Kogo żywi Ukraina? To nie tylko Afryka czy Bliski Wschód

Kogo żywi Ukraina?

Kwestia dostaw zbóż znalazła się w centrum uwagi geopolityki po inwazji Rosji na Ukrainę - zauważają eksperci. Światowe dane pokazują, że w 2020 roku Ukraina była drugim po USA pod względem wartości eksporterem zbóż. Dla kilku państw Afryki i Azji jest w ogóle największym dostawcą zboża, a dla Iraku czy Libanu - największym dostawcą tłuszczów roślinnych i zwierzęcych.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Prezes czołowego ukraińskiego producenta żywności MHP John Rich powiedział w rozmowie z "Financial Times", że obawia się o tegoroczny wiosenny sezon sadzenia, który ma kluczowe znaczenie nie tylko dla krajowych dostaw na Ukrainie, ale także dla ogromnych ilości zbóż i oleju roślinnego trafiających na eksport. "Ten konflikt ma ogromny wpływ na zdolność Ukrainy i Rosji do zaopatrywania świata" - powiedział Rich. Dodał, że o powodzeniu sezonu sadzenia zdecyduje przebieg działań wojskowych. Ostrzegł, że będzie on zagrożony, jeśli rosyjska armia wkroczy na zachód kraju.

Ukraina jest bowiem jednym z czołowych światowych producentów i eksporterów płodów rolnych. Po inwazji Rosji władze tego kraju wprowadziły ograniczenia - 15 marca "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że w Ukrainie obowiązuje już zakaz eksportu jęczmienia, żyta, prosa i gryki, a także cukru, soli i mięsa. Licencje eksportowe obowiązują na eksport pszenicy, kukurydzy i oleju słonecznikowego. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) z powodu wywołanej przez Rosję wojny nawet 30 proc. obszarów uprawnych nie zostanie w tym roku obsadzonych.

W produkcji jakich płodów rolnych przoduje na świecie Ukraina? I które kraje są najbardziej uzależnione od importu dóbr od naszego wschodniego sąsiada? Robiąc tę analizę, oparliśmy się o dane dotyczące eksportu najważniejszych produktów ukraińskiego rolnictwa.

Chiny i Polska - najwięksi importerzy dóbr z Ukrainy

Na początek dane o największych partnerach handlowych Ukrainy. Według statystyk Międzynarodowego Centrum Handlu ITC za 2020 rok (najnowsze dostępne dane) największymi importerami ukraińskich dóbr (wszystkich, nie tylko płodów rolnych) były wtedy Chiny (wszystkie dane w tekście pochodzą z bazy ITC). Wartość eksportu z Ukrainy do Chin wyniosła 7,1 mld dolarów amerykańskich. Na drugim miejscu była Polska - kupiła dobra za 3,4 mld dolarów.

Pozostałymi kluczowymi partnerami handlowymi Ukrainy były: Rosja, Turcja, Niemcy, Indie, Włochy, Holandia, Egipt, Białoruś.

Najwięksi partnerzy handlowi Ukrainy w 2020 roku
Najwięksi partnerzy handlowi Ukrainy w 2020 rokuNajwięksi partnerzy handlowi Ukrainy w 2020 rokuKonkret24 | ITC/Trade Map

Ukraina jest jednym ze światowych liderów w handlu dwoma kategoriami dóbr: zbożami oraz tłuszczami i olejami pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. To kategorie Zharmonizowanego Systemu Klasyfikacji (ang. Harmonized System, HS) - międzynarodowej kodyfikacji opracowanej przez Światową Organizację Celną (WCO). Zboża sprzedane przez Ukrainę w 2020 roku stanowiły 7,9 proc. światowego eksportu, natomiast tłuszcze i oleje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego - 5,6 proc. tegoż.

Lider eksportu oleju słonecznikowego, drugi na świecie eksporter rzepaku

Ukraina jest czwartym na świecie eksporterem kukurydzy - zarówno pod względem ilości, jak i ceny eksportowanego zboża. W 2020 roku wyeksportowała blisko 28 mln ton kukurydzy za 4,9 mld dolarów.

Jest piątym na świecie eksporterem pszenicy. W 2020 roku wyeksportowała ponad 18 mln ton pszenicy za 3,6 mld dolarów.

Jest drugim pod względem ilości i czwartym pod względem uzyskanej ceny eksporterem jęczmienia. W 2020 roku ukraińscy rolnicy wyprodukowali ponad 5 mln ton jęczmienia sprzedanego za 877 mln dolarów.

Jest siódmym światowym eksporterem soi - eksport w 2020 roku wyniósł 1,8 mln ton, jego wartość - 690 mln dolarów.

Ukraina wyeksportowała w 2020 roku blisko 81 tys. ton miodu za 139 mln dolarów, co było drugim wynikiem na świecie pod względem ilości i piątym pod względem uzyskanej ceny.

Jest drugim światowym eksporterem rzepaku. W 2020 roku wyeksportowała 2,4 mln ton rzepaku za ponad 1 mld dolarów.

I w końcu Ukraina jest światowym liderem w eksporcie oleju słonecznikowego. W 2020 roku wyeksportowała 6,2 mln ton tego oleju za 4,7 mld dolarów.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy weszła w życie
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy weszła w życietvn24

Które kraje importują najwięcej ukraińskiego zboża?

W 2020 roku z Ukrainy wyeksportowano zboża o wartości 9 mld 417 mln dolarów. To drugi wynik na świecie - po Stanach Zjednoczonych, które wyeksportowały zboża za 19 mld 339 mln dolarów.

Największym odbiorcą ukraińskich zbóż w 2020 roku były Chiny - wydały na nie 1,9 mld dolarów. Zboże z Ukrainy stanowiło 20 proc. wszystkich importowanych przez ten kraj. Drugim odbiorcą ukraińskiego zboża był Egipt - wydał na nie 1,1 mld dolarów. Była to ponad jedna czwarta wszystkich importowanych przez Egipt zbóż (ponad 35 proc. importowano z Rosji).

Kolejnymi największymi importerami ukraińskiego zboża są: Indonezja (547 mln dolarów), Hiszpania (543 mln dolarów), Holandia (519 mln dolarów), a także Turcja, Tunezja, Bangladesz, Korea Południowa i Libia.

Najwięksi importerzy ukraińskich zbóż w 2020 roku
Najwięksi importerzy ukraińskich zbóż w 2020 rokuNajwięksi importerzy ukraińskich zbóż w 2020 rokuKonkret24 | ITC/Trade Map

Jednak fakt, że któreś państwo importuje dużo zboża z Ukrainy, nie musi oznaczać, że jest od tego importu poważnie uzależniony. Biorąc więc pod uwagę 20 największych importerów, sprawdziliśmy, w których krajach ukraińskie zboże ma znaczny udział w całkowitym imporcie tego towaru.

Okazuje się, że według danych z 2020 roku to Libia jest najbardziej pod tym względem zależna od Ukrainy - stamtąd pochodzi aż 48 proc. wszystkich importowanych przez nią zbóż. Kolejne państwa to: Tunezja - 41,8 proc.; Pakistan - 40,1 proc.; Liban - 38,6 proc. Dla wszystkich tych krajów Ukraina jest największym dostawcą zboża.

Jaki procent zbóż importowanych w 2020 roku stanowiły te z Ukrainy
Jaki procent zbóż importowanych w 2020 roku stanowiły te z UkrainyJaki procent zbóż importowanych w 2020 roku stanowiły te z UkrainyKonkret24 | ITC/Trade Map

Zboża z Ukrainy stanowią też znaczącą część w całkowitym imporcie zbóż w: Indonezji (23,5 proc.), Hiszpanii (20 proc.), Holandii (19,6 proc.), Bangladeszu (18,6 proc.).

Niektóre państwa spośród 20 największych importerów zbóż z Ukrainy w dużym stopniu zależą też od importu zbóż z Rosji - np. Turcja importuje 11,7 proc. swoich zbóż z Ukrainy i aż 52,2 proc. z Rosji.

Najwięksi importerzy tłuszczów roślinnych i zwierzęcych z Ukrainy

Ukraina jest trzecim światowym eksporterem dóbr z kategorii tłuszcze i oleje roślinne i zwierzęce oraz produkty ich rozkładu. W 2020 roku wyeksportowała te dobra za 5,8 mld dolarów. Dominuje jednak olej słonecznikowy - to jego sprzedaż wygenerowała ponad 80 proc. uzyskanego w tej kategorii dochodu.

Największymi importerami ukraińskich tłuszczów są Indie. Wartość ich sprzedaży do tego kraju przekroczyła 1,4 mld dolarów. Na drugim miejscu są Chiny, które kupiły od Ukrainy tłuszcze za 1,1 mld dolarów. Pozostali najwięksi importerzy w tej kategorii to: Holandia (529 mln dolarów), Hiszpania (342 mln dolarów), Irak (325 mln dolarów), a także Włochy, Polska, Francja, Wielka Brytania i Egipt.

Najwięksi importerzy ukraińskich tłuszczów roślinnych i zwierzęcych w 2020 roku
Najwięksi importerzy ukraińskich tłuszczów roślinnych i zwierzęcych w 2020 rokuNajwięksi importerzy ukraińskich tłuszczów roślinnych i zwierzęcych w 2020 rokuKonkret24 | ITC/Trade Map

A w których krajach ukraińskie tłuszcze mają znaczny udział w całkowitym imporcie tego towaru? Otóż Ukraina jest największym dostawcą tych dóbr do Iraku i Libanu - w tych krajach stanowią odpowiednio 51,2 proc. i 37,6 proc. wszystkich importowanych tam tłuszczów.

Tłuszcze importowane z Ukrainy mają też znaczy udział w całkowitym imporcie tych towarów w przypadku: Polski (23,8 proc.), Jordanii (20,3 proc.), Sudanu (17,1 proc.) i Indii (15 proc.), a w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Bułgarii stanowią ponad 13 proc. wszystkich.

Eksperci: wojna może pogłębić kryzys na globalnym rynku żywności

W mediach całego świata coraz częściej pojawiają się alarmujące komentarze ekonomistów i ekspertów zajmujących się rolnictwem, że inwazja Rosji na Ukrainę może mieć dotkliwe skutki w krajach oddalonych o tysiące kilometrów od strefy wojny. "Pszenica i inne zboża ponownie znalazły się w centrum uwagi geopolityki po inwazji Rosji na Ukrainę" - komentował 24 lutego w The Conversation Wandile Sihlobo z Wydziału Ekonomiki Rolnictwa Uniwersytetu Stellenbosch w Republice Południowej Afryki. W swoim artykule ocenia, że od 2020 roku wzrosty cen zbóż i nasion oleistych na świecie są jednym z głównych czynników powodujących ogólny wzrost cen żywności. "Wynika to przede wszystkim z suchych warunków pogodowych w Ameryce Południowej i Indonezji, które spowodowały słabe zbiory, oraz z rosnącego popytu w Chinach i Indiach" - tłumaczy. I zauważa, że tuż przed rozpoczęciem inwazji w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku wzrosły już ceny kukurydzy (o 21 proc.), pszenicy (o 35 proc.), soi (o 20 proc.) i oleju słonecznikowego (o 11 proc.). A - co podkreśla - ceny w 2021 roku były już bardzo wysokie.

8 marca ekonomista, laureat nagrody Nobla Paul Krugman prognozował w "The New York Times", że wywołany rosyjską inwazją kryzys żywnościowy może się okazać dla świata większym problemem niż kryzys na rynku energii. Według Krugmana w bogatych regionach - takich jak Ameryka Północna i Europa - wzrosty cen będą co prawda bolesne, ale w większości przypadków możliwe do zniesienia. To dlatego, że konsumenci w krajach rozwiniętych nie wydają na żywność znaczącej części dochodów. "W krajach biedniejszych, gdzie żywność stanowi ogromną część budżetu rodzinnego, szok będzie znacznie poważniejszy" - prognozuje Paul Krugman.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zbigniew Ziobro ani razu nie stawił się jeszcze na przesłuchanie przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. A według europosła Patryka Jakiego dotychczas to właśnie jego kolega z partii "był najczęściej przesłuchiwanym politykiem w trzeciej RP". Czy rzeczywiście?

"Ziobro najczęściej przesłuchiwanym politykiem"? Lider jest inny

"Ziobro najczęściej przesłuchiwanym politykiem"? Lider jest inny

Źródło:
Konkret24

"Niech idą sobie", "brawo Turcja" - komentują polscy internauci przekaz o tym, jakoby Turcja wychodziła z NATO. Brak jakichkolwiek potwierdzeń takich doniesień, a zasięg tej narracji wzmacniają w sieci konta szerzące rosyjską dezinformację. Sprawdziliśmy, co może być jej źródłem.

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Źródło:
Konkret24

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Na oskarżenia polityków Prawa i Sprawiedliwości o "bezprawnym odebraniu pieniędzy" przez rząd w wyniku decyzji PKW minister finansów odpowiada: w 2016 roku była "dokładnie analogiczna sytuacja". Chodzi o wstrzymanie wypłaty subwencji dla Nowoczesnej. Porównaliśmy więc oba przypadki.

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Źródło:
Konkret24

Profesor Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP - podkreślając zasługi Andrzeja Dudy - utrzymuje, że przed jego prezydenturą "nie stacjonowały w Polsce amerykańskie wojska", a tarcza w Redzikowie jest pierwszą stałą bazą wojsk USA w naszym kraju. Nie umniejszając dorobku obecnego prezydenta, wyjaśniamy, dlaczego przypisywanie mu tych wszystkich zasług nie jest jednak uprawnione.

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Źródło:
Konkret24

Czy rzeczywiście w tym roku do Polski "wjechało już więcej Rosjan" niż za poprzednich rządów? Tak twierdzi posłanka PiS Anna Gembicka. Przedstawiamy więc dane.

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Źródło:
Konkret24

Opieszałość w wypłatach rządowej pomocy dla powodzian wzmocniła krytykę opozycji wobec działań ministra Marcina Kierwińskiego. Politycy PiS zarzucają, że "obsługa pełnomocnika" ma kosztować budżet 25 milionów złotych. Sprawdziliśmy, o jakie pieniądze chodzi i na co rzeczywiście mogą zostać przeznaczone.

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

Źródło:
Konkret24

Analitycy NATO sprawdzili, w których serwisach społecznościowych najłatwiej i najtaniej można kupić fałszywe zaangażowanie - polubienia, wyświetlenia, udostępnienia, komentarze. Te mogą być używane do wzmacniania treści politycznych i operacji wywierania wpływu. Badacze ocenili też, jak radzą sobie z tym platformy. Wnioski nie są zachęcające.

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych rozchodzi się nagranie prezentujące budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zniszczony przez grafficiarzy. Nie jest to autentyczne wideo.

"Ogłoszono im zarzut zniszczenia mienia". Uwaga na ten film

"Ogłoszono im zarzut zniszczenia mienia". Uwaga na ten film

Źródło:
Konkret24

Po zatrzymaniu 14 listopada 2024 roku przez Centralne Biuro Antykorupcyjne prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka pojawiło się pytanie, czy politycy mogą pracować w spółkach Skarbu Państwa i w spółkach samorządowych. Wątek ten wzbudził wiele wątpliwości wśród posłów. Wyjaśniamy, co stanowią przepisy.

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Źródło:
Konkret24

Posłanka rządzącej koalicji mówi o "obstrukcji prac rządu" ze strony Andrzeja Dudy, a prezydencki minister utrzymuje, że to rządzący "żadnych ustaw nie kierują na biurko prezydenta". Kto ma rację? Sprawdziliśmy, ile ustaw Andrzej Duda dostał do podpisu i jaki był ich los.

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

Źródło:
Konkret24

Miliony odsłon w mediach społecznościowych generują wpisy z nagraniem, na którym Władimir Putin ma rzekomo mówić, że Rosja użyje broni jądrowej w przypadku masowego ataku rakietowego na jej terytorium. Nieprzypadkowo wideo to - z błędnym opisem - jest teraz rozpowszechniane przez prorosyjskie konta. Tłumaczymy, kiedy i co mówił rosyjski prezydent.

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Źródło:
Konkret24

Substancje chemiczne w wodzie powodują u dzieci homoseksualizm, fluor obniża inteligencję, wirus HIV nie jest przyczyną AIDS, a szczepionki powodują autyzm - z takich fałszywych tez słynie Robert F. Kennedy Jr. Ten wyznawca spiskowych teorii ma wkrótce zadbać o zdrowie Amerykanów. Moment ogłoszenia tej decyzji określono już "strasznym dniem dla zdrowia publicznego".

"Uczynić Amerykę znowu zdrową". Robert F. Kennedy Jr. i jego chore teorie

"Uczynić Amerykę znowu zdrową". Robert F. Kennedy Jr. i jego chore teorie

Źródło:
Konkret24

Czy wiceministra klimatu Urszula Zielińska mówiła o "kapsułach napędzanych energią kosmiczną" i "szlakach dla sterowców z bambusa"? Według rozpowszechnianego w sieci nagrania proponowała takie technologie jako ekologiczne rozwiązania transportowe. Brzmi niewiarygodnie - bo film nie jest wiarygodny. To przykład, jak wykorzystano sztuczną inteligencję do stworzenia fałszywki.

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

Źródło:
Konkret24

Poseł Paweł Jabłoński ma nadzieję, że Donald Trump po ponownym objęciu urzędu prezydenta USA będzie naciskał, by Niemcy przeznaczały więcej na obronność. Tylko że podane przez posła PiS dane nie są już aktualne.

Jabłoński: "Niemcy do dzisiaj nie płacą 2 procent PKB na obronność". Sprawdziliśmy

Jabłoński: "Niemcy do dzisiaj nie płacą 2 procent PKB na obronność". Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Rafał Trzaskowski "w Dzień Niepodległości pojechał po rogale do Poznania" - twierdzi poseł PiS Jacek Sasin. Gdy ogłosił to na swoim profilu, wielu zaprzeczało, na co on opublikował rzekomy "dowód". Co naprawdę 11 listopada robił prezydent Warszawy?

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Nagranie z tłumami muzułmanów modlących się na ulicach dużego miasta wzbudza dyskusję w mediach społecznościowych. Rozchodzi się z przekazem, że to sceny z Paryża i dowód na "islamizację Europy". W tle pojawia się krytyka polityki francuskiego rządu. Nie jest to jednak Paryż, choć rzeczywiście miasto w Europie.

"Islamizacja Europy"? Skąd jest to nagranie

"Islamizacja Europy"? Skąd jest to nagranie

Źródło:
Konkret24

"Sikorski i Tusk blokowali jej budowę, dopóki mogli", "zablokowali w imię resetu z Putinem" - ten fałszywy przekaz dotyczący instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce wrócił z okazji oficjalnego otwarcia bazy w Redzikowie. Od lat służy PiS jako element politycznej gry. Przypominamy, dlaczego inwestycja w Redzikowie tak się przeciągała.

Baza w Redzikowie. Jak to było z "blokowaniem budowy" tarczy antyrakietowej

Baza w Redzikowie. Jak to było z "blokowaniem budowy" tarczy antyrakietowej

Źródło:
Konkret24

Rozpowszechniany w sieci fragment wystąpienia Donalda Trumpa ma dowodzić, że według prezydenta elekta Polska powinna płacić za zaprowadzenie pokoju w Ukrainie. Nagranie jest prawdziwe, lecz jego interpretacja już nie.

"Polski rząd zapłaci" za te projekty. Kiedy i o czym Trump tak mówił?

"Polski rząd zapłaci" za te projekty. Kiedy i o czym Trump tak mówił?

Źródło:
Konkret24

Po przegraniu wyborów przez Kamalę Harris w sieci rozpowszechniane są fałszywe informacje mające zdyskredytować jej wynik. A w tle tej dezinformacji jest antyimigrancki przekaz - szerzony też w polskim internecie.

"Akurat w tych stanach" wygrała Kamala Harris? Wcale nie

"Akurat w tych stanach" wygrała Kamala Harris? Wcale nie

Źródło:
Konkret24

"Szokujące wyniki badań złotej medalistki"; "raport stawia sprawę jasno"; "raport medyczny poraża" - takie nagłówki o algierskiej pięściarce Imane Khelif można było czytać w polskich serwisach. Internauci pisali wprost, że "Imane Khelif jest mężczyzną" - też powołując się na rzekomy raport medyczny. Jednak brak dowodów, że "ujawniony" raport jest autentyczny, a wiele elementów tej historii się nie zgadza.

"Wyciekł raport medyczny" Imane Khelif? Nie ma dowodu, że jest prawdziwy

"Wyciekł raport medyczny" Imane Khelif? Nie ma dowodu, że jest prawdziwy

Źródło:
Konkret24

"Polskojęzyczny rząd postanowił zmienić słowa Roty" - oburzał się Konrad Berkowicz z Konfederacji, a poseł PiS Sebastian Kaleta pisał o "cenzurze proniemieckiej". Zdjęcie podręcznika do języka polskiego dla szkół średnich z tekstem "Roty" wywołało burzę w sieci: zamiast słowa "Niemiec" widnieje tam słowo "Krzyżak". Wyjaśniamy, skąd się wzięły różne wersje wiersza Marii Konopnickiej.

Krzyżak czy Niemiec w "Rocie" Konopnickiej? Mamy wyjaśnienie

Krzyżak czy Niemiec w "Rocie" Konopnickiej? Mamy wyjaśnienie

Aktualizacja:
Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Waldemar Buda wykorzystał dyskusję o mocnych punktach kampanii Donalda Trumpa, by przypomnieć osiągnięcia rządu Zjednoczonej Prawicy - według niego "ograniczył największą biedę, w tym i wśród dzieci". Tylko że najnowsze dane pokazują zaskakującą zmianę trendu za poprzedniego rządu.

Waldemar Buda: "ograniczyliśmy największą biedę". A co pokazują dane?

Waldemar Buda: "ograniczyliśmy największą biedę". A co pokazują dane?

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych - polskich i zagranicznych - generuje film prezentujący przezroczyste smartfony lub takie, które można zwijać. Sprzęt ten ma już być rzekomo produkowany w Chinach. Jednak nagranie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po wygraniu wyborów w USA przez Donalda Trumpa w polskich mediach społecznościowych zaczęto rozpowszechniać rzekomy cytat z książki, którą napisał kiedyś J.D. Vance - teraz kandydat na wiceprezydenta. Miał to być niewybredny żart o Polakach. Jednak słowa te wcale nie pochodzą z jego książki "Elegia dla bidoków".

J.D. Vance "tak pisał o Polakach"? Nie on

J.D. Vance "tak pisał o Polakach"? Nie on

Źródło:
Konkret24

Opozycja oskarża rząd Donalda Tuska o fatalną politykę gospodarczą, której skutkiem ma być to, że wielkie międzynarodowe firmy wycofują się z planów dotyczących Polski. Jako przykłady podawane są najczęściej koncerny: Intel, Ford, Maersk, Beko. Tylko że ich decyzje mają inne podłoże. Wyjaśniamy.

Intel, Ford, Beko, Maersk. Polska traci inwestycje "przez nieudolność rządu"? Wyjaśniamy

Intel, Ford, Beko, Maersk. Polska traci inwestycje "przez nieudolność rządu"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Dokąd zmierzamy jako naród?", "mogliby się zorganizować, zameldować się i przejąć władzę nad miastem" - tak internauci komentują wpis, jakoby 35 procent mieszkańców Rzeszowa stanowili Ukraińcy. Dane tego jednak nie potwierdzają, a fałszywy przekaz powstał na bazie starej informacji wyrwanej z kontekstu.

35 procent mieszkańców Rzeszowa "stanowią Ukraińcy"? Skąd ten fałszywy przekaz

35 procent mieszkańców Rzeszowa "stanowią Ukraińcy"? Skąd ten fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Antoni Macierewicz nie zrezygnował z zakupu samolotów tankujących w powietrzu, a Polska miała płacić za to, że będą one stacjonować w Holandii - twierdzi Jacek Sasin i broni decyzji rządu Zjednoczonej Prawicy. Jednak poprzedni szef MON wycofał się z programu międzynarodowego, w ramach którego latające cysterny miały stacjonować w Polsce. W rezultacie Wojsko Polskie wciąż ich nie ma.

Sasin: "nie zrezygnowaliśmy z zakupu latających cystern". Jak było naprawdę?

Sasin: "nie zrezygnowaliśmy z zakupu latających cystern". Jak było naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Franciszkanin został aresztowany w Nowym Jorku "za modlitwę w intencji nienarodzonych dzieci" - z taką informacją rozpowszechniany jest w sieci film z momentu zatrzymania księdza przez policję. Nagranie jest prawdziwe, lecz jego opis już nie.

Ksiądz "aresztowany za modlitwę"? Nie, za co innego

Ksiądz "aresztowany za modlitwę"? Nie, za co innego

Źródło:
Konkret24