Podana na Twitterze przez Ministerstwo Zdrowia informacja o tym, ile osób spośród w pełni zaszczepionych zaraziło się koronawirusem, wywołała konsternację. Podajemy właściwe wyliczenia.
Informacja, którą opublikowano w piątek, 17 września na twitterowym profilu Ministerstwa Zdrowia, zdziwiła tych, którzy porównali ją z załączoną grafiką. Treść posta brzmiała bowiem: "Zaledwie 0,88% w pełni zaszczepionych zostało zakażonych". Natomiast na planszy poniżej przedstawiono takie dane: "Liczba zakażeń w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką: 1 407 243" i "Liczba zakażeń wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki: 12 505".
W przypadku drugiej liczby przypominamy, że resort podaje upływ 14 dni od pełnej dawki, bo według badań wysoką ochronę przeciw COVID-19 uzyskuje się po ok. 14 dniach od zakończenia cyklu szczepienia. Uważnym internatom nie umknęło, że treść wpisu nie zgadza się jednak z tym, co widnieje na planszy.
Błąd w interpretacji danych zauważył m.in. dziennikarz Jakub Krupa. "Na Boga, wy tez nie rozumiecie statystyki? 0.88% zakazonych to w pelni zaszczepieni, a nie 0.88% w pelni zaszczepionych zostalo zakazonych, to sa dwie rozne liczby" - skomentował tweet resortu (pisownia oryginalna).
To prawda, informacja, że "zaledwie 0,88% w pełni zaszczepionych zostało zakażonych" wprowadza w błąd.
Jak powinno być, czyli: ile wśród zakażonych stanowią osoby w pełni zaszczepione
Podane na grafice informacje o liczbie zakażeń w Polsce od rozpoczęcia szczepienia drugą dawką (1 407 243 osób) i o liczbie zakażeń wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od ostatniej dawki (12 505) pozwalają oszacować, jaki procent zakażonych stanowią w pełni zaszczepieni na COVID-19 - a nie jaki procent w pełni zaszczepionych zostało zakażonych.
Czyli, jaki odsetek zakażonych stanowią w pełni zaszczepieni? Przeliczając dane z planszy i właściwie zaokrąglając, otrzymujemy, że jest to 0,89 proc. (nie 0,88 - jak podano w tweecie). Tak niewielki udział osób w pełni zaszczepionych wśród zakażonych to jeden z dowodów na to, że szczepienia przeciw COVID-19 skutecznie chronią przed zakażeniem.
Ilu w pełni zaszczepionych zostało zakażonych
Natomiast chcąc podać, jaki procent osób w pełni zaszczepionych został zakażony, należy wyliczyć, jaki procent wśród wszystkich w pełni zaszczepionych stanowią ci, u których wykryto zakażenie COVID-19. Dane do takich wyliczeń są ogólnie dostępne.
Z tweeta resortu zdrowia znamy liczbę zakażeń wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnego zaszczepienia: 12 505. Ile mamy w Polsce osób w pełni zaszczepionych? Według rządowej strony gov.pl - prawie 19 191 249. Przy czym nie wiemy, ile w tej liczbie jest osób po 14 dniach od drugiej dawki - ich odjęcie zapewne nieco tę liczbę 19,2 mln zmniejszy. Ponieważ jednak resort w swoim wyliczeniu tego też nie uwzględnił, to robiąc tak samo, otrzymujemy wynik, że zaledwie 0,065 proc. w pełni zaszczepionych zaraziło się koronawirusem. Z tym że nie znamy realnej liczby zakażonych - dysponujemy tylko danymi o wykrytych przypadkach. Jest to więc wyliczenie przybliżone.
Profile Ministerstwa Zdrowia w mediach społecznościowych są uznawane za jedne z wiarygodnych, dostępnych źródeł danych o przebiegu pandemii i szczepień przeciw COVID-19 w Polsce. Działają dwie rządowe strony z bieżącymi raportami: o zakażeniach COVID-19 i szczepieniach przeciw COVID-19.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock