Komentarze pełne oburzenia wywołała podana na Twitterze informacja, jakoby w Gdańsku ulicę Bohaterów Westerplatte przemianowano na ulicę Bohaterów Azowstalu. Tylko że w Gdańsku nigdy nie było ulicy Bohaterów Westerplatte.
"Radni wolnego miasta Gdańsk to największa bandyterka. Stosunkiem 24-10 przegłosowali nazwę ulicy z Bohaterów Westerplatte na Bohaterów Azowstalu" - napisał 30 maja jeden z użytkowników Twittera. Jako dowód załączył zdjęcie, na którym widać znak i tablicę z napisem "ul. Bohaterów Azovstalu". Nazwa odwołuje się do ukraińskiego kombinatu metalurgicznego w Mariupolu, który przez ponad 80 dni był broniony przed rosyjskimi wojskami przez połączone siły 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej i pułk Azow. W połowie maja podjęto decyzję o zakończeniu obrony; obrońcy oddali się do rosyjskiej niewoli.
Ponieważ członkowie pułku Azow są przedstawiani przez rosyjską propagandę jako naziści, niektórzy z komentujących informację o zmianie nazwy ulicy, wierząc w nią, nie kryli oburzenia. "Proponuję jeszcze murale na budynkach... 'obrońców' że swastykami"; "Trzeba było od razu zrobić ulice Nazistowską"; "To potwierdzenie, że radni Gdańska w większości popierają faszyzm i są zdrajcami Polski" - pisali (pisownia postów oryginalna).
"A to jest zdjęcie z Gdańska?"
Równie duża grupa osób dopytywała jednak o źródło informacji i czy jest prawdziwa. "To nie jest fejk?"; "Daj źródło tej info"; "To jest autentyk"; "A to jest zdjęcie z Gdańska?" - brzmiały komentarze.
Odpowiadamy: nie, to nie jest zdjęcie z Gdańska. To przerobiona fotografia z innego miasta, w którym nazwy ulicy jednak nie zmieniono.
Gdańsk i Słupsk zaprzeczają
Informacja o zmianie nazwy ulicy "z Bohaterów Westerplatte na Bohaterów Azowstalu" nie może być prawdziwa choćby dlatego, że w Gdańsku nie ma ulicy Bohaterów Westerplatte. W Gdańsku-Oliwie jest ulica Obrońców Westerplatte - lecz to nie ją przedstawia załączone zdjęcie. Widać na nim bowiem, że boczna ulica od rzekomej ulicy Bohaterów Azowstalu to ulica Kniaziewicza. Taka ulica przecina się z ulicą Bohaterów Westerplatte tylko w jednym mieście - Słupsku.
https://www.google.com/maps/embed?pb=!4v1653909268662!6m8!1m7!1sDSl-LoIfQElHbiuZNWDdvw!2m2!1d54.46133968697993!2d17.04542793793933!3f354.13984387556326!4f0.5459714275715868!5f3.325193203789971
Biura prasowe urzędów miast w Gdańsku i Słupsku, odpowiadając na pytania Konkret24 związane z rozsyłaną w sieci informacją, poinformowały, że radni tych miast nie przegłosowali zmiany nazw żadnej z ulic na ulicę Bohaterów Azowstalu.
"Słupscy Radni nie podjęli takiej uchwały ani nie wpłynął żaden projekt uchwały w tej sprawie" - odpowiedziała Renata Szczęsna, dyrektor Biura Rady Miejskiej w Słupsku.
"Po konsultacji z Biurem Rady Miasta Gdańska oraz z Wydziałem Geodezji Urzędu Miejskiego w Gdańsku, który odpowiada za nazwy ulic w mieście, należy uznać, że przytoczona przez pana informacja jest nieprawdziwa" - odpowiedział Jędrzej Sieliwończyk z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Dodał, że "na ten moment taka uchwała nie jest planowana oraz nie są planowane inne zmiany dotyczące nazwy tej ulicy [Obrońców Westerplatte]".
I przypomniał, że od kwietnia w Gdańsku jest już skwer Bohaterskiego Mariupola. Decyzję o nadaniu takiej nazwy bezimiennemu skwerowi w Gdańsku-Wrzeszczu podjęli 28 kwietnia gdańscy radni po tym, jak z taką propozycją wystąpił podczas jednej z marcowych sesji mer Mariupola Wadym Bojczenko.
Tak więc cytowany wyżej tweet jest fake newsem, a zdjęcie jest fotomontażem.
Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24, zdjęcie: Shutterstock/Twitter
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock/twitter