieta została przyjęta na SOR jako pacjentka po ugryzieniu owada. - Po zastosowaniu leczenia i obserwacji w SOR została wypisana do szpitala w stanie ogólnym dobrym - mówi Węgrzyn-Bąk. - W ciągu ostatniego miesiąca nie pamiętam informacji o przyjętych do naszego szpitala osobach z poważnym niepożądanym odczynem poszczepiennym po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19. Jeśli ktoś wiąże to zdarzenie z NOP-em, jest w błędzie - kwituje dyrektorka.

Otrzymaliśmy również e-maila z pismem od dyrektorki szpitala Małgorzaty Popławskiej - potwierdziła w nim, że pacjentka trafiła na SOR po użądleniu przez owada, a po leczeniu i obserwacji została wypisana w stanie ogólnym dobrym.

Podpalenie punktu szczepień w Zamościu

Internauci, którzy komentowali film z Zamościa w mediach społecznościowych, dopytywali, czy widoczną na nim sytuację można wiązać z podpaleniem tego samego punktu szczepień w nocy z 1 na 2 sierpnia, czyli nocy bezpośrednio po zdarzeniu. Ogień pojawił się najpierw w punkcie szczepień, a później w budynku powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej przy ulicy Peowiaków w Zamościu. W obu budynkach doszło do zniszczeń, ale nikt nie ucierpiał.

O sprawę zapytaliśmy w Komendzie Miejskiej Policji w Zamościu. Policjanci wiedzą o filmie i biorą go pod uwagę przy badaniu sprawy podpalenia. Na razie nie łączą go jednak z tym zdarzeniem.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, tvn24.pl, PAP; zdjęcie: TVN24/YouTube

Pozostałe wiadomości

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Za pomocą treści reklamowych, lecz nieoznaczonych jako płatne, prorosyjska sieć propagandowa rozsyła wśród internautów w Europie treści zniechęcające do pomocy Ukrainie i podważające politykę Unii Europejskiej. W ciągu ostatniego pół roku te przekazy dotarły do co najmniej 38 milionów użytkowników internetu we Francji i Niemczech. 

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński, motywując członków Prawa i Sprawiedliwości do pracy przed drugą turą wyborów samorządowych, przekonywał ich, że partia ma teraz więcej kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast niż w 2018 roku. Nie ma jednak racji.

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes

Poseł PiS Sebastian Kaleta straszy, że według projektu nowelizacji Kodeksu karnego, jeśli publicznie "sprzeciwisz się tęczowym piątkom w szkole twojego dziecka", to "może się tobą z urzędu zająć prokurator". Podobnie ma rzekomo być wówczas, gdy ktoś powie, że "są tylko dwie płcie". Prawnicy tłumaczą, na czym polega manipulacja posła PiS.

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Źródło:
Konkret24

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk rzekomo trafił do czołówki rankingu najbogatszych Polaków - tak wynika z krążącego w mediach społecznościowych zrzutu ekranu. Oburzeni internauci pytają, skąd premier ma tyle pieniędzy. Jednak to fake news.

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Ponad połowa Polaków wie, że celem fake newsów i teorii spiskowych jest manipulowanie opinią publiczną i realizowanie politycznych interesów. Mimo to ulegają tym manipulacjom. Jak wynika z najnowszego raportu "Dezinformacja oczami Polaków", co trzeci Polak wierzy, że zaplanowano już kolejną pandemię. Niemal co trzeci - że w Smoleńsku doszło do zamachu. Jedna piąta uważa, że skoro pada śnieg, to żadnego ocieplenia klimatu nie ma.

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Źródło:
Konkret24

Nie sądzę, żeby prokuratura mogła tak bezczelnie kłamać - to reakcja Antoniego Macierewicza na informacje, że prokuratura nie znalazła dowodów na wybuch w polskim samolocie, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Bo na rzekomym wybuchu, do którego miało dojść w tupolewie, Macierewicz i PiS budowali przez lata swoje kłamstwo smoleńskie. Oto jego główne założenia.

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

Źródło:
Konkret24, "Czarno na białym" TVN24

Kobiety czekają na zmianę prawa, a koalicja rządząca dyskutuje zarówno o terminie procedowania czterech projektów ustaw w sprawie aborcji, jak też jego formie. Wyjaśniamy, o jakich projektach mowa, co w nich zaproponowano, jaka musi być ścieżka legislacyjna i dlaczego różna.

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

Źródło:
Konkret24